Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:30 26.09.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема „Аз пих на празника ракиня”нови  
Автор koмитa (български)
Публикувано10.10.11 15:10



Велико Търново. Най-старият намиран досега ракиен надпис върху чаша бе открит у нас при разкопки на хълма Трапезица във Велико Търново, съобщи пред Агенция „Фокус” директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Находката според проф. Димитров е сензация и доказва, че ракията е българско изобретение. „Светкавично” снимков материал на находката ще бъде изпратен в Министерството на земеделието и храните, което се опитва от известно време да регистрира в Европейската комисия ракията като национален продукт. Така акцизът на напитката може да бъде намален наполовина според европейските регламенти.
Преди три дни археологът проф. д-р Константин Тотев при разкопки на Асеневия дворец на хълма Трапезица намира фрагмент от средновековен съд, на който неизвестен българин от XIV век е написал на старобългарски език „Аз пих на празника ракиня”. Не се знае кой е човекът, нито кой е празникът, но я ясно, че думата „ракиня” всъщност е ракия.
„На пръв поглед нищо особено, освен това, че досега се смяташе, че ракията е създадена в световен мащаб през XVI век. Откритият надпис доказва, че 200 години по-рано българите в столицата Търново са пиели ракия на своите празници. По този начин може да се смята, че ракията е българско изобретение”, каза проф. Димитров.
„Щом се върна в София снимките, заедно с едно експертно мнение на НИМ, ще бъдат изпратени светкавичнио на Мирослав Найденов, ще разговарям и с него, за да си заковем ракията, иначе албанците ще вземат да ни я вземат. Намереното неоспоримо доказва, че през XIV век в Търново ракията се е пила. Това е сензация. Аз самият бях изумен”, коментира още той.







Тема Re: „Аз пих на празника ракиня”нови [re: koмитa]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано10.10.11 16:39



Чудна работа - такава находка да я бяха обявили на 1-ви април, та човек да им завиди на чувството за хумор.... А бакърен казан за варене на ракия не са ли открили? Май Велико Търново има шансове да стане столица на алкохолния туризъм за сметка на черноморието.



Тема Re: „Аз пих на празника ракиня”нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано10.10.11 16:59



А марката на питето ще да е било





Тема Re: „Аз пих на празника ракиня”нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано10.10.11 17:06



Думата ракия, в българския език е влязла посредством турския (ракъ, rakı), а в него от арабския. Взета е от арабската "عرق [харак]", като други нейни варианти са "арака, араки, арики". "Арак" на български означава "пот (изпотяване)" откъдето е етимологичното обяснение за думата. Тя може да се отнася или до специфичният начин на приготвяне на напитката(докато се дестилира капе капка по капка, като пот) или до това, че ракията кара консумиращия човек да се поти.

Алтернативна етимология: В Средна Азия е разпространено названието arak, в тюркските езици araga, в монголски arxi, бурятски и тувински araxъ, тунгусоманчжурски arki, корейски arak, в чувашки erex – концентрат, дори в езика на айнусите с arakke се означава японското саке.



Тема Наздраве, пък и времето стана едно пивконови [re: koмитa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано10.10.11 17:26



„Аз пих на празника ракиня” и още една след това!





Тема Re: „Аз пих на празника ракиня”нови [re: koмитa]  
Автор morskomake (пристрастен)
Публикувано10.10.11 17:39



Хубава работа,ама се иска доста доказателства,нямам нищо напротив щото сега живея и сега си пийвам.Ама теми се завъртяха,остава да ви кажа как правя акулова пъстърма.

Имам един приятел дето прави ракия афродизиак,слага билки и магии та от 10 г. все от него си купувам-жената ходеше с усмивка на Мона Лиза.Магьосника се вика Петре и е от Бяла,съответно македонец.



Тема Re: Наздраве, пък и времето стана едно пивконови [re: persone]  
Автор Darkages (пристрастен)
Публикувано10.10.11 17:44



Звучи добре, макар че щом Божо е замесен, винаги трябва да имаме едно наум...



Тема Re: „Аз пих на празника ракиня”нови [re: kyмaнич]  
Автор kyмaнич (рекордьор)
Публикувано11.10.11 13:36



И все пак имало открити казани /съдове/ за дестилация. Поне така твърди Иван Петрински още през 2007 г.




Изглежда ще е правдоподобна последната находка... Но все пак всички факти трябва да се цитират и обсъдят вкупом, а не само последното парченце 3х4 см. да измести горе показаното. Та късче по късче може да се изгради правдоподобна и логична теория, защото сензационното показване на отделни факти ги прави да изглеждат като шменти-капели.



Тема Re: „Аз пих на празника ракиня” [re: kyмaнич]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано11.10.11 13:58



Ми може някой пътешественик арапин / българин, пътешествал из АраПско да е донесъл технологията по-раничко.


А Божо не спира да ме учудва. Де да знам доколко сериозно звучат "откритията" му на колегиту му историци, но накрая да не стане така, че да го възприемат почти толкова сериозно, колкото се възприемат графоманстващите любители учени.



Тема Re: :)))нови [re: koмитa]  
Автор Medius ()
Публикувано11.10.11 14:42



"ракията е създадена в световен мащаб през XVI век"



Уважавам Божо в много отношения, но с такива изказвания само се излага.

Хубаво ще е да се запази името ракия като регионално название за нас, но с това няма да "спечелим войната".




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.