Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:23 17.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Едно интервю с Любчо Куртеловнови  
Автор aтлaнт (старо куче)
Публикувано09.11.09 19:19





Неделя, Ноември 08, 2009
0
Любчо Куртелов: България трябва повече да прощава на Македония
Публикувано от Петър в 1:26 PM


Любчо Куртелов е създател и председател на сдружението на българите в Охрид “Хоризонти”. По професия е книжар, има книжарницата в центъра на Охрид. Прадядо му Стефан Куртелов е водач на охридските въстаници в Илинденското въстание през 1903 година и загива в прочутата битка при Рашанец. От няколко години Любчо Куртелов е български гражданин. Участвал е в редица научни експедиции, посветени на проучване на българското културно-историческо наследство в Македония.

- Г-н Куртелов, в България все по-често се говори за нова политика към българите в чужбина. Как изглеждат нещата погледнати от Македония?

- Обикновеният българин не достатъчно познава националните проблеми, проблемите на българската история. Държавните мъже трябва да бъдат убедени, че си струва да се отварят вестници, телевизии, където да се чува българското мислене. Нека се чува гласът на македонските българи, на българите в Западните покрайнини.

- Дали обаче трябва да очакваме инициативата да тръгва все от държавата? Ако се вгледаме в историята, ще видим, че примерно ВМРО се саморганизира за всичко, много малък е делът на българската държава.

- Вижте, държавата може да строи училища в Украйна, в Бесарабия, може би и в Западните покайнини, където българите са признато малцинство. В Македония обаче не можем да говорим за отделни български училища и църкви, така ще си вкараме автогол. Не можем и да искаме да се признае българското малцинство, за мен това е абсурд. По-скоро проблемът е, че има твърде много неосъзнати и индоктринирани българи. Активността трябва да бъде към осъзнаването на тези хора. Това е много дълъг и тежък процес. На първо място трябва да се осъзнае, че е процес, не може да се реши с декрет. Трябва различни сегменти да работят в рази насока, и един от най-важните сегменти е българската държава. Но както казвате, това не трябва да е единствения сегмент. Ние вътре в Македония също трябва да работим, да опознаваме хората. Споменахте ВМРО. Днес обстановката е много по-различна от тази през 1903 г.
- Тогава българската идентичност е много по-разпространена.

- Да, тогава хората нямат дилеми около националната си принадлежност. Всички се борят за свобода на българите в Македония. Днес не е така. Хората се смятат за македонци и това трябва да се има предвид. Какво трябва да се прави? От македонското правителство не може да се очаква нищо, те са неприятелски настроени към България. Тяхната политика се базира на антибългарска основа. Доктори на науките, политици, всякакви функционери и началници, са изградили кариерата си на антибългарска основа. Не можеш да очакваш днес от тях някаква трансформация. С други думи, субектът който трябва да помага, директно и индиректно, е българската държава. Както споменах, могат да се издават вестници, да се направи телевизия. Много важно е и да се увеличи икономическия обмен. Българските бизнесмени може да бъдат стимулирани да инвестират в Македония. Гръцкият капитал малко по малко се изтегля от Македония заради политическите спорове. Този вакуум може да се запълни от българските бизнесмени, но те също се нуждаят от някаква форма на „просветляване“. Хем да търсят икономическия интерес, но и просветителската роля. Когато българска фирма наеме 1000 македонци, те ще знаят, че вадят хляба си от България. Тогава те няма да псуват България, а ще имат едно по-нормално отношение. Да не забравяме също Коридор N8, жп линията София-Скопие. Това са много важни неща, но те трябва да се решат на държавно ниво.

- Често тук, вместо да съсредоточим лобирането си към такива проекти, предпочитаме да говорим националистически и на едро. Дали това е продуктивно?

- Тук вече всеки човек си има своето мислене. Знаете мъдростта на Дън Сяо Пин, че най-красива е градината си хиляда вида цветя. Трябва да се работи чрез медиите за просветлението на обикновения българин. Защото македонският национализъм е фалшив, той е дърво без корен. Всъщност е имал български корен, който е бил пресечен и сега се търсят други – Александър Македонски и т.н. Българският национализъм обаче не трябва да е радикален спрямо Македония да се конфронтира с македонския национализъм. Това е грешка. За мен България и Македония са като майка и дъщеря. Дъщерята е „грешник“, съдейки от антибългарската държавна политика на Македония. Но когато дъщерята сгреши и бащата и заключи портата, майката и отваря прозореца. Това го е казал народът. Ние сме много „грешни“, но не трябва и България да прави грешката да се конфронтира с Македония. Слави Трифонов да разправя вицове за македонците. Така той обижда всички в Македония, включително и мене и другите, които се чувстваме като българи. Така само се обиждаме едни други и няма конструктивен разговор, няма общи решения.

