Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:20 23.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Бързо, психиатъраааа......  
Автор jingiby (Джингиби)
Публикувано14.02.13 15:13



Паско Кузман

Атлантида и Му

Бидејќи Му (Лемурија) и Атлантида биле соседни и „суперсонично“ развиени цивилизации уште во мезолитската епоха, ние преку јагулите што ги јадеме сме се „ородиле“ со Лемурјаните и сме станале потомци на Атлантидјаните

Според мен този човек е за психиатър.





Редактирано от jingiby на 14.02.13 15:18.



Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: jingiby]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано14.02.13 15:17



Hihihi...ne znaeh, che Pasko e ljubitel na nauchnata fantastika.....





**************************************************************************************************

Celija tekst:


13.02.2013, 16:56

Мислење

Атлантида и Му

Паско Кузман

Бидејќи Му (Лемурија) и Атлантида биле соседни и „суперсонично“ развиени цивилизации уште во мезолитската епоха, ние преку јагулите што ги јадеме сме се „ородиле“ со Лемурјаните и сме станале потомци на Атлантидјаните

Намерно ќе се одвоиме од совремиево, од актуелните спротивставености и антагонизми во нашето општество, од нашите постојани и геновни недоразбирања и од малите бедни омразни спротивставени комуникации, а притоа со речиси неподнослива „дива“ убавина, имајќи ги величествените можности да бидеме нешто сосем друго, нешто мило како трендафили и перуники во изгубената Еденска градина под водите на Охридско Езеро (каде што ја смести М. Линдро уште кога беше мал илузионистички крал зад стапките на Кадмо)... А, имено, само така, со чиста и студена иронија, ќе ве потсетиме на две спротивставени цивилизации, Му (Лемурија) и Атлантида и на две спротивставени времиња, нивното - и нашето совремие. Меѓу нив и нас има една вонвременска „тајна врска“. Таа врска е општа и светска и го поврзува живиот свет преку една се' уште недоволно објаснета жива материја која живее во големите и малите води и која има змијолик облик, а се вика – јагула (Anguillidae angiulla). Во нашето езеро (Охридско) таа живеела отсекогаш. Се претпоставува дека ова мистериозно змијолико суштество го чува споменот за Атлантида, а можеби споменот и за древната цивилизација Му, која, најверојатно, егзистирала паралелно со Атлантида, на простори денес покриени со големите водени површини.

На дното од Филипинско Море и натаму од Окинава јужно од Јапонија кон Тајван, во близина на островот Јонагуни, а на длабочина од триесет и пет метри е откриена импозантна архитектонска градба долга 80 м, широка 30 м и висока околу 15 м од правилно изделкани мегалитни камени блокови. Натаму, откриени се уште многу други камени градби поврзани со калдрмирани патишта, а распространети на површина долга околу 500 км под бистрите води на Тихи Океан и неговото Филипинс Море. Дали е тоа навистина цивилизацијата Му, како што со одушевување тврдат некои научници и уште повеќе некои упорни „патници низ времињата“? Веројатно е така, оти тоа со сигурност го виделе гореспоменатите временски патници, а ние, што сакаме ние, вака мали, немоќни и бели снежни човечиња, кои мртви ладни ќе се растопат од првите сончеви зраци? Почекајте...

Атлантида е најголемата вистина. Како вистината за раѓањето и смртта. Вистината за раѓањето не ја ни знаевме пред да се родиме, а смртта не сакаме или не можеме да ја сознаеме пред да умреме. Атлантида е неоткриената вистина. Археологијата имала и секогаш ќе има неоткриени вистини, но Атлантида е најголемата неоткриена вистина.

Атлантида е предизвик за науката, филозофијата и, воопшто, за животот. Најголем предизвик е за фантазијата од животот и за археологијата од науката. За филозофијата комплетно - не само поради „таткото“ Платон, туку и поради фактот што единствено филозофијата се осудува да ја објаснува во макровизија „големата авантура на протоплазмата“ во универзумот со сосем ладнокрвен заклучок за целосна катаклизма на се' што постоело, во еден ден и во еден час. А таа димензија, како за показ, е содржана во поимот Атлантида. Онаа вистинската, тродимензионалната, таму на дното од океанот, сосем приземно и' „припаѓа“ на археологијата, а ресорно, на подводната археологија.

