Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:24 02.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема ....разрушава Паметника на съветската армия ...  
Автор o_megas (BG)
Публикувано20.11.17 09:43



Полша започна разрушаването на паметника на благодарност към съветската армия в центъра на Шчечин.
Работата по премахването на монумента на Площада на войниците ще продължи около седмица.
Трябва ли да бъде махнат Паметникът на съветската армия
Руското външно министерство: Червената армия спаси българските евреи
След като паметникът бъде разрушен, на негово място ще бъде създаден обществен парк с цветни лехи и пейки.
Монументът, отбелязващ влизането на съветската армия в провинция Западна Померания по време на Втората световна война, е открит на 23 април 1950 г. Пет години след превземането на Шчечин.
През юли полският президент Анджей Дуда одобри промени в закона, забраняващ популяризирането на комунизма и нареди да бъдат премахнати съветските статуи в рамките на една година.
Москва обяви, че с действията си Полша нарушава споразумението от 1992-1994 г., за съхраняване на съветските военни паметници на нейна територия.



a Ние...?

Редактирано от o_megas на 20.11.17 09:44.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано20.11.17 10:48



поляците имат самоуважение като нация. имат и потенциал.
при нас откакто ни нагазва съветската армия психикита е все робска.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано20.11.17 11:44



a Ние...?

Ами вие софиянци си направете референдум и го решете въпроса веднъж завинаги. А не да ривете по форумите... Колко му е да съберете 100 х. подписа. Грабвайте тетрадките и сядайте на възлови места и събирайте подписи. Дотогова ще си останете обикновени бояджии...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано20.11.17 11:55



Добро предложение без съмнение. Интересно ми е обаче от тук пишещите кой е за референдум по въпроса и кой не, кратко и ясно. За да няма объркване: "да"-то или "не"-то на форумджийте ще бъде дали да се профеде референдум по въпроса да го има ли паметника на Съветската армия или да го снемат, а не дали персонално някой тук не го иска този паметник или обратно.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: kuduger-96506]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано20.11.17 11:55



И да дам пример:
аз съм "ДА" има референдум по въпроса.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано20.11.17 11:57



И аз съм "За референдум". Но не съм софиянец.





Тема ком.прогаганданови [re: cumanich126454]  
Автор o_megas (BG)
Публикувано20.11.17 12:47



....то паметници на комунистическата идеология не са само в София...цялата република е осеяна с тях.

....та по -скоро не референдум, а закон забраняващ паметници и символи на човеко- ненавистни идеологии...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: kuduger-96506]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано20.11.17 15:38



мммм - "ДА!"



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано20.11.17 16:15



"Да".



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано20.11.17 16:20



Има междудържавен договор между Русия и България в който има клауза за паметниците, забраняваща разрушаване и дори преместване, без съгласие на насрещната страна. Така че или трябва да се денонсира едностранно договора, или някой да извърши терористичен акт и да взриви паметника...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: jingiby]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано20.11.17 17:33



Къде може да се прочете тази "забраняваща клауза"?

***


Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: jingiby]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано20.11.17 20:03



Явно с дума няма да стане, трябват по-радикални мерки. Аз написах хайку по случая.


Шахидът от Драгалевци

Очите му бяха изумрудени,
сърцето биеше за Левски,
а поясът - натъпкан с живачен флуминат.

"КОСТОВ АКБАР!" той се изкряска
и с безумен поглед се хвърли завчаска
връз гранитното чудовище от СССР.

Шпагинът на боеца лежеше счупен,
"Армия" беше станало "Ар.ия",
а лешояди кълвяха мощите на мъченика. Амин!





Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: jingiby]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано20.11.17 20:58



Има междудържавен договор между Русия и България в който има клауза за паметниците, забраняваща разрушаване и дори преместване, без съгласие на насрещната страна. Така че или трябва да се денонсира едностранно договора, или някой да извърши терористичен акт и да взриви паметника...

