Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:03 01.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Македония не е ли по-древна от България?  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано07.07.08 00:48



Македония се споменава като родина на Филип Македонски, на Александър Македонски и на Птололомеите - в т.ч. на Клеопатра още от 5 в. пр.Хр. Македонцирте са изобретатели на македонската фаланга. Македония се споменава в Св. Писание, като посетена от Св. Павел началото на първото хилядолетие. А основаването на България е 681 г.

Вярно, че част от Македония се е пославянчила, но същото е станало с България... Славянският език е много по-късен елемент и е свързан с вноса на руски роби.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Apиcтokpит (новак)
Публикувано07.07.08 02:03



Това е големият проблем: за древна страна като Македония претендира млада нация като македонците.

По втория абзац предлагам да се посмеем!



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Apиcтokpит]  
Автор Cлънчacaл (FDI )
Публикувано07.07.08 05:29



Смехът започва още от първия.



- - -
Aut Inveniam Viam Aut Fascium

Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано07.07.08 07:06



мацедониа е доста по-дребна от България.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: ludo-mlado]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано07.07.08 08:47



Не е ли по-дребна, защото сме я поокрали? Ние умеем да крадем - това се доказва на всякъде и винаги - особено в днешно време...



Тема Фиром няма нищо общо с антична Македония ...нови [re: д-pOxБoли]  
Автор persone (върховист)
Публикувано07.07.08 09:03



... нито като териториално разположение, античната земя е разположена отвъд границите на Фиром на юг, нито етнически, защото античните са били гърци и ли гръкоезични трако-илири, а фиромите са етнически българи. Като за начинаещ псевдо провокатор толкова.





Тема Поне името е общонови [re: persone]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано07.07.08 09:33



Ние и толкова нямаме - нито сме Мизия, нито сме Тракия... Просто сме една България, натресла се на балканите в 681 г. за да демонстрира как се краде...



Тема Re: Поне името е общонови [re: д-pOxБoли]  
Автор Aмaтьop (тъмносин)
Публикувано07.07.08 10:29



"Ние и толкова нямаме - нито сме Мизия, нито сме Тракия... Просто сме една България, натресла се на балканите в 681 г. за да демонстрира как се краде...
"



Да, баце, не сме нито Мизия, нито Тракия, нито Добруджа...даже Северния ледовит океан не сме.
Ах, колко си жалък, баце, немам думи!
Д-p OxСмърди!




Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано07.07.08 11:30



Древна Македония е много по-древна от България. А днешната македония е едвам от 15 години, което е много по-малко от 1300.



Тема добренови [re: д-pOxБoли]  
Автор Дyxът нa Coфмak (безпристрастен)
Публикувано07.07.08 11:46



така е.
Но това означава ли че:
1. Жителите на държавата Македония трябва да забранят на други да изоползват името Македония?
2. Трябва ли сега гърците да прекръстват провинцията Македония?
3. Трябва ли аз да спра да използвам македонец, когато говоря за себе си?
4. Трябва ли да забраним на хората от Пиринско да се самонаричат македонци, защото това не отговаря на определението "Македонец", дадено от режима в Скопие?
И още въпроси възникват





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано07.07.08 12:02



Когато пред себе си имаш едно нерадостно настояще, не ти остава друго освен да гледаш с блеснал античен поглед миналото, да не говорим, че ти тъй както си изложил тезата си по-скоро предразполага към мерене на някои атрибути, а не към дискусия.

----
Интересно, дали Клеопатра е знаела, че е македонка, а?!?




... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.

Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано07.07.08 12:56



Ехеее, сега пък сме били окрали мацедониа!?
Кой ти плаща да ги пишеш тия глупости???
По време на българското присъствие в Бановината от 1915 до 1918 г. и от 1941 до 1944 г. българската държава е вливала огромни средства в мацедониа и никой не я е крадял - изграждали сме инфраструктура, училища и т.н.
И какви са тия умозаключения Ние умеем да крадем - говори само за себе си!!! Аз лично не съм крал и не мисля да го правя занапред. Освен това каква е тая генерализация НИЕ.
Кой си ти???
Кои сме ние???
Щото аз като прочета такива гтлупости автоматично се изключвам от кръга на пишещия ги.
Мисли по-често за непреходното и най-вече за Ацо дъ грейт, Фильо и Буцефал.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор boritarkan (минаващ)
Публикувано07.07.08 13:49



Ti si dokaz deka na mestoto na makedoncirite u Makedoniq sa se nastanile akacirite.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: ludo-mlado]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.07.08 15:57



Знаем, че българи, мразещи и злобно плюещи сънародниците си, има в огромно изобилие (оттам - не е необходимо дори някой да им плаща), ама тоя тука горкият е довел нещата до комичност просто.

