Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема Македонци в Северна Добруджанови  
Автор komitaO3126319 (български)
Публикувано18.08.16 13:05



Вчера приятел, който работи в Албена, разцъквал футбол с румънски младежи. Да ама тия си подвиквали на български. Питал ги, откъде са и тия казали от Румъния. Да ама говорите на български, контрирал нашия. Ааа, да, ние сме от Северна Добруджа, бугари сме, целото село говорим бугарски. То хубаво ама, не говорили на източен диалект, а на македонски. Най-малкото се самоопределят като бугари и езика си като бугарски. Та знам че има заселени доста куцовласи от Македония в Северна Добруджа, ама откъде накъде ден днешен ще говорят български и ще се самоопределят като българи. Казали си селото, но моят човек нищо не им разрбал, че било много дълго и неясно.



Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: komitaO3126319]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано19.08.16 01:56



Много странно....има преселване на арумъни в Добруджа от Македония, но това не е обяснение, още повече, че те се определят като мачедонени...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: Shtrkot]  
Автор kanalcek (минаващ)
Публикувано19.08.16 06:47



Аз съм потомък на българи от Северна Добруджа изцяло. Ходил съм там. Много ме съмнява да има цели села с българи там. Даже ми се струва, че българите там са екзотика. Има тук таме останали, но повечето са в смесени бракове май. Ивайло Ангелов от фондация "Бъдеще" 2008 твърди, че са поне 15 000. За жалост нищо не се прави за българите във Влашко, които са много повече и не са 200 000, а над 400 000. Има села като Бълен Сърб (5000 българи живеят в него), Валя Драгулуй, Извоареле, Бребен Сърб, пунтя де Греч, Уризикуца и други, където българският език е жив, но вместо да ги преселят в България тези хора, те са оставени на произвола на съдбата вече повече от 120 години.



Тема Re: Македонци в Северна Добруджа [re: kanalcek]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано19.08.16 15:29



Всички тия българи в Румъния, с изключение на тези в Банат и някаква малка част в Букурещ, са на практика изгубени за нас.....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано19.08.16 17:47



Като гледам как се развиват събитията май е ние за тях ...



Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: Shtrkot]  
Автор kanalcek (минаващ)
Публикувано19.08.16 18:10



"Всички тия българи в Румъния, с изключение на тези в Банат и някаква малка част в Букурещ, са на практика изгубени за нас....." - Това не е вярно. На практика най-запазеното сло с българи е Бълен - Сърб в окръг Дъмбовица, където по румънски данни живеят 5 000 българи в момента. Друго село със запазени българи е Извоареле, окръг Телеорман, където обаче населението през последните 20 години намалява за разлика от Бълен - Сърб, но пак има много българи. За жалост през последните 50 години са били сключени около 50 смесени брака в селото, а преди това смесени бракове с румънци е нямало. В Търговище, квартал Матей Воевод и Пунтя де греч, окръг Дъмбовица също хората говорят български все още. Много добре запазен е и българският език в село Бребени Сърб, окръг Олт. Наскоро българи ходиха там. Бълггароговорящи има и в съседното село Котяна. В Уризкуца и град Бъйлещ пък действа македонистка фракция, която убеждава местните българи, че са македонци. България не реагира. В село Търнава, окръг Долж според Тодор Балкански, който лично е посещавал селото се говори български повсеместно. В село Епурещ, окръг Гюргево, където почти цялото население е българско, днес диалекта е също запазен. Бил съм във Въръщ, там има над 2 500 българи от общо около 4 000 души население, имаше и млади, които знаеха нашият език. Всичко това не са села в окръг Илфов (Букурещки окръг). Да продължавам ли? Далеч съм от някакви фанфари, ясно ми е, че власите в България са много по-добре запазени, но да се твърди, че всички българи в Румъния освен банатските са изгубени за нас си е просто нелепо. В Каломфирещ и Ликурич, окръг Телеорман също има българи със запазена идентичност. Това наскоро го потвърди и Николай Овчаров, който е обикалял из Румъния.



Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: kanalcek]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано19.08.16 20:01



Добре, окей, дано да си прав....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: Shtrkot]  
Автор kanalcek (минаващ)
Публикувано19.08.16 22:42



Ами издирил съм почти всичко за българските общности в съседните държави. Не съм последна инстанция и не си налагам мнението, но всичко написано се базира на лични впечатления и прочетени книги. Но ако България продължава да не се грижи за българите във Влашко скоро време ще бъдат асимилирани.



Тема Re: Македонци в Северна Добруджанови [re: kanalcek]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано19.08.16 23:42



Но ако България продължава да не се грижи за българите във Влашко скоро време ще бъдат асимилирани.




България може евентуално да се погрижи за българите в България, пък евентуално може и за тези във "Влашко"....
Иначе усилията ти са достойни за възхищение, само че, язък, че уж имаме държава...

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.