Това е български паметник, построен по решение на МС през 54-та, каква насрещна страна, какви 5 лв? Той, за разлика от другите държави, не е в памет на загиналите за свободата съветски войни, а в прослава на съветската армия от уж "признателния български народ".

Редактирано от WlSP на 20.11.17 20:59.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: WlSP]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано21.11.17 16:32



Май някои колеги във форума имат проблем с демократичните принципи, след като един референдум ги плаши...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: kuduger-96506]  
Автор morskomake (ветеран)
Публикувано21.11.17 16:42



Ако питат мен вси4ки





Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано21.11.17 17:14



Какъв хубав жилищен комплекс ще стане на мястото на паметника. Първо реституция на отчуждената земя (поради отпаднало мероприятие заради което е отчуждена земята). И след това идват потенциалните инвеститори. В тази релация квадратен метър застроена площ ще надхвърля 2-3 хил. евро. А иначе хубав парк е там. Дори неуместната фигура на шмайзеристта не се се забелязва от пръв поглед:





Тема а преди референдумнови [re: cumanich126454]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.11.17 17:16



не е ли по-просто (и по-евтино) да се направи анкета - проучване на общественото мнение.



Тема Re: а преди референдумнови [re: mak ot Sofia]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано21.11.17 18:52



а преди референдум не е ли по-просто (и по-евтино) да се направи анкета - проучване на общественото мнение.

Или викаш направо анкета вместо референдум? То общественото мнение си пролича септември т. г., когато срещу паметника се събраха цели 50 активисти:







Тема ти защо говориш вместо мен?нови [re: cumanich126454]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.11.17 19:28



Не съм казал, че анкета замества референдум


Аз именно към това призовавам: Да се изясни бройката на: Демонтаж/За съхраняване на Паметника
Твоите сведения не ми се струват достоверни - 50 за демонтаж



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано21.11.17 19:51



Ако не бе тази съвеЦка армия поляците щеха да видат Щитно през крив макарон. Специално там би трябвало да има. Виж , във Варшава , видяла не едно и две руски насилия, по бих се съгласил.
Но гъз глава затрива.





Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: mak ot Sofia]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано21.11.17 19:55



Твоите сведения не ми се струват достоверни - 50 за демонтаж

Ами преброй ги от панорамната снимка. Аз ги броих на око, ама може да има +,- 15 човека.
Иначе лично мнение: Този паметник трябва да остане, не заради друго, а за да ни напомня, че ние българите сме коленопреклонно племе. Издигаме паметник на окупаторите си и сега искаме да забравим ( и зачертаем) този нелицеприятен факт. Напротив: този паметник трябва да остане за да ни напомня за да не правим паметник на следващите окупатори. Все пак това е епизод от историческото ни развитие.



Тема пишем си като глухонеминови [re: mak ot Sofia]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано21.11.17 20:50



Някой тук беше написал, колко достоверни са социологическите проучвания. Все пак едно по сериозно проучване е доста по достоверно от една снимка. Знаеш ли как е било обявено "мероприятието", как е разгласено..



Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано22.11.17 14:50



Ее, увлече се малце! Не съм видял паметник на некой турски султан или византийски василевс... Така или иначе паметника под въпрос си остава контроверзен (определено разделя обществото) и най-малкото, което би могло да се направи е наистина някакво проучване на общественото мнение по въпроса.



Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано22.11.17 15:07



Мнение на един архитект:

Много приказки се изприказваха последните дни за тоз паметник, щяха да го бутат, да го спасяват.. конкурс щяха да правят.. И някак си тема позаглъхна от самосебе си. Както повечето теми у нас. Всъщност, идеята ми е не толкова да се включвам в спора, а да обърна внимание на нещо друго, по-важно - какво всъщност представлява не само паметникът, но и цялата му околност. Причината да съм върл защитник на мястото няма нищо общо с антифашистките ми възгледи, а с това, че ако може да се характеризира паметникът с една дума - то тя е Energy. А енергията е важна за всяко населено място. В момента в който си отиде, идват опашките за пенсии, а след тях е само пепел… Може и да греша, но всички компоненти работят перфектно в синтез:

1. Спорът за мястото не затихва, което поддържа интереса във времето;
2. Широкото празно пространство, което дава условия едновременно и за уединение и за чувство за общност. Малко се местата, които могат да поберат десетки хиляди, без да оставят впечатление за пренеселено стъргало и едновременно с това да защити индивидите от прекомерно ослънчаване и проветрение;
3. Антикомерсиално - какво приятно чувство е липсата на бутиците и съпътстващите ги натокани феи с препълнени торби. Не смея да споделя, че и мургавите пласьори на евтина пластмаса от братски Китай са пожалили мястото;
4. Комуникации - все пак, важно си е да се прибереш вкъщи, без да изложиш на риск от гладна смърт останалите членове на домакинството ти;
5. Природа - дърветата стават изчезващ вид и е добре, че няма хора с реститутски претенции към площта, която заемат. Освен че ни пазят от претопляне и радват окото, дават възможност и за природосъобразно задоволяване на малки и големи нужди;
6. Екзотичност. Това ми е любимата част. Сещате ли се да сте били в друг град и да видите еректирал шмайзер? Да не говорим, че във времето на трансформърс и други комикс герои, автоматично оръжие от преди 70 години е доста по-извънземно от всеки трансгалактически бластер;
7. Качествени материали - паметникът не е нов и единствените следи, които времето му е нанесло са от химическия състав на валежи и спрейове. За разлика от други места, тук е трудно да видиш разхлопана настилка и единствените примери са по волята на ползвателите, които са решили, че гранитните блокове имат повече скейт функции, когато са в необичайна ориентация;
8. Хора - колкото и наркозависими да кръстосват алеите, все пак са малко по-симпатични от плъзналите навсякъде другаде, дишащи лепило, подрастващи представители на малцинствата и имат съществен принос за колорита;







Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано22.11.17 15:21



Въпреки огромното празно пространство там не се събират много хора, какво остава за десетки хиляди. Така може да говори не архитект, а човек, който е засукал мляко само от гръдта на партията кърмилница. Иначе на пространството много приложения могат да му се намерят и без да се променя по какъвто и да е начин, но без паметника.
Процедурата е ясна - маха се скверния надпис, че съветската армия ни била освободила, както и фигурните групи в градината, основите и на постамента пък правете каквото искате с пространството.



Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано22.11.17 15:33



Процедурата е ясна - маха се скверния надпис, че съветската армия ни била освободила, както и фигурните групи в градината, основите и на постамента пък правете каквото искате с пространството.

Надписът е последна грижа (решава се най-лесно). Двете фигурни групи наистина стоят неестествено и би могло да се преместят в Музея на социалистическото изкуство (така ли се казваше?). Остава оня горе с шмайзера. Да се махне шмайзера и да остане с протегната ръка. Пък всеки сам да си представя какво символизира паметника. Все пак в комплексното решение са взели участие видни български архитекти и скулпури:





Тема Re: Еректирал шмайзернови [re: cumanich126454]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано22.11.17 17:46



Доста глупости е написал този архитект през 2011 година, но точката за екзотичността на еректиралия шмайзер ме ококори.





Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано22.11.17 18:24



Бе какъв шмайзер, това не е ли шпагин (ППШ)?



Тема Re: ти защо говориш вместо мен?нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано22.11.17 19:04



Бе какъв шмайзер, това не е ли шпагин (ППШ)?

Това име (Шмайзер) с времето е придобило гражданственост като име на цял клас леки картечни оръжия, по подобие на Джип (като име на всички високопроходими автомобили), Ксерокс (станало обобщено име на копирни машини) или Фадрома (станало име за всички челни товарачи). Не е правилно, ама ходи се пребори с течението..





Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор lelelelelele-87109 (Понаминаваща)
Публикувано23.11.17 10:31



1. Нерде Македония, нерде съветската армия и паметниците. Да му мислят модераторите. Вероятно става дума за поръчка - партийна или още по-лошо - посолска.
2. Принципно положение - НЕ РАЗРУШАВАЙТЕ ПАМЕТНИЦИ! Това историята ни. На някой тази история може и да не му харесва или даже да му е чужда, но това си негов проблем. 45 години са 1/3 от следосвобожденската ни история. Това, че бяхме подарени на СССР от Англия и САЩ също е история.
3. Да вземаме пример от поляци??? Много бързо забравихте Балцерович и т.н. шокова терапия. По-кротко с категоричните избори. Да не сгрешим за четвърти-пети път с избора на съюзници ...

Предлагам Варна да я прекръстим на Латексна или Силиконна, че е по съвременно. А някой е забравил Варна беше и гр. Сталин за известно време.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано23.11.17 11:07



Полша разрушава Паметника на съветската армия в Шчечин



Съдържа се клипче на разрушението. Едно кротко и подредено ми се стори то.
И като гледам едва ли не незначителният размер на полското паметниче се чудя от къде това проклятие нас да ни управляват такива гъзолизци, че да вдигнат не паметник, а направо чудовище от такъв калибър, че да можеш нормално да го възприемеш трябва да гледаш някъде от Народната библиотека (само дето сградата на Университета пречи) ...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано23.11.17 11:56



Съдържа се клипче на разрушението. Едно кротко и подредено ми се стори то.
Ти глей да не дойде време Западна Померания да се върне отново на Германия. Сигурен съм че Руската Империя няма да има нищо против.



Тема дай да попишеме малконови [re: cumanich126454]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано23.11.17 12:41



за Руската империя. Историците казват, че Руската империя е на приливи и отливи. Ту се съюзяват със запада, ту Западът става враг

Това продължава и по времето на СССР.
В момента дори и България е враг. Защото е член на ЕС и НАТО.
Знаеш ли какво прочетох за Путин. Той успя да скара РФ с вековни приятели



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: o_megas]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано23.11.17 14:03



Как изглеждат нещата, ако човек се абстрахира за момент от двустранни или многостранни спогодби, подписвани от България, във връзка с опазване на паметници.

В София може би има 5% подкрепа сред населението за разрушаване на въпросния паметник, 5% му се радват, а 90% нямат особено отношение.

Много хора го намират за не твърде красив, но разрушаването му и издигането на друг, по-естетичен, на негово място ще струва немалко пари на общината. Подкрепата за подобен разход клони към нулата, а Русия едва ли ще може да бъде убедена да финансира подобна стъпка

.

Така че, струва ми се, е загуба на време да се обсъжда сериозно повдигнатия въпрос, поне през следващите 20 години, а дали да се вземе за пример точно сегашното полско правителство даже не ми се коментира.



Тема Re: дай да попишеме малконови [re: mak ot Sofia]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.11.17 14:45



Мдаа, приятел е със САЩ от 15ти Век...


Не би трябвало да е махане или взривяване , а смаляване и преместване. Вярно, ще има известно напрежение за година две, но после нещата си идват на мястото. Има достатъчно други паметници за Русия, при това заслужени.
Тези драсканици обаче явно целят друго. Да има вражда, а паметника да си стои.

Редактирано от torlakov-93629 на 23.11.17 14:47.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: Kpakpa]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано23.11.17 14:51



Много хора го намират за не твърде красив, но разрушаването му и издигането на друг, по-естетичен, на негово място ще струва немалко пари на общината. Подкрепата за подобен разход клони към нулата, а Русия едва ли ще може да бъде убедена да финансира подобна стъпка

Пари ли ти трябват, домнуле, за да уважаваш миналото си?