И аз както обикновено много се ядосвам на такива писания, така тоя път само се разсмях.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Beco_]  
Автор Nicul (непознат )
Публикувано07.07.08 19:01



Много смешно и много интересно! Трябва ли аз сега ,като произхождащ от Неврокопско /Гоце Делчевско/ да имам съмнения и колебания относно етническия си произход!? Група алкохолици, финансирани от службите в Скопие, пропагандират в т.н. ОМО тезите на Белград, но аз, като филолог, много добре знам истината за историята и езика на населението! Целият свят я знае, но от геополитически причини я премълчава, а част корумпирани лектори печелят от лъжите си! Македония е част от географската и геолингвистична общност, наречена със събирателното име България, включващо траки, мизи, одри, прабългари, славяни, остатъци от гръцки мацедони, всички идентифицирали се като народност и нация от началото на Средновековието! Една древна и модерна европейска нация, която неслучайно е в Европейския съюз!





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано07.07.08 19:31



това с руските роби беше прекрасно....аз имам друга хипотеза....за злоупотребата с водка като фактор на славянизацията....


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор TlNlT (ентусиаст)
Публикувано07.07.08 20:20



+ ДоФтуреееее, доФтуреееееееееееееее.........................................



Редактирано от TlNlT на 07.07.08 20:21.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Nicul]  
Автор Beco_ (Boogie chillun)
Публикувано07.07.08 20:43



Ако не си объркал получателя на поста си, бих могъл да добавя само, че в това да се гордееш с миналото си няма нищо лошо. Но да се правят сравнения кой е по по-най и то на Балканите, където всички бъкат от исторически артефакти е някак си смешно. Да не говорим, че само слепите не виждат общата ни история.


... for a brief moment it seemed that rock 'n roll would inherit the earth.


Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор balgarin (умерено лош)
Публикувано08.07.08 01:02



Ползваш ли халюциногени?

Македонските преродбеници



Тема Re: не е по-древна от Българиянови [re: д-pOxБoли]  
Автор плямпaлo (непознат )
Публикувано08.07.08 03:01



Не е по-древна от България. България е по-древната страна с по-древното население - виж пеласги->пеларги->беларги->българи. Известно че древните македноци са част от българите. Филип не случайно първо търси съюз на север със сродните му българи и после тръгва на юг към любимите Ви елени. Но на юг тръгва с оръжие, докато на север търси съюзници. Родното име на вликият му син е Искандар, докато елензираното му име е Александар. Българите са кореното население на полуострова и като такива са най-древните.
Всеки си има историческа теза. Вашата я знаем - че сме били гърци. Тази историческа тема би трябвало да си я развивате в клуб История. Ако Ви се иска и тук да намерите подръжници на Вашата историческа теза, то я развийте така че да са ясни изходните позиции на хората. Разкажете им че на Балканите всички сме били гърци и че българите, македонците а защо не и сърбите сме порусначени в много по-късно време. А то така съвсем манипулативно пощипвате от тук от там и създавате една много невярна картина както за Вашите тези така и з онези които биха Ви подкрепили. Тоест разкажете на македонистите че са гърци но в по-късни времена са били порусначени.



Тема Re: не е по-древна от Българиянови [re: плямпaлo]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 08:33



Това с пеласгите и беларгите май са лингвистични упражнения. Все едно да доказваме, че сме белгийци или бранденбургци... Друг е въпросът, че в Пела (на пеласгите?) е гробът на Филип, а Филипопополис му е била столица, които доказано исторически (а не лингвистично) са били македонски. Даже турците са се посвенили да променят същността на името на фЕЛИБЕТО.

Редактирано от д-pOxБoли на 08.07.08 08:42.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: balgarin]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 11:24



Това "Будинъ градъ" в нашия Видин ли е или някъде в Македония?



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор balgarin (умерено лош)
Публикувано08.07.08 12:05



Мдаааа.


Ами айде като си решил да бъдеш оригинален ще ти дам трибуна.


Аз мога да ти кажа българските канове и царе в една добра поредица.
Когато българска държава няма има свидетелства за наличие на български народ при множество източници от това време.




И айде сега ти ми изреди всички македонски царе след Александър Македонски до ден днешен.

Чакам те с нескрит интерес.

И не се опитвай да се измъкнеш.
Питам те конкретен въпрос.
Успех!

Македонските преродбеници



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: balgarin]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано08.07.08 13:21



Как да има поредица, като варварите съседи постоянно им нападат, разтурват, унищожават, негираат, асимилираат и т.н. държавата!





