Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:09 09.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Харковнови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.18 16:53



Ами Хитлер попресолва манджата с плана си да превърне Москва в някакво езеро. Есесовците пък на Химлер попрекаляват често спрямо местните, да не говорим за айнзацгрупите (тук е як микс от полицаи, служби за сигурност и военни, от които есесовците са само малка част)... То белогвардейците наистина подкрепят в началото немците, но по интересно е, че Власовската армия (всъщност РОА) и другите подобни, които аз съм споменавал в темата, която ти загатнах (например РОНА), са формирани късно, може би защото трудно спечелват доверието на германците. Признават им обаче уменията в битки. Всъщност до последно руснаци бягат от болшевизма и червената армия. Някои емигрират на запад (включая САЩ и Канада), други не дочакват, а падат под максимките на НКВД.



Тема Re: Харковнови [re: kuduger-96506]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано16.03.18 17:53



Ми пред варианта да умрат от глад в някой лагер, са се записвали в РОА.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: Shtrkot]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 12:22



Един пример от родовата ми история, който е показателен колко напред е вървяло Царството през 40-те... Дядо ми е бил обикновен селянин, много работлив и предприемчив - бачкали са по цял ден на полето с цялата челяд. Минавал е за заможен, всичките си пари влагал за купуването на земи: имал около 250 декара в Тракия, тоест не може да се каже, че е бил някакъв голям богаташ... През 41-ва си купува германски камион опел - с него върти търговия с планинските села в Родопите: там продава жито за дървен материал, който после продава в равнината. Щом един прост селянин е могъл да си купи германски камион, значи не е била толкова изостанала тази държава, както се опитват да ни убедят комунистите. Разликата е тази, че потомците на дядо ми вероятно щяха да си държат земята и да пазят традиционния български дух. Вероятно щяха да карат мерцедеси, а не москвичи...

Редактирано от goga на 17.03.18 12:23.



Тема Re: Харковнови [re: komitaO3126319]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 14:45



С много е било така, с много други не. В края на 44-та та до края на войната руските формирования във Вермахта и Вафен СС разполагат с тежко въоръжение и дори със собствена авиация. Германците туку така не дават на всяко подразделение подобно въоръжение. Руснаците се доказват с непоколебима ефективност в боя срещу червената армия (важи и за украинците). Ако са били просто бегълци от лошите условия на военно-пленническите лагери и сигурната смърт от глад, тогава щяха да търсят сгоден случай да се чупят отново на отсрещната страна (на първата линия такива възможности бол). Генерал Власов между другото търси начин да обедини различните руски формирования под своята власт в РОА, но немците не му позволяват.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 14:57



Ми точно това се опитвам да защитавам в споровете тук. Не мога да кажа, че през ПСВ и ВСВ падаме в грешния лагер, а по скоро в губещия (тук също често спорим за това). Но и в двата случая сами правим своя избор, макар и при критични обстоятелства. След ВСВ не е така. Всичко ни е натрапено, и лагера към който да принадлежим и политическата му система, крайно чужда на българския дух и начин на мислене, и икономическото планово развитие, и всичко... Това ми прилича на вървене в посока, която ти не харесваш и знаеш, че не е твоята, не е твоя път, но един те дърпа отпред, друг те бута отзад и двама седят от лявата ти и дясна страна, случайно пък да не кривнеш от този ИЗБРАН НЕ ОТ ТЕБ ПЪТ. Прекъснат е естествения път на развитие на българското общество. И сега може само да спекулираме какво би било, ако не бе станало така, но по-хубаво или по-лошо, щеше да е в следствие естественото ни развитие, свързано с изборите и решенията, които щяхме да сме правили междувременно, но НИЕ САМИТЕ, а не друг вместо нас.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: kuduger-96506]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано17.03.18 15:03



Вероятно нямаше да сме пратили човек в космоса, нито щяхме да се изхвърляме с АЕЦ и заводи-гиганти, повечето хора щяха да си живеят близо до земята и да си почитат традициите.
Естествено, животът си тече, цивилизацията се развива. В епоха, когато техвологичният скок става за десетки години, нямаше да сме встрани. В крайна сметка, атомната енергия, пеницилинът, радиото и телевизията, масово достъпната бяла и черна техника за бита, евтините превозни средства с двигатели с вътрешно горене и масовия влаков транспорт, персоналните компютри, азотните торове и пестицидите - не са изобретени от комунистите. А въпреки тях


Гърците като нямат АЕЦ и Кремиковци да не би да живяха по-зле от нас? Или пък армията да им е била по-зле въоръжена?
Но - да, съгласен съм, това са само мисловни спекулации и хипотези....

И още нещо - не знам колко и какви неграмотни е имало до 1944 г., но моите селски баби и дядовци са можели да четат и пишат, тоест имали са някакво базово образование, което им е било достатъчно да се оправят добре в живота. А който от децата им се отличавал с някакви умствени способности - не е било проблем да го пратят да учи в гимназия...

Редактирано от goga на 17.03.18 15:07.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: kuduger-96506]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 15:25



Русия ,Англия,Франция са били неизменно против България да мръдне и крачка отвъд вододела Струма-Вардар.Само Германия не е била против.



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано17.03.18 15:29



Интересно е кой как мисли в момента, не че им е много до нас...



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано17.03.18 15:30



На един приятел(Бог да го прости)един от чичовците му отишъл интербригадист в Испания и като се върнал,купил 3-4 дка празно място в "Красно село"и 12 камиона "Опел блиц".



Тема Re: Технологично равнище на Царствотонови [re: goga]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано17.03.18 15:36



Екскюз ми, че ви развалям купона , но Гинки , Цецки и Боковци а не нобелови лауреати са новите избранници на Брюксел за строители на съвременна България ...


Проблема е не , че БСП се подобри последните 20 години, но в момента изглеждат като интелектуалци сравнено с новоназначенците ...

Редактирано от torlakov-93629 на 17.03.18 15:38.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.