Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:38 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема ами аз не ги мисля немците.нови [re: Darkages]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.09.18 20:28



Свалил съм си от ЮТЮБ няколко филма за Берлин след края на Втората световна война. Ходих до Берлин и най-ми беше кеф да минавам през места, на които порано е била стената. Ходих и до Чекпоинт Чарли.
Та причината Великобритания да напусне Европейския съюз според мен е, че ЕС се доминира от победената Германия. На англичаните това им дойде малко в повече





Тема Re: едно временови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.09.18 20:31



"Балканкар-Рекорд" е изнасял в Иран, САЩ, Италия, Китай и силно развита сервизна дейност във Великобритания. В Пловдив електрокари не са се произвеждали. Брак на продукцията не е имало. Имало е дефекти, които са се отстранявали с посещение на място. Стачки също не е имало. Първите стачки са от 1990г., на партийно събрание на заводската структура на БКП. Условията за труд са били повече от прилични, изцяло съизмерими със западните конкуренти.
При преизпълнение на плана, са раздавани премии, с висока стойност.
Източник-майка ми, служител на "Балканкар-Рекорд" от 1979-1999г. Можеш да я пишеш и в графата ръководен фактор, след 1989г.
В завода в Пловдив са работили над 2000 човека. Разрухата в завода настъпва в 1997г., след идването на власт на правителството на Иван Костов, след отказ на правителството на оферта на "Мицубиши". Майка ми е очевидец на преговорите.
След това завода е приватизиран от подставени лица на Муравей Радев.
Понастоящев в завода работят около 100 човека.

Редактирано от komitaO3126319 на 22.09.18 20:37.



Тема Re: едно временови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.09.18 20:37



"Стачка по време на социализма – това може и да изглежда като идея, граничеща с абсурда, но в България преди 1989 г. имаше подобни действия. Величината им е несравнимо по-малка от тези в Полша, например, но подобни събития променят живота на участниците в тях.

Аврам Аврамов е един от малцината, които участват в стачни действия у нас преди т.нар. демократични промени. Кореспондентът ни в Пловдив се срещна с него 36 години по-късно.

В края на 70-те години Аврамов, който е икономист, постъпва на работа в пловдивския завод за мотокари „Рекорд”. Заради лошо планиране на доставките обаче, работниците се трудят вместо пет дни в седмицата по седем, без почивка, при това месеци наред.

„Толкова се бяха изострили отношенията вече между директора и хората от конвейра, че той започна да псува работниците на майка! И аз му викам: „Слушай какво, ще попаднеш на някой, ще те убие тука!”Имахме здрави момчета...”, спомня с той.

През февруари 1981 г. недоволството се превръща в спонтанен бунт – цялата нощна смяна отказва да излезе на работа заради тежките условия на труд:

„Един понеделник вече чашата преля. Влизам – минус 2 градуса температурата на работното място. Отивам отвън – нула. Вътре в халето по-студено от вън, защото става течение. Вземам термометъра, отивам в канцеларията на директора – 23 градуса!”

Премръзналите работници започват да стачкуват. Превземат халето и не допускат никой да започне работа."

Редактирано от goga на 22.09.18 20:38.



Тема Re: едно временови [re: goga]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.09.18 20:39



Мога да те запозная с човека да ти разкаже как е било.

По принцип не обичам да говоря празни приказки.

Редактирано от goga на 22.09.18 20:41.



Тема Re: едно временови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.09.18 20:41



Майка ми те кани да и вземеш интервю.



Тема Re: едно временови [re: komitaO3126319]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.09.18 20:44



Моите уважения.
За това какво е било производството по бих се доверил на сегашния директор, който работи там от 35 години.



Тема изнасяли сме за САЩнови [re: komitaO3126319]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано22.09.18 20:45



Аз я знам историята така. Изнесли сме ведъж. В САЩ са се опитали да ги използват в самолетостроенето. Вископовдигачи. И са се отказали. Започнали да си купуват много по-скъпи от Швеция и Швейцария. Причината била, че българските издигнат нещо за монтиране и докато го монтират детайла се смъкне с няколко сантиметра.



Тема Re: едно временови [re: goga]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.09.18 20:52



Питай го, защо ликвидираха Устрем, Метал, и Рекорд 1. Новата току-що доставена леярна, от "лошото" производство, къде е? Питай го, защо новото "успешно" производство, разпродаде парцели дори в стария "Рекорд", където дълги години се вихреха незаконни депа за гориво. Можеш и да го питаш, гордее ли се със 100 бройки производство сега, при 4000 преди.



Тема Re: изнасяли сме за САЩнови [re: mak ot Sofia]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано22.09.18 20:54



Това не отговаря на истината. Балканкар имаше 2 бази, в Чикаго и Ню Йорк, които по времето на Костов, бяха практически откраднати и няколко щастливци, се оказаха милионери и останаха да живеят там.



Тема Re: изнасяли сме за САЩнови [re: mak ot Sofia]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано22.09.18 20:55



Подробности не знам. Но ми беше обяснено, че нещата не са били никак розови. Въпреки пропагандата едно време.И сега без руския пазар са капут.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.