Тема История - Кратък курснови [re: Mиpa_M]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано08.07.08 14:08



Малко история:

В 1938 г. излезе книгата „История на ВКП(б). Кратък курс”, написана от другаря Сталин и одобрена от комисия при ЦК на ВКП(б).

Излизането на тази книга е едно от най-крупните събития в идейния живот на болшевишката партия. Партията получи ново мощно идейно оръжие на болшевизма, истинска енциклопедия на основните знания в областта на марксизма-ленинизма.




-----------------------------------------------------------------------------------------

Днес попаднах на най-краткия курс на една друга история:

Убаво, ама не барайте нашите исторически личности.

Па си постойте колкото си сакате.....

Не се бев сетил, ама таа македонската е верно како sвезда Пулсар ... Алекзандър ... па мрак ... близо илядо години.
Самоил - блясък (ама чужд) ... па пак мрак ... и пак близо иляда години...и сега блясък(за колко ли?) и ке последва затъмнение хилядолетно.

Нема страшно, ке произведем следващите ви херои, не се плашете...




А сега кажете кой е древен, а кой dreben......




Редактирано от Kвиcлинrлъ на 08.07.08 14:38.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Beco_]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано08.07.08 16:10



Що бе, това за Македония, родината на Клеопатра, беше добро!



... tota creatura
revertis a ssa natura.

Тема Re: не е по-древна от Българиянови [re: плямпaлo]  
Автор boritarkan (минаващ)
Публикувано08.07.08 16:26



"...българите, македонците а защо не и сърбите..."

Deka ne si bugarska tuku makedonistka kreatura, ova e o4igledno.
Ne mi sbori za dva naroda, oformeni po mnogu razli4no vreme (bugarite dale4 predi srbite), pa do nih turil i nekakov anti4ki, deka denes e fantom za svetot a samo u nekulmina tikvi "realen".



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 18:00



Основаването на България може и да е в 681 г., ама окончателният край на древната Македония е в 168 г. пр. Хр., след което Македония е само име на географска област и римска провинция, нищо повече.

Между другото има някаква символика в двете дати 681 и 168, не мислиш ли?





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: saur.]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 18:28



1. Въреки, че Македония става римска провинция, Св. Павел (римски гражданин) посещава и назидава МАКЕДОНЦИТЕ, a не римляните.

2. Ако през 1396 година България пада, и, по аналогия, става само Османска провинция, т.е. това е "окончателният й край" - то тогава да си смятаме историята само от 1908 г.? Ако последното ти се струва алогично, то трябва да признаеш, че е алогично да считаме, че е имало "окончателния край" на Македония при римляните - още повече, че и нашите земи са били под ромейска власт 2 века и половина ("окончателно свършени")



3. 681 г. и 186 г. имат общи цифри само от днешна гледна точка, но летоброенето по онези времена са били съвсем различни - години от император (по същото време май ги е имало няколко - в Италия и в Мала Азия), чегор твирем...

Редактирано от д-pOxБoли на 08.07.08 18:46.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 18:44



Аз в библията Св. Павел да "посещава и назидава МАКЕДОНЦИТЕ" не съм чел, би ли посочил къде го пише това нещо?



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 18:55



Деяния 16:9 А през нощта на Павел се яви видение: един македонец стоеше и му се молеше: Ела в Македония и ни помогни.

Деяния 16:10 И като видя видението, веднага потърсихме случай да отидем в Македония, като дойдохме до заключение, че Бог ни призовава да проповядваме благовестието на тях.

Деяния 16:12 и оттам към Филипи, който е главният град на онази част от Македония и римска колония. В този град престояхме няколко дни.

Деяния 18:5 А когато Сила и Тимотей слязоха от Македония, Павел беше принуждаван от своя дух да свидетелства на юдеите, че Исус е Христос

Деяния 19:21 Размириците в Ефес
И като свърши това, Павел чрез Духа реши да отиде в Йерусалим, след като обиколи Македония и Ахая, като казваше: Като постоя там, трябва да видя и Рим.

Деяния 19:22 И изпрати в Македония двама от тези, които му помагаха - Тимотей и Ераст; а той остана за още известно време в Азия.

Деяния 20:1 Павел в Македония и Гърция
След утихването на размирицата Павел повика учениците и като им даде наставления, прости се с тях и тръгна да отиде в Македония.

Деяния 20:3 и престоя там три месеца. И понеже юдеите направиха заговор против него, когато щеше да отплава за Сирия, той реши да се върне през Македония.

