Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:57 01.03.21 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Тема Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велес  
Автор Oнчo ()
Публикувано22.12.07 20:01ПО ПОВОД СТОГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЛЕМИОТ ПОЕТ

Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велес

Локалната самоуправа на Велес 2008 ја прогласи за Година на Рацин

[Во центарот на градот ќе биде нацртан мурал со епизода од животот на Коста Солев]

Мавзолеј во кој ќе бидат пренесени посмртните останки од големиот поет и револуционер Коста Солев Рацин ќе биде изграден во Младинскиот парк во центарот на неговиот роден град Велес. Тоа е само една од културните содржини што ќе се одржат в година, во рамките на одбележувањето на еден век од раѓањето на Рацин. Истовремено ќе бидат одбележани 65 години од неговата смрт и 45 години на манифестацијата „Рацинови средби“. На седницата на Советот на Општина Велес е усвоена програмата за активностите за наредната година. Велес следната 2008 ја прогласи за Година на Рацин. - Овој голем јубилеј треба достоинствено да го одбележиме. Младите генерации треба да ги запознаеме за делото на Рацин, а останатите да ги потсетиме на основачот на современата македонска поезија. Најмногу програми ќе бидат реализирани во три месеци: јуни - кога трагично е застрелан, ноември - кога е издадена збирката „Бели мугри“ и декември - кога тој е роден - изјави Аце Коцевски, градоначалникот на Велес.

Во рамките на прославата ќе биде презентирана музејската збирка на оригинални документи за Кочо Рацин и неговата книга, собрани од Хрватот Ивица Судник, кој работел како чирак во печатницата во Самобор во 1939 година, во времето кога таму е издадена „Бели мугри“.

Локалната власт од книгоиздателството „Матица македонска“ ќе го откупи тиражот на „Бели мугри“, која треба да биде печатена на повеќе светски јазици. Голема мистерија е и смртта на Рацин, па по тој повод се планира да се одржи научна трибина, организирана во соработка со Македонската академија на науките и уметностите, Институтот за национална историја и Друштвото на историчарите на Македонија. Веќе е утврдена темата на научниот собир - „Смртта на Рацин 65-годишна енигма“.

Организаторот на програмата најавува и голема изложба на портрети на поетот од различни автори, кои сега се наоѓаат во институции и во приватни збирки во земјава. Манифестацијата „Рацинови средби“, по подолго време, наместо еден, ќе трае четири дена и ќе биде збогатена со повеќе содржини. По примерот на големите европски градови, во централното подрачје на фасадите од куќите ќе биде нацртан мурал со епизода од животот на Коста Солев. Најголем дел од финансирањето на манифестациите ќе биде од локалниот буџет, но Општината се надева дека и државата ќе се вклучи во одбележувањето на јубиТема Re: Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велеснови [re: Oнчo]  
Автор Чeфo (същия)
Публикувано22.12.07 20:56Ето я ярката проява на антиколониалния дискурс!

Проштавање

На печалбарите

Не ли ти кажав, не ли ти кажав,
не ли ти реков на проштавање?
Ич не ме чекај, ич не ме пекај
Белград е ламња, во Белград ја роб
снага по туѓи палати оставам,
снага во усти несити клавам,
и дома – дома не ќе се вратам,
не ќе ги пијам очите твои
не ќе ја галам снагата твоја –
далеку негде сувата рака
по тебе, Вело, пустата мака
пуста ќе остане...
Знам оти ѓердан веќе не нижеш,
знам оти чеиз и ти не везеш,
знам, Вело, пусто остана сичко –
не ли си и ти аргатка клета?
Тутуни садиш, тутуни нижеш,
тутун таговно у монопол редиш,
ме споменуваш и ем се жалиш
денови – крепи тешки си редиш –
Величко, мори, другачко златна!

Но почуј, Вело, Што ќе ти кажам!
Не ми се, Вело, жали и клети!
Подигни очи – очи засвети
онија очи, што душа горат!

Тој што ни, Вело, однесе сичко –
тој ни остави од темно темен
веков за мака – но и за борба.
Има на овој свет како нас многу!

Има ги, има – мачат се, копат,
копачи копат по темнината,
копачи копат и тунел дупат.

И има, има – радост голема
радост длабока во темнината:
да светиш, Вело, жар да се стопиш –
во борба гроб ти душа не зема!


