Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 25.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.09.17 00:52



Аз това вече съм го правил тук, няма сега да си ровя мненията от архива. Бях приложил и списъци със статии.

Сметките са такива:
1) До 9.5.1945 - малко над 2500. Толкова са смъртните присъди от Народния съд. Това е число, официално оповестено, може да се провери. Проблемът с него е, че официално екзекутираните през същия период са малко под 400. Аз предположих, че причината за това е, че са издавани смъртни присъди пост фактум на убити в първите месеци след девети септември. Има и една шепа смъртни присъди издадени задочно, на хора отдавна избягали (например Александър Цанков), но те са пренебрежимо малко и няма да ги броим. Тогава ти, или Тузлия, или някой друг каза че "то това било много ясно и всички го знаели".

Приемам, че жертвите до края на войната са същите 2500 души. Ако някой мисли, че са повече - моля нека покаже откъде го знае.

2) Основното количество концлагеристи са освободени с указа за създаване на трудовите лагери през 1948 (факт!) Приблизително половината от затворените по това време 8000 души са пуснати. От останалите в Белене са убити около 250 души, в Скравена, Ловеч и други - около 150. Закръглявам убитите до 1953 по концлагери на 500. След 1953 ги закръглявам на нула, предвид че смятам по стотици.

3) Мога само да гадая колко души са били екзекутирани в затвори, след излязли присъди, въпреки четова пък е числото което може да се установи с най-голяма точност, защото има надлежна документация от съдилища, прокурори, затвори и т.н. мисля си обаче, че едва ли са били повече от няколкостотин.

И така обобщено смятам, че убитите през 1944 - 1989 по политически причини са между 3000 и 3500, основното количество от които още по време на войната.


Срещал съм много "извинения" защо няма подробен списък на убитите. Най-тъпото е, че е било много трудно. Кое му е трудното??? Как израелците от Яд Вашем са събрали 4 500 000 имена, пръснати в над 30 държави? Как българските комунисти са събрали с големи детайли биографиите и дори снимките на убитите, в много по-безпросветния период преди 9 септември? За сметка на това в доказателствената част, освен на "количествени оценки", силно се набляга на бабините деветини и агенция ЕЖК. Като например това, което бабата на комита му казала за "мърдащите в гроба с дни". fyi: здрав човек, умира от кислородна недостатъчност за 20 минути, 10 от които прекарва в безсъзнание.

Напълно нормално е това, че където има убити, то те не са равномерно разпределени. Просто преди 9 септември селата масово са били разделени по партии. Например в селото на дядо ми, Съдийско поле, са били николапетковисти. Там убити след 9 септември няма. Има убит един офицер-комунист през 1923 и един ятяк през ВСВ. Където е имало ВМРОвци нормално да има повече убити.

И накрая:
След 1953 убийствата са били по изключение. Наблягало се е на друго:
1. Сплашване, понякога с превенция. Огромното мнозинство концлагеристи са били осъдени на 3 до 12 месеца. След 1953 лагери са били отваряни за по малко само след големи вътрешни или международни турбуленции, като например след 1956, 1968.
2. Сделки на ДС със затворниците и лагеристите. Дори на Никола Петков му е била предложена сделка, която той отказва. Първо му е било предложена замяна на смъртната присъда с доживотен затвор (чрез помилване от Г.Димитров), ако се признае за предател, което той отказва. После след първата инстанция и преди обжалването е бил подготвен законопроект за отмяна на смъртното наказание, което ще е значело, че Петков ще изкара доживотна присъда. Той обаче отново отказва и затова го обесват.
Хилядите "репресирани", които сега цъфтят един по един с картончета от ДС са именно от втората група.

Редактирано от croesus на 11.09.17 00:59.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: croesus]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.09.17 09:16



Споменавал съм го.Свещеник Димитър Евтимов Петров от с.Злогош е ЗАКЛАН на 12 септември 1944 от шумкаря Й.М.Впоследствие осъден от Народния съд задочно на смърт,с конфискация на цялото имущество.Проверимо е.
Такава е съдбата и на Величко Кознички,Трифон Савев (има ги в Уикипедия) и още мнозина,напр.Стоян Славейков (единственият внук на П.Р.Славейков,оставил потомци).
Кръстьо Божков,от Перущица,деец на БЗНС,съсед и кум на Димитър Гичев (вж.Уикипедия).Не подписва декларация и умира в затвора.Жена му е сестра на дядо ми Георги.Имаха 4 деца.
Съседът им в Пловдив,полковник Иван Бонев (има го в Уикипедия)не подписва и умира в лагера "Росица",пребит с върбови пръти(тялото е върнато на близките,намерили смелост да отворят затворения ковчег).
К.А.Т.,брат на баба ми,не успяват да го осъдят,бил в Белене БЕЗ ПРИСЪДА три(3)години и нещо в средата на 50 -те.
Синът му А.К.Т. е осъден от Соф.град.съд и изкарва 3 години в Плевенския затвор.Писали по стените "БКП-престъпници!","Долу паметникът на Съветската армия!"(бил е чисто нов тогава) - актуално и сега.Архивъът за политическите затворници в Плевенския и отчасти в Пазарджишкия затвори е унищожен отдавна.Напр.Страхил Развигоров(има го в Уикипедия).Документи няма ,ама и човека го няма.
Един познат - М.Терзийски,от с.Таваличево,деец на БЗНС,е осъден главно,че е събирал помощи за негови вече осъдени съпартийци в Кюстендилския затвор.Изкарва там 1 година,после 4(четири)в Плевенския БЕЗ ПРАВО НА СВИЖДАНЕ И КОРЕСПОНДЕНЦИЯ.Подписва декларация.Който иска,да го съди за това.
Друг мой роднина С.А.Г. е вкаран в Белене за пръв път около разправата с опозицията към 1946.Почина преди 11-12 г.,та не мога да го питам,но мисля,че с присъда.После е вкарван в 1949 след смъртта на Г.Димитров и в 1956 след Унгарските събития -вече без присъда.