- Ако съдим по медиите, преобладават точно тези обиди, за които говорите.

- Има хора в България, които искат за свои лични облаги, било то политически, финансови или маркетингови, да говорят срещу македонския национализъм. Това не е продуктивно. Говорил съм с много политици, посланици. Всички казват, че вече е време за по-твърда политика. А според мен трябва България повече да прощава. Тя трябва да търси съюзник в Македония, въпреки че Македония не е пробългарски ориентирана. Чисто георграфски като погледнете на картата, България, Македония и Албания са един естествен съюзник. Глупавите вицове за сметка на македонците не помагат за постигането на тази стратегическа цел. За това аз не се припознавам в национализма. Не искам да давам оценка за българските партии, но аз не се виждам в противопоставянето срещу турци, цигани и евреи. Българският национализъм трябва да е конструктувен и интегративен.

- За жалост за момента не е. За това много от хората, които не удобряват съвременния българския национализъм, не се чувстват съпричастни и към македонската тема. Изглежда кресливите националисти окупират темата и отблъскват тези, които наистина могат да помогнат.

- Вижте, ние живеем в 21 в. България също е в 21 в. Тя не е извън времето. Сега не сме в 1912 г., когато 16-годишни момчета са лъжели, че са пълнолетни, за да се запишат като доброволци във войската и да се борят за свободата на Македония. Днес времената са по-материалистични. Потребителската психология е доминантна. Патриотичните проблеми остават на втори или трети план за повечето хора. Но това не значи, че не трябва да се работи.

- Ако се върнем на държавната политика, трябва да кажем, че въпреки заявената „патриотична“ линия на предното правителство, за гражданство се чакаше изключително дълго.

- Да, това е един от най-конкретните и болезнени проблеми. Казах, че живеем в материално време. Вулгарно казано, трябва да подхождаме към Македония не само със сърцето, а и с корема. Ще подсетим някои хора в Македония, че са българи, ако те намерят и интерес в това. Може да звучи грубо, но е точно. Когато един човек има син или дъщеря студент в София, той винаги ще бъде с по-специално чувство към страната, където е детето му. България може така да привлича македонците – със стипендии, с лесно издаване на документи. Но държавата е инертна организация и нещата трудно се променят.

- А има ли все още някакъв престиж българското образование, за да кара македонските студенти да идват тук?

- Да, до преди две години имаше голямо желание. Конкурираха се по пет човека за едно място в български университет. Но сега има една нова политика на нашето правителство да отваря университети във всяко село и покрай това намаля и потока към българските университети.

- Тук често се чува, че български университети могат да направят филиали в Македония? Дали това е добра практика според вас?

- Преди време направих една подписка, над 200 човека се подписаха да има клон на Нов български университет в Охрид. За жалост това изглежда не се е сторило интересно на управата на университета и нищо не се случи. Македонските студенти така или иначе идват в България. Ще бъде крачка напред, ако и българските университети отидат в Македония. Аз имам желание и да направим читалище в Охрид. За начало в моята книжарница отворих място за около 300 български книги, от всякакъв жанр, които могат да се вземат от охридчани като от библиотека. Вече има добър интерес към тази възможност, хората вземат книги, четат. Но желанието ми за истинско българско читалище остава. 100 квадратни метра да са, това ще е едно неофициално посолство на България, кътче българска земя. Ще се събираме там, ще има книги, филми, ще каним танцови състави, писатели, поети, художници. Да помага Господ, ще го направим.

Интервю на Петър Добрев



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртеловнови [re: aтлaнт]  
Автор Илийцa (СевеRЊя)
Публикувано09.11.09 20:50



Това момче уплашено ми изглежда.

Да ходи да му леят куршум .....

И една съществена забележка: РБ е 21 век, а РМ е 20-ти. Не е виц, факт. А за прошките, да ме прощава, но прагматичният ми карловско-брезнишки дух ми напява - 45 години стигат....

3, 2, 1, ...

