Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:26 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема сръбско-български ...нови  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано08.09.17 10:58



относно некои разлики в народопсихологията на българи и сърби ...

Английски журналист: В България има паметник, какъвто няма другаде в Европа

Известният английски журналист Берлайн, който посетил Видин през 1919 г., пише в дописката си за пребиваването в града:
"България има един паметник на победите, какъвто никъде в просветена Европа няма. Умиращият гренадир, макар и победител, съжалява за братоубийствената война със сърбите. На това себеотрицание само българинът е способен..."
Паметникът-костница на гаровия площад във Видин, известен като паметника на Скърбящия войн, наистина е уникален творчески поглед към победата и победителят, който тъжи. Паметник на почитта и смирението, на хуманността и човечността.
Умиращият войник лежи гологлав на лакът, привел глава над оръжието, с което вероятно е изстрелял последния си патрон. Изобразен е български гренадир от братоубийствената Сръбско-българска война през 1885 г. за защита на Съединението и независимостта на България.
Историята на паметника е не по-малко необичайна от него самия.
Фигурата на войника е изваяна от гипс от големия скулптор Андрей Николов още през 1886 г. Минават години, докато я превозят с влак до Русе, с лодка през Дунава до Гюргево и от там отново с влак до Париж. Отлята е от бронз във фабрика Jaboeuf et Rouard в Париж.
Видинската общественост провежда конкурс за избор на проект и строителство на паметник на победата и героите, паднали във войната през 1885 г.
Журито за избиране и одобряване на проекто-моделите за паметник, заседава на 13.09.1907г. Председателствано от директора на рисувалното училище Ив.Мърквичка и с членове Ан.Митов, подполковник Динолов, Фингов, Ангелов, Нешев и В.Атанасов, то решава:
1.първа премия да се даде на проекто-модела с мото "За отечеството", сума 1000 лв.

2.за втора премия да се даде на проекто-модела с мото "Три уши", сумата 600 лв.

3.за трета премия да се даде на проекто-модела с мото "Гранит и бронз", сумата 400 лв.

4.да се откупи проекто-модела с мото "Победа", за 250 лв.
След отваряне на пликовете, съдържащи имената на авторите, се оказва, че първият е дело на Андрей Николов, вторият и третият - на Ж.Спиридонов, четвъртият - на П.Морозов.
Към протокола е приложена следната бележка от Андрей Николов:
"Необходими обяснения към проект "За отечеството"
Едно художествено произведение, каквото преди всичко трябва да бъде един паметник, било то макар в скица, трябва само да говори за себе си.
Малкият размер обаче на проекта ме заставя да обясня сюжета на трите барелефа: двата странични ще представляват единият заминаването на полка от Видин, прощаването на войниците с техните близки, а другият - завръщането на войската и посрещането й от населението след победата; барелефът отпред ще представлява една сцена от войната, една атака. В него ще има портретите на важни загинали герои от полка.
Пиадесталът предвиждам да бъде кух и в тази кухина да се поставят костите на загиналите офицери. Отворът ще се затваря от една врата, изработена от кована мед."
Договорът за възлагане изпълнението на паметника е сключен между скулптора и командира на полка в началото на декември 1907 г. Гарант на Андрей Николов е Иван Евст. Гешов. Комисия към Трети Бдински полк е следила за изпълнението на всеки етап от строителството.
Основният камък на монумента е поставен през 1908 г.
Окончателното приемане на скулптурната композиция става на 10 януари 1909 г., тогава комисията дава съгласието си за изливането й от бронз. В заявление от Андрей Николов до председателя на комисията от 7 октомври с.г., скулптурът пише, че главната фигура е вече отлята във фабрика Jaboeuf et Rouard в Париж.
Обратният път на статуята се оказва още по-дълъг. Не е известно как е била доставена в срещуположния на Видин румънски град Калафат, но в него тя престоява цяла година. Оказва се, че прекарването на статуята през Дунава е доста трудна и скъпа дейност. В крайна сметка се намират видински рибари, които я прекарват доброволно. За целта правят сал върху няколко лодки и успяват да я стоварят на видинския бряг. Прибрана е на сигурно място в казармата на Трети пехотен бдински полк, където отново отлежава за около една година. Инициативен комитет дълго време събира дарения от гражданите за издигане на постамента.
На 5 окт.1910 г. комисията приема и одобрява барелефите, изработени от Андрей Николов. В протокола е записано:
"Барелефите представляват:
1.Млад войник при заминаването за войната се прощава с млада невеста;

