Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:48 26.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Paзмиcли]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано20.05.08 15:13



Съгласен съм, че са доста назад и мисля, че съм го описал, без да го казвам в прав текст. В Охрид има подобрение в сравнение с преди две години (а преди две години беше яка мизерия – сега е по-добре оттогава). Нямам наблюдения за Скопие и Битоля. Наистина няма никакви световни вериги (Лукойлът е единствено изключение, но и те са няколко бензиностанции в цялата страна).
Думата „скромна“ за Охрид е подходяща сега, защото преди две години думата беше „мизерна“

Второ – за мадамите. Не исках да го казвам толкова директно, но честната ми мисъл беше, че не видях нито едно красиво момиче (местно). Просто го казах малко по-заобиколно (и за първа и втора точка се съобразявам с чувствата на македонските си читатели все пак)

Трето - хората са дружелюбни и искрени, и това съм го писал:-)

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Cтoйчo]  
Автор Илijцъ (Една_негаторка)
Публикувано20.05.08 15:17



Последно - книжарницата отворена ли е или е закрита?



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Илijцъ]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано20.05.08 15:23



В репортажа, който гледах като се прибрах в София чух, че е закрита.
Май верно не четете до цялото?;-)

Ще се радвам, ако видя репортаж по МРТВ, че книжарницата с български книги в Охрид работи нормално (могат и на тубата да го качат, ако искат)

моите пътешествия имат нов адрес



Тема Re: една забележканови [re: Бaн Чao]  
Автор antikomunist (стар клубар)
Публикувано20.05.08 15:31



Крепостта в Охрид наистина не е от времето на цар Самуил. Според Микулчич и според некои наши учени е от 14 век. Микулчич дори цитира кой точно владетел я е построил - мързи ме да ровя в книгата му. Освен това наистина македонците я дострояват с доста бързи темпове - който е бил в Охрид преди 10-15 години и направи сравнение с днешното състояние на крепостта ще остане изумен - особено частта, която гледа към езерото - кулите, бастионите, но и другата част от стените в задната част са доиззидани съвсем скоро. Подобна е ситуацията и в Несебър м/у другото!



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Cтoйчo]  
Автор Илijцъ (Една_негаторка)
Публикувано20.05.08 15:31



Четем ние, четем.

И гледаме. И слушаме.



Съборена е старата книжарница. Преди две години. Репортажът е за новата.
И тя (новата, малката, от рапортажа), последно закрита ли е или не?

"На другия ден книжарницата е затворена от властите (българи в Македония? Турци, бошняци, власи и египтяни – има, вероятно и марсианци има, но българи??? – в никой случай!"



Редактирано от Илijцъ на 20.05.08 15:35.



Тема Re:САМОИЛОВАТА КРЕПОСТнови [re: Бaн Чao]  
Автор AGLER ()
Публикувано20.05.08 15:35



искам да нахокам тъпия му автор в часта, където си позволява наглостта да се съмнява в автентичността на Самуиловата крепост!


Ами той не се СЪМНЯВА!
По принцип никой не се СЪМНЯВА в това, че Днешната Самоилова Крепост
е НОВОПОСТРОЕН ДЕКОР горе долу, ама само горе долу върху основите на автентичната! Това си е просто
ФАКТ!~



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Илijцъ]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано20.05.08 15:49



Ураааааа в Македония има българи и те имат книжарница! Дано си права Илийце, пък аз да греша!


Нещо май гледаме различни телевизии и репортажи (аз разказвам какво видях по бтв няколко дена след събитието, когато се прибрах) – и въпреки това, най-добро доказателство, че не съм прав ще бъде по македонската ТВ да излезе репортаж, че в Македония има българи те си имат книжарница

, която преди две години е била съборена, а сега е построена отново!

Иначе ми е известно, че пътеписите ми предизвикват спазми у македонистите;-)

моите пътешествия имат нов адрес

Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Cтoйчo]  
Автор Илijцъ (Една_негаторка)
Публикувано20.05.08 15:58



Ако сте имали идея да провокирате медиите в републичката, мога да Ви уверя, че тази идея не бих квалифицирала като брилянтна.

Все пак службите им (разбирай и медиите) са съхранили добрите традиции от белградските си господари. На блог никогаш не биха се позовали.



Редактирано от Илijцъ на 20.05.08 16:00.



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Илijцъ]  
Автор Cтoйчo (член)
Публикувано20.05.08 16:10



Честно казано, не съм имал намерение да предизвиквам никого. Даже се учудвам, че едно вметнато изречение може да предизвика такава дискусия. Разказвам какво съм чул, чел, видял. Може би сте виждали в блога ми, че има свобода на словото. Аз наистина ще се радвам, ако някой напише репортаж за книжарницата и че тя не е затворена и че съществува. И ще го кача този репортаж и при мен (стига авторът да е съгласен)


Защото ако знаете на какви глупости се нагледах по тамошната телевизия – не е истина.
„Все пак службите им (разбирай и медиите) са съхранили добрите традиции от белградските си господари.“ – съгласен съм 100%

моите пътешествия имат нов адрес:

Редактирано от Cтoйчo на 20.05.08 16:36.



Тема Re: Пътепис за Охриднови [re: Cтoйчo]  
Автор Paзмиcли (неутрален)
Публикувано20.05.08 16:12



Забравих да спомена още две неща:
1. По пътя от Скопие до Охрид имаше доста джамии. Явно албанците настъпват. А по-специално разликата между Скопие и София е много голяма. Вероятно има редици причини в т.ч., че все пак Скопие е бил провинциален град в Югославия, а София вече над 100 години е столица.
2. В Охрид непрекъснато по едно време от разните заведения се чуваше "Йовано, Йованке". Не знам дали е много слушана там или просто съм попаднал в такъв момент. И друго - докато бях в Охрид гледах как младежи са насядали по заведения, пият нещо и си говорят и по едно време някак си ми стана мъчно. В смисъл, че наоколо гледам една бедна обстановка, а те седят в скромните заведения.....и се замислих какво ли бъдеще имат ?
За мен е интересно какъв е мирогледът на хората там, но за няколко дена присъствие няма това как да се разбере.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.