... to be continued!

Редактирано от Илийцa на 09.11.09 21:05.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртелов [re: Илийцa]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано09.11.09 21:00



Илиице, не така остро! постависе на негово място! И туй дето е направил досега сигурно е много повече отколкото аз илити някога ще направим.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртелов [re: ludo-mlado]  
Автор Илийцa (СевеRЊя)
Публикувано09.11.09 21:04



Добре де ще коригирам онова за баячките. Останалото остава. Че е уплашен е очевидно. Да не би да е от по-острата политика на ББ и компания? Дай Боже, защото за друго не ми се мисли.

Вицовете щом са му проблем. Да не говорим, че лицето Трифонов е затворило темата Македония вече близо година.

Има нещо много сбъркано в отношенията ни?
Дума не обели за съгражданина си Паунковски-Панков?
А колко е простичко. Започва се с "НИЕ българите, тук в Охрид ....."
Има нещо много сбъркано!!!

Като в наказателния кодекс - ако си сам - 1 година, ако сте двама - 3 години (престъпно съдружие), ако сте трима - 10 години (банда)...


3, 2, 1, ...
... to be continued!

Редактирано от Илийцa на 09.11.09 21:55.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртеловнови [re: Илийцa]  
Автор aтлaнт (старо куче)
Публикувано09.11.09 21:39



Виждал съм го на живо.Имах време да си разменим две - три изречения.Тогава не ми се стори уплашен.Стори ми се жизнен.Но чух нещо,че бизнесът му не вървял напоследък.Може да има и други кахъри.Не съм врачка,но обикновено снимките лъжат.Едва ли е на политическа основа.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртеловнови [re: aтлaнт]  
Автор Илийцa (СевеRЊя)
Публикувано09.11.09 22:40



Не ми обръщайте внимание тази вечер, че много съм кисела.

Като гледам как празнуват германците днес, така да ме е яд на руснаците, че не е истина.

Имаха 45 години на разположение да спретнат едно ново етносче от гедерейците (саксонци ли не щеш, тюрингци ли не щеш).

И "язик" да бяха направили - саксонски с руски букви. История да бяха написали. То и няма много за писане - само преписване с руски букви.

Поне прусаците да бяха "заврстили" за да е по объркано и гадничко с Полша и Кьонигсберг....

Водка на корем и Нищо!!! Нула резултат.

Е! Сега си празнуват германците, а ние - българи и фироми се гледаме като пукали от двете страни измислената граница. Последните лузъри на Европа.



3, 2, 1, ...
... to be continued!


Редактирано от Илийцa на 09.11.09 22:54.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртеловнови [re: Илийцa]  
Автор aтлaнт (старо куче)
Публикувано09.11.09 22:50



Те и руснаците се гледат с белорусите като пукали.Ама ме кефи руската политика към Молдова.Последните безнадеждно са скъсали всякакви опити с румънците за обединение.

Това лято един западногерманец ми каза,че отново щели да издигат берлинска стена,щото източните били много вързеливи и в главите им имало само фашистки идеи,а гастарбайтерите били благонадеждни и работливи.


Толкова глупост има по целия свят,че аз съм спокоен за България.Не сме шампиони.



Тема Re: Едно интервю с Любчо Куртеловнови [re: Илийцa]  
Автор Cтoян Xpиcтoв (КАГАН)
Публикувано09.11.09 23:49



ами,едни наши съседи малко на запад и по на север сами се цепят и си правят държави, е тук таме им помагат малко де, нас поне насила ни я взеха македонията....



Тема Re:нови [re: aтлaнт]  
Автор Tyлca ()
Публикувано10.11.09 00:37



Умен и достоен човек.
Мислите му ме изпълват с умерен оптимизъм в дългосрочен план.
Дано .."бащата" да не се меси толкова нескопосано в отношенията с "дъщерята", защото семейното примирение може да се отложи за неопределено време.
Тогава и Саше най сетне ще си намери корените.





Тема Re: Ако приемемнови [re: aтлaнт]  
Автор Medius ()
Публикувано10.11.09 01:09



че жителите на днешната РМакедония са шизофренирани българи, то сме на едно от първите места в Европа...



"Майката" държава също не е много назад в класацията...ама да спра че...това най-добре го можем...какво да правим като сме си българи и страдаме от една обща болест...

Глупост има навсякъде...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.