Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:03 15.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Burni strasti vo Utrinski i denesнови  
Автор Jovan Damaskin (makedonec)
Публикувано14.08.09 16:38







Реакциите на Софија за случајот „Митрова“ се неосновани



Спаска Митрова ги разгори духовите меѓу Софија и Скопје. Односите меѓу двете држави паднаа на ниско ниво

Македонското Министерство за надворешни работи јавно ги отфрли изнесените реакции на официјална Софија за случајот „Митрова“.

Оцените за реакциите од бугарска страна за случајот „Митрова“ како неосновани и неточни се нагласени и на средбата одржана во вторникот со вршителот на работите во бугарската амбасада во Скопје. На претставникот на Република Бугарија му било посочено дека согласно со Европската конвенција за државјанство, Спаска Митрова, иако поседува пасош на друга земја, за стореното кривично дело во Република Македонија се смета исклучиво за државјанин на Македонија.

На средбата МНР го презентираше судското досие, кое е во целосна согласност со законските прописи на државата и почитувањето на меѓународно-правните стандарди за правата и слободите на граѓаните, а до бугарската страна упати апел да не се злоупотребуваат вакви и слични случаи во политички цели и ја реафирмира посветеноста во градењето и негувањето на добрососедските односи.

Бугарското Министерство за надворешни работи по состанокот соопшти дека не сака случајот да влијае врз односите меѓу двете земји. Бугарија и натаму ги поддржува визната либерализација на Македонија со ЕУ и натамошната интеграција на земјата во ЕУ и во НАТО. Сепак, бугарското Министерство очекува да биде отворен комуникациски канал преку кој ќе може да контактира со Митрова откако на бугарскиот конзул му било дозволено само да ја посети двапати во август. Поради ова, Бугарија изразува загриженост во врска со почитувањето на човековите права во овој случај. Бугарското Министерство, исто така, нагласува дека македонските граѓани кои се поврзани со своите бугарски корени не треба да се сметаат за опоненти на Македонија, туку како врска со Бугарија и со ЕУ.

Митрова издржува казна затвор од три месеци, бидејќи не му дозволувала на поранешниот сопруг да ја посетува нивната двегодишна ќерка. (Д.Р.)


#

Статијата е прочитана 1193 пати.

Испрати коментар



Од: G.A.
Датум: 14.08.2009 00:16:01

Со влегувањето во Европската заедница се очекуваше дека Бугарите конечно ке почнат да созреваат, но со последните настани тие докажаа дека се повеке умно позеленуваат! Како се уште трева да пасат(?) Татарска работа!




Од: Kultiviran Balkanec
Датум: 14.08.2009 00:38:41

Iako ne sum pravnik, sepak kaznata mi izgleda preterana, shto i ne mi e chudno, koga se raboti za nekoj, koj se chuvstvuva bugarin. Treba da se prekjine so antibugarskata histerija, Srodnosta so bugarite treba da ne povrzuva, a ne da ne razdeluva. Ako barame razliki kje najdeme i megju makedoncite vo istochna i zapadna MK. Treba da se ogledame na Shvajcarija.




Од: Bugar
Датум: 14.08.2009 01:05:21

OK, ako e tolku neosnovana reakcijata na Bugarija ima lesno: Neka Makedonija pokaze barem eden slucaj, koga za takva vina za kakva e osudena Spaska e dadena ista ili barem bliska po tezina prisuda na druga majka vo MK. Neka pokaze deka ima i drug precedan na 3 meseci zatvor vo Idrizovo (efektivno), plus 100 prosecni plati kazna, plus odzemane na nezinata kerkicka. Blagodarame odnapred.




Од: paganini
Датум: 14.08.2009 01:58:09

Oslobodite ja Spaska.Oslobodite majka na dvegodisno dete.Oslobodite zena.Oslobodite covek,bez vina vinoven .Dosta so vasite izmisleni obvinenija,dosta so vasite zlodela kon coveckiot duh,licnata sloboda i ubeduvanja.Vremeto na ednoumiieto pomina.Zivee vo vasiot sistem na lazni vrednosti koj e na krajot od svojot bezdusen zivot na lagi,omrazi,kleveti,plukanje na sopstvenata istorija,identitet i nacionalno custvo.Sloboda za Spaska,sloboda za Evropa,Sloboda za Covekot. Sicko za Makedonija Ednakvost,bratstvo,sloboda




Од: Kimov Trajko
Датум: 14.08.2009 04:00:21

Bugarskite vlasti neka se zanimavaat so niskata prosecna plata po glava na covek vo Evropa se na dnoto.Neka ja ostavat namira Mitreva. Mitreva pa i drugi makedonci zemale pasosi Bugarski za da patuvaat vo stranstvo bez viza. Od 01-01-2010 Bugarskite pasosi ke bidat isvrleni na bunjiste nema potreba od niv.




