Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:34 29.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови  
Автор 546F6D61 ()
Публикувано13.03.09 17:10






Македония скочи срещу статия на наш журналист, живеещ в Германия
Елена Коцева
Размер на шрифта: a a a

Вчера на Лайпцигския панаир на книгата изненадващо се заформи скандал, провокиран от представянето на поредното издание на едно от най-известните германоезични издания за литература и култура „Гнездо на оси" - тримесечник с обзорен характер.
Тазгодишният пролетен брой е посветен на Македония - като история, нация и език.

Сборникът е озаглавен „Македония: гласовити въпроси" и предизвиква наистина такива.
Скандалът бе провокиран от публикацията за Македония на живеещия в Германия наш журналист, политически коментатор и преводач Милен Радев.

Преди всичко историческа и проследяваща македонската история в последните около 120 години, изходната позиция на текста е да представи българския поглед към македонския език и нация.

„Такава бе и самата идея на издателите, когато ми се обадиха", признава Милен Радев пред news.bg.

Освен статията в пролетното издание има и стихове от световно известния македонски поет Богомил Дюзел, на Лидия Димковска, Никола Мацирков и други македонски поети, както и на босненския автор Джевад Карахасан.

Реакцията към текста на Радев обаче е гневна - много обаждания на лични познати, на представителите на македонската общност в Германия.
Има информация дори, че македонското външно министерство подготвя и официална реакция по случая.

Статията се придържа към исторически събития и факти, с явен стремеж да не съдържа политически импликации.

Според коментира на Радев гневната реакция на много македонци, е преди всичко ирационална, продиктувана от емоцията, но и от известен шок - за първи път на немски език излиза в концентриран вид дълъг материал за македонската история.

Милен Радев предполага, че и много македонци за първи път се запознават с някои факти.

Именно заради това са последвали обаждания от журналисти, писатели, публични личности, които обвиняват Милен Радев, че не признава съществуването на македонски нация и език.

Самият той посочва, че не трябва и не може да се затварят очите пред реалностите на настоящето.
Така стои въпросът е с македонската нация и език.

В статията си неведнъж съм бил силно критичен към българската позиция спрямо Македония. Не може да се крие - многократно в историята македонците са били разочаровани от България, и има защо - и от Екзахрията, и по време на Илинденското въстание, три път български войски освобождават Македония, а след това се изтеглят и оставят след себе си кървища", припомня Радев.

Според тезата му в момента както българската, така и македонската позиция трябва да бъдат преди всичко прагматични, да бъдат насочени от взаимния интерес.

Факт е, че има две държави, две нации, два езика - в момента, и както България първа призна Македония като държава, така е време да се признае и езика.
Също така обаче, не може Македония да продължава да отрича българския си произход.

Реакциите в момента са ирационални, истерични, като такива те се възприемат и в самата Германия, която традиционно поддържа Балканските държави", коментира Милен Радев, според когото митовете, легендите, нерационалните заинатявания, глупавите провокации вече са неуместни.

Статията на Милен Радев - която той в най-скоро време ще преведе на български, завършва с припомняне на една бележка на публициста и есеист от македонски произход, но писал на български език Симеон Радев, който след конференцията в Букурещ през 1913 година пише - „Стабилността в историята се постига само със справедливост."

Милен Радев завършва с пожелание справедливите аргументи да бъдат чути и в София, и в Скопие.

Издателите на „Гнездо на оси" са обещали в следващия брой да дадат право на отговор и на македонски журналисти.



Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: 546F6D61]  
Автор Coлyнянин (ентусиаст)
Публикувано13.03.09 17:30



Случаят с този момък е показателен и дава отговор
на редица въпроси, задавани и в клуб "Македония". Милен Радев
е така добър (а за мен дори безгръбначен) да им признае нация и език,
т.е. това, което те вопият денонощно, че България трябва да им
признае, а те пак не са доволни! Ето това се нарича изключителна простотия, наглост и безочие...
Ако някой досега е имал подобни човеколюбиви виждания
по македонския въпрос като на г-н Радев, би трябвало вече да са се изпарили от главата му. После Гърция, България и пр. били виновни...
А, забравих. Да се готви Индия.



Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: Coлyнянин]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано13.03.09 17:55



Тези югославяни (те все още не са нищо друго!) ще се изпокарат и с малкото хора, които гледат благосклонно на тях. Почти съм сигурен, че е въпрос на време да се почне вой и срещу Сърбия.

Тъпаците, като Тупурковски, които "промовираха идентитетот" едва ли са очаквали до какви лудости ще стигне всичко.



Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: croesus]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано13.03.09 18:45



македонистите никога няма да подемат вой срещу сърбия - те ги манипулират както си искат - с манастира "Прохор Пчински" с Църквата и т.н., а мацедоните мълчат като пу.ки. Несравнимо е отношението им към сърбия с никое друго - те им пращат шиптари - третират ги като трета ръка хора и пак Сърбия си е матица (да не кажа мамица) на македониста.
Това показва и колко струват - т.е. че нищо не струват.



Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: 546F6D61]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано13.03.09 21:41



Милене, страшен си.....винаги си бил супер....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: 546F6D61]  
Автор balgarin (умерено лош)
Публикувано13.03.09 23:42



Чел съм статии от Милен Радев в "медиапул".
Много е информиран и по македонския въпрос.
Аз лично не съм съгласен да се признава езика,но за всичко друго си е така.
Държавата и новата "нация" са факт.Искам само да не се отрича историческата истина и да се работи за взаимен интерес.Македонски език аз не признавам.Негатор до дупка съм.

Македонците в България



Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: balgarin]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.03.09 01:33



Можем да го наричаме скопска норма, но на първата секунда различавам радио Скопие от радио София т.е. на социолингвистично ниво, ниво официални езици имаме два езика, две книжовни версии....това не е беда, ако фиромите не са изкукали идиоти...в Норвегия имаме два официални норвежки езика, от които единият е близък до датския, а другият е на базата на западните диалекти и се нарича "лансмол". Употребява се основно в Берген и околностите.....


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: Щъpkoт]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано14.03.09 02:00



и аз на първата секунда различавам дали съм в селото на майка ми до Лом или в селото на баща ми до Асеновград, ама това не ги прави два езика, иначе, е-хееееееей - цял полиглот ще изляза!





Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: 747]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.03.09 02:09



оценявам шегата, но мисля, че ме разбираш....всичко е въпрос на интерпретация, павликянският книжовен вариант в Банат е абсолютно по-неразбираем от скопската норма, но павликяните упорито се наричат българи, а скопянците се самоопределят като "македонци". За един незапознат чужденец работата е станала веке...Въпросът е кой е нашият полезен ход? Честно казано имам колебания, но пак си мисля, че ако фиромите не са фироми, а поне "македонци" наистина, ще можем да постигнем някакъв компромис с тях дори и на ниво "официални езици"...


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: МK скочи срещу статия на наш журналист,живeeщ в DEнови [re: Щъpkoт]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано14.03.09 02:38



ами, колкото и да ми е неприятно да го призная, говорите отсам и оттатък Осогово все повече започват да се различават на лексикално ниво, за което огромна вина си имаме и ние самите и то заради един процес на вулгарно заемане на чуждици и безкритичното им използване в езика, ще ти дам пример с друга шега, взета назаем от "Опасен чар": "Вече не се казва "Да скова кочина", вече се казва "Да реализирам кочина!"






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.