Деяния 27:2 И като се качихме на един адрамитски кораб, който щеше да отплава за местата покрай брега на Азия, тръгнахме; и с нас беше Аристарх, македонец от Солун.

Римляни 15:26 Защото от Македония и Ахая благоволиха да дадат известна помощ за бедните между светиите в Йерусалим.



1 Коринтяни 16:5 Защото ще дойда при вас, след като мина през Македония (понеже минавам през Македония);

2 Коринтяни 1:16 като мина през вас за Македония; а от Македония да дойда пак при вас и тогава вие да ме изпратите за Юдея.

2 Коринтяни 2:13 духът ми не се успокои, понеже не намерих брат си Тит, а като се простих с тях, отпътувах за Македония.

2 Коринтяни 7:5 Защото откакто дойдохме в Македония, плътта ни нямаше никакво спокойствие, но отвсякъде бяхме в утеснение: отвън борби, отвътре страхове.
2 Коринтяни 8:1 При това, братя, известявам ви за Божията благодат, дадена на църквите в Македония,

2 Коринтяни 11:9 а когато бях при вас и изпаднах в нужда, не бях в тежест на никого, защото братята, които дойдоха от Македония, задоволиха нуждата ми. Така във всичко се пазих и ще се пазя, да не ви бъда в тежест.

Филипяни 4:15 А и вие, филипяни, знаете, че когато излязох от Македония и почнах делото на благовестието, нито една църква, освен единствено вие, не влезе във връзка с мене за даване и вземане;

1 Солунци 1:7 така че станахте пример на всички вярващи в Македония и Ахая.

1 Солунци 1:8 Защото Господнето слово бе прогласено от вас не само в Македония и Ахая, но и навсякъде се разчу за вашата вяра в Бога, така че няма нужда ние да казваме нещо за нея.

1 Солунци 4:10 понеже и правите това към всички братя по цяла Македония. Но ви молим, братя, да преуспявате в това повече и повече

1 Тимотей 1:3 Както на тръгване за Македония те молих да останеш в Ефес, така и сега те моля да заръчаш на някои да не предават друго учение,

Редактирано от д-pOxБoли на 08.07.08 18:59.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 18:59



1. "Македонци" в Новия завет означава жители на провинция Македония и няма етнически смисъл. Филипи впрочем е римска колония и жителите му са основно римски граждани, които нямат местен произход. По същия начин в Новия завет се говори и за "Азиатци", които обаче не са етнос, а жители на римската провинция Азия.

2. В България не можем да говорим за окончателен край при ромейската и турската власт, тъй като и Второто българско царство, и Третото царство са създадени с ясната идея, че са продължители на предишната българска държава. Имаме и продължаваща култура, книжовност, ако щеш народностно самосъзнание, каквото при "македонците" не се наблюдава. Да не говорим за периода от време, който при нас е 200 или 500 години (при това изпълнен с опити за възстановяване на държавността), докато при македонците е повече от 2000 години, през които е настъпила огромна промяна във всяко едно отношение. При македонците "преоткриването" на древната идентичност е единствено инструмент за отричане на българската, гръцката и т.н. същност на населението.

3. Това за годините беше шега в духа на македонистките тълкувания на историята.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 19:01



Наистина на две места има "македонец" прав си.
Само не мога да разбера какво общо имат днешните Македония и македонци с тези от библията.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 19:01



Както се вижда от този текст, Македония не е нищо друго освен име на провинция, както Азия, Ахая, Сирия, Витиния и т. н.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България? *DELETED*нови [re: saur.]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 19:03



Мнението е изтрито от doktorohbolinew

Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 19:03



"Македонец" обаче няма етнически смисъл, а е административно обозначение на жителите на провинцията.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 19:05



Докторе, чел съм аз и Новия завет, и други текстове, даже в оригинал. Ти ми кажи ако "македонец" е етническо понятие, какво аджеба значи "азиатец"?





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: saur.]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 19:06



Разбира се. Но дори и да има етнически смисъл това само значи че малко след новата ера са се съхранили македонци(макар според мен това да е невероятно).



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 19:16



както виждаме, не е само "малко след новата ера" - де факто и днес ги има няколко! То и Иранците са били под какви ли не владичества векове наред, но пак ги има, нали? Ако оспорим техния континуитет, то още по-оспорим е и нашият - още повече, че е много по-слабо засвидетелствуван...



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 19:19



И днес ги има, но с дупка от 2000 години. И въпросът е какво общо имат тези с древните.

Редактирано от Гaньo Бaлkaнckи на 08.07.08 19:22.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: saur.]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 19:31



Посмали малко! Няма начин да си го чел в оригинал!





