Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:47 27.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Репресирана, защото се определя за българка -Фиром  
Автор persone (върховист)
Публикувано24.01.09 10:34





Репресираната, защото се определя за българка, студентка от РМакедония Спаска Митрова успя да се яви на държавен изпит
Съдът в гр. Гевгели й наложи глоба за “обида на съдии”, по-висока от присъденото обезщетение за сходно “престъпление” на политика Л. Фръчковски срещу премиера Груевски



Спаска Митрова вчера се яви на писмен държавен изпит в ЮЗУ “Н. Рилски”
74 студенти от различни специалности в Югозападния университет “Неофит Рилски” в Благоевград се явиха вчера на писмен държавен изпит по английски език. В 207 аудитория бе и 25-годишната студентка по “Английска филология” Спаска Митрова от РМакедония. Тя завърши, както “Струма” писа, семестриално преди 2 години, но заради съдебни дела, водени от бившия й съпруг-сърбоман, и страх да не й вземат детето младата жена досега не успяваше да се яви на държавните изпити. След финала на държавния изпит репортер на “Струма” се срещна със Спаска Митрова, оказа се, че абсолвентката от ЮЗУ в края на декември е осъдена за четвърти път в родния си град Гевгели на 10 месеца затвор и 1 000 000 денара /около 32 500 евро/ обезщетение на двама съдии за обида. В момента тя обжалва присъдата в Апелативния съд, Върховния съд и Министерство на правосъдието на РМакедония и в Европейския съд. Единственото нещо, което искам, е справедлив процес и преразглеждане на присъдите, които са произнесени срежу мен досега от съда в Гевгели, заяви младата жена, която се самоопределя като българка заради българския си произход и не се страхува да го декларира открито. В края на декември м.г. съдът в Гевгели ме призна за виновна, че съм обидила съдиите Иван Стаменов и Маиа Аврамова, че са сътрудници на тайната политическата комунистическа полиция УДБА и че Стаменов е искал от мен сексуални услуги, за да реши второто от делата, заведени срещу мен от бившия ми съпруг, че не съм му била давала да вижда дъщеря ни. В жалба до Апелационния съд аз се позовавам на нотариално заверено изявление на Живко Чавдаров, че съдия Стаменов е сътрудник на УДБА, а за съдия Аврамова не твърдя никъде такова нещо. Експресно бе образувано поредното политическо дело срещу мен заради това, че се определям българка. Съдебният състав в Гевгели вместо да си даде отвод и да поиска делото да се гледа в друг град, на практика застана в подкрепа на колегите си и няма как да излезе с решение срещу тях. Глобата, която ми бе наложена за обида на съдиите, е прецедент, тя е по-висока от тази, която бе наложена от съда през декември 2008 г. на проф. Любомир Фръчковски за обида на македонския премиер Н. Груевски /30 000 евро!/. Не бяха допуснати свидетелите ми да дадат показания, нито взеха предвид доказателствата, които съм приложила. Всички процеси срещу мен са фарс, скалъпени изкуствено с цел да бъда смачкана само защото съм българка, категорична е Спаска Митрова. Както “Струма” писа, младата жена втора година е подложена на тормоз от бившия си съпруг-сърбоман, който води срещу нея поредица от дела уж за неспазване на режим на свиждане с малката им дъщеричка. Причината е, че още в първия месец на краткотрайния им брак тя не приела ултиматума да се откаже от българския си произход, от следването си в ЮЗУ “Н. Рилски” и да оттегли подадените през 2005 г. документи за издаване на български паспорт. Тя била подложена на физическо и психическо малтретиране. Първите две условни присъди са издадени от съдията Иван Стаменов, без да са правени проверки от социалните служби в Гевгели, и се основават изцяло на думите на бившия й съпруг. Въпреки искането на Спаска Митрова за отвод на пристрастния съдия, молбата й не била уважена. През септември започнала работа като учител по английски език в начално училище в Гевгели, но като разбрали, че е с български произход, от ръководството на школото я освободили на 18 декември с мотив “непълни документи”, а директорът й обяснил, че удостоверението й, че семестриално е завършила ЮЗУ, е невярно.
Вече няма какво да губя, искам цял свят да знае какво правят властите в РМакедония на българите, които живеем там. Не се страхувам, защото знам, че съм права, и не съм нарушила законите на РМакедония, единственото, което искам, е честен и обективен съдебен процес, защото съм сигурна, че всички присъди ще отпаднат, заяви Спаска Митрова.
Студентката в ЮЗУ “Н. Рилски” може да разчита на пълната подкрепа на ВМРО, заяви депутатът от Пиринско Борис Ячев. Готови сме да й предоставим юридическа помощ, ако се нуждае, защото трагедии като нейната не са първият случай, за който получаваме информация. Ще направим всичко възможно Съветът по гражданство към правосъдното ни министерство да издаде на Спаска Митрова в ускорени срокове български паспорт, за да се ползва тя с всички права на български гражданин, обеща народният представител Борис Ячев. Историята на младата жена от гр. Гевгели е поредното доказателство, че РМакедония не е направила и крачка към демократизацията си и скъсване с комунистическото си минало, въпреки декларираното желание да стане член на Евросъюза, заяви депутатът.
Премиерът на РМакедония Н. Груевски е информиран за случая “Сп. Митрова”, но отказа да се намеси и де факто подкрепи репресиите срещу студентката. В. “Струма” очаква отговора на българския премиер С. Станишев какви мерки ще предприеме държавата да защити една българка, чиито права се погазват в страна-кандидат за член на ЕС.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА



Тема Фиромската държава не търпи българинови [re: persone]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано24.01.09 10:56



Доскоро българите там ги убиваха, сега само ги смятат по презумпция за престъпници. За момичето, може би най-добре е да се установи в България с детето си.



Тема Цялото поведения на съда във Фиром е скандално!нови [re: Kpakpa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано24.01.09 11:07



Не може висшите им политици да плащат за подобно дело по-малко отколкото тя. Отделно изнудванията, върху момичето, включително сексуалните са присъщи на една долнопробна държавица, която няма място в Европа. Нека си седи в титовата югославска дупка, докато изгние съвсем. Никаква милост и подръжка за антибългарска псевдодържава Фиром. Нека се циливизоват и изчистят от мръсотията първо, но делеч и на дистанция.



Тема Re: Цялото поведения на съда във Фиром е скандално!нови [re: persone]  
Автор Kpakpa ()
Публикувано24.01.09 11:16



България следва да има двойнствен подход към Фиром.

Към обикновените хора от български произход подкрепа във всяка област.

Към фиромската държава и нейните слуги твърдост и политика на "моркова и тоягата".



Тема ОВА МЕ ХОРЕСВА .........нови [re: persone]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано24.01.09 15:27



Историята на младата жена от гр. Гевгели е поредното доказателство, че РМакедония не е направила и крачка към демократизацията си и скъсване с комунистическото си минало, въпреки декларираното желание да стане член на Евросъюза, заяви депутатът.





Тема Re: Репресирана, защото се определя за българка -Фнови [re: persone]  
Автор itar (ентусиаст)
Публикувано24.01.09 16:13



Колкото се може да вдигаме повече шум - вестници, списанииа, форуми ,да използуваме връзки с депутати и т.н.Кои каквото може.

Редактирано от itar на 24.01.09 16:14.



Тема Re: Репресирана, защото се определя за българка -Фнови [re: itar]  
Автор drein (непознат )
Публикувано24.01.09 19:28



