Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 20.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Лоши навицинови [re: Шишapkи]  
Автор inkk (старо куче)
Публикувано03.08.12 21:35



Със сигурност откакто са измислили печатниците. Защо си мислиш,че некролози само са се принтирали?
Некролози се срещат в Гърция, Италия, Полша, Сърбия (и въобще цяла Югославия), Чехия, Русия, Албания...
Това,че няма регламент - къде, как... това е друг проблем.
Смисъл на некролозите - отброяване на колко време е минало без човека, да се сетим за него и да не го забравяме. Това си е чисто съхраняване на паметта, ако искаш даже родовата памет.
Защо няма за раждане - ами няма,защото раждането е щастлив момент и там има други ритуали. Както вече казах - традициите при раждане и традициите при смърт са нещото,което много трудно се изменят. Това се предава, ако се замислиш какъв е смисъла на всички ритуали при погребение? Защо се покриват огледала, защо се оставят вратите отворени, защо роднини не могат да носят ковчега, защо се даряват носачите с кърпи и т.н. Това се предава като ритуал.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от inkk на 03.08.12 21:37.</EM></FONT></P>

Редактирано от inkk на 03.08.12 21:42.



Тема Re: Лоши навицинови [re: inkk]  
Автор morskomake (старо куче)
Публикувано04.08.12 01:19



Миналото лято бях в Пиринско,посетих много мести и направих бърз ремонт на бащина къща.Естествено се събрахме комшии и стари приятели на тежка вечер,ударихме го на пеене и пиене та до неопределено време.На сутринта с натежала глава реших че шкембе и бира ще ме оправят,набрах голям букет от двора да го подаря на меанджийката че да замажа случката дето нейния мъж се накваси до припадък.Чаршията беше на 100 метра и докато стигна до нея 2 комшии ме питаха кой е умрел и много се учудиха че нося цветя на Даковица-меанджийката,тя не беше в първа младост.Таман да отворя портата на меаната по рамото ме потупа Сульо,помак ама прекръстен на Симеон-за сите си беше Сульо независимо от това.Кой е умрел бре-пита ме той.Обяснявям че цветята са за кръчмарката атоя без да ме слуша повече каза-ееее,отърва се Дако..

Махнах с ръка и влязох,вътре кибичеха пиандурниците и кротко се наливаха,до обед вече щяха да се натъркалят по градинките.Зададоха ми същия въпрос а аз кипнах и здраво ги наредих,Дако скочи да въдворява мир и ред.Разказах му за случката и ги попитах сите такива идиоти ли са да мислят че цветята са само за погребение.Подир малко вратата на кухнята се отвори с трясък и Даковица се юрна към изхода да докопа Сульо.



Тема Re: Лоши навицинови [re: inkk]  
Автор Tyзлиja (старо куче)
Публикувано04.08.12 09:03



Всъщност жалните ритуали са най-консервативни и някои техни елементи могат да се проследят до по-древни времена,а радостните са по-податливи на изменяне.Знам го от фолклористи.
Иначе,нашенска е пословицата:-Умри,мале,та да ми домилееш! Наистина,докато е жив човекът,често не се показва обич,жалост и пр. към него,а после-олеле!За некролозите-някои комай наистина нарочно ги лепят с цел да плющят на вятъра,залепени от единия край ,да създават съклет на комшии и други минаващи.И друго важно-в по -обезлюдените ,особено селски райони некролог на вратата си е жива покана за айдуци.



Тема Re: Лоши навицинови [re: Tyзлиja]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано05.08.12 01:48



И друго важно-в по -обезлюдените ,особено селски райони некролог на вратата си е жива покана за айдуци.

Като почина баща ми, поне 6 месеца на вратата звъняха разни алкохолици, за да ми казват, че били големи приятели, с него и да искат да им налея ракия.



Тема За некролога - научно :нови [re: morskomake]  
Автор PATRlOTOT (старо куче)
Публикувано02.09.12 15:59








Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.