Видно е,че в описаните случаи познавам или хората,или техни роднини.
Бог да прости,разум за живите!
Усмивчиците и лезенията ти по темата са неуместни.Ако не е от лекомислие,може и на психопатия да бие.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от tuzlija-179435 на 11.09.17 09:22.</EM></FONT></P>

Редактирано от tuzlija-179435 на 11.09.17 09:26.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано11.09.17 10:30



Къде в твоите сметки са тези, дето Комита вика, че са мърдали в пловдивските гробища или 8-те убити от разказа на Щърка - лека им пръст? Ти ми говориш за "официално екзекутирани", "надлежна документация" и т.н. Тези не можеш да ги преброиш - няма от къде - и ги "закръгляваш" на 0. Щом никой не си е направил труда да ги преброи, значи са 0. А някаква официална статистика за безследно изчезнали има ли?

***


Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: Amateur]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.09.17 10:42



Изчисляват ги по заявените впоследствие от наследниците,заради наследство,като извадят безследно изчезналите на фронтаЗначи не влизат в сметката такива без наследници или без недвижимо имущество.
При преброяването през 90-те се задаваше въпрос за безследно изчезнали от дома,отговорът беше по желание.Не отразихме вуйчото на баща ми,водещ се по документи за безследно изчезнал,реално убит от сърбите в района на границата в 1925,на 17 г.възраст.Решихме,че щом е 1925 г.ще го пишат,че е от страната на ЧЕРВЕНИТЕ,Иначе наскоро добавихме името му на надгробен паметник до тия на баба му и дядо му.

Редактирано от tuzlija-179435 на 11.09.17 10:57.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано11.09.17 10:56



"След 1989 г., когато истината за комунистическите лагери излиза наяве в публичното пространство, заради умишлено унищожените документи от страна на милицията и органите на ДС се започва и със спекулацията, затова колко хиляди души са минали през концлагерите на България. За мащабите можем да се ориентираме по някои случайно съхранени цифри. Само няколко дни след създаването на концентрационните лагери, на заседание министърът на вътрешните работи Антон Югов информира Политбюро, че изпратените в лагери и на принудителна работа възлизат на 37 347 души. Според доклад на Държавна сигурност до ЦК на БРП(к) от септември 1944 до май 1945 г. броят на изселените възлиза на 28 131 души, през същия период през лагерите и т.нар. трудови групи са преминали 184 360 души."



По време на "смекчения" режим след Априлския пленум на Нашата партия, в Ловеч от 59-а до 62-а г. от 1500 човека са убити 151. 10%. Сметки обаче няма да правя.

***

Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: Amateur]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.09.17 12:59



В Белене оцеляването на човек до определена възраст и с допустимия колет от 5кг на 6 месеца,които е било най-адекватно да са мазнини е било много по-вероятно.Лишаването от колет,кореспонденция,свиждане,на хора над средна възраст не е било много по-различно от куршум в главата.Често лагерните и затворническите власти били по-немилостиви,дори и в сравнение с политическите,към категорията на хулиганите - особено с такива,любители да се сбият за удоволствие.Тях ги морели по всевъзможни начини,често с глад.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.09.17 14:34



Щом никой не си е направил труда да ги преброи, значи са 0

Именно!
Не можеш да обвиняваш в убийство, току-така, нали? Трябва ти солидно доказателство, не "количествени оценки".

Иначе може и да е вярно, че 180 000 души са преминали през лагерите. Аз сам написах, че огромното количество лагеристи е било затворено като сплашваща и превантивна мярка, за 3 до 12 месеца. Но реално убитите са между 3000 и 3500, като само около 500 от тях в лагери.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано11.09.17 15:06



Ами ти използваш официалните данни на самите убийци и съвсем ехидно ни ги пробутваш за чиста монета. При това не казваш, че поради липса на солидно доказателство за други убити, ти говориш направо за "реално убити". Твоето "изследване" е общо взето два часа клечене пред компютъра.

***


Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: Amateur]  
Автор croesus (backpfeifengesi)
Публикувано11.09.17 15:09



Виж какво, аз няма нужда да доказвам каквото и да е. Моята оценка за убитите 1944-1989 я дадох само за любопитните. Ако някой мисли, че комунистите са убили 26 000 души, трябва той да го докаже. На такива твърдения аз казвам само, че са пълни глупости.



Тема Re: И все пак, можеше да пробваменови [re: croesus]  
Автор Amateur (WADA Supervisor)
Публикувано11.09.17 15:14



На всичкото отгоре се оказа, че ако не бяха американците да ни врънкат, нямаше да бъде убит и един човек.



***


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.