Ето и продължението на тази драма 74 студенти от различни специалности в Югозападния университет “Неофит Рилски” в Благоевград се явиха вчера на писмен държавен изпит по английски език. В 207 аудитория бе и 25-годишната студентка по “Английска филология” Спаска Митрова от РМакедония. Тя завърши, както “Струма” писа, семестриално преди 2 години, но заради съдебни дела, водени от бившия й съпруг-сърбоман, и страх да не й вземат детето младата жена досега не успяваше да се яви на държавните изпити. След финала на държавния изпит репортер на “Струма” се срещна със Спаска Митрова, оказа се, че абсолвентката от ЮЗУ в края на декември е осъдена за четвърти път в родния си град Гевгели на 10 месеца затвор и 1 000 000 денара /около 32 500 евро/ обезщетение на двама съдии за обида. В момента тя обжалва присъдата в Апелативния съд, Върховния съд и Министерство на правосъдието на РМакедония и в Европейския съд. Единственото нещо, което искам, е справедлив процес и преразглеждане на присъдите, които са произнесени срежу мен досега от съда в Гевгели, заяви младата жена, която се самоопределя като българка заради българския си произход и не се страхува да го декларира открито. В края на декември м.г. съдът в Гевгели ме призна за виновна, че съм обидила съдиите Иван Стаменов и Маиа Аврамова, че са сътрудници на тайната политическата комунистическа полиция УДБА и че Стаменов е искал от мен сексуални услуги, за да реши второто от делата, заведени срещу мен от бившия ми съпруг, че не съм му била давала да вижда дъщеря ни. В жалба до Апелационния съд аз се позовавам на нотариално заверено изявление на Живко Чавдаров, че съдия Стаменов е сътрудник на УДБА, а за съдия Аврамова не твърдя никъде такова нещо. Експресно бе образувано поредното политическо дело срещу мен заради това, че се определям българка. Съдебният състав в Гевгели вместо да си даде отвод и да поиска делото да се гледа в друг град, на практика застана в подкрепа на колегите си и няма как да излезе с решение срещу тях. Глобата, която ми бе наложена за обида на съдиите, е прецедент, тя е по-висока от тази, която бе наложена от съда през декември 2008 г. на проф. Любомир Фръчковски за обида на македонския премиер Н. Груевски /30 000 евро!/. Не бяха допуснати свидетелите ми да дадат показания, нито взеха предвид доказателствата, които съм приложила. Всички процеси срещу мен са фарс, скалъпени изкуствено с цел да бъда смачкана само защото съм българка, категорична е Спаска Митрова. Както “Струма” писа, младата жена втора година е подложена на тормоз от бившия си съпруг-сърбоман, който води срещу нея поредица от дела уж за неспазване на режим на свиждане с малката им дъщеричка. Причината е, че още в първия месец на краткотрайния им брак тя не приела ултиматума да се откаже от българския си произход, от следването си в ЮЗУ “Н. Рилски” и да оттегли подадените през 2005 г. документи за издаване на български паспорт. Тя била подложена на физическо и психическо малтретиране. Първите две условни присъди са издадени от съдията Иван Стаменов, без да са правени проверки от социалните служби в Гевгели, и се основават изцяло на думите на бившия й съпруг. Въпреки искането на Спаска Митрова за отвод на пристрастния съдия, молбата й не била уважена. През септември започнала работа като учител по английски език в начално училище в Гевгели, но като разбрали, че е с български произход, от ръководството на школото я освободили на 18 декември с мотив “непълни документи”, а директорът й обяснил, че удостоверението й, че семестриално е завършила ЮЗУ, е невярно.
Вече няма какво да губя, искам цял свят да знае какво правят властите в РМакедония на българите, които живеем там. Не се страхувам, защото знам, че съм права, и не съм нарушила законите на РМакедония, единственото, което искам, е честен и обективен съдебен процес, защото съм сигурна, че всички присъди ще отпаднат, заяви Спаска Митрова.
Студентката в ЮЗУ “Н. Рилски” може да разчита на пълната подкрепа на ВМРО, заяви депутатът от Пиринско Борис Ячев. Готови сме да й предоставим юридическа помощ, ако се нуждае, защото трагедии като нейната не са първият случай, за който получаваме информация. Ще направим всичко възможно Съветът по гражданство към правосъдното ни министерство да издаде на Спаска Митрова в ускорени срокове български паспорт, за да се ползва тя с всички права на български гражданин, обеща народният представител Борис Ячев. Историята на младата жена от гр. Гевгели е поредното доказателство, че РМакедония не е направила и крачка към демократизацията си и скъсване с комунистическото си минало, въпреки декларираното желание да стане член на Евросъюза, заяви депутатът.
Премиерът на РМакедония Н. Груевски е информиран за случая “Сп. Митрова”, но отказа да се намеси и де факто подкрепи репресиите срещу студентката. В. “Струма” очаква отговора на българския премиер С. Станишев какви мерки ще предприеме държавата да защити една българка, чиито права се погазват в страна-кандидат за член на ЕС.



Тема Re: ОВА МЕ ХОРЕСВА .........нови [re: brbaros]  
Автор 864 ()
Публикувано24.01.09 21:50



И младите поколения вече заявяват без притеснение, че не вярват в измислената "македонска" национална идентичност, нито един държавник не е известен на историята , нито една монета не е отсечена , не може да има нещо там, където никога не е съществувало!





Тема Re: Репресирана, защото се определя за българка -Фиромнови [re: persone]  
Автор мopckи (на дрейф)
Публикувано24.01.09 23:24



И как е "отразено" съответно.