Од: jimmy1
Датум: 14.08.2009 04:05:47

Za da dobies drzavjanstvo od druga drzava treba da ispolnuvas mnogu uslovi megu koi da imas ziveano odredeno vreme vo taa drzava, a dodeka nekoi od ovie nasi bugari nemaat prestojuvano nitu eden den vo Bugarija. Toa e samo Bugarska politika da gi pobugarci lekomislenite makedonci koi samite neznaat sto se i na koja nacija i pripagaat. Na takvite treba da im se odzema tugoto drzavjanstvo dokolku sakaat da ziveat vo Makedonija, ili pak da im se odzeme Makedonskoto drzavljanstvo i da se proteraat od Makedonija so dozivotna zabrana za vleguvanje vo Makedonija, zosto takvi predavnici ne ni trebaat. Toa treba da vazi za sekoj eden sto se custvuva sve drugo osven Makedonec, pa da vidime dali togas siptarite ke se izjasnuvaat kako albanci ili pak kako makedonci so muslimanska veroispovest. Toa treba ednas zasekogas da se regulira vo Makedonija za dobroto na drzavata i za podobra idnina na Makedonija.




Од: Современик
Датум: 14.08.2009 08:23:53

Идиотизмот и немањето крај на бугарските глупости и притисоци се постојани. Тие никако неможат да се ослободат во закоравениот им ум дека Македонската нација и народ постојат и ќе постојат. Нека еднаш се ослободат како што се ослободија Србите од сонот дека Македонците се Срби. Дури тогаш Бугарското племе како што велеше Тодор Александров кој себеси се сметаше за Бугарин, ке се осободи од баластот на темниот завојувачки XIX век. Пресудата е правилна како и на оние двајца неранимајковци со сообраќајните прекршоци. Нека собере храброст Бугарската држава и нека ги признае Македонците во Бугарија а не тормози, па ќе види и сознае што е демократија. Дотогаш, само кокошката ќе сонува просо.




Од: kemba
Датум: 14.08.2009 09:26:47

Незнам како треба да му се објасни на некој усвитени глави,дека со бугарите имаме многу повеќе што не поврзува отколку не разединува.Во оваа тешка надворешна но и внатрешна положба на Македонија наместо да создаваме пријатели ние и тие што ги имаме некој сака да ги раскиниме.Од овде само можам да заклучам или таквите и мислат лошо на РМ или имат проблем за кој не е измислен лек.Што се однесува за спорната историја нека седнат еднаш работни групи од двете страни(па ако треба нека викнат независни експерти) и да го затворат единственото отворено прашање со БГ.Кога можеја Гер. и Франц. да се усогласат, страмно е ние со БГ. да не можиме да го направиме.




Од: kole
Датум: 14.08.2009 09:28:22

Lugje sto vi e na vas! Nemate li barem malku humanost. Taa e sama majka, koja sto saka da si ja cuva kerkata i da si ja vospituva. Sto tatkoto ne e soglasen si e negov problem, ama ne moze taa da ja kaznat so zatvor i da i ja zemat kerkata - navreda za site zeni i majki vo makedonija!!!




Од: zacuduvacka zatapenost
Датум: 14.08.2009 09:51:23

Koga gi citam nekoi komentri , ja gledam onaa "bimbarka'"ili onaj "durekojadac" mi stanuva jasno zosto sme dojdeni na ova deredje Politickata i intelektualnata svest i pismenost,kaj golem del na naseto naselenie e na " africko nivo",. eve onaj jummy 1 predlaga se sto ne e makedonsko vo Mk da se protera, a albanicite da se narekuvaat makedonci so muslimanska veroispovest. A Trajko neko poceka do 01.01.2010 , pa ce vidi so kolku ogranicuvawa ce bide taa tolku falena vizna liberalizacija. ta ce koristi samo za turisticki i soping patuvawa i za nisto drugo,a na granica ce ti baraat podatoci kade odis i kolku evra nosis za prestoj vo tamosnata zemja.No takvi zaneseni glavi za zal ima mnogu., a dodeka ima ovci ce ima i volna za strizenje. Vprocem ajde kazete so koj od sosednite zemji nemame spor i otvoreni prasanja? A kako toa vo site tie sporovi drugite se vinovni ,a samo nie sme vo pravo?Nacionalnoto dostoinstvo se brani so obrazovanie i izgradba na nacionalna svest a ne so navredi.




