Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:13 22.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Балканска икономиканови  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 13:19



Моля, познаващите Македония да ми отговорят, как става така, че при БВП/глава от населението в МК, много по-малък от същия в БГ, заплатите в МК са по-високи от нашите?



Колкото и да ми говорят, че в БГ има сива икономика и статистиката не отчита реални показатели, не вярвам в Македония да са станали толкова добри, че да са свили сивия сектор до нула. Със сигурност изкривявания има и при тяхната статистика.

Не знам как го правят, но според мен ако наистина получават тези пари, в най-скоро време 2009 ще стане за македонците нещо подобно на 97-ма за нас.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано27.02.09 13:35



Като изключим проблемите със статистиката обяснението може да е следното:

1. Имат по-малък процент работещи(заради по-висока безработица например).
2. По-голяма част от БВП се разпределя като заплати за сметка на печалби, наеми и т.н.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 13:51



И двете обяснения са верни. В момента обаче целия свят е в криза и такъв висок % от БВП за заплати според мен трудно би се поддържал.
Не ми се смята, но като гледам в това отношение, поне в региона, братята са шампиони. И ако сърбите крашнаха динара навреме, то в МК поддържат почти фиксиран курс, но без механизмите на валутния борд. Та след изборите там, възможно ли е да видим едно финансово цунами?



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано27.02.09 14:05



Колко е висок процентът? Данни за това нямаме.



Тема Re: Балканска икономика [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 14:23



Гледам сега статистиката им. За 2007 имат: БВП 353786 млн. денара, вработени средно 618802, средна брутна годишна заплата 289632 ден.
За заплати са отишли 179225 млн. денара или над половината от БВП. За 2008 още нямат данни, но съотношението сигурно е същото. За това и питам как става тази работа. Над 50% от БВП да отива за заплати ми се вижда прекалено много.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор бyrapckиekoнoмckитиrap (член)
Публикувано27.02.09 14:34



Защо цитират стари данни от 2007 точно в деня, в който са излезли новите за 2008? Толкова ли не можаха да се стърпят 1-2 часа?

Средногодишна заплата в България за 2008 г. : 6288 лева = 3215 евро/год. = 268 евро/мес.




По-важен е трендът, който се вижда на 1-ва страница. Някои държави са се нагрухали с бюджетни дефицити през последните 2-3 години и няма начин в след някоя друга година да не им увисне като камък на шията.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: бyrapckиekoнoмckитиr]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 14:55



Не става въпрос за нас, а за МК. И не мисля, че след някоя и друга година ще се крашнат, а съвсем скоро. Просто числата им изглеждат кошмарно.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор inkk (член)
Публикувано27.02.09 14:58



Държа да кажа,че Македония има бюджетен дефицит, а ние обратното.Ето ти финансов ресурс от няколко мириарда евро, които всяка година се взимат от българите и стоят в БНБ, а една част се харчи по неведомите пътища господни от правителството.
Македонската икономика,доколкото я има се крепи на няколко неща- администрация(огромна),тук таме някое заводче, малко туризъм и братята македонци,които пращат парите си в Македония.
Ти сам разбираш,че като имаш 30% безработица можеш да си позволиш да даваш на работещите по-високи заплати.Ако се наемат поне 10% към държавата им да чистят,плевят и т.н. Ще видиш как ще паднат заплатите





Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор antikomunist (стар клубар)
Публикувано27.02.09 15:14



Това сме го обсъждали милион пъти. Първо нема ограничения за това какъв дял от БВП отива за заплати или за Мерцедеси! И второ, при условие, че в Македония малко повече от половината работоспособно население въобще получават заплати, а производителността на труда е същата като в България - нормално е да са платени колкото нас или дори малко повече, защото всеки един работещ там издържа останалите членове на семейството си. И накрая - в Македония все още има работещи, които не получават заплати по различни причини - около 8-10% от заетите, което прави картинката още по-неясна.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (минаващ)
Публикувано27.02.09 15:15



И много да е, едва ли е причина за катастрофа. Освен това абсурд е да вярваме на балканска статистика.

Ето малко данни за САЩ:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.