Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:49 18.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Сърбиянови  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано16.05.10 22:46



Дойде време да напиша малко от моите приключения в Сърбия.

Генерално ме приеха всички много добре и аз избягвах да говоря за Македония. Имаше само един случай когато се наложи да вляза в такъв разговор.
Беше се събрала голяма компания и аз пристигнах последен с 2-ма мои приятели сърби. Представих се,че съм от България и имаше един мишок с коса като Гаврило Принцип и същите луди очи, който само ме погледна и ми каза "...Аааа от България. Вие все още имате претенции към Македония". Аз се засмях, погледнах го право в очите и го питах откъде е. "От Босна". "Ами като си от Босна какво те боли к... за Македония?" Ония млъкна и след 20 минути пак от нищото ми каза същата реплика. На мен вече ми кипна и му казах. "Слушай сега пич, само защото го повтори и очевидно искаш да чуеш моето мнение ще ти го кажа" В тоя момент всички разговори млъкнаха и всички се заслушаха. "В България никой няма териториални претенции към Македония. Обаче имаме претенции,че в Македония се говори български език" И видях как в тоя момент всички закимаха одобрително. Дори и тоя мишок закима и каза "ОК".

Относно Сърбия - икономиката им дръпна здраво заради прозападното им правителство. Селата им изглеждат много по-добре от нашите. Имах възможност да обикалям насам-натам с приятели. Отидохме и до Босна. Там видях потресаващи гледки от войната. Къщи, които са бомбардирани и изоставени. В една от тях (нямаше покрив и голяма част от външните стени липсваха) в средата на къщата беше израснало голямо дърво. Но в градовете всички изглеждаше доста ок - и Босна върви здраво напред.

Относно Белград - като заплати и икономика е почти същото(може би една идея по-напред) - може би цените са една идея по-скъпи,но доста неща са на същите цени. Градският им транспорт е доста зле. И откъм коли ние сме една идея по-напред. Правят метро от много години и досега има само една спирка - близо е до Електротехническия факултет.

Доста често ставаше дума за ЕС и за съжаление трябваше да ги приземя. Лъжат ги безумно всякакви. Идват в Сърбия и ги лъжат,че 2014 ще са в ЕС.

Обясних им,че те още не са със статус на кандидат - това ще отнеме минимум година, после трябва да започнат преговори и оттам нататък са минимум 7 години. Но в момента е доста тежко с разширяването и целия процес ще отнеме минимум 10 години. Доста от тях не ми повярваха.


Дори хора с високи професии(няма да казвам какви,че Дунката чака с тефтера и записва) с които имах възможност да говоря не ми повярваха. Мислех,че са по-запознати с процеса,но се оказа,че не са.

Един път пих с един пич, който доста се насвятка и започна да ми обяснява как баща му работил за тяхното контраразузнаване и т.н. Същият ми обясняваше как шопската салата била сръбска и т.н. (аз само му споменах,че в Румъния тя се нарича "салата булгареаска") и разговора приключи дотам.


В Унгария се опитаха да ме оберат (не съм усетил как са ми отворили джоба на раницата) иначе щеше да има ремонт на зъби после (или за ония, или за мен)


Приключения отвсякъде.

Отвори очи


Тема Re: Сърбиянови [re: balkanian]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (ентусиаст)
Публикувано17.05.10 11:45



Белград-Земун-Нови Сад се оформя като една метрополия от 2,5-3 милиона души, в която животът тече на много високи обороти.



Тема Re: Сърбиянови [re: balkanian]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (ентусиаст)
Публикувано17.05.10 13:44



ПС. Сега му е мястото да споделя, как изглеждат "българските претенции за Македония" извън писането по форумите и статиите на отделни "корифеи" по вестниците. Конкретен пример: юбилеен конгрес на едно македонско техническо дружество от точните науки, хайде да го кажем на физиците. Всичко е разгласено с 1 година по-рано. Покрай многото поканени гости от развитите държави, покани са изпратени до всички сродни институти от балканските страни. От България се записали и изпратили презентации 11 човека. От Сърбия, Черна Гора, Словения, БиХ доста повече, включително преподавателите са довели 2-3 автобуса студенти със себе си. Всички са настроени да си изкарат добре заедно. Почва конференцията и се оказва какво - че от тези 11 записани български "светила" не е пристигнал НИТО ЕДИН.... Значи представяте си - първо имат час за доклада, после имат резервиран хотел, после разечатан 4 тома юбилеен сборник, после екскурзия и после "свечна вечеря". И тъй като никой никога не се е обадил, че няма да идва, всичките тези разходи остават за сметка на домакините. Всеки път, като дойдеше ред в програмата за някого от тях, се чуваха по няколко реплики "А, това са бугарите, викайте следващия". Съответно мен ме питаха, дали не знам какво е станало с тези хора и защо ги няма, но аз казах че за първи път изобщо ги чувам (въпреки че поне 2-3 ги познавах, в интерес на истината). После си дадох сметка, че родните муфтаджии са искали да отчетат публикация в чужбина, без да дават пари за участие. И понеже за други конференции първо ти питат за кредитната карта, преди да питат за името, нашите стоят надалеч. Но понеже на тази хората действаха на доверие и се плащаше при регистрацията на място, този "пропуск в системата" бързо се е разнесъл из родните муфтаджии-андрешковци-бай ганьовци. Без изобщо да си дават сметката какво значи такава излагация. По въпроса за реформата във ВУЗ и БАН работещото решение май е само едно: булдозера и после всичко наново.



Тема Re: Сърбиянови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор H0LYGANGS7ER ()
Публикувано17.05.10 16:06



А като сме докарали булдозер вече можем да продължим и с Президентството, Позитано 20, и още няколко такива сгради, чиито адреси не знам, но знам, че обитателите им не правят нищо



Редактирано от H0LYGANGS7ER на 17.05.10 16:07.



Тема Лелееенови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор antikomunist (стар клубар)
Публикувано17.05.10 16:44



Ужас.

Деворина Селянска и Коста Баничаров ряпа да ядат.



Тема Re: Сърбиянови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор Bъpтoп (Мак.и.Зап.пок.р)
Публикувано17.05.10 17:13



Какво общо има с българските претенции за Македония? Комплексарски истории. Ако толкова ви е срам, че сте българи изнесете се в Сърбия.



Тема Re: Лелееенови [re: antikomunist]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (ентусиаст)
Публикувано17.05.10 17:34



Има и един още по-срамен специалитет. Понеже няма с какво да се похвалят в своята специалност, ги избива на политика и история.



Тема Re: Сърбиянови [re: Bъpтoп]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (ентусиаст)
Публикувано17.05.10 17:42



Претенцията, която се свежда до биене в косматите гърди, е доста ниска топка.



Тема Re: Сърбиянови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор Bъpтoп (Мак.и.Зап.пок.р)
Публикувано17.05.10 17:56



Муфтаджии има навсякъде. Да не мешаме баби и жаби.



Тема Re: Сърбиянови [re: Bъpтoп]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (ентусиаст)
Публикувано17.05.10 18:04



ОК, по-важен е изводът. Аз ти дадох един пример, но да не мислиш, че на конгреса на лекарите или на зъболекарите и изобщо на каквито и било събития - спорт, култура, наука е било нещо по-различно?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.