Паметта на Кочо Рацин заслужава мавзолей! Нека расте македонското културно наследство! Нека цъфти македонската Гултура! На когото му смета, нека изчака построяването, па да иде да фърли бомба върхуму..., да потъпче овай цвет...Тема Re: Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велеснови [re: Oнчo]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано23.12.07 00:09"Патица македонска" ке откупи "Бели негри". Ега ти...!

Имахме един свободен мавзолей! Що се не обадихте бре !?Тема Re: Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велеснови [re: Oнчo]  
Автор Coлyнянин (минаващ)
Публикувано23.12.07 14:42Ами похвално. Само че ето какво е написал някога баща ми в записките си за своя съгражданин:
"Между велешките левичари беше и погрешно причисляваният към убедените македонисти известен поет Кочо Рацин (22.XII.1908-13.VI.1943). Твърде е възможно и той като другаря си Венко Марковски да е имал временно увлечение по македонизма, но в партизанския отряд е изповядвал българския си произход, писал е и стихове на литературен български език без никога (за разлика от сръбския) да го е учил в училище - “Рухнаха надеждите мои”, “Плач и безмощие”, “И пак тъга раздира ми гърдите”, “Мечти в полунощ”, “Все пак...” Тези стихотворения, впрочем, днес само мимоходом се споменават, но не се публикуват. Според някои негови бойни другари, Рацин е убит като партизанин в пл. Лопушник по сценарий на Светозар Вукманович - Темпо, след тежка разправия между двамата именно заради отношенията с БРП (к) и България. Любимата песен на Рацин (пята в сръбския затвор в Сремска Митровица през 1934/5г.) е пак на литературен български:
“Прощавай роден край, моя Родино,
простете и вие, другари,
тук, зад желязната решетка
тиран от вас ме раздели”
През 1940г. Кочо Рацин бил изпратен заради комунистическа дейност в един от сръбските концентрационни лагери (този в с. Иваньица, “Междуречйе” - Сърбия). Ето какво пише за него един от лагерниците:
“ Както бяхме на групи скопяни, мина Коста Рацин. Аз не го познавах; показаха ми го. Той се спря за малко и се заинтересува за какво сме тук. Отговорихме му, че сме националисти - българи от Скопйе. Аз се приближих до него и го заговорих: “А вие за какво сте тук?” Отговори, че е левичар. Завързахме разговор с него, като му казахме: “Като идеология нашата борба (в момента) е против сръбския шовинизъм, който се стреми да посърби българите в Македония”. Той отговори: “Аз не съм против вашата борба, но аз като комунист, въпреки че съм българин, ще се боря за социално освобождение”. На неговото изказване аз отвърнах: “ Докато вие се борите за социално освобождение, сърбите и гърците усилено работят за отбългаряването на Македония. Затова единствената сила, която се бори, е ВМРО, която защищава българската кауза в Македония.” На това той отговори: “Може да сте прави, но аз като комунист принадлежа на комунистическата партия и поддържам нейната политика.”
Може би този разговор е послужил на Рацин като катализатор за по-дълбоко размишление или пък великосръбските залитания на командването съвсем са го отрезвили, защото не след дълго по време на една вечерна проверка, съпроводена с молитва, той започва на висок глас да декламира (в присъствието на коменданта капитан Николич) Ботевото стихотворение “Моята молитва”.
“Първо съм българин - обяснил това Рацин на висок глас - после комунист.”
След убийството на поета постепенно взеха да излизат откровения за неговата българщина като причина да бъде ливидиран.
“Точно тогава (1940-1941г.) - написа през 1968г. известният комунистически функционер във Вардарска Македония Страхил Гигов - се явиха съмнения у известни хора в неговата привързаност към революционното движение...”
През 1978г. пък черно на бяло ще бъде отбелязано, че фамозният Св. Вукманович - Темпо е допринесъл особено много “...за очистването на партизанските редове от опортюнистични и пробългарски елементи”. Изобщо този великосръбски фанатик мразел всички, които не са сърби или пък не искат да възприемат сръбството, включително и определящите се като “македонци”, но спрямо последните пропагандната схема не му позволявала волности. Вътрешно негодували от това тяхно междинно самоопределение и многобройните сърби в партизанските отряди (например младите сръбкини - комисарки в XVI бригада “Скопска црна гора”). Дори песента “Влегува во бой македонската войска” ги дразнела силно, но се задоволявали само през зъби да отбележат, че това не е югославска песен."
Тези редове скоро ще ги изпратя и на велешкия кмет. Ще го видим и него що за стока е, живот и здраве.Тема Text na bolen chovekнови [re: Coлyнянин]  
Автор Skopjanecot (член)
Публикувано23.12.07 14:50text na bugarskata komunistichka propagandaKocho Racin nikogash bugar ne se pravel, ami sekogash Makedonec. Bil boprec protiv bugarite, bil shumkar. Protiv kogo se borel, protiv bugarskiot okupator ili protiv Makedoncite?

