Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Официално - има българи в Албания ...нови  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано11.10.17 21:11



Албанското правителство призна българското малцинство

Правителството в Тирана призна българите за малцинство в Албания, съобщи албанското електронно издание Albanian Daily News, цитирано от Агенция "Фокус".
Това стана след като външният министър на страната Дитмир Башати изостави позицията си, че такова малцинство не съществува в страната.

След исторически доказателства, представени от България, както и „натиск“ от страна на членове на Парламентарната комисия по юридически въпроси, която гласува в полза на закон, целящ да повиши статута и правата на малцинствата в Албания, албанското правителство се реши на мярката.

В момента в Албания има девет признати малцинствени групи – македонци, власи, черногорци, сърби, бошняци, цигани, египтяни и българи.




Новината заслужава отделна тема. Да ме прощава торлака, който първи я пусна, но в друга тема.



Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (божидарист)
Публикувано11.10.17 21:54



Новината заслужава отделна тема. Да ме прощава торлака, който първи я пусна, но в друга тема.

Аз я пуснах, но не държа на авторството... По-скоре гложди ме червея на съмнението: верно ще има българи, но ще има и македонци. Това ще затвърди нещата, че това са два отделни народа. А нашата теза е: един народ в две държави... Та не знам какво спечелихме (освен основно мюсюлмани, кандидати за български паспорт)



Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано11.10.17 22:00



Сега ще е странно, че Македония ще има съседка, признала българско малцинство в областта Македония...



Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано11.10.17 22:03



Извинявай, Куманич. Нещо съм се отплеснал.
Иначе не споделям твоите притеснения. Дано обаче нещата не спрат до тук.



Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано11.10.17 22:40



Това е голям успех за нас и прецакване на фиромяните....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано12.10.17 11:32



все пак ще проявя скептицизъм докато не видя новината обявена във световните и по-специялно албанските медии. Иначе си остава засега fake news. Ако имате други извори освен български давайте да видим ....

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано12.10.17 18:06



Не съм пускал теми скоро, но може да пишеш във всички, дори и свои мисли . В Заморичане съм. Благодаря, че се сещаш за закоравелият русофил.
Преди мнооого години , в един National Geographic, имаше статия за едно колело в Елбасан, което дошло от Дебър през 17 Век и за това го наричали “българско”. Не мога да я намеря ОН лайн, а хартиената версия съм я потурчил...



Тема Re: Официално - има българи в Албания ...нови [re: cumanich126454]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано13.10.17 10:08



Интересно е как ще има в Албания едновременно и сърби и черногорци.



Тема конкуренциянови [re: ludo-mlado]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано13.10.17 10:15



В момента в Албания има девет признати малцинствени групи – македонци, власи, черногорци, сърби, бошняци, цигани, египтяни и българи.



Тука броим до осем, гърците май са изтървани.
Много опции ще има много нещо - гораните ще имат четири опции - бошнаци, българи, сърби, македонци. В Голо Бърдо три - българи, бошнаци, македонци. Православните от Мала Преспа също три - македонци, българи, гърци.



Тема диалектите на Голо Бърдо и Преспанови [re: ludo-mlado]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано13.10.17 10:33



Езиково, дори и хипотетично да приемем че македонският литературен стандарт има основания за съществуването си въз основа на славянските диалекти в Централна Македония, то диалектите на Голо Бърдо и Преспа са много отдалечени от тях, а по някои базови белези са идентични дори с българския литературен стандарт. Пример: застъпниците на прегласите на праслявянските tj* и dj* са идентични на диалектите в Преспа и Голо Бърдо с говорите в България, Пиринска Македония, Югоизточна Македония, вкл. и Солунско - те са "шт" и "жд", за разлика от застъпниците в Централна Македония и македонския литературен стандарт, които са "кj" и "гj". С други думи в Мала Преспа и Голо Бърдо казват между, прежда, нош(т) и гашти, както и в България , а не "мегjу", прегjа" "нокj" и "гакjи" както в Централна Македония.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.