Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:15 16.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема спомени от миналотонови [re: komitaO3126319]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано23.09.17 08:11



През 1990 имах служебен Правец 16 и принтер М88. Играл съм си да овладея Уърд и печатане.
..наблюдавяйки заобикалящия ни (преустройващ се в момента) свят започнах да се интересувам от икиномика. Учил съм и политикономика. Стигнах до заключението, че в България сме постигнали завидни резултати. Например как чрез закони, наредби, укази, нормативи и други средства може да се откаже човек от желането му да произвежда, продава и ражда. Да – да ражда. Погледнете демографската статистика..
Намерих си листче, което показва как съм мислил преди 27 години



Редактирано от mak ot Sofia на 23.09.17 08:13.



Тема Милиони, милиардинови [re: komitaO3126319]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано19.10.17 14:36







Тема Re: Милиони, милиардинови [re: komitaO3126319]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано19.10.17 15:21



Това е захаросаната статистика на ГЕРБ, която няма нищо общо с реалността.

От лични наблюдения: преди няколко години имаше една голяма вълна на завръщащи се от Испания, когато нещата там тръгнаха на зле. Не знам колко от тях са останали и колко са потеглили в друга посока.
Завръщат се и хора, които са се пенсионирали, защото тук им е много по-евтино. За 27 години част от нашите емигранти просто стигнаха пределна възраст. Мисля, че броят им постепено ще се увеличава оттук насетне.
Относно младите: това са предимно студенти, които са приключили следването си. Почти във всички случаи остават тук няколко месеца, виждат какъв е хала и си набиват камшиците наобратно. Имам към 50-60 познати, които са емигрирали в чужбина. Ни един не се е върнал. Ти познаваш ли някой, който е завършил в чужбина и се е прибрал в България?
Преди години се позадържаха. Има дори двама членове на клуба (единият отдавна не пише тук), които са такива.

Вервай ми, ГЕРБ ще приключат управлението си със скандал, подобен на този в Гърция през 2009, само че в по-малък мащаб. Освен дето данните на НСИ и БНБ са пълни с измишльотини, сега напъхаха и техен човек в Евростат, за да им крие лъжите.



Тема Re: Милиони, милиардинови [re: croesus]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано19.10.17 16:02



Аз познавам много, даже познавами чужденци(от ЕС!), които са дошли да работят тук и искат да доведат и семействата си.... Даже познавам един младеж българин по паспорт, но роден и израстнал в Авастрия и културно е по скоро австриец, говори развален български и иска да имигрира тук, все още не е и в интерес на истината малко го е страх дали няма културен шок ако остане по за дълго. Но познавам и друг който е заминал на 9 . Прекарал е няколко години в Сирия, Румъния и накрая Университет в Англия и вече 2 години се чувства много добре тук и няма никакво намерение да ходи някъде. Повечето ми познати, които емигрираха за последните 5 -10 години не го правят както през 90-те отивам и забравям отоват малко на едно място после на друго и ако не им хареса се връщат или просто като им умръзе. Е разбирасе няколко девойки се задомиха оттатък и май повечето си останах, само една напира да се прибере с един испанец да видим какво ще стане.

За да съм искрен трябва да кажа че те преди всичко наблюденията ми са свързани с IT сектора и София..

Да имаше един клубар, кпойто се върна след години от .... и днес си е жив и здрав и много щастлив тук поздрави за naciobulgaro или както се пишеше за който помни.




Тема Re: Милиони, милиардинови [re: osoitza-86326]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано19.10.17 16:41



Един приятел работи в HP - най-многобройната IT компания в България. От 30 души експерти, които са в неговия отдел, 10 вече са в Австрия или Германия. Даже, заедно със свои познати там, оформят нещо като мини-диаспора, която помага и на други, които емигрират, да си намерят добра работа. IT сектора ни е еднопосочен билет за емиграция на специалисти.



Но държавата щедро плаща заплатите на куцо и сакато, за да увеличава бройката на заетите и както многократно съм споменавал, за да може олигархията да си продава апартаментите в София. Същия приятел каза, че му се случва да прегледа по 50 СВта и нито един да не е подходящ за някаква позиция.

Какви са причините: на първо място "тапата" в заплащането. Тези аутсорс фирми, които са направили офиси тук, са дошли именно заради ниските заплати. Доходите в IT сектора от няколко години са се изравнили със средните в света за аутсорс бизнеса (можеш да провериш сам в Гласдоор). Ако някоя фирма бъде принудена да ги вдигне допълнително, просто ще офейка в Индия, Украйна или дори Тайван. В България почти няма друг IT бизнес, освен аутсорс.
Второ, сринатата образователна система. Тук може да се пише много ...
Трето: пълната липса на вътрешен пазар за IT продукти. Местни клиенти са единствените, които биха платили премия над средните за пазара цени (по цял свят е така). Тук нещата допълнително се утежняват от политиката на "прироитетни сектори" на правителството. Жизнения бизнес бива скубан по всевъзможни начини, за да се пащат заплати и осигуровки на куцо и сакато.

Иначе съм съгласен, че има и неколцина завърнали се IT специалисти, както и чужденци дошли тук - почти без изключение са надзиратели във ВРО офиси, като щерката на Петър Берон, която скоро даваше напоителни интервюта.



Тема За Индија и Тајван не сум сигуреннови [re: croesus]  
Автор SashetoBE (стар клубар)
Публикувано19.10.17 17:37



от доста време се избегавани дестинации за аутсорсинг. Калчарал дифренсис енд лоу куалити.



Тема Re: Милиони, милиардинови [re: croesus]  
Автор osoitza-86326 (КАГАН)
Публикувано19.10.17 18:02



HP първо не точно това, което аз приемам за ИТ, макар наистина да е в този сектор.
HP имат глобални проблеми и навякъде вкл в България заплатите са замръзнали. За това бягат разни хора от там и с право. Закриха няколко съпрот центъра из европата и т.н. ... Така че хората се ориентират на където могат. Голяма част от хората въобще не са ИТ там ама друга приказка....
За проблемите, които казваш от към цена е така. Конкуренция има, но текущия ми както и много други проекти по които съм работил са на клиенти избягали мощно от Индия....Сашето ги каза причините. Ние си имаме нашите проблеми но си имаме не малко плюсове това не трябва да ни притеснява.
Замислих се че в моята фирма има поне 3ма човека(10%) които са били на вън и са се върнали някои от които доста дълго .... А това дето си го мислят 50% да емигрират от IT e пълона глупост за толкова години много малко част от колеги и приятели решиха да се пробват на вън някои от тях вече се върнаха.... Сега имам един приятел, който е в Германия. След данъци взима колкото и тук. Разликата е за жена му и разбира се в далеч по уредения и спокоен(но до кога?) живот.




Тема Re: Милиони, милиардинови [re: croesus]  
Автор bajganjo1-200904 (член)
Публикувано19.10.17 19:20



Свали черните очила, моля те.



Тема Re: Милиони, милиардинови [re: croesus]  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано19.10.17 22:23



ГЕРБ какво общо имат с Отворено общество? По данните на ЕС, числото съвпада.



Тема Re: Милиони, милиардинови [re: komitaO3126319]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано20.10.17 00:46



Статията ползва различни източници. Тези за нетната миграция са от НСИ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.