E sega i toa li ke go isprevrtuvate, mizerni komunistichki propagatorchinja

Kako e shef vi agento Guce?Тема Re: Text na bolen chovekнови [re: Skopjanecot]  
Автор trimoreta (новак)
Публикувано23.12.07 15:11Kako e shef vi agento Guce?


Благодаря добре.Много поздрави от него до братската удба

Тема Re: Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велеснови [re: Coлyнянин]  
Автор Чeфo (същия)
Публикувано23.12.07 16:32Някой разлиствал ли е книжката Кочо Рацин, "Творби", Български писател, София, 2006? Ако там не са се появили до сега непубликуваните напишани на бугарски стихове ("Разнеженост", "Рухнаха се надеждите мои", "Плач в безмощие", "Все пак... ", "Мечти в полунощ", "И пак тъга раздира ми гърдите"), то би било жалко...
Също така бих желал да прочета Рациновите статии на историческа тематика, в които той, както се твърди в българската Википедия, защитавал македонската национална кауза. Някой чел ли ги е?Тема Re: Кочо Рацин ќе добие мавзолеј во Велеснови [re: Чeфo]  
Автор Coлyнянин (минаващ)
Публикувано23.12.07 20:05Българската не съм, но "фиромските" най-подробно. Едно време ги носеха на баща ми неговите велешани като градска поетична гордост. Сега са в една ужасно студена и потънала в сняг къща, където ще ходя чак през лятото. Но аз си имам някои бележки от тях (поради своя причина) и мога да ти кажа, че македонизъм там в неговия днешен фиромски вариант изобщо няма да намериш. За Рацин т.нар. "македонци" са славяни, а земята им се е наричала "Славуния". Цар Самуил не е македонски цар, а само приемник на "Шишман Мокри" - български болярин, управляван от Преслав. Самуил не е обичан от Рацин, защото само използвал любимите на Рацин богомили (т.е. тогавашните комунисти) за своите лични цели (да стане цар). Трябва да отбележа, че Рацин никога не пише "бугарски", а "блгарски" (като очевадно "ъ"-то е махнато от редактора през 1954г. Кочо Рацин. Стихове и проза. Скопjе, 1954г.) Прабългарите пък са били племе от азиатски произход, което като "воjничко" с идването си е създало веднага държава, завладяло е славяните и се е претопило в тях. После е "проширило" тази държава чак и в сегашната Македония, а "цар Борис" я е организирал църковно, изпращайки там св. Климент и св. Наум.
Но докато Рацин никога не напада българите, това не може да се каже за сърбите, макар и хитро. На техните ("на некоj Вулич ели Белуджич, ели некое нимно копиле", стр. 194) упреци, че македонците нямат "кралеви и цареви" и "тапиjа" за "земята македонска", той отговаря, че имат "дедо Богомил".
Освен това, Рацин посочва като литература по въпросите Й.Иванов, Синодикът на цар Борил, Презвитер Козма и пр. Рацин е бил един заразен от комунистическите идеи млад човек, но все пак българското му съзнание е било запазено някъде дълбоко в него.
Такива ми ти работи.Тема Re: Text na bolen chovekнови [re: Skopjanecot]  
Автор Coлyнянин (минаващ)
Публикувано23.12.07 20:14Съжалявам, но болният човек не съм аз. Освен това не си от Велес, за да ми говориш така. Там отдавна я знаят истината за Рацин - включително кой го уби и защо.
Идва Видовден! Бавно, но сигурно...
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2021 Dir.bg Всички права запазени.