Атлантида официјално на цивилизациите по неа им ја понуди Платон во 384 година пред н.е. На нешто повеќе од дваесетина страници Платон само го забележал она што го слушнал од Критиј Помладиот, кој пак приказната за Атлантида ја слушнал кога имал десет години од својот дедо Критиј Постариот. Овој ја добил од својот пријател Дропид, кој, пак, тоа знаење го примил и го зачувал од Солоновите патеписни забелешки. Но, и Солон не бил автор на приказната. Тој тврдел дека ја слушнал од писарот во храмот Саис во Египет, а овој, пак, се повикал на многу постари хиероглифски текстови запишани на некои столбови од храмот. Атлантида, според податоците, била остров кој живеел и пропаднал пред „девет илјади години“ - од времето на Солон. Тоа отсега наназад би било пред 11570 години, во предмезолитската праисторија, во која, таква животна стварност, каква што е опишана на островот Атлантида, можела да создаде само некоја вонземска цивилизација. Ако, пак, тоа било десет стотини години пред Солона, како што тврди И. Великовски (една нула помалку од 9000), тоа отсега наназад би било 3470 години, во бакарното време, кога и била возможна една таква земска цивилизација. На кое од овие две времиња и' припаѓа Атлантида ќе може да каже само археологијата (можеби и со помош на атомската физика!), ако човештвото, како што спомнавме, интимно, ќе сака да дојде до таа возбудлива вистина. Хронолошката детеминација во овој контекст досега спротивставува два света: земски и вонземски.

Платоновиот (Солоновиот) опис за географската положба на Атлантида е пристојно прецизен: „Тоа море (Атлантикот) во тоа време било пловно. Од друга страна, на мореузот кого вие го викате Хераклеви Столбови (Гибралтар) се наоѓал остров поголем од Либија (цела Африка и западно од Египет) и Азија (Мала Азија) заедно; оттаму тогаш можело да се доплови до другите острови (Бахами, Антили), а од нив на цел континент (Северна и Јужна Америка) наспроти островите што ги окружувало морето... На тој остров Атлантида било основано големо и силно кралство... кое владеело и со Либија до Египет и со Европа до Тиренија (западна Италија)“.

Атлантида е Проторајот на човештвото, рајската градина или Изгубениот рај. Неостварената или, недофатната желба. Јаболко од Дрвото на животот. Но таа постои, сигурно постои. Регистриран најголем археолошки локалитет на светот. Кон таму постојано се упатуваат истражувачи. Но, никогаш не стигнуваат. Сепак, надежта не е изгубена. Како што не е изгубена и надежта на човекот дека ќе стане бесмртен пред да настапи сеопштата катаклизма.

Како што можете да насетите, археолошката Атлантида сакаме да ја прогласиме за наша поетска татковина. Бидејќи Му (Лемурија) и Атлантида биле соседни и „суперсонично“ развиени цивилизации уште во мезолитската епоха, ние преку јагулите што ги јадеме, а кои претходно поминуваат низ Атлантида носени од голфската струја и некако успеваат да дојдат до нашето прастаро езеро, сме се „ородиле“ со Лемурјаните и сме станале потомци на Атлантидјаните. По ова, нашата поетска татковина веќе очигледно е потврдена. И по ова, зар нема да бидеме прогласени за лемуријанизатори и атлантидатизатори на нашата цивилизација Македонија? Со ваква богата и моќна хронолошка вертикала, би било штета. Ако не биде така, нема да може светот да се ослободи од антагонизмите на балканските општества, од европските и меѓуконтиненталните ривалства на цивилизациите и од ривалствата на метеорите и планетите кои, секако, дека би можеле да ве потресуваат и вас и на вашите животи. Навистина штета, ако не биде така...

(Посветено на Е. Ризаов)

*****************************************************************************************
Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от JovanDamaskin на 14.02.13 15:21.



Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: JovanDamaskin]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано14.02.13 15:22



Никој, 14.02.2013 12:12:48
Поради вакви како Паско се срамам што сум по потекло од Охрид, и што живеам во Македонија...



Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: JovanDamaskin]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано14.02.13 15:25



Ajde i komenatrite za da e po-veselo:

***********************************************************************************************

Коментари
Potomci na MUUU !!!, 14.02.2013 00:35:56
Da g-dine Pasko. Tocno taka, Tvojata teorija se zasnova na opiplivi fakti, jaguilite. Mislam deka preku niv , poverojatno e deka nie sme potomci ne na Atlantidjanite ami na onie od kralstvoto MUUU!!! a i taka se odnesuvame. Ludje koi vecno ziveat vo minatoto ce ja zaboravat i izguvat idninata.
jovan, 14.02.2013 00:52:52
Uste ne se naviknavme da bideme potomci na Antickite Makedonci, a veke treba da se navikneme da bideme potomci i na Lemurite. Nego mene drugo me zabrinuva. Da go procitav ova vo Politikin Zabavnik, dobro ke mi dojdese pred spienje, no sepak ova e vesnik so odredeno nivo, pa na mislenje sum deka vakvi textovi kako i kolumnite na onoj umetnikot koj pisuva za Skopje-2014ta, bi trebalo da se vo nekoja rubrika zabava/feljton ili bilo sto, a ne vo odelot kolumni kade sto se ocekuva da se procita nesto poseriozno. Tuka imame seriozni temi vo ovaa rubrika, i naednas op, Atlantida, Lemuri, jaguli so koj sem se odrodile...i sto ti ne drugo. Ednostavno ne ide.Pisuvanje gluposti ostavete ni na nas komentatorite, nam se ni e dozvoleno pod kolumnite da kometirame, i gluposti i seriozni komentari, no samata kolumna treba da bide seriozna so seriozna tema ili problematika.
EU, 14.02.2013 01:47:24
So seta pocit za razlicni mislenja, sepak smetame deka e steta vesnicite da se zloupotrebuvaat za privatni, so nisto argumentirani, snista i mecteenja. Dali tonite jafa portokali, sto gi jadevme kako deca, ne pravat izraelci, dali levantskata kujna sto vo izobilstvo ja praktikuvame ne pravi turci ili grci, da ne gi spomnuvame baklavite, bozata i hektolitrite ispieni turski kafinja.
Mike, 14.02.2013 02:00:30
Ovoj e na extazi
Niko, 14.02.2013 02:19:03
Neznam zasto vesnikot trosi hartija na tebe. Vo ime na ekologijata, prestani da pisuvas, ke se potrosi pomalku hartija i ke zacuvame edno drvo povekje.
zik, 14.02.2013 02:19:19
те бива за заспивање деца
Ljubotan Trade Name, 14.02.2013 04:45:13
Eee, moj Pasko, mnogu iznablebeca,a se toa mozese da se stavi vo; tri do cetiri Prosto prosireni recenici.Ne,e i ne, tandrci ni za Atlantida il Daleku na istok,kazi nam koi sme Nie? Pa i Nie znaeme za potopena atlantida il za istocna civilizacija! Ti ni citas azbuka,kako da sme od vcera, a Nie gi sitame Orfej i Sekspir!
Realen, 14.02.2013 07:18:04
Nemam komentar za ova. Stvarno e zalno shto eden dneven vesnik plasira vakvi prikazni za deca. Inache prikaznata mozete slobodno vo uchebnik za osnovci da ja stavite ili vo nekoj nauchno-fantastichen sector...
Lemur, 14.02.2013 07:25:40
Gospode licen zlaten!! Erol mu se odmazdi na Pasko,so toa sto mu ja objavi kolumnata .Poveke lici na scenario za sci-fi
Баба Евда, 14.02.2013 08:26:14
Оџата од Конче ќе мора да најде асистенти.Не се постигнува!
dr. Oki, 14.02.2013 08:35:56
Znaci nie ne sme Makedonci tuku Lemuriujanci, toa li saka da kaze Pasko???? Pa de si go promenime imeto vo Bivsa Lemurijanska Republika Makedonija?
od ostrijot, 14.02.2013 08:59:27
kakomi izgleda antikot mugo zede umot na pasko pasega terska samo gluposti.
Magla, 14.02.2013 10:10:17
Eve,i ovoj e eden od mnogute sovetnici na Grujo,zatoa vo Makedonija se spusti gusta magla koja dolgo ke trae!!!
Debelogazec Hrabar, 14.02.2013 10:40:58
Јас како роден Охриѓанец и сонародник со мислителов, не знаев дека во Охрид и охридско имало до олку јаки меџик машрумс... Вакви писанија, вакви мозговни параболи , ванвременски логики, факти директно од ризницата на Кермес, вакви невероватни нови вистини , само на Паска и уште некој околу него ( Донски, Миленко, она изгубено јагне Ниче- Македон од АУСтралија ) познати... па вие луѓе сте за нобелова награда за научна фантастика... Не знам што да речам... фрапиран сум... Туку авторот да каже каде се берат овие печурки, во Опејнца или Расино???
Apollonas Makedonas, 14.02.2013 10:50:11
Г-дин Кузман, никој не може да ве однесе сериозно. Посетете еднаш Delos, или Санторини. Јас го предизвикувам да ја посетите Дион или Amfipolis, и имаат пријателски разговор.
star skopjanec, 14.02.2013 11:32:10
Jas.. najpoveke gi pocituvam arheolozite ..ama gospodine Pasko za lemurija vo skolo ne slusnav za vid majmun Lemur..kolku sakas na Animal planet e ako ni e jagulata od Antlantida se nekako mislam deka odime nazad gospodine ke zavrsime kako majmuni na potonata ..Antlatida...I tolku...gospodine..jas zboram za idninata ako me razbravte..!!!
Baba Zumbula, 14.02.2013 11:51:37
Evdo,ne se predavaj, ima nadez!!!
Никој, 14.02.2013 12:12:48
Поради вакви како Паско се срамам што сум по потекло од Охрид, и што живеам во Македонија...
pero skopski., 14.02.2013 12:56:51
Bravo Pasko. Si potrosil mnogu vreme da go napises ova. Za me ne e Informativno i interesno. Procitav 15 komentari od nekakvi si lugje i nemozam da veruvam sto pisuvaat. Jas bi gi prasal samo edno Koj e I.VELIKOVSKI. a za tvoja informacija i vo Biblijata se spomnuva Atlantida. Ova e mnogu inreresen predmet za koj Arheolozi i naucnjaci samo trpaat. Zasto vistinata se krie neznam. A toa sto si go posvetil na Erol ;Ubao; i toj e Umen, ;Coek;Pozdrav.0i
Tina, 14.02.2013 13:16:45
Mi, mnogu ljuge sakat SF vo knigite i filmovi. A od kade gi dobivat tie ideite? Bash od antichkite mitologiji. Se shto znaeme vo mitologijata, se metaforite na neshto nerazberlivo, shto postojalo. A po istorijata ako odish, i veruvash, na zemjata se unishteni mnogu civilizaciji. Naj jakata beshe civilizacijata of zemjite na MA. Site potonale. A iminjata na tie zemji bea inicijativa za antichkite ljuge da si davat iminja na prezivenite, koji se razfrleni po cel svet. Maja, Inka, Zapotek, Aztek, Makedon, Kalesh. A vo nashiot jazik, kato vo rechnikot, se chitat i razbirat zborovite, Posejdon, Lemuria, Atlanta. tri kopna na zemjite od MA. Da tie ne postojale, nema da gi spomuvame. Da Makedoncite ne postojale, nema Grcija da bide tolku nepravedna so nijna negacija na nash identitet. ZaPotek na nashite predci, ke ni bide jasno koga ke ni, AzTek-ne. Ha!, razberite?
**************************************************************************************