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 19:35



Когато Платон говорил с египетските жреци, те му казали: "Вие сте като децата, не виждате връзките между нещата..."



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 19:40



Как да виждам връзка като я няма? Ти ако виждаш покажи ми я.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 19:57



имената на географската област, имената на градовете, хората от трите страни на границата, които така се самоназовават и така ги наричаме. Този форум също е доказателство. Какво повече ти трябва? Какво повече доказва континуитета, например, на България? Не е ли все едно дупка от 250 , 500 или от 2000 години? Не е ли все едно дали се давиш на 2 метра или на 20? Има ли изкопан камък на български? Няма, защото езиците ни са се сменили - у нас изцяло, в Македония - отчасти... Въпреки липсата на изкопаеми писмени паметници на български, ти ВЯРВАШ в континуитета на българския език. Защо лишаваш от подобно право на ВЯРА в континуитета си македонците?



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 20:04



Писмени паметници на български има включително и в македония.



Тема За езика и праватанови [re: д-pOxБoли]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано08.07.08 20:06



Защо лишаваш от подобно право на ВЯРА в континуитета си македонците?



Защото знам кой е Блаже Конески и което е по важно - познавам делата му.

Полюбувай се и ти:









Редактирано от Kвиcлинrлъ на 08.07.08 20:24.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Гaньo Бaлkaнckи (новак)
Публикувано08.07.08 20:09



И какъв език се е сменил изцяло и кога? След отделянето на българския от другите славянски езици(преди поне 800 години) това е най-разпространеният език в нашите земи, следван през определени периоди от турски и по-малко гръцки.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Гaньo Бaлkaнckи]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 20:24



Защо тогава излизат само гръцки и латински надгробни плочи - само гърци и латинци (и турци, но тях не ги броим) ли са измирали у нас и в Македония до 19 век? Къде е намерена монета на български? В Търново - и там перпери изкопаха. Виж, руснаците, обаче копаят монети с кирилица от 10 век... Откъде четем за "нашите" подвизи - от руските преписи на Манасиевата хроника - наред с техните подвизи... Не е ли ясно откъде духа вятърът и как са ни обработили с възрожденските учители от Одеса и Петербург? Не е ли ясно кой ни насъсква вече 200 години в желанието "разделяй и владей!" Окото им все в Проливите. Ние да се трепем кой е по-славянин, а те да се ползват от това!.. Добре, че Европа намира начини да им държи юздите - знае си ги, че са безскрупулни роботърговци и хич не си поплюват... Три синджира роби и от Болгар до Константинопол (Йоан Багренородни)...



Тема За монетите се захласнанови [re: д-pOxБoли]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано08.07.08 20:39



Какви са парите на българските царе
Интернет Медия БИГ.БГ 19/1/2006 13:30:00
Иван Асен II е сякъл монети в Солун, а Константин Тих - в Търново
================================================
След основаването на българската държава през 681 г. паричното обращение продължава да се осъществява предимно с византийски монети. Налице са редица сведения за монети, които се приписват на български владетели, били на българския престол до ХIII в., но за тях няма категорични доказателства за достоверността им. Ето защо преобладава сред историците становището, че първите монети, отсечени от български цар са през тридесетте години на ХIII в. и те са от 1230 г. от цар Иван Асен II (1218-1241). Златната монета (хиперперион, а се използват също наименованията перпера и златица) е отсечена в чест на победата над епирския деспот, обявил се за император на Солунската империя Теодор Комнин Дука при Клокотница. На нея са изобразени прави Цар Иван Асен II заедно със св.Димитър, който го коронясва. Тя е с тежина 4,33 г, а златното им съдържание е 18 карата. На аверса на медните корубести монети са изобразени цар Иван Асен II със скиптър с къса дръжка и св.Димитър, а помежду им има жезъл, а на реверса - Исус Христос. Диаметърът им е 26-29 мм, а теглото 3,00-4,00 г. Единствената златна монета, която понастоящем се съхранява в Археологическия институт с музей при БАН в София е разменена в средата на тридесетте години на ХХ в. с други исторически ценности с музея в днешната хърватска столица Загреб.


За надписи на монетите на цар Иван Асен II е използвана славянобългарската азбука - кирилица.