2.Случка от войната атака, предводителствана от командира на полка кап.Маринов на кон. В същия барелеф авторът се е постарал, до колкото това е възможно при дадените размери, да птредстави и портретите на другите двама офицери, загинали във войната, а именно подпоручик Стоянов и портупей-юнкер Загорски

3.Мома селянка полага ловров венец на завърнал се след победната война войник.

Журито намери, че барелефите, както в техническо, така и в идейно отношение, отговарят на предназначението си и ги одобри."
На 15 ноември 1911 г. паметникът е открит. Намирал се е на централния видински площад "Бдинци".
През 1930 г. видинските управници решават, че този паметник ни излага, че фигурата не е войнствена, мобилизираща, не буди патриотизъм и затова трябва да се махне. Но има и трезвомислещи хора, които още тогава оценяват стойността на войнишкия паметник. Те създават Комитет за защита на тъжния войн. Уплашени от общественото мнение, управниците само го местят от централния на гаровия площад, където е оцелял и до днес.
По времето на социализма почти никой не обръща внимание на паметника. В името на добросъседските отношения с тогавашна Югославия, за сръбско-българската война не трябвало да се говори.
В последните години пред Паметника на скърбящия войн се провеждат градски тържества на 6 септември по повод Съединението на България.




Още някои снимки:
[image]
http://www.kmeta.bg/uploads/image/file/75154/voin.jpg[/image]

[image]http://www.kmeta.bg/wp-content/uploads/2016/09/pametnik23.jpeg[/image]

[image]http://www.faktograf.bg/sites/default/files/styles/basic/public/voin-1.jpeg?itok=ILIwcpMF[/image]



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано08.09.17 19:11



Тоя паметник е дело на някой много тъп сърбоман....както и оня лигав филм "Крадецът на праскови", че и повестта....



Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: сръбско-български ...нови [re: Shtrkot]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано08.09.17 19:31



Изваждали повестта от изучаване, аз съм доволен. Съпруга на български офицер, герой и инвалид от войната, в афера с пленен сръбски офицер, когато сме се хванали гуша за гуша. Бррррр.



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано08.09.17 19:33



Четох вчера статията. Не ми допадна. А колко сме съжалявали от братоубийствената война със сърбите, си показва от действията на окупационния корпус в Сърбия 1942-1944г.



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано08.09.17 21:47



Паметникът е готин, но повестта е сантиментална мелодрама, която е и доста унизителна за моя вкус на дървен граовец...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: сръбско-български ...нови [re: Shtrkot]  
Автор cumanich126454 (божидарист)
Публикувано08.09.17 22:02



Паметникът е готин, но повестта е сантиментална мелодрама, която е и доста унизителна за моя вкус на дървен граовец...


То хубаво повест... ама защо трябваше да я филмират?



Тема Re: и Иван Вазов:нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (божидарист)
Публикувано08.09.17 22:03



Кървавият бой престана,
мракът нощни наближи.
Паднал българин в окопа
там до сърбина лежи.

Един други се убили;
куршум щику дал ответ.
Гаснат сили, скоро двама
ще оставят белий свет.

— Брачо — сърбинът изпъшка, —
гаче те познавам аз?
— Аз съм, Йово, добра среща,
господ пак събира нас.

Жал ми е за теб, сюрмахо,
имаш дребна челяд ти!
— Фала, брачо… Памет тъмна… —
Кой си, я ме подсети,

дека с тебе се видяхме?
— Във Алексинацкий бой —
турска кръв там проливахме…
— Петко! Ти си? Брачо мой,


опрощавай… Лепо помня,
без теб тамо аз бях леш.
Майка ми за твойто здраве
често палила е свещ…

— Сполай, Йово… Няма нужда,
ти по-харно отплати!…
Ний избихме се кат псета,
господ нека ни прости.

