Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:00 16.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Ползата и вредата за България от двойните гражданинови  
Автор persone (върховист)
Публикувано06.07.09 18:11



Знам, че това е един щекотлив проблем за достойните българи в чужбина но ето малко факти от друг форум: -
-------------
ПОДКРЕПЯМ ФАКТИТЕ НА АНАЛИЗАТОРА: МАЛКО ФАКТИ И АНАЛИЗИ ЗА РАЗСЪЖДЕНИЯ СЛЕД ИЗБОРИТЕ: Знаем, че около 350 000 са българските турци в Турция. Повече от емигрантите живеят в Европа, САЩ и Канада - българите в Испания са 200 000, в Гърция - над 200 000. В Италия - към 50 000. В Лондон само живеят най-малко 50 000 българи. В САЩ - около 200 000. В Канада – 100 000. В Кипър - 50 000 българи. По данни на Външно за тези избори общо 57 000 българите в чужбина са подали заявления за гласуване в законовия срок - 14 юни 2009 г. От тях в Турция са подадени 44 000 заявления. От всички останали държави по света са подадени 13 000 заявления общо. В Испания - 2100 заявления (16 секции). В САЩ - 1650 (15 секции). Така общо от 259 секции в 141 населени места в 58 държави най-много са секциите в Турция - 123, в Испания - 16, в САЩ - 15 секции, а в Германия - 10. Средствата, предвидени за вота зад граница, са 2 млн. лв. Обобщаваме: 1 държава (Турция) – 44 000 желаещи, 57 държави – 13 000 желаещи. БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА “ЯРОСТНО” ПРОТЕСТИРАХА СРЕЩУ ИДЕЯТА ДА СЕ ПРЕМАХНЕ ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО и заплашваха във форумите, че ще се откажат от българското си гражданство, ако трябва да избират между едно от двете си гражданства…. – МОЛЯ ЕМИГРАНТИТЕ ДА ПРОЧЕТАТ ЦИФРИТЕ И ДА МИ ОБЯСНЯТ НА БАЗАТА НА КАКВО ПРОТЕСТИРАТ, ЧЕ ИМ СЕ ПОСЯГА НА ПРАВАТА И НА ЧУВСТВАТА КЪМ БЪЛГАРИЯ, КАТО Е ВИДНО, ЧЕ НА ТЕЗИ ХОРА ХИЧ НЕ ИМ ПУКА ЗА БЪЛГАРИЯ И ДОРИ НЕ ОТИВАТ ДА ГЛАСУВАТ. На миналите избори Външно министерство открива секция в Никозия. И колко души гласуват в нея от 50 000 българи в Кипър? - 192-ма !!!! Ето глобалните цифри за сравнение: 350 000 турци в Турция дават на Доган около 150 000 гласа (половината в Турция, половината в България като туристи), а 1,5 млн. българи по целия свят (пет пъти повече от турците) едва събират 65 000 гласа. Който не ми вярва да провери данните на ЦИК: Общо в чужбина са гласували 153 000 души, от които в Турция 88 000. Разликата е точно 65 000 – подадени в цяла Европа и Америка. Излиза, че е по-добре да изгубим 65 000 гласа, отколкото Доган да взема редовно 80-90 хиляди от Турция.
----------------------
Въпросът наистина е фундаментален.





Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: persone]  
Автор Macfantazia (razvintena)
Публикувано06.07.09 18:31



Дай малко по-спокойно.

Първо българите в чужбина не са там от хубавиня,второ българите в чужбина издържат и хранят роднини и приятели в България,трето - българите в чужбина поддържат с парите си българската икономика.Я виж статистиката на Western Union за година и си дай сметка откого и накъде хвърчат толкова пари.

Дотук - добре.Колко е направила и прави България за хората си в чужбина,че да се почувстват важни за родината си?Айде да не ти описвам случки безброй,на които съм се нагледала във Франция последните 13 години...Е да,родната корупция се шири и по посолствата и представителствата на България по света.Е за това много хора се отказват,не за друго.А догановци какво правят - филмчета,агитки,пари,черпня...

Аз специално дори и не разбрах че трябвало заявление да се подава, за да се гласува.Никой не ми е казал,имат ми името и адреса от години в посолството,ми да пуснат едно писмо,брошура,знак на внимание,нали искат,избирателна активност...Е да ама не,сравнение -

За френските избори(каквито и да са)било във Франция или в чужбина,всеки потенциален гласоподавател получава писмо,в което му се обясняват правото на избор,ползата от това,как да се запише за гласуване,кога и как да гласува.

И друго - как така в Турция имаше толкова много отворени секции,а в САЩ,примерно - не?Ами в Германиа,в Гърция,кой направи така,че турците да имат секции,а българите по света да НЯМАТ?Защо ние по света имаме усещането,че за турците на държавата България и пука,а за нас не?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Macfantazia на 06.07.09 18:33.</EM></FONT></P>

Редактирано от Macfantazia на 06.07.09 18:34.