Те се включват в паричното обращение на тогавашна България, което е предимно с монетите на Византия, изпълнявали през ранното Средновековие функциите на международни пари в Източното Средиземноморие. Константинопол между 1204 г. и 1269 г. е столица на Латинската империя, завоювана от рицарите-кръстоносци, които при похода им до Ерусалим, където е гроба на Исус Христос, са завоювали столицата и сравнително малка част от Византия. На територията на незавоюваните от латинците територии се образуват три държави - Никейската империя, Трапезундската империя и Солунското (Епирското) деспотство. Във Второто българско царство са се използвали и латински, венециански, генуазки, дубровнишки (след третото десетилетие на ХIV в., когато започва емитирането им) и монети на други страни. По времето на Втората българска дър-жава (1185 - 1396), независимо че са отсечени множество емисии на монети от редица български владетели, паричното обращение у нас в по-голяма степен се е осъществявало предимно с византийски монети, което е налице до началото на тридесетте години на ХIV в. Едва по времето на управлението на цар Иван Александър (1331 - 1371) в паричното обраъщение у нас са преобладавали българските мо-нети. Преди неговото царуване отсечените от българските царе монети са били недостатъчни за задоволяване на нуждите на паричното обращение у нас по това време. Докато почти сигурно е, че цар Иван Асен II е отсякъл монетите си в Солунската монетарница (те са имали сходни параметри с монетите на династията на епирските деспоти Комнините - бел.авт.), то Цар Константин Тих е ор-ганизирал монетосечене на медни корубести монети в българската столица - Търново. Те са задоволявали предимно нуждите на вътрешния стоковопаричен об-мен. Разпространени са и в новоприсъединените български земи в областта Македония, което е имало и сред населението й и психологически и политически ефекти, т.е. да ползва монети с надпис на кирилица. Златните и медните монети, отсечени от цар Иван Асен II са според византийската парична система, установена повече от век преди това от император Алексей I Комнин през 1092 г.
В нумизматичната наука са налице и непотвърдени доводи за друга монета, на която е изобразен Архангел Михаил, отсечена евентуално от цар Иван Асен II (1218-1241) или от неговия син цар Михаил II Асен (1246-1256). По-вероятно е монетата да е от времето на цар Михаил II Асен, тъй като тя е с различна тежина от първите монети на цар Иван Асен II, а и евентуалното търсене на закрила от Архангел Михаил от българския цар - негов съименник и е търсена е и символиката на изображението "цар с ангелски криле".
В нумизматиката се приема, че вторият български цар, сякъл монети е цар Мицо Асен (1256-1257), който за кратко време е бил на българския престол. Монетите са намерени предимно в околностите на гр. Преслав, от което е възможно да се предположи, че евентуално в старата българска столица е имало монетарница. Те са отсечени между 1257 г. и 1261 г., когато Мицо (Мичо) е бил детрониран от цар Констанитин Асен, но все още е имал намерение да се завърне на престола в Търново. На аверса им е изобразен цар Мицо със скиптър и кръст, а на реверса - св.Никола с евангелие. Основната цел, която цар Мицо си поставил с емитирането на тази емисия монети е била пропагандна. Той е бил претендент за престола в Търново и е трябвало да покаже на останалите владетели и на населението своите права или по-точно претенции към трона.








Редактирано от Kвиcлинrлъ на 08.07.08 20:40.



Тема По мицовете ще ги познаешнови [re: Kвиcлинrлъ]  
Автор д-pOxБoли (MythBuster)
Публикувано08.07.08 20:50



Държат властта и до днес...

Ама по хилядите монети по потвърдени данни се мъдрят небългарски надписи, нали?



Тема Re: По мицовете ще ги познаешнови [re: д-pOxБoли]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано08.07.08 20:57



Едно просто въпросче - ти колко от Живковите монети си пазиш? Не беше чак толкова отдавна - все нещо има по чекмеджетата.

Изглеждаш интелигентно момче, а наблягаш на количествени измерители, там където те имат най-малка стойност.



PS Тридесетбуквената коневица слаба. Друго си е 32-буквена!


Редактирано от Kвиcлинrлъ на 08.07.08 21:08.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 21:09



Стига бе, докторе, непрекъснато излизат и български надгробни плочи, и печати, и монети, и керамични надписи, и графити. Ей ти най-новата находка, от 9-10 в., която Казимир Попконстантинов откри лани в Преслав - надгробна плоча за майката на българския синкел.



Както виждаш, на чист старобългарски език - "се есть сvнкел матери срдобол% погреблъ".

Те ти и два от печатите на синкела, пак намерени в Преслав и пак на чист старобългарски: "Г(оспод)и, помоsи твоемоу робоу Геwргиоу чрьньцю и сvнкелоу блъгарьс(коу)"







Тема Re: По мицовете ще ги познаешнови [re: д-pOxБoли]  
Автор saur. ()
Публикувано08.07.08 21:10



По хиляди монети се мъдрят български надписи - вземи попрочети нещо за средновековните ни монетосечения.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: saur.]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано08.07.08 21:12



Стига бе, докторе

Това учтива форма на "Я не се прави на улав" ли е?