— Брачо! — Йово, аз умирам…
Огън, жажда! Ох, горйъ!
— На водица в манерката,
пийни, брат. И аз ще мръ.

— Сполай, Йово… па прощавай,
свърших!… Моят гроб е тук!
— Петко! И аз с тебе брачо:
ще заспим един до друг!

Мръкна. Въз полето бойно
падна нощната мъгла;
пад мъглата спят спокойно
хладни, кървави тела.



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: cumanich126454]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано08.09.17 22:26



1. В името на добрите бугаро-югословенски односи.
2. За да принизят за пореден път, царските офицери.

Аз незнам защо, ама от филмите преди 1989г., дете бях, но все се впечатляват от "лошите". Партизани и разни такива, все не ми вдъхваха доверие.



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: Shtrkot]  
Автор Цakи (оД Цаконица)
Публикувано08.09.17 23:07



видя ми се развълнуван от поета бай Лазо преди време


Сравнението между съчувствието у война във Видин и любовна афера с доста съмнителни обстоятелствени причини и противоречиви за характерите действия, е меко казано тъпо. За да се стигне до афера с жена , която да претендира за моралност и подобаващо обществено положение ,при тези реалности е било невъзможно. В същност възможно е, но тогава тя ще е пеперудка.
Ако бе за жена от нисшето съсловие и обикновен войник , по би изглеждало вероятно , че и трогателно. А и условия за контакти между тях по биха се намерили. Беше си насочена соц повърня .
Сега за войника. През 1885 за пръв път обикновеният българин е изложен на шока от братското вероломство. Едно е Раковски или Ботев , хора от върховете да го пишат, друго е масово изживяване. През 1913-1918 вече не е изненада.

Редактирано от Цakи на 08.09.17 23:10.



Тема Re: сръбско-български ...нови [re: Цakи]  
Автор Цakи (оД Цаконица)
Публикувано08.09.17 23:27



Пп Между другото; и прогресивната филмография направи подобен бълвоч с Никълъс Кейдж, който бе италиански офицер в Гърция отишъл да бере цветенца и едно момиче лудо се влюби с него...


Такива сюжети са по реалистични когато страната е освободител , примерно американец във Франция през 1944. Пленниците също са стигматизирани като нежелани в страната обекти.
Ето пример за грозната реалност;
Double life and secret European children Edit
Beginning in 1957, Lindbergh had engaged in lengthy sexual relationships with three women while he remained married to Anne Morrow. He fathered three children with hatmaker Brigitte Hesshaimer (1926–2001), who had lived in the small Bavarian town of Geretsried. He had two children with her sister Mariette, a painter living in Grimisuat. Lindbergh also had a son and daughter (born in 1959 and 1961) with Valeska, an East Prussian aristocrat who was his private secretary in Europe and lived in Baden-Baden.[177][178][179][180] All seven children were born between 1958 and 1967.[181]

Ten days before he died, Lindbergh wrote to each of his European mistresses, imploring them to maintain the utmost secrecy about his illicit activities with them even after his death.[182] The three women (none of whom ever married) all managed to keep their affairs secret even from their children, who during his lifetime (and for almost a decade after his death) did not know the true identity of their father, whom they had only known by the alias Careu Kent and they had only seen him when he briefly visited them once or twice per year. However, after reading a magazine article about Lindbergh in the mid-1980s, Brigitte's daughter Astrid deduced the truth; she later discovered snapshots and more than 150 love letters from Lindbergh to Brigitte. After Brigitte and Anne Lindbergh had both died, she made her findings public; in 2003 DNA tests confirmed that Lindbergh had fathered Astrid and her two siblings.[181][183] Reeve Lindbergh, Lindbergh's youngest child with Anne, wrote in her personal journal in 2003, "This story reflects absolutely Byzantine layers of deception on the part of our shared father. These children did not even know who he was! He used a pseudonym with them (To protect them, perhaps? To protect himself, absolutely!)"[184]

Редактирано от Цakи на 08.09.17 23:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.