Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:36 26.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано15.01.18 08:20




Редактирано от jingiby на 15.01.18 13:24.



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: jingiby]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано15.01.18 09:12



Не ти се отваря линка (поне при мен). Може би това визираш:





Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано15.01.18 09:16



Владимир Буковски още през 2010 г:

Кога се появи политическата коректност? Като международно явление това се случи в началото на 90-те години. Като движение тя съществуваше и преди. Моята първа среща с това явление беше, докато работех в Станфордския университет през 1983-84 година. Прибирах се в лабораторията си, а отсреща по стълбите слизаха две момичета. Отворих вратата и я задържах да минат, както бих направил пред всеки – мъж, жена, стар или млад. Те ме погледнаха с презрение и ми казаха: „Мъжко шовинистично прасе“. Учудих се много и не разбрах за какво става въпрос. Влезнах в лабораторията, разказах на хората там, а те започнаха да се смеят: „Това са хора от близкия университет „Бъркли“ – ми казаха. Там се раждат всички ляворадикални идеи и движения. От „Бъркли“ тръгна философията на студентската революция от 60-те години. Сега има някакво ново движение на феминистките, които смятат, че ние, мъжете, ги потискаме, като се държим с тях като с жени“.

После разбрах, че според концепцията на феминистките, жената е социална конструкция. Те са убедени, че ако всички мъже се държат с жените като с мъже, жените също няма да са жени, а мъже. Тоест, нашето поведение към тях ги прави жени. И колкото и да е странно, в този водещ университет на САЩ в края на 20-и век беше извършен следният експеримент (не знам кой им е позволил): взимали бебета от нулева възраст и ги отглеждали и възпитавали по еднакъв начин, независимо от пола им. Същата храна, игри, дрехи. Този опит, разбира се, не довел до позитивни резултати. На момченцата нищо не им паднало, а на момиченцата нищо не им пораснало. Както момчетата ги привличало оръжието, а момичетата – куклите, така си и останало.

Но това не спря тези жени, а напротив – още повече ги увлече да си мислят, че нашето поведение към тях като към жени, този стереотип, ги прави такива, каквито са, а именно – жертви на всичко мъжко. Тази концепция, възникнала в недрата на университета в Бъркли, потресаващо бързо се разпространи по цял свят. Приятелите ми от Станфордската лаборатория можеха и да се смеят през 1984 година, но буквално след 10 години тази безумна концепция, която няма никакво основание, стана доминираща в цял свят. Във всички университети бяха открити отдели за джендър изследвания. Според мен междуполовите отношения съществуват от милиони години и нищо ново не се случва там, но тези псевдонауки се разплодиха ужасно много и започнаха да изследват нашите мъжки грехове - ние не гледаме както трябва жените, не се държим добре с тях и т.н.

И нещата започнаха да наподобяват Оруел – не трябва да ги наричаме „мис“ и „мисис“, защото с това определяме съпружеския им статус. Появи се невероятното за английския език „miz“. Не трябвало да се казва „history” (история), защото това било „his story” (негова история). Новите езиковеди започнаха да се чудят как да нарекат жените, защото в думата „woman” (жена) се съдържа думата „man” (мъж). Измислиха някакви нови думи и ако не ги наричаш така, те обявяват за мъжка шовинистична свиня. Стигна се до абсурдното пренаписване на Библията, в която Бог е жена.

Аз едно време съм лежал в затвора с много луди и съм свикнал с тяхната компания. Проблемът е, че американското общество поема всяка нова глупост и я прави едва ли не задължителна за всички. В Америка конкретно, но и в Европа не по-малко, населението е невероятно конформистко. Трябва да се възприема за нормално всичко, което някой ти натрапва. За да бъдеш успешен в работата си, задължително трябва да си конформист. Това е един американски шаблон, който започна да се разпространява по целия свят много бързо като задължителна парадигма. Дори влезе в законодателството.