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор инцидeнтeн ((ама връхлитащ))
Публикувано08.07.08 21:14



Баси изявлението!
Излизали САМО гръцки и латински надгробни плочи.
Посочи точната цифра, след която ще си вземеш думите обратно ще признаеш, че по нашите земи българи са умирали и плочите им са били на български писани.
Не че очаквам нещо да се случи - сега ще се извъртиш като фурнаджийска лопата и след известно време ще започнеш пак.
А освен надгробните плочи има и ръкописи, и надписи по фрески...
Ама дохтора-чукча е писател, той не е читател!

... tota creatura
revertis a ssa natura.


Тема Глупости, Фиром не е Македония.нови [re: д-pOxБoли]  
Автор persone (върховист)
Публикувано08.07.08 22:53



имената на географската област, имената на градовете, хората от трите страни на границата, които така се самоназовават и така ги наричаме. Този форум също е доказателство. Какво повече ти трябва? Какво повече доказва континуитета, например, на България? Не е ли все едно дупка от 250 , 500 или от 2000 години? Не е ли все едно дали се давиш на 2 метра или на 20? Има ли изкопан камък на български? Няма, защото езиците ни са се сменили - у нас изцяло, в Македония - отчасти... Въпреки липсата на изкопаеми писмени паметници на български, ти ВЯРВАШ в континуитета на българския език. Защо лишаваш от подобно право на ВЯРА в континуитета си македонците?

Глупости на търкалета. Това е уникално по своята некомпетентност изказване, пропито с фиромска македонистка вяра. Нито градовете, нито географската област на антична Македония съвпадат с тези на Фиром. Още пък по-малко хората. Античните биват избити и прогонени, много преди идването на българите и славяните. Остатъкът от античното население в Македония бива разселено в днешния ареал на Одринска Тракия, а по състав на населението са си фанатични гърци. Континуитетът на Фиром с антична Македония е равен на нула. Можеш ли докторе да ми посочиш, кой фиромски град е визиран Библията! Едничко примерче. И какъв континуитет търсиш във Фиром? Континуитетът му е 15 години. 2000 години пауза и същевременно наличие на контитуитет може да има само в обясненията на нечия зомбирана тиква. А Иран няма връзка с Персия както вероятно си мислиш, а с Ариана. Малка но съществена грешка, която обяснява много голямо невежество. Античната Македония пък има толкова общо с Фиром колкото с Казанлъшката гробница или могилата в Свещари, даже по-малко. А за български каменни надписи изобщо не си прав, има ги в изобилие, но кой да чете. Най-точен пример - Битолската плоча, където се казва че Цар Иван Владислав родом българин построи крепоста за защита на българите. Е има доста богати пра български, славяно български и каменни надписи на гръцки, но "македонски" надписи няма. Факт. Май е по-лесно да се повтарят скопските клишета още от титово време, отколкото да се мисли.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор aтлaнт (ентусиаст)
Публикувано08.07.08 22:54







Стилтън-българи от Македония с българското знаме.

Торонто-пиесата "Македонска кървава сватба".Има отново българско знаме.



Това древни македонци ли са бе?Заслужаваш да те пребият и от болка да не можеш да извикаш ОХ.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Cтapинap (старо куче)
Публикувано08.07.08 22:59



І

"Виж, руснаците, обаче копаят монети с кирилица от 10 век..."

Лъжеш ! Няма И НЕ МОЖЕ да има руски "монети с кирилица" от Х век !

1/Защото Русия се покръства едва през предпоследното десетилетие на този Х век-през 989 г.

2/ Защото варяжката знат воглаве с Волдемар-Владимир още доста десетилетия хич не й пука за славянската писменост.Нещата се променят едва при варяга Ярослав- Ярислейв ,тоест през втората четвърт на ХІ век.Но пак дълго-дълго време още няма руски "монети с кирилица"

Виж има бол руски редакции от ХІ век ,на преведените в България и пренесени от там в Русия през ХІ век писмени паметници като хроники ,религиозна и агиографска литература.



3/ Всички монетни находки в Русия от Х век ,където и да са намерени -основно по водните артерии Днепър -Балтика и Волга-Балтика-, в огромната си част са сребърни арабски дирхеми,останалото-монети от Средна Азия и Византия.

ІІ

......."Откъде четем за "нашите" подвизи - от руските преписи на Манасиевата хроника - наред с техните подвизи..."

Руски преписи на Манасиевата хроника ПРОСТО НЯМА !

