Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 27.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Наставката -скинови  
Автор Ravegrave ()
Публикувано14.04.07 16:39



Тази наставка как се появява във БЮРМ? Преди 100 години май не е била толкова разпространена, колкото сега. Единствената историческа личност която се сещам е Яне Сандански.
Допустимо ли е доброволно да си смениш името от вида:
Конев - Конески вместо Коневски
Аспарухов - Аспарухоски вместо Аспаруховски?

Как някой (малко са) като Киро Глигоров са си запазили фамилийте