Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 15.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Балканска икономиканови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 15:58



По принцип си прав. Но комбинацията високи заплати (% от БВП), фиксиран курс без борд и световна финансова и икономическа криза може да им изиграе лоша шега.
А като гледам и новините от тях:





Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (минаващ)
Публикувано27.02.09 16:10



За другото съм съгласен, но високият процент на заплатите(дори да е такъв наистина) не го виждам като проблем.

Редактирано от Гaньo Бaлkaнckи на 27.02.09 16:15.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано27.02.09 16:30



Не знам какъв е дела на сивата икономика в Македония, но в България е огромен и то именно в секторите, които имат най-висок дял в БВП. В строителството например официално декларирания доход по изключение е над минималния задължителен, което при нискоквалифицираните професии значи 30-40, максимум 50%.

Данните от НСИ са меко казано измислени. Погледни например, че винаги в обществения сектор заплатите са с 10-20 % над тези в частния. Това мисля няма нужда от коментар - дори в малките градчета който държавен служител си намери работа в частния сектор си обира крушите заради по-високата заплата. С изключение на тези, които са в корупционни схеми стестевено и имат "странични доходи"



За нивото на реалните доходи мисля,че по-точно ще е да се съди по просперитета на магазините на дребно. В България не съм чул някоя търговска верига да е закъсала и да й търсят купувач а разнообразието им е огромно сравнено с Македония - Била, Метро, Кауфланд, Практикер, Мосю Бриколаж, Моловете, локалните които са неизброими. Само в Сливен например има 5-6 местни вериги, които не приличат на закъсали. В Македония какво има - аз съм чувал само за Рамстор?

В Македония заради високата безработича делът на работещите в държавния сектор е по-висок и оттам по-достоверна статистика. Същото се отнася и за Сърбия. За Румъния мисля, че данинте са съпоставими с нашите като достоверност, защото и там безработицата е ниска.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор Trac (непознат )
Публикувано27.02.09 16:32



Високият % на заплатите в БВП сам по себе си не е проблем, стига да е за заплати от реалната икономика. Проблемът е, че според всички вас администрацията в МК е огромна и тези заплати са основно за нея, а реалния продукт произведен от администрацията е бюрокрация и нищо друго.
Както и да е. Все пак мислиш ли, че ще устискат курса?



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (минаващ)
Публикувано27.02.09 17:07



По принцип считам разните предсказания за катастрофа на Македония(в резултат на албанизация или икономически проблеми) за wishful thinking.



Тема корени ке ядеме, курсот не го даваменови [re: Trac]  
Автор antikomunist (стар клубар)
Публикувано27.02.09 17:09



Мисля, че ще запазят нивото на валутния курс, но с цената на силен натиск в/у националната валута и с драстично намаление на валутните резерви. И, разбира се с губене на конкурентноспособност, нисък ръст, огромен външнотърговски дефицит и всички произтичащи от това неблагоприятни последствия в/у икономиката им.

Ако обаче все пак девалвират местната валута ще решат много проблеми. Но такова решение е научна фантастика за страна с толкова ниска политическа култура и национална отговорност. Там принципът е "след нас и потоп".

Редактирано от antikomunist на 27.02.09 17:09.



Тема Re: корени ке ядеме, курсот не го даваменови [re: antikomunist]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано27.02.09 17:11



Ха ха, изключително точно!





Тема Re: Балканска икономиканови [re: croesus]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано27.02.09 17:30



Аз съм от София и не познавам НИТО ЕДИН човек със заплата под 500 лв. Даже повечето ми познати са със заплати над 700, да не говорим, че баш приятелите ми са с по над 3000, но това е друга тема.
Та тия статистики са супер измислени.



Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор Cлънчacaл (FDI )
Публикувано28.02.09 07:53



За да отговорим на тоз въпрос, трябва първо да знаем какво е БВП.
Обикновено БВП се изразява чрез следното уравнение: БВП = C + I + G + NX.
И така нататък...





Тема Re: Балканска икономиканови [re: Trac]  
Автор balgarin (умерено лош)
Публикувано28.02.09 14:09



53 милиона евро е нищо.С толкова са намалели резервите на Македония.За справка в България за декември бяха намалели с 1.6 милиарда ЕВРО.


Рискът обаче за тях е по-висок,защото ние можем да разчитаме на помощ от ЕС.

Македонците в България




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.