И кога с такива може би категорични данни установи, колко са "за" колко - "против" и колко "въздържали се"?
Пишете колкото да не заспите ...



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: cumanich126454]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано23.11.17 14:54



Абсолютно, руснаците не само се преборват с нацистите за сегашна Западна Полша, но и със съюзниците , най вече Англия, която е искала границата изобщо да не е по Одер. Ако бях поляк бих избождал очите на Чърчил от всеки портрет


Компенсациите за Западна Укайна( която също получава свобода, поне в национален смисъл) и Белорусия са могли да бъдат само на Изток от Ниса според западните съюзници.

Редактирано от torlakov-93629 на 23.11.17 18:58.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: cumanich126454]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано23.11.17 16:17



"Ти глей да не дойде време Западна Померания да се върне отново на Германия. Сигурен съм че Руската Империя няма да има нищо против."

Сигурен съм, че Путиновата Руска империя иска да дойде такова време. Но не би. Спете спокойно деца!

***


Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано23.11.17 16:36



Сигурен съм, че Путиновата Руска империя иска да дойде такова време. Но не би. Спете спокойно деца!


Руската империя даде некъде над 100 х. кв. км. исконна немска земя на Полша. Немците не са щастливи от този факт, но засега стискат зъби. Отгоре на това поляците сега търсят 1 трильон евро обезщетение от Германия. Накрая на Германия ще й писне и ще напусне ЕС.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано23.11.17 19:00



Възможно ли е да се опиташ да напишеш нещо смислено без да налиташ с лични нападки и безсмислици по домашному?

Обществената подкрепа за разрушаването на този паметник е незначителна, колкото и на тези дето се сбират на 9-ти май. В огромното си мнозинство софиянци нямат отношение, а и много си дават сметката, че преместването, унищожаването или замяната му с друг подобен е кауза пердута поне през следващите десетилетия.

Както споменах, “дебатът” по този въпрос е безсмислен и загуба на време. Заместването му с друг подобен, по-естетичен и по-малко грандомански, е единственото теоритично решение, но трудно ще се намери обществена и политическа подкрепа като се има предвид каква цена ще трябва да се плати от общината.



Тема Re: ....разрушава Паметника на съветската армия ..нови [re: cumanich126454]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано23.11.17 19:30



Вероятността Германия да напусне общия пазар през следващите, например, 20 години е минимална - немците си дават сметка, че на следващия ден след напускането волю-неволю ще трябва да отпишат 30% от индустриалния си потенциал.



Тема Re: дай да попишеме малконови [re: torlakov-93629]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано24.11.17 21:36



"Не би трябвало да е махане или взривяване, а смаляване и преместване."

Със смаляване и преместване (даже само с преместване) са съгласни 99,99 % от противниците на МОЧА.
Грандоманията в размерите на МОЧА, Альоша и другите паметници за прослава на Съветската армия (както и чинията на Бузлуджа), само издава несъстоятелността им. На Шипка също е голям, но поради местоположението си и значението на подвига на Шипченци за съществуването ни като народ днес, той трябва да се вижда отдалече.
В София най-големият паметник е Паметникът Левски! На него хората поставят свежи букети. МОЧА е лилипут.

Но не за това ти отговарям, а за да ти се похваля с най-новите успехи на



***

Тема Re: дай да попишеме малконови [re: Amateur]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано25.11.17 07:51



Но не за това ти отговарям, а за да ти се похваля с най-новите успехи на Фирмата

Фирмата това си може и това си пави - води хибридна война:

УАДА: В голяма част от олимпийските спортове руски тайни агенти са заменяли положителни допинг проби с отрицателни

Та какви забранени препарати са употребявали отстранените спортисти? Какво са заловили в пробите? Май нищо? Ах, да - имало някакви белези върху неотваряемите швейцарски шишенца...

И идват тайните агенти...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.