„Струма“: Студентка од Гевгелија ја малтретираат зашто се пишува како Бугарка

Ова е насловот на текст објавен месецов во бугарскиот весник „Струма“ за кој во весникот на Македонците во Бугарија „Народна волја“ објави реакција поради, како што се вели, искривување на фактите. Весникот „Струма“ објавува приказна за струмичанка што се жали дека нејзиниот сопруг, кој е Србин, и забранува да студира во Бугарија зашто мразел Бугари и поради тоа и се заканувал дека ќе и го земе детето. За ваквиот проблем, како што пишува весникот, таа се пожалила до премиерот Никола Груевски, од кого добила одговор да се обрати до службите. Весникот бара од бугарскиот премиер Сергеј Станишев да се обрати до Груевски за да престане малтретирањето на македонската државјанка, која се самоопределува како Бугарка.

И въобще цялата статия е върховна.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=298&top=1&ArticleID=16354



Тема да, да , да ..........нови [re: 864]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано25.01.09 20:42



........ тоа го слушаме еве вече неколку века .........







Тема Re: да, да , да ..........нови [re: brbaros]  
Автор aтлaнт (пристрастен)
Публикувано25.01.09 21:35



Още хилядолетия ще има да го слушате.Ако дотогава Македония не стане албанска държава.



Тема Как и да е .............нови [re: aтлaнт]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано26.01.09 14:15



....... всепак останува фактот че има МАКЕДОНСКА ИДЕНТИЧНОСТ ...... па макар и под бугарско копито





Тема Re: Репресирана, защото се определя за българка -Фиромнови [re: persone]  
Автор kosara_mkd (новак)
Публикувано26.01.09 15:30



Тя завърши, както “Струма” писа, семестриално преди 2 години, но заради съдебни дела, водени от бившия й съпруг-сърбоман
Ima edna pesna kaj nas "koga se mazese sto ti se cinese nevesto"
emi za kakvo momiceto e zimalo srboman za maz





Тема Re: да, да , да ..........нови [re: brbaros]  
Автор Jovan Damaskin (makedonec)
Публикувано26.01.09 16:01



I imate potreba da go slushate, umopomrachenieto tesko se lekuva.

"Наш заклучок е дека нема причина да се делиме и не треба да се делиме, ако си го сакаме народот и неговото добро."

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема После толку години , стана дегитантно ....нови [re: Jovan Damaskin]  
Автор brbaros (старо куче)
Публикувано26.01.09 21:15



........ но како за кого . За туркоманите антимакедонизмот е духовна грана , тоа ги одржува во живот , по тоа се претпознатливи вов глобалното ни селце





Тема Re: Репресирана, защото се определя за българка -Фиромнови [re: kosara_mkd]  
Автор Shopedonec (дрЪвен)
Публикувано26.01.09 21:33



При вас как се жените(омажувате) - с декларация за сексуална, дръжавна, партийна и етничка принадлежност.
Ако поразровите книгите ще намерите една нова дума - любов.
При нас има друга поговорка:
Очи гледали, очи ревали
Дано да не ти се случва, но ако ти се случи ще стигнеш ли до ФИРОМ-ски съд, за да обясниш, че мъжът ти е татроман и си сака сино, да го направи татар.
Абе защо няма нито едно дело в България, в което македонка гони бугарин оти е татар и обратно.
Или вие сте мноооооого по-демократични от нас.
Ще дойде видовден!!!



Тема Косарке, не се подигравай, да не те стигне същотонови [re: kosara_mkd]  
Автор persone (върховист)
Публикувано26.01.09 21:58



- народна поговорка.



Тема Re: Косарке, не се подигравай, да не те стигне същотонови [re: persone]  
Автор kosara_mkd (новак)
Публикувано27.01.09 15:53



Ne se podigravam prijatele ama zal mi e za Stanisev ima covekot povazni raboti od brakorazvodna parnica.



Тема Re: Косарке, не се подигравай, да не те стигне същнови [re: kosara_mkd]  
Автор antikomunist (стар клубар)
Публикувано27.01.09 19:16



Нема по-важни работи. Ако е верно написаното във вестник "Струма" за случая - наистина е важно момичето да бъде защитено.

Иначе си права, че е странно хора с толкова различни възгледи да създадат семейство, че и дете. Не е е невъзможно, но само при достатъчно ниво на толерантност и възпитание - неща, които явно липсват в случая.

А Станишев за това сме го избрали - да работи за нас, а не да се крие от нас. Впрочем малко му остава!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.