Тема Аз съм спокоен, не разбра поентата...нови [re: Macfantazia]  
Автор persone (върховист)
Публикувано06.07.09 18:42



... това е писано от други в друг форум, само го пускам за информация и размишление. Дълбоко съм убеден, че тройната коалиция направи така, че милион българи в чужбина да не разберат къде, кога и как да пуснат заявления за декларирано желание да се открие избирателна секция. Друг е въпросът, дали може и трябва да има такъв вид гласуване на принципна основа или не. Факт е че турците са стадно организирани и със стадни инстинкти. Те така са ни и завладели, били са много по-малко от нас, но организирани...
Второ - не знам дали има начин да се забрани гласуването на двойните граждани САМО от Турция. Лично за мен това е разрешение на проблема.
Трето - дали да не се направи като в Гърция - гласуването да е задължително. Това също е решение на проблема с непропорционално големия турски вот, който подменя вота на българите.
Това е!





Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: Macfantazia]  
Автор Maтypъм (непознат )
Публикувано06.07.09 19:18



Не знам как е било във Франция, но на сайта на българското посолство в Полша имаше достатъчно информация за гласуването, както и важното допълнение, че дори и да не си подал заявление пак можеш да гласуваш, както и стана в моя случай.
Пак казвам, не знам как е било в други посолства по света, но си мисля, че ако човек има желание да галсува, ще намери достатъчно информация за това къде и как - стига да прояви инициативност. В Холадния също на всеки избирател се пращат писмо, но това не води до някаква особено висока изибирателна активност, да не говорим, че там гласуването е електронно.
Като не искаме да ни се изкривява вота трябва да гласуваме. Само от нас зависи. Къде останаха 40 % от изирателите?
Според мен въвеждане на задължително гласуване би било най-удачен вариант към момента.



Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: Macfantazia]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано06.07.09 19:38



Аз пък досега никога не съм подавал заявление в посолството в Будапеща, че ще гласувам и винаги съм гласувал. Никога не е имало проблем. Сега също.

Иначе, разбира се, че е глупост да се говори за българите в чужбина като едва ли не бреме за за бюджета и българските данъкоплатци.



От друга страна, аз лично бих се отказал от своя глас, ако знам, че други 10 в Турция няма да гласуват. Но 10, не по-малко.

Редактирано от Aмaтьop на 06.07.09 19:48.



Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: Aмaтьop]  
Автор kyмaнич (стар клубар)
Публикувано06.07.09 21:17



Мисля, че нещата са поставени не в една плоскост. (в смисъл едно е да пребиваваш временно в една държава, а друго е да и избрал новата държава за своя нова родина). Не виждам за уместно американски гражданин отбългарски произход, но запазил българското си гражданство да решава нещата които трябва да се случват тук. Нека си избира кой ще бъде губернатор на Лос Анджелис, но защо ще трябва да избира кой да е мажоритарен депутат в Пазарджик? Но както и да е...
Същото е и с турците... Те преди 25 години избраха нова родина. Ами защо тогава ще трябва те да решават какво да стане тука където ние живеем?
---
Този "въпрос" го поставям поради изказаното по-горе мнение: "...че ще се откажа от моето право стига това да отсвири 10 избиратели от Анадола..."
Според мен въпроса трябва да се реши каринално. и не в пропорции 1:10...



Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: persone]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано06.07.09 21:34



Немалка част от българските турци не са негативно настроени към България. Към ДПС ги държи единствено страхът, че правата им ще бъдат нарушени и че българските им паспорти, които са привилегия вече ще им бъдат отнети. Ако се въведе изискване за уседналост при гласуване, например от 6 месеца,ще падне вотът от чужбина, без българите и българските турци, коит живеят навън да губят българското си гражданство. След като твърдим, че българските турци са асимилирани българи, не бива да се отнасяме към тях като към чужд елемент, а да намерим начин да култивираме лоялност към България у тях, това според мене е възможно и не чак толкова трудно, но трябва интелигентна и неистерична национална политика към мюсюлманите изобщо.


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: persone]  
Автор headhunter (лови риба)
Публикувано06.07.09 21:54



Всъщност проблема е, че в повечето случай наблизо няма избирателна секция. Понеже в посолствата си чешат мъдите за да си взимат заплатите, хората трябва да пътуват по 500 километра за да гласуват, а после да се върнат в понеделник на работа.
Аз поне живея близко - да ида до посолството във Варшава не ми е проблем - живея в предградията. Ама не го виждам номера - някой да ма'а гащи от Катовице (където има много повече българи) или от Краков.
А като го слушам Доган как се хвали как на тия избори е изкарам с 60000 гласа повече, си викам: ей го на - на тоя логистиката му става все по-добра от избори до избори. Сигурен съм, че има много мюсюлмани в България не са гласували за него - то не може да те лъжат 20 години и все за него да гласуваш. Но за сметка на това са се увеличили автобусчетата. И ще се увеличават.
А от нашите не се иска да ми организират автобуси, а избирателни секции...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: Macfantazia]  
Автор headhunter (лови риба)
Публикувано06.07.09 21:58



Заявлението май не е задължително. Аз не се заявих и гласувах без проблем.

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Ползата и вредата за България от двойните гражданинови [re: Щъpkoт]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано06.07.09 22:05





изискване за уседналост при гласуване от 6 месеца

Щърк, моето мнение е абсолютно идентично.



Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.