Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:51 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Малко по соросидни въпросинови  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано08.12.17 02:21



Знаете, че властта в България хич не обича да й задават въпроси. Именно затова с помощта на една млада и надъхана американска фондация, направихме уеб портал, откъдето

. Въпросите се изпращат директно на официалните имейли, без никакво увъртане. В портала има и бот, който проверява всички съобщения едно по едно, дали са получени, отворени, дали няма сменен имейл адрес и т.н., за да бъде доставката гарантирана. С две думи - соросоидна педантичност.
Адреса по подразбиране е сливенски, защото в началото планът беше да е само градски портал, но добавих постепено всички населени места в България, така че може да се ползва отвсякъде. Има някои грешки в локациите, които постепено ще се изчистят, особено в планинските села, София и Пловдив. Последните две населби имат и избирателни райони "област", и скрипта за локация се бърка.

Конкретно бих се радвал ако някой пише на избраниците си по актуалната тема, . За тази година сумарно - до два пъти и половина на някои места.

Ако Сашето помогне мога да разширя обхвата и върху Македония. Засега не знам дори на какъв териториален принцип се избират депутати там. Ще е добре хубавата соработка в клуба да прерасне и в нещо полезно.



Тема Re: Малко по соросидни въпросинови [re: croesus]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано08.12.17 08:11



Водата поскъпва, доколкото знам, защото поне в София концесионният договор го предвижда....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Малко по соросидни въпросинови [re: croesus]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано08.12.17 23:08



Не гарантирам но ќе се опитам да најдам време



Тема водата поскъпванови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано09.12.17 18:22



не само водата поскъпва. Причината е, че технологичните процеси се усъвършенстват.
Например сега към таксите за вода се добавя и пречистване. България, както е изостанала по отношение на магистрали, така е силно изостанала и по отношение на пречиствателни станции. Строителството на пречиствателни станции е скъпо, не е евтина и експлоатацията им.
Преди много години ходих в Никополис ад Иструм. Римски град. Имал е канализация. В София има квартали, в които няма канализация.
Какъв процент от българските села имат канализация?

Редактирано от mak ot Sofia на 09.12.17 18:29.



Тема Държавата регулира пазаранови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано09.12.17 18:53



Тук се споменаваха разни цени от социалистическо време. Излиза, че хвалещите цените при социализма са толкова млади, че не помнят какво е било. Аз пък си спомням, че типов хляб струваше 5 ст., добруджа 12, а бял 16. Казваха ни, че себестойността на хляба е по-висока от цената в магазина. Селяните започнаха да хранят с хляб прасетата. Държавата повиши цената на хляба. Като взема предвид промените на курса на лева стигам до извода, че цената на хляба не се е повишила в сравнението с доброто славно минало





Тема Re: водата поскъпванови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано09.12.17 20:54



Слагаш каруцата пред магарето. Работата на новите технологии не е да оскъпяват продуктите, а да ги правят по-евтини. Ако беше обратното - защо са ни изобщо нови технологии?? Твърденията, че се налагало да се повиши цената на водата, за някакви "инвестиции" са пълна глупост. Като изключим краудсорс уебсайтовете, никъде другаде не искат от клиента първо да плати инвестициите на доставчика, а после да се получи стоката. Освен това канализациите на голяма част от по-големите градове бяха ремонтирани с еврофондове. Не разбирам защо сега трябва да изплащам инвестициите в канализациите. Еврофондовете ли трябва да връщаме?

Отделно увеличенията в синхрон из цялата страна и изравняването на цената на водата навсякъде, са меко казано силно съмнителни. Значи и онези, които живеят в низина и налягането в чешмите им е от закона на гравитацията, както и онези, на които помпи им поддържат налягането, да плащат една и съща цена?? Къде е приходно-разхдната логика в случая? Върха на сладоледа са онези хора в Искърското дефиле, които преди години сами си купили тръби и сами си направили водопреносната мрежа, а сега пристига концесионера и започва да ги чарджи по 2.70 на кубик. Излиза така, че хората трябва да му изплащат собствените си инвестиции.

И накрая, както пише в текста на кампанията, нека не забравяме, че достъпът до питейна вода и канализация вече е обявен от ООН за основно човешко право. И освен това достъпът трябва да е такъв, че да гарантира адекватен стандарт на живот, не да разорява правоползвателите. Т.е. изобщо не е задължително да се търси пазарно-инвестиционна логика в цената на водата. Някой търси ли рентабилност от училищата, детските градини, библиотеките и т.н?



Тема Re: Малко по соросидни въпросинови [re: Shtrkot]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано09.12.17 20:59



Май точно това е истинската причина - що да не вдигнем цената, щом балъците така или иначе ще я платят?!





Тема Re: Малко по соросидни въпросинови [re: croesus]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано09.12.17 21:08



И през май и през юни, това е единствената причина....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема на мен ми е смешнонови [re: croesus]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано10.12.17 09:14




Аз съм съгласен с "научния комунизъм", че животът е единство и борба на противоположностите.
За пример ще дам тезгяха в една бакалия. Там се срещат купувач и продавач.
Купувачът си мисли: Този иска жив да ме одере. Продавачът си мисли: Този иска да му го дам без пари.
Правени са и опити продавачът да определя цената. Тези опити са завършвали плачевно.



Тема Re: на мен ми е смешнонови [re: mak ot Sofia]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано10.12.17 15:50



В случая става въпрос за научен капитализъм, а не за научен комунизъм. Свободният пазар разпределя ефективно благата, но има една шепа проблеми, с които не може да се справи. Такива са:
- публичните блага (образование, сигурност, ред, инфраструктура);
- асиметричност на информацията (на етикета на лайното, увито в целофан трябва да пише "лайно увито в целофан", а не "гурме стриди с авокадо и киноа");
- социалното неравенство
- изтощаването на невъзобновяемите ресурси и екологичните проблеми
- монополизацията
Без помощ от приятел (държавата), пазарът сам не може да се справи с тях. Доставянето на питейна вода, по начина по който това става в България, попада в две от горните категории. Затова цената й трябва да се определя административно, по непазарни критерии (защото свободен пазар на питейна вода няма).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.