Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:48 27.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Македоно-гръцкият конфликт и Исландиянови  
Автор icel (ентусиаст)
Публикувано23.11.09 17:20



Пооткъснала се бях от македонските работи. Други дертове си имам на главата, но скорошни неочаквани новини ми върнаха към моята малка страст.

Исландия е последната страна на света, която съм очаквала да бъде замесена в македоно-гръцкия конфликт. Но ето, че и това се случи.

Тукашните новинари цитират MINA (Macedonian International News Agency), според която Атина заплашила, че ще попречи на присъединяването на Исландия към ЕС ако посланикът на Исландия в САЩ прожектира филм на исландски режисьор, наречен

, касаещ проблема с името "Македония". В интернет пространството се разигра такава битка, че ми напомни за добрите стари години по форумите. От де се взеха толкова македонисти, четящи исландски новинарски сайтове ум не ми го побира. Излъгах. Побира ми го. Линкове с призив за помощ в защита на националната кауза са изпратени по всички македонски форуми предполагам. Бяха засегнати въпроси, касаещи както гръко-македонските, така и българо-македонсите отношения. Както обикновено, достатъчно е няколко пишман македониста да си почешат пръстите по клавиатурите, за да олекне позицията им... уви! Един грък успешно се справяше със защита на българската кауза. За мен остана просто да си пия кафето и следя дискусията... Хареса ми това, че българската кауза беше защитавана индиректно (основната нишка беше гръко-македонският проблем), не от българи и доста интелигентно смея да кажа, без да остава след себе си онзи усет за груб "балкански" национализъм, така присъщ когато защитаваме собствената си нация... В този капан точно попаднаха някои от пишещите гърци и македонисти.

В действителност май се оказва, че намеренията на исландския посланик са били да се прожектира филм от исландски режисьор, в контекста на идеята за запознаване с исландкста култура. Не е било съвсем ясно обаче какво е съдържанието на филма и че е "контроверзно". След протеста на Гърция, прожекцията е отложено. Не е ясно дали наистина към Исландия е отправен ултиматум. Исландците очевидно не ги интересува особено - никой не си троши краката да ходи да проверява истинността на твърденията на MINA.

Филмът не съм го гледала. Нямам идея какви проблеми точно засяга. От коментари обаче останах с впечатление, че има вероятност филмът да е спонсориран от македонска страна и че засяга въпроса с "македонското малцинство" в Гърция.

Редактирано от icel на 23.11.09 17:26.



Тема Re: Македоно-гръцкият конфликт и Исландиянови [re: icel]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано23.11.09 17:24



Поздрави от България! Интересно инфо.

Veritas odium parit

Редактирано от gioni на 23.11.09 17:24.



Тема Re: Македоно-гръцкият конфликт и Исландиянови [re: icel]  
Автор gioni (ujk)
Публикувано23.11.09 17:39



Верно ли е че в Рейкявик щели да затварят Макдоналдса?

Veritas odium parit


Тема Re: Мали, [re: icel]  
Автор Medius ()
Публикувано23.11.09 18:03



казват че исландския е един от най-трудните европейски езици.



Интересна информация. Македуняците са като птичия грип начи - не се задоволяват на локално ниво.



Тема Re: Македоно-гръцкият конфликт и Исландия [re: gioni]  
Автор icel (ентусиаст)
Публикувано23.11.09 18:05



Няма го вече... Бившият франчайзингопритежател пак си прави хамбургери, но с местен материал.



Тема Re: Мали, [re: Medius]  
Автор icel (ентусиаст)
Публикувано23.11.09 18:10



Споменатият бой се разви в сайт с новини от и за Исландия на английски език. Съмнявам се иначе много македонисти да владея исландски. Не е много лесен, да.



Тема ОФФ: Аз теб визирах [re: icel]  
Автор Medius ()
Публикувано23.11.09 18:27



за езика, не македуняците.



Гледах някакво предаване за някакъв английски савант, дето пробва да проговори исландски за една седмица. Та там обясняваха че са избрали точно исландския щото е ултра трудно. Казаха също че исландците много уважавали някой като се мъчи да им проговори езика щото именно заради трудността му малко чужденци се наемат.



Тема Re: ОФФ: Аз теб визирах [re: Medius]  
Автор icel (ентусиаст)
Публикувано23.11.09 18:38



Вярно е, че се радват. Както и аз се радвам някой чужденец като ми заплещи на български. Срешнах тук един такъв американец.

Обаче толкова много се радват, че хич и не те попраят, без значение колко объркано и грешно говориш.

Успял ли е този тип за 7 дни да научи исландски, защото аз за 7 години, още не съм много сигурна...



Тема Re: ОФФ: Той [re: icel]  
Автор Medius ()
Публикувано23.11.09 18:49



беше някакъв тип савант




тъй че не се брои.

Относно поправянето - тъй като предполагам че най-вече с исландци има шанс човек да говори на исландски, а те се радват така или иначе - чужденците, които го говорят пък не са по-добре за мен ситуацията е win-win.



Тема Re: Македоно-гръцкият конфликт и Исландиянови [re: icel]  
Автор krte (пристрастен)
Публикувано23.11.09 21:22



"A name is a name", филм на Сигурьоун Ейнарсон. Очевидно се отнася до БЮРМ:

A film about a nation held hostage because of its name. Directed by Sigurjon Einarsson; Written by Sigurjon Einarsson and Jason Miko; Produced by Jason Miko; Narrated by Sir Andrew Motion; Still photography by Anna Sigurjonsdottir; Music by Morten Harket, Graham Nash, Mum, Sigur Ros, Monte Negro, Kiril, Tose Proeski, Earth Affair.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.