Например Московският препис на летописа е направен от поп Филип през 1345 година.специално за цар Йоан Александър.И до 1655 г. е бил в Хилендарския манастир , откъдето е отмъкнат с товари книги от руснака Суханов.

И се нарича Московски препис,не защото е преписван в Москва ,както ти жалки ми невежа ,очевидно си мислиш .....тъй де щом е Московски ,значи е преписван в Москва

Нарича се "Московски", защото се намира в Държавния исторически музей/ ГИМ/ в Москва.

Също така стоят нещата и с другите преписи на Манасиевата хроника.Независимо от наименованието им- Ватикански , Тулчански, Хилендарски или Новгородски ,те са все българска или сръбска редакция ,при положението ,че и за сръбската редакция протограф е среднобългарския превод на хрониката от ХІV век.

Вярно е,че откъси от хрониката са използвани в състава на Руските хронографи от ХVІ и следващите векове.

Но тези хронографи,НЕ СА руско съчинение ,но пак българско ,което с края на ХІV век е пренесено във Влашко, Молдова и Сърбия и едва след това е преминало в средноруската книжовност.

Иначе казано и с това си второ твърдение доказваш специфичната характеристика на всеки българофоб и македонист -историческа грамотност клоняща към нула....или направо с отрицателна величина



Тема Мятай ги на imageshack.us да ги видим!нови [re: aтлaнт]  
Автор persone (върховист)
Публикувано08.07.08 23:00



Досега една твоя картинка не видях, а явно са интересни!





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано08.07.08 23:29



имената на географската област, имената на градовете, хората от трите страни на границата, които така се самоназовават и така ги наричаме. Този форум също е доказателство.


Да не вземеш сега да обявиш всички, които пишат в клуба "Македония", за етнически македонци.





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор dilmar ()
Публикувано09.07.08 06:35



аз пък като бях малък си мислех че Скорпионс са англичани





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: д-pOxБoли]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано09.07.08 10:47



Тезите, които авторът на темата развива вече няколко дни са част от нова македонистка кампания, целяща да докаже най-напред на самите тях, а междувременно и на всеки друг, който се хване, че "Българите не са българи, а македонци"

За всеки, който събира македонистките подвизи, има достатъчно материал в коментарите статията:



В кайгана виси , но поради духовната нищета на болшинството от пишещите там, досега я пренебрегвах.

Както и да е, тази лудост не е на добро. На Балканите сме все пак.

Разчита се на пробив сред по-младите българи. Добре знаем, че след "видео-поколението" (оформени илитерати, за които ако нещо го има на видеокасета или ДВД, то няма смисъл да бъде четено), дойде "интернет-поколението" (което текст на повече от един екран не чете).

Така нареченият "доктор", зачезна на мига когато видя, че има насреща си опоненти за които история, археология и нумизматика не са смътни понятия ...
Но така ли е другаде?

И естествено възникват въпроси - тези граждани (или селяни) за кауза ли го правят или за пари. Кой плаща? Кое гнездото, в което се люпят тези яйца - МАНУ, УДБА, САНУ?

Висящ е и въпроса на кого толкова му пречи този клуб, че без да му мигне окото го обявява за "антимакедонски"?




Редактирано от Kвиcлинrлъ на 09.07.08 11:07.



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Kвиcлинrлъ]  
Автор нaциoбyлrapo (понаминаващ)
Публикувано09.07.08 11:18



На добро е. Всички осъзнават, че сме едно и също (от миналата година още, па и преди това:), а сега остана да стигнат до вярното етническо име (да подчертая: не географско).





Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Kвиcлинrлъ]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано09.07.08 11:24



Този линк беше много любопитен за мен. Всъщност до сега не бях виждал в такава медия да седят (неизтрити) коментари на българи. Това някакви нови веяния ли са или аз съм изостанал от обстановката? Всеки случай това е много положително развитие.

В същото време ми направи впечатление един участник, пишещ на добър български, (струва ми се, че това е мазника, пишещ тук в момента с ника Др Ох...) и неговите абсолютно манипулативни, пълни с преднамерени лъжи, постове. Това нормален читател, независимо какъв, не може да напише. Очевидна поръчкова пропаганда, насочена към най-неинтелигентните читатели.
Фиромската пропаганда е насочена точно там. Интелигентните хора са малцинство и те са ги прежалили...



Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.

Гьорче Петров



Тема Re: Македония не е ли по-древна от България?нови [re: Бopeтo]  
Автор Kвиcлинrлъ (Северна)
Публикувано09.07.08 11:36



Вестник Време от повече от година е отворен за коментари без цензура.

Отдавам го на финансови (кадрови) проблеми в медията. По-заможните медии не го допускат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.