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: jingiby]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (пристрастен)
Публикувано14.02.13 15:35



Toзи път дори платените коментатори - клакьори са се скрили от срам. Не виждам нито един от дежурните за подобни статии коментари в стил: "Му се зблагодарувам за перфектната анализа на нашиот високо ценет и найдобар аналитичар ххх .....Уште еднаж я кажал живата вистина.. Му желаам се найдобро и да оди Македония напред" и т.н.

Не, нито един брой този път





Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: JovanDamaskin]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано14.02.13 16:01



Паско е неразбран,ако знае че и при нас излизат по телевизията разни дедовци да съобщят че наблюдаващата ни цивилизация ще се намеси да не се изпотепаме много бързо ще остави лемурите на мира.





Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: jingiby]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.02.13 19:05



На това в Перник му викаме.." е тоя си е ебал веко". Точно какво значи и аз не знам, но много точно описва ситуацията....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Бързо, психиатъраааа...... [re: Щъpkoт]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано14.02.13 19:23



Този израз и аз го знам, но не претендирам, че точно в моя край се употребява. Все пак като студент имах двама перничани за съквартиранти (от кв. Бела вода), та може и от тях да съм го научил. Иначе "веко" си го превеждам като "век" ... демек "този е герой на нашия век"... (чак сега се сетих, че при нас казват "тоя си е ебал капаците")

Редактирано от kyмaнич на 14.02.13 19:24.



Тема Re: Бързо, психиатъраааа......нови [re: kyмaнич]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.02.13 22:19



Да, това с капаците и аз го знам, но онова с века го знам от нейтивспийкъри граовци, какъвто съм и аз де....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Бързо, психиатъраааа......нови [re: Щъpkoт]  
Автор Аристокрит (пристрастен)
Публикувано14.02.13 23:24



Аз знам "ветеро" вместо "веко" - дали става дума за обща етимология или за "едновременно и независимо" едно от друго възниквания






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.