Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:18 12.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: ludo-mlado]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано19.07.08 17:55



Абе хора, престанете с вашите глупости.
Аз кажа едно изречение - вие двеста.
Става въпрос, че етногенезиса на днешното българско население е приключил в основни линии преди новата ера. Това трябва да е ясно и да се ПОДЧЕРТАЕ в учебниците.
Българската държава е на 130, а не на 1300 години и всякакви връзки с онези две други средновековни държави са повече сантимент отколкото реалност.
Днешните българи имат биологична връзка с някогашните, колкото например с келтите които си правят също държава по нашите земи.
Формирането на българската нация И САМОСЪЗНАНИЕ е процес протекъл основно през края на 19 и 20 век. Става въпрос за СЪВСЕМ различни неща.



Редактирано от джинrиби на 19.07.08 17:57.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: Coлyнянин]  
Автор saur. ()
Публикувано19.07.08 17:57



Само едно малко допълнение по повод края на приписката от Манасиевата хроника. Пълният и текст е:
"При този цар Константин преминаха българите през Дунав и отнеха от гърците, след като ги разбиха, тази земя, в която живеят и до днес. По-рано тази земя се наричаше Мизия. Бидейки безчислено многобройни, те изпълниха и тази страна на Дунав, и онази до Драч, и по-нататък, защото и власи, и сърби, и прочие, всички са едно."





Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: saur.]  
Автор Coлyнянин (ентусиаст)
Публикувано19.07.08 18:14



Да, така е, благодаря, но се изморявам в тази горещина, не съм млад вече. Затова гледам да дам само "ударенията", пък който се интересува - да търси пълния текст.
Впрочем, този завършек на приписката се тълкува различно от изследователите, подобно на онзи за цар Иван Александър: "със свити колена и правоходец"...
Извинявам се, че скочих доста остро в темата ти и малко я разводних (затова спирам!), но специално в тясната област на "Библия Бесика", египтяни, копти и пр. не се чувстствам в свои води. Затова се зарадвах, когато чух, че нещо се е открило по въпроса, а то какво излезе.
Но залитането сега пък в нови "антички" (този път тракийски) хоризонти определено ме дразни. Все пак трябва да има мярка.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: saur.]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано19.07.08 18:15



Ех, а турците как колеха и бесеха 500 години, а и българки пое...ваха! Щях да забравя и византийците /ГЪРЧОЛЯ/ няколкостотин години имаха ИМПЕРИЯ тука. А бе то и римляните май неколкостотин години вършеха тъдява......
Ама нейсе полуномадите от Северното Причерноморие гонени от други номади се урясаха насам веднъж и завинаги и нито преди, нито след това друг по- многоброен народ не е идвал насам, нито си е отивал!



Задминахте фиромската сган. Не вярвата на историците - класици, ни на генетици, ни на антрополози.....
А бе фентъзи жанра има бая поклонници сред вас....



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: Coлyнянин]  
Автор saur. ()
Публикувано19.07.08 18:32



Мен "разкритията" на д-р Гайдарски за коптската библия, която била уж Библия Бесика, веднага ме подсетиха за "македонския" текст на Розетскиот камен, затова пуснах тази тема. За смях, но и за поука. Защото ние се смеем на "македонците", че си барат идентитетот в антиката и при хунзите, обаче и у нас битуват доста сходни идеи. И немалко хора - не толкова разколебани в идентичността си като македонците, колкото с повяхнало национално самочувствие - ги приемат като топъл хляб.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: saur.]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано19.07.08 18:36



Все пак да те подсетя, фиромите си го барат сред народ, който НЕ Е ЖИВЯЛ в днешен ФИРОМ.
Траките са живели хилядолетия по нашите земи и са били най многоброен народ на Балканите. Не опростявайте нещата.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: джинrиби]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано19.07.08 18:41



Абе на тебе траките отръки ти идват, въпреки че няма данни за тях по тия земи от 1300 години. Българите обаче ти пречат, хем че данните за преобладаващото население по нашите земи са в тяхна полза от 1300 години насам. Пък тия примери с турци и византийци ги разправя на баба си - византийски народ не е имало - Византия е била империя, пък що се отнася до турците - турския национализъм е най-късно изграденя на балканите, а империята е признавала за господар всеки мюсюлманин независимо от етническа или национална принадлежност.
Ама спирам да споря с тебе щото виждам, че на агресия те избива.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: ludo-mlado]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано19.07.08 18:50



Българите не ми пречат, защото аз съм българин. Пречат ми фентъзи трактовките ви за прабългари и българи. Прабългарите изчезват преди 1000 години. За справка първия цар на второто ни царство е влах, а на третото немец.
Българин в съвременния смисъл на национално определение не е прабългарин, нито трак, нито славянин. Всички от тези племена и народи заедно със сармати, келти, германи, римляни, елини, тюрки - кумани, печенеги, османци и т.н. е изиграл някаква етногенетична роля. Но базата е не тракийска, даже прототракийска и неолитна и това се твърди от всички СВЕТОВНИ генетици и антрополози.

Редактирано от джинrиби на 19.07.08 18:51.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: джинrиби]  
Автор джинrиби (старо куче)
Публикувано19.07.08 18:57



Само да допълня, че няма нито един цар чист българин /не прабългарин/ в етнически смисъл на понятието нито на второто, нито на третото ни царство. Какви стотици хиляди прабългари, какви орди, какви блата, какви 5 лв?

Редактирано от джинrиби на 19.07.08 18:58.



Тема Re: По стъпките на МАНУнови [re: Coлyнянин]  
Автор Cлънчacaл (FDI )
Публикувано19.07.08 19:01



Цялата ти теория е плод на допускане на това и онова. Тоз 'искал' да каже това, онзи онова.... Тоз 'имал предвид' това, а онзи онова... казал българи, но имал предвид прабългари, котраг и русия как ги свърза не знам.. абе ок...
Мерси все пак!

- - -
Aut Inveniam Viam Aut Fascium



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.