Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:49 13.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема 1955  
Автор Илийцa (СевеRЊя)
Публикувано05.12.09 01:15



1955 година.
Преди да ги посръбчат (или поюгославчат).
Господи, какъв хубав български език....







]

Редактирано от Илийцa на 05.12.09 01:31.



Тема Re: 1955 [re: Илийцa]  
Автор ARlZE (shallowgrave)
Публикувано05.12.09 09:49



Нещо не ми тръгва линкът, но преполагам, че знам за какво говориш. Наистина прекрасен български... Такъв вече не може да се чуе никъде, предполагам.

Впрочем, имам една много възрастна съседка, родена е 1916г. по паспорт, но тя твърди, че е родена 1914г. в някое от селата край Охрид. Та тя говори по начин, подобен на тоя, по който предполагам говорят и във филма. Наистина е интересно, като я слушам тая баба - архаичните звучни думи, интонацията, словоредът...

От гледната точка на днешния ден, кой губи повече от обезбългаряването в Македония - ние или те? Как мислиш?



Rise in Red

Тема Re: 1955нови [re: ARlZE]  
Автор Илийцa (СевеRЊя)
Публикувано05.12.09 11:06



Работят си. За да тръгне филма трябва да кликнеш втори път върху снимката -кадър от филма или върху "Voir le film".


Кой губи? Всички губим по нещо - даже и сърбите губят. Но повярвай ми, лично аз не искам да съм на мястото на тези, които са си загубили "идентитетот"".



Тема Re: 1955нови [re: Илийцa]  
Автор Kyдyrep (шатраджия)
Публикувано07.12.09 12:59



Ние каквото е имало да изгубим, сме го изгубили и сега само може нещичко да спечелим, да възвърнем... Сърбите изгубиха много и има още какво да губят, но ще е жалко за тях, ако желаят да изгубят по-скоро приятел отколкото враг в лицето на България. Тяхната външна (а и тайна) политика спрямо Фиром и вътрешна спрямо западните покрайнини и населението там ще подсказва намеренията им. Що се отнася до фиромите... няма по нещастен от онзи без идентичност и това личи във всяко едно действие, във всяка една фраза на подобно безлико създание (просто щеше да е пресилено да използвам термина 'личност').



А представянето на Русалийте и танците им като "македонска" музикална култура от страна на французите си е чист анахронизъм. Те са наистина една много колоритна част от българската култура.



Тема Re: 1955нови [re: Kyдyrep]  
Автор Илийцa (Џуџеризаторка)
Публикувано07.12.09 13:58



Мисля, че критиката не би трябвало да е толкова към съставителите на този безкрайно интересен сайт, колкото към Българската национална филмотека.



Съмнявам се, че французите не са се обърнали към нас с молба за предоставяне на значими (знакови) кинотворби от раннато българско кино.



Съмнението ми е право пропорционално на увереността ми, каква ще да е била нашата реакция - "Я сега па тия - ние ще им предоставяме архивни кадри, ще им правим субтитри на 4-5 езика и още толкова анотации за всяко филмче! Тия знаят ли колко "бачкане" е това!? Тия луди ли са - ние ще им бачкаме - за да си правят те сайтовете ...."

И т.н. - позната картинка на бездушен, беден и мързелив български чиновник.

Пишете и на съставителите на сайта и на българските чиновници от БНФ.

Ето от кои страни са включени архивни филми:

American¶
Austrian¶
Belgian¶
Croatian¶
Czech¶
Danish¶
Dutch¶
English¶
Finnish¶
French¶
German¶
Hungarian¶
Irish¶
Italian¶
Luxemburg¶
Macedonian¶
Norwegian¶
Russian¶
Scottish¶
Serbian¶
Spanish¶
Swedish
Swiss


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Както и да е - аз се наслаждавах на красивия български език в документалните филми. А на музиката, танците и носиите - двойно.



Редактирано от Илийцa на 07.12.09 14:13.



Тема Re: 1955нови [re: Илийцa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано07.12.09 14:20



"Я сега па тия - ние ще им предоставяме архивни кадри, ще им правим субтитри на 4-5 езика и още толкова анотации за всяко филмче! Тия знаят ли колко "бачкане" е това!? Тия луди ли са - ние ще им бачкаме - за да си правят те сайтовете ...." Много си права, ама много, българския чиновник е едно бездушно безгръбначно. Много се моля, младите български учени да не се превръщат в такива чиновници защото наченките са налице... Както Буров е казал за чиновниците тая пасмина трябва да се мачка яко ако искаш да ти свърши някаква работа, за пари и постове са готови да продадат и майките си. Илийце, при торентите младежи без много да му мислят превеждат субтитри на 3 часови филми в рамките на половин - един час без никой да ги кара и то с качество каквито официалните преводи не могат да достигнат. За какво говориме ... Потенциала на младите е огромен, трябва само идея, и с пари не може да се купи това. И нека некои инфантили да не бъркат ура-патриотизма с нормалния патриотизъм! Ако това не могат да различат за нищо не стават.
пп
Между другото езика на диктора вече е леко подработен, трагедията започва, макар да държи все още 80-90 % автентичен български говор. Във филмчето - Сватбата в Галичник все още си се чува нескъсеното -Ъ- във свекЪр!





Тема Re: 1955 [re: persone]  
Автор Илийцa (Џуџеризаторка)
Публикувано08.12.09 12:55



Приятно е да видиш филм от тези години с толкова добро качество.

Неприятно е усещането, че този красив самобитен изговор е изгубен след 50 години. Дай Боже да не съм права.

За тези, които нямат навика да разровичкват сайтовете - има още едно филмче за муслиманите:



Редактирано от Илийцa на 08.12.09 12:57.



Тема Re: 1955 [re: Илийцa]  
Автор s_h_e_f_a (член)
Публикувано09.12.09 21:27



Мисля, че и сега се говори по доста близък начин (става въпрос за произношение), например около Битоля. А и през 1955 г. местните Скопяни не са говорили като във филма. Иначе днешните говорители по телевизията родени или израснали в Скопие говорят наистина ужасно.

Мисля, че Сашето може да каже повече по въпроса.



Тема Re: 1955нови [re: s_h_e_f_a]  
Автор Илийцa (Џуџеризаторка)
Публикувано09.12.09 21:59



Не може да каже. Баниран е. Вероятно от Дуна.



Тема Re: 1955нови [re: Илийцa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано09.12.09 22:02



Леле и Сашето ли стана опасен?? Дето ни разправяше небивалици.

Явно там не си поплюват дори и за онези с минималните съмнения.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.