Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:24 25.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема относно някои притеснителни тенденции  
Автор apceн (новак)
Публикувано09.07.09 23:07



Напоследък все по-често се говори за премахване на двойното гражданство. За него говорят освен атакистите и демагозите от калибъра на Яне и току що спечелилите избори гербаджии. В общия хор се включва и Иван Костов, който навремето разреши на еврейските изселници в Израел да си възстановят и българското гражданство - т.е. на пракитика подкрепи двойното гражданство. Не ми е ясно какво се цели с един подобен акт. Но като резултат той ще има много тежки последствия за българската национална кауза - освен, че ще отчужди много българи от Македония, Молдова, Сърбия и Украйна от България, ще нагнети и напрежение между емиграцията и родината-майка. Да ви прпомня ли как Гърция използва своята емиграция в подкрепа на гръцките каузи. Очевидно на нас акълът ни е наврян в задника.
А сега за турците - по ред причини на тях българското гражданство не може да им бъде отненто. Най-съществената от тях е, че на тях българското гражданство им е основното (първото) и за да бъдат лишени от него ще трябва да се подпише изселническа спогодба с Турция. А Анкара едва ли ще се съгласи на такъв ход. А дори и да се съгласи ще поиска от нас няколко милиарда евро обезщетения. Не разбирам защо просто гласуването за парламентарни и европейски избори не бъде ограничено само до страните от Европейския съюз, а за местните само да жителите на даденото населено място. Така гласовете от Турция ще изчезнат, а екскурзиантите с автобусите далеч не са толкова много, колкото се внушава от разни телевизии. Те могат да променят вота за кмет в някое село или в някой град като Ардино, но в национален план въздействието им е нищожно.
Също така съм сериозно обезпокоен от крайната антитурска кампания, която се води от някои медии и политици, и която в интернет форумите е достигнала невероятни размери. На това нещо трябва да му се сложи юзда. Конфликти на етническа и историческа основа изобщо не ни трябват. В България няма турски въпрос и не виждам никакви причини от Кърджалийско да правим второ Косово.



Тема само едно нещо мога да кажа [re: apceн]  
Автор дмa (член)
Публикувано09.07.09 23:39



Браво!



Тема Re: относно някои притеснителни тенденции [re: apceн]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано10.07.09 08:25



Подкрепям напълно твоето мнение.

Единствената ми забележка (без да е категорична) е, че не смятам за съвсем сполучливо предложението да гласуват само жителите на ЕС. Може би е по-добре да има ценз за уседналост (напр. 6 месеца), но и за това не съм много сигурен...

Всеки, който раздухва антитурски настроения е враг на България (от глупост и вероятно не го осъзнава).



Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров



Тема Глупости [re: apceн]  
Автор Mъpвak (непознат )
Публикувано10.07.09 08:38



Като първо Гърция НЕ ДОПУСКА двойно гражданство. Второ дори посмъртно роден вън от Гърция не може да вземе гражданство, ако ще да извади сертификат че дядо му е Аристотел.
Като второ не е нужно да отнемаме гражданство на НИКОЙ, камо ли на българските турци. Просто няма да допуснем двойно гражданство. Да си изберат кое искат - българското или турското. Ако е българското да си намерят начин как да живеят в Турция. Уверявам те, че Турция ще намери начин как да ги уреди още повече че те са основното им средство за влияние в ЕС. Германските турци да не би да са по-малко турци?
Като трето, аз не виждам никаква антитурска кампания, има справедлив гняв за това което става в нашата държава в последните години и той е справедлив. Държавата нищо не прави за да се спре третирането на държавата ни като марионетка, не виждам нищо по-нормално в това хората да се възмущават.
И като четвърто да добавя, че двойното гражданство е основното средство за генериране на престъпност и упржняване на шпионска дейност. Който иска да е българин нека си вземе гражданство на база произход, но да бъде българин и нищо друго.
И последно, пребройте колко държави допускат двойно гражданство. Проверете какво правят българите емигранти когато им се наложи да избират.

Редактирано от Mъpвak на 10.07.09 08:39.



Тема Глупости говориш ти. [re: Mъpвak]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано10.07.09 08:46



Справедливият гняв на българското население е против разбойничеството на нашите политици, а не против турците.

Държавата ни е марионетка на собствените ни мафиози.

Насаждането на национална омраза е крайно глупаво и опасно в перспектива. Някои политикани искат на вълната на шовинизма да си уредят личното положение. А глупаците ги следват...



Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров



Тема Re: Глупости говориш ти. [re: Бopeтo]  
Автор Mъpвak (непознат )
Публикувано10.07.09 09:11



Гневът на българските избератели към политиците-разбойници обикновено се изразява в негласуване.
Този път гласуването беше ПРОТИВ упражняването на диктат на България от страна на турската държава. Директно от Турция са избрани 4 депутата, отделно купените от тук.
Българските турци са българи, български граждани, ако правиш някаква разлика между българските граждани, това е твой проблем.
Така че не се прави излишно на йезуит и не ги измествай нещата.