Од: Ilija Adza
Датум: 14.08.2009 09:57:46

Sramota! Da se zatvara mlada majka i da i se odzema deteto. Pa ova go nema ni vo Afrika. Prasanje na koe makedonskiot praven sistem treba da odgovori e kolku makedonki bile osudeni za ista rabota vo poslednive 20 godini. Koga ke ja vidime taa statistika, tokas ke stane jasno dali zenava e zatvorena zatoa sto e Bugarka ili e se voobicaeno od pravna gledna tocka. Bugarska drzavjanka e nepravedno osudena na pregolema zatvorska kazna. Poradi sto Bugarija pokazuva zabi vo nejzina zastita. A sto treba drugo da pravi? Neli e taka so sekoja zemja so malku samopocit. Zhestokoto maltretiranje na Makedoncite so Bugarsko chuvstvo e fakt. Sprema niv ima golema omraza poshto se misli deka nivnite argumenti go zagrozuvaat Makedonskiot identitet, koe shto ne e vistina. Ne sakame da prifatime deka nashite dedovci se narekuvale Bugari. Bugarin of 19 vek ne e isto kako Bugarin od 21 vek. Ima evolucija. Ne gi iskoristivme simpatiite, sto gi imavme kaj narod koj ni e najblizok po kultura i jazik. Eden vek




Од: King George
Датум: 14.08.2009 10:02:13

Реакциите на Бугарија се неосновани, но само кога случајот го поставуваат на основа на антибугарска пропаганда. Кога реакциите ги темелат врз основ на кршење на човекови права (но не врз Б`лгарин, туку врз Личност) тогаш се Сосема Во Право. Сетете се само на Амди, Бојку, Димов, Далавера... Слободно делуваат, владеат, управуваат дури и со државата, ни ја кројат судбината, а нивните „бизниси“ си ги тераат без никаков проблем! Ни влакно од главата не им фали. Секако и во ниеден случај, Митрева Не Е поголем криминалец од наведените (и оние ненаведени) Сподоби!!! Камо среќа законот да се применува за сите исто, без разлика на партиските бои, нации, вери, социјалната состојба и сл. До сега, МК ќе беше Држава!!




Од: zap ev
Датум: 14.08.2009 10:40:32

reakcija na sofija e celosno opravdana zalosno makski politicari kako da se slepi ili se rpavat slepi i lazat narod a kade i mse rezultatite ako site se vo krivi a mak vo pravo?sto barame togas nie 2mil makedonci po svet?znaci sme nacija koja neznae da se organizira.




Од: Itar Pejo
Датум: 14.08.2009 10:44:25

Po povod skandalot so pomiluvanjeto razbravme deka Lambe Arnaudov lezi zatvor vo otvoreno oddelenie. Spie vo zatvor a denje e na sloboda. Kako ja izdrzuva kaznata ovaa zena?




Од: BG MAK
Датум: 14.08.2009 10:44:47

Dali ja imate slusana pogovorkata "Za vlast e spremen i dete od majka da otkradne". Eve vi ja vo realnost.




Од: dzoni
Датум: 14.08.2009 11:02:03

vie g-ne ilija adza najverojatno imate bugarski pasos pa zatoa ste na stranata na gevgelicankata koja go iskoristi bugarskiot pasos za da go privlece vnimanieto na cela nasa drzava pa i na tatarite od bugarija.site vie si ja prodadovte dusata za toj bugarski pasos samo za da patuvate bez vizi.kakvi makedonci ste vie koi se deklarirate kako bugari?




Од: igor
Датум: 14.08.2009 11:12:53

Po se izgleda deka i kolku da se trudime vo celiov ovoj istruiran politicki slucaj,mu dolevame subjektivizam,so sto slucajot zavzema nerealni razmeri na medjudrzavni odnosi na dve sosedni zemji.Ocigledno e deka vo kujnite na moctta so site sili se saka da se dolee maslo na vrel zejtin.Ova smisleno scenario se sofpadja,iji pak mozebi taka e tempirano za da se napravi slucaj.Edna obicna i sekojdnevna pojava so presuda na legalna sudska institucija,Bugarija maltene e vo sostojba da i objavi vojna na Makedonija.Jas ne navleguvam vo toa dali kaznata e realna ili ne.Ako taka analizirame ce staneme site advokati.Simtomaticno e sto vo ovoj ili na nego slicni slucaevi se koristi momentot kako da se napadne makedonstinata i ako e mozno istata da se unisti.Pred samo nepolni dva meseca golemiot Bugarin" V. Dimov vo Polska bese zestoko branet od Bugarskiot konzul.Ovie novopeceni "Bugari" koi za vreme tursko gi vikale "janicari" ne treba da bidat nitu spomnuvani a ne nekoja si anonimus osoba sega




Од: Виктор
Датум: 14.08.2009 11:54:09

Неписменоста, непросветеноста, неинформираноста...Тоа се проблемите на Македонија. Не се Бугарите, не се Грците, не се Албанците. Неписмен народ секој може да манипулира и да му нуди Фалсификувана Историја.
**********************************************************************************

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Редактирано от Jovan Damaskin на 14.08.09 16:39.



Тема Re: Burni strasti vo Utrinski i denes [re: Jovan Damaskin]  
Автор Илийцa (Северна)
Публикувано14.08.09 16:50



Дали не подготвят тяхното си обществено мнение и нагласа за помилване?

3, 2, 1, ...



ps лани по това време беше хунзиадата ....

Редактирано от Илийцa на 14.08.09 16:51.



Тема Re: Burni strasti vo Utrinski i denes [re: Jovan Damaskin]  
Автор Coлyнянин (пристрастен)
Публикувано14.08.09 17:44



Причината да бъдат възпитавани жителите на Вардарска Македония като "македонци" (разбирай антибългари) ми е ясна, но защо поне не ги възпитават да бъдат и ХОРА, ЧОВЕЦИ - ето това не мога да разбера.



Тема По коментарите се вижда [re: Coлyнянин]  
Автор ElCortador (ентусиаст)
Публикувано14.08.09 17:52



Вижда се , дека доста коментари не са от дунекоглавци - а от нормални хора,
които не само виждат абсурдноста на целата афера а виждат ясно , че реакцията на българските власти са оправдани. Ето : когато падне македонизма , многото граждани на ФИРОМ , ще прогледнат , колко вреден е бил институционализиран анти-българизам. И браво на тези , които изказват подкрепа на Спаска !



Тема причината [re: Coлyнянин]  
Автор Дyxът нa Coфмak (безпристрастен)
Публикувано14.08.09 18:01



сърбите - между Първата и Втората световни войни - и югославските комунисти - след Втората световна война до 1991г. - да възпитават жителите в антибългаризъм е разбираема. Но след 1991г. независими македонци да възпитават македонците в антибългаризъм - това не мога да разбера.
Това е доказателство, че днешната независима Република Македония действително е Бивша Югославска.



Тема Re: причината [re: Дyxът нa Coфмak]  
Автор Protostrator (новак)
Публикувано14.08.09 18:07



Problemot e sto kaj vas, gradenje na nacija i reakcija na negiranjeto kaj vas se tolkuva za antibugarizam. Whatever...



Тема Re: По коментарите се вижда [re: ElCortador]  
Автор Coлyнянин (пристрастен)
Публикувано14.08.09 18:07



Вижда се , дека доста коментари не са от дунекоглавци - а от нормални хора
---------------------------------
Да, забелязах нормалните хора, но случаите като този на Спаска не са от вчера, простотиите като тези с хунзите и пр. - също, а реакция, поне чрез гласуване (негласуване) на избори не се вижда значителна, което ме кара да мисля, че и броят на ЧОВЕЦИТЕ не е много голям. Като че ли Андричовата "Босна - страна на омразата" се е изместила на изток край Вардар.



Тема проблемът кай тебе [re: Protostrator]  
Автор Дyxът нa Coфмak (безпристрастен)
Публикувано14.08.09 18:15



е, че когато някой каже ТАТАРИ, това не е антибългаризъм, това е градене на нация





Тема Re: причината [re: Protostrator]  
Автор Coлyнянин (пристрастен)
Публикувано14.08.09 18:18



Problemot e sto kaj vas, gradenje na nacija i reakcija na negiranjeto kaj vas se tolkuva za antibugarizam. Whatever...
-----------------------------
Ами така кажете - дека СЕГА се гради македонска нация. Никой нема да ви негира, ако го запишете в учебниците на децата, както си е по документите - цар Самуил е български цар, и Гоце, Даме, сите преродбеници - и те са били българи. Па тогава си градете нацията и никой нищо нема да ви каже. Халал ви вера...
А и аз писах не за нации и пр., а за нехуманния акт, без значение дали е това Спаска Митрова с българския паспорт или некоя друга. Не е хуманно, това не го ли разбираш? И ако аз бях президент на РМ - веднага щях да я освободя, дори без молба и пр. формалности.



Тема Re: Burni strasti vo Utrinski i denes [re: Coлyнянин]  
Автор Protostrator (новак)
Публикувано14.08.09 18:19



Jas eve priznavam, ne gi poznavam site detali vo slucajot. Samo znam deka ova ne od vcera, presudata e odamna. Dali e preostra ili preblaga kazna, isto ne znam...
Koga zboruvas za humanost, dali:

1) Go imas li prociteno nejzinoto dosije da tvrdis dali neopravdeno kazneta?

2) Dali vakvi raboti postojat vo Bugarija (zena da se razvede, i da ne dava na bivsiot soprug da gi gleda decata). Ako da, kolku se kaznuva takva rabota?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.