Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:47 23.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема фалшифицираният Левскинови  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.07.16 10:37



Знаем за фалшивото предсмъртно писмо на Левски, цитирано дори от Плевнелиев (Тоз който ще ни освободи, той ще ни и зароби). Скоро ми попадна една фраза, според едни написана в писмо до Любен Каравелов според други - казана в директен разговор. Или по точно тази "реплика":

Байо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.

-----
С оглед контекста на времето това е нелепо. Авторът на партенката с цел да извае образа на Левски като върл русофоб, без да иска е натопил Каравелов и Ботев като русофили.

... А и партенкаджията не си е дал труд да устаниви кой кой е в национално-освободителното движение и по-специално в . Ако беше проучил нещата щеше да установи, че безспорният идеолог и авторитет е Любен Каравелов. Васил Левски е бил второстепенна фигура в комитета. В този смисъл нелепо изглежда обръщението към Каравелова, че щял да му отреже чепката (впрочем, какво е чепка?). Все едно Томислав Дончев да държи такъв език на Бойко Борисов. Някак си не мога да си го представя.

Редактирано от cumanich-126454 на 07.07.16 10:38.



Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано07.07.16 10:44



ти май имаш обсесия с руската тема.





Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.07.16 11:11



ти май имаш обсесия с руската тема.
---
Каква руска тема? Та в цитата е споменат само някакъв казашки ботуш... Казаците са украинци доколкото знаем.


Тука въпроса е защо някой си позволява да фалшифицира Левски? Очевидно е защо.



Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.07.16 11:30



Байо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Булгурско

А дали Левски е употребявал формата "Булгурско"? Неее... Ето вода от извора:





Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор Medius ()
Публикувано07.07.16 13:07



Предсмъртното писмо е партенка, но цитатът е от съвременник на Левски все пак...

Цитатът е от фототипно издание на „Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му”, Захари Стояновъ, ПЛОВДИВЪ, 1883, глава 11 „Трябват пари”, стр. 97

— Никому не се надевайте, — говореше той. — Ако ние не сме способни сами да се освободимъ, то значи, че не сме достойни да имаме и свобода; а който ни освободи, той ще направи това, за да ни подчини отново въ робство...

Редактирано от Medius на 07.07.16 13:07.



Тема Re: фалшифицираният Левски [re: Medius]  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.07.16 15:46



Предсмъртното писмо е партенка, но цитатът е от съвременник на Левски все пак...

Нали не забравяш, че Захари Стоянов и Левски никога не са се срещали? Така, че няма как бай Джендо да е чул с ушите си този израз и да го запише 10 години по-късно като автентичен. А дали е казвал на никой да не се надяват? Я да видим:

За първото което вий ни предлагате и искате го по-скоро, то чрез Н.М. Тошкова, за да помолиме Негово Високо Императорско величество за помощ, на което сте уверени, че без друго ще ни помогне! Дай Боже да помогни и да подпиши бар за нашата република, ако технити републиканци гони и наказва до смърт в окната. Брате! Тук за тоя ми предмет да ни падат в съмнение, че аз противостоя на мнението ви? Не! Но, нема и да ви отговарям докато са не забележат именно кои са и от де са, тамкашните ни родолюбци, които дават глас за тоя най-деликат[ен] и важен предмет, който е като центръ на всички други наредби, щото като се предложи води всичкити и други след себе си, и в ръцете сми на прегледачат.
Брате! Ний не отказваме помощъта и от гяволът!





Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано07.07.16 18:18



Ето сега ми казвате в писмото си, че сте дохождали в разговор с някои си родолюбиви българи и на въпроса Ви отговаряли защо в 67 [1867 г.] и 68-мо [1868 г.] не взеха българите участие с четите? Ето че те си остават глупави на това питане, а българите направиха много хубаво, че не се измамиха подир четите. Обязаността бе не да бунтуват народа, но да свикват от градовете и селата умни хора да им показват как трябва да се приготвят, че като им се даде знак за революция - да бъдат всички готови. Това, брате Филипе, ако си забравил, [то] да им кажеш на горните господиновци. Аз имам и закона в пазвата си от 67-мо [1967 г.]. А и всичките войводи изпълниха ли, както им налагаше законът? То не ни е засега работата да говорим, а искам да докажа на горните ни родолюбци, че българите, ако бяха се повлекли след четите, щяха да принесат полза на руския цар, пък за тях си щяха да изгубят най-добрите си юнаци, ръцете на кои[то] стои българската свобода. Пък тогава нека отсвирюва [нека тегли] България един век още. Това така доказвам на нашите родолюбци, щото да престанат ония бърборения. С факти имам да докажа, че с руски агенти съм имал да работя, без да знам, в 69-то [1869 г.], единия препоръчан от одеските българи, пък не излезе така. Уловихме няколко шартанлъци и хайде - отдето е дошъл. Кога стане нужда, ще го кажем с всичките му работи. Цели сме изгорели от парене и пак не знаем да духаме.



Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: jingiby]  
Автор cumanich-126454 (рекордьор)
Публикувано07.07.16 20:00



Ето сега ми казвате в писмото си, че сте дохождали в разговор с някои си родолюбиви българи и на въпроса Ви отговаряли защо в 67 [1867 г.] и 68-мо [1868 г.] не взеха българите участие с четите?

Хронология на четата през 1867 г. през погледа на летописеца й Иван Кършовски:



Между другото там има поменати някакви казаци на турска служба:

Дойде един киражия и ни извести, че второстепений воевода Цонка го нападнала потера от казаците на Чайковски (Садък паша) на Конското почивало (Каманери) и за малко щяла да ги излови на мястото Разбойна, на Котленския път.
...
Взехме 200 пити кашкавал от един чифутин, който правеше кашкавал на Матея. Вечерта се срещнахме в Тракийското поле с двама казаци, които отиваха да вдигат потера от селата.



Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор Amateur (#Психодесен)
Публикувано07.07.16 20:09



Всички знаем какво е било мнението на Апостола за мурзилките. Както и на Ботев и Каравелов, а и въобще на всичките ни революционери. Не виждам защо Захари Стоянов ще си измисля нещо, което и без това е очевадно. Паралелът с Дончев и Борисов е обоснован, само доколкото можем да смятаме и тях за айдуци.



***

Редактирано от Amateur на 07.07.16 20:10.



Тема Re: фалшифицираният Левскинови [re: cumanich-126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано07.07.16 20:44



Тези казаци са поляци и украинци, ръководи ги пан Чайковски и са антируски отвсякъде, наричат ги "казак алай" и са част от османската армия....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.