Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:27 08.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Загинали през войните  
Автор Buyer (непознат )
Публикувано10.02.18 14:05



Тук може вече да е коментиран този сайт, но и аз ще го пусна. Може да се търсят убити или наградени войници от всички войни, по месторождение, дата на смъртта, част и т.н. Аз открих двама мои дедовци (братя на баба ми), които са загинали през 44-45г, единия на Пчиня, другия на Драва.

Има и много от днешна Македония.


Поклон на вас, момчета, спете спокойно вечния си сън. Не сте забравени!






Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано10.02.18 15:01



Петър Николов Баркалов, награден за храброст, при боевете при завоя на Черна, 1916г., прадядо на баща ми.





Тема полезен линкнови [re: komitaO3126319]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.02.18 16:56



Благодаря.



Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано10.02.18 17:32



Хаха, ако е същият сайт, и аз открих прадядо си.
Не че кой знае кво научих конкретно за него, де (не съм и очаквала), но наистина е полезно да го има сайта.

П.П. И тук го има, вероятно сайтът е същият като онзи, в който търсих преди време
И още нещо яко: виждат се старите имена на селата, от които са родом войниците - често имената са сменени, говоря за села у нас.

Редактирано от MupaM на 10.02.18 19:16.



Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор mulcho (ентусиаст)
Публикувано10.02.18 19:51



Тодор Генчев Тодоров

чин: поручик
част: 16-и пехотен полк, командир на 16-а рота
месторождение: Литаково, околия: Ботевградска, сегашно название: Литаково
дата на смъртта: 15 септ. 1916 г., къде е загинал: ранен на 14 септ. 1916 г. с. Добромир, починал в с. Краново, община Кайнарджа, 1-ви дивизионен лазарет,
от какво е починал: починал

забележка: посмъртно произведен в звание капитан
ДВИА, ф. 39, оп. 1, а.е. 170, л. 56
Мой прадядо, благодаря!



Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано10.02.18 19:51



Поздравления за инициативата!





Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано13.02.18 06:16



Аз пусках две теми преди. Мисля , че сайтът е много добър и полезен. Винаги съм смятал, че националното съзнание и историята като цяло трябва да се пречупват през родовите истории на всяко семейство и да излезат от абстрактността. Поздравления за авторите! На мен информацията ми беше много полезна относно някои детайли за дати и място на смърт, които не се помнеха и знаеха или са били забравени от близките ми. Дядо ми по майчина линия е загинал на 9 април 45г.в гранична територия днес между Хърватска и Словения, "отвлечен от река Драва" между селата Обреж и Франковци. Двама от четирите ми прадядовци загиват в ПСВ, съответно на 6 май 1917 между селата Путурус и Арматуш /Арматус/, Битолско, погребан в Добрушево, Битолско и преди това на 2. февруари, същата година, другия "починал от рани" във военна болница в Добрич. Загиналият в Македония е от полка на Дрангов. Същият присъства и сред наградените. Знам от баба ми, че първо е бил ранен от артилерийски снаряд точно на Гергьовден и малко по-късно починал. Направих справка, че по това време е имало примирие, нарушено от някаква италианска сицилианска артилерийска бригада. Пра пра дядото на жена ми пък е "починал от измръзване" в Балканската война, във военно - полева болница в Кешан. Извън списъците, знам че дядо ми по бащина линия, роден през 1896г., също е участвал в ПСВ, но е бил дълго време пленник и е останал жив, а на жена ми друг пра пра дядо, кмет на едно българско село в Беломорието, е заклан в къщата си от турци по време на "Гюмурджинската република", а синът му, прадядо й ослепява в Балканската война.



Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Dean Dimov]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано13.02.18 13:08



Всъщност масата прадядовци от това време са участвали във войните, но в списъка са само загиналите. ;)
Моят прадядо, загинал през 1912 г., който фигурира там, да уточня, е прост редник и няма никакви награди, но не затова не съм написала името му тук, а просто щото не е важно, имена много. Баба ми е била на два месеца, когато той е убит. Другият дядо на майка ми е бил също ранен през тези войни и е останал с парализирана ръка.
За участие на другите ми двама прадядовци във войните нямам никакви данни (не е ставало дума с баща ми, а и явно са се отървали здрави), иначе единият от тях е бил кадрови военен с нисък чин.



Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано13.02.18 16:10



за съжаление не успях да намеря прадядо си :( Но все пак иницативата е мнгоо добра!




Тема Re: Загинали през войнитенови [re: Buyer]  
Автор Владо Шофьора (върховист)
Публикувано13.02.18 20:58



Дядо ми, на баба брат, се е бил при прочутата битка при Куманово. "А може да бъркам битката при Страцин", където заради нашите ура-комисари ЗКПЧ-та загинаха много наши български момчета. Дядо ми е останал жив, даже във втората фаза на войната се е бил на Драва, където също оцелява поради една случайност, вижда някакво интерсно камъче при форсиране на някакъв мост над реката и се навежда да го вземе, в този момент над главата му просвистяват куршуми от автоматни откоси на немците.

Редактирано от Владо Шофьора на 13.02.18 20:59.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.