Феминистките движения заявиха, че мъжете са сексисти, че гледат на жените единствено като на сексуални обекти и следователно всичко, което може да има отношение към секса, трябва да бъде изключено от всекидневното общуване между мъже и жени. Флиртът беше наречен агресивно действие, насочено към угнетяване на жените. Затова сега в САЩ никой работодател не смее да разговаря насаме със своя служителка – задължително го прави в присъствието на поне един свидетел, в противен случай може да бъде съден за сексуален тормоз, да му пропадне кариерата и да му пострада имиджът в обществото.





Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: jingiby]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано15.01.18 10:09



Не съм стигнала до края, но още в началото ме подразни деленето на Запад от една страна - католицизъм и протестантство, и Изток, от друга - и вътре накуп православие, което все пак и все още е вид християнство, ислям и будизъм.
Не щото е обидно да си будист или мюсюлманин, обидно е отношението един вид пО като нас - по-малко като нас, или знам ли и аз.
От своя страна и наЩе евразийски настроени идиоти тука напъват да отделят православието и свързаните с него култура, светоусещане и квото там, като нещо силно различно от "западното" християнство.
Офтопик е, ама нищо.



Ох, то пък авторката била българка, не знам защо в хода на четенето бях решила, че е французойка. Е ми начи само втората част от поста важи.

Редактирано от MupaM на 15.01.18 10:15.



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: MupaM]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано15.01.18 10:53



Делението на източно и западно християнство е от 1700 години. Според редица изследователи разликите между тях са толкова фундаментални, че психологията на източното християнство е по-близка до тази на исляма, отколкото до католико-протестантския свят. Това показва и практиката, а това виждаме и в момента.



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: jingiby]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано15.01.18 13:26



Делението на източно и западно християнство е от 1700 години?!
..............................................................................................................
През 1054 г. настъпва и разделението по същество. Католическите обреди са отречени като покварени, а католическите църкви в Константинопол принудително затворени.
Разделението на двете църкви бива затвърдено век и половина по-късно, когато на 13 април 1204 г. кръстоносците от Четвърти кръстоносен поход превземат Константинопол

т.е 964 г или 814 г ..1700 години са доста,то и християни е нямало кой знае колко ,че и да се делят?!



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: o_megas]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано15.01.18 13:33



Имах предвид фактическото разделение. През 324 година Константин Велики обявява решението си да превърне Византион в Нов Рим и на 11 май 330 г. официално провъзгласява града за новата столица на Римската империя. Градът е преименуван на Константинопол, след смъртта на Константин в 337 и остава столица на Византийската империя за повече от хиляда години. Оттогава датира и фактическото разделение в Християнската църква и в Европа. Църквата има двама патриарси, а римската империя двама императори. Така започва раздалечаването на Източна и Западна Европа.



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: jingiby]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано15.01.18 13:51



Да ти кажа, мисля, че всеки човек запознат с християнството и интелектуално годен да и направи анализ и критика става протестант.





Редактирано от ludo-mlado на 15.01.18 13:52.



Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада. [re: ludo-mlado]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано15.01.18 14:27



първо християнстовот е доста за мен общио ин неточно. Докато католицизма е преди всичко централизация както финасова така "духовна" т.е. създава монопол то в православието е противоположнанта посока. Което с вековете е възпитало изцяло различен начин намислене и практикуване. Католическата църква от векове е повече финасова от колкото духовна институция За протестнаството просто не ми се отваря дума - за мен в днешно време е по скоро франчайз стопанска организация от колкото духовна институция... Така че няма как да ги обединим ..

Но в заключението си прав. Хората с воско мнение за себе си и с ниско за останалите често стават протестанти. Те много често вродено или пък придобито имат чувство за превъзходсто на базата на което правят анализ и критика(може дори да е обоснована и справедлива), което е в протестнаската душа. В резултат на което има хиляди протестантси деноминации. .Всеки критикува всеки се цепи от всеки.... В православието се изисква повече смирение и послушание , което дългосрочно позволява единството без обаче да се стига до католическата чудовищна централизация...




Тема Re: Новата Велика схизма между Изтока и Запада.нови [re: jingiby]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано15.01.18 14:27



хубава статия , което споделям... няма какво да добавя повече





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.