Тема Гневът на българските избератели [re: Mъpвak]  
Автор Дyxът нa Coфмak (безпристрастен)
Публикувано10.07.09 09:21



към политиците-разбойници обикновено се изразява в негласуване.
Не съм съгласен. Считам, че е обратното.
Хората обикновено не ходят да гласуват, когато считат, че няма нужда от промени. Но като се ядосат, отиват и гласуват.



Тема Според мен това са спекулации [re: apceн]  
Автор Falange ()
Публикувано10.07.09 09:55



Никой официално не е заявил, че е за премахване на двойното гражданство. Това ще е голям автогол на всяко правителсво и наистина ще отчужди милионите от Българската диаспора не само в региона, но и в САЩ, Канада, и Австралия.
За гласуването съм съгласен, че само тези които са в страните от ЕС законно би трябвало да имат правото да гласуват. Може и други вратички да се намерят.
Премахването на дв. гражданство би било изхвърляне на бебето с коритото с мръсна вода





Тема Re: Гърция [re: Mъpвak]  
Автор Medius ()
Публикувано10.07.09 10:46



позволява двойното гражданство.

Като цяло повечето членки на ЕС също позволяват двойно гражданство. Има разни подробности разбира се.

Да кажеш че двойното гражданство е равносилно на престъпност и шпионаж ми звучи като популистко изказване на Болен С обаче.

За пример на някакво решение мога да дам Германия. Тя не разрешава двойното гражданство, освен ако придобитото или първоначалното не е от страна членка на ЕС.



Тема Re: Глупости говориш ти. [re: Mъpвak]  
Автор apceн (новак)
Публикувано10.07.09 14:37



Един от най-силните козове на Гърция в международната политика е точно добре организиранато и активно гръцко лоби в САЩ, но и на други места. Доколкото знам Гърция дава без проблем гражданство на своите сънародници в САЩ и дори им позволява да служат в гръцката армия при облекчен режим.
Всички приказки за това как емигрантите изоставили своята родина и как избягали при чужденците издават мислене на махленско ниво и липса на елементарна политическа култура.
Да не говорим как биха се почувствали да речем македонските българи, които са преодолели десетки бюрюкратични трудности за да се сдобият с български паспорт и изведнъж нашето правителство ги постави пред дилемата - или си връщате българския паспорт или македонския. Но ако си върнат македонския тогава ще им се наложи да изоставят работата си и домовете си в Македония. Да не говорим, че нямат да имат право нито да гласуват, нито да се кандидатират за избори.
А ето линк с изказване на Бойко Борисов по въпроса за двойното гражданство:http://dnes.dir.bg/2009/07/03/news4710008.html#sepultura
Подобни щуротии говорят и Яне Янев и дори Иван Костов, който преди 10 гофини пееше друга песен. Но тогава самият Костов си мислеше, че турското правителство ще му подари гласовете на изселниците в Турция. Когато това не стана Костов от туркофил се превърна в туркофоб и започна да говори за намесата на Турция във вътрешните ни работи.
По форумите се вихри масова антитурска истерия, която далеч надминава разумните граници на "справедливия гняв". Подклаждат я разни симпатизанти и агитатори на атака. Тези форуми се четат и от български турци. Не знам как бихте се почувствали ако прочетете, че ще ви колят, гонят в Анадола, че майка ви била миризлива не знам каква си и т.н. Ето и линк за доказатекство:http://www.dnes.bg/izbori2009/2009/07/04/turska-tv-agitira-za-dps-i-za-dvoino-glasuvane.73733
Пропагандата на атакистите и яневистите е изключително примитивна и въздейства върху най-примитивните страхове на хората: снимат шалварите на някоя баба или някое минаре в Родопите и после до припадък крещят радикален ислямизъм или ново турско робство. Те не са никакви националисти, а просто националпопулисти. Национал популизмът е също толкова опасен колкото и социал популизма.

Иначе няма спор, че на гласуването в Турция трябва да му се сложи край - и то не заради гласовете на българските турци, които живеят там, а заради огромните фалшификации, които се правят на тези избори. реално гласуват не повече от 20-30 хиляди души. Всичко друго е абсолютно надписване. Наприемер една моя позната българска туркиня, която живее в Истанбул и която е ходила да гласува ми каза, че в неделя избирателната секция на нейния квартал е била пуста. От къде тогава дойдоха тези над 90 000 гласа???
Едно нормално правителство трябва да се заинтересова за това как е провеждано гласуването там и съм сигурен, че ще се натъкне на огромни фалшификации. Възможно е и турските власти да не позволят разследване. Но и в единия и в другия случай, това може да се използва като аргумент гласуването да бъде ограничено само в рамките на ЕС, тъй като в страните членки на ЕС, могат да се изпращат наблюдатели от останалите партии, както и от неправителствени организации. Има доста директиви на съюза , които позволяват това, докато с Турция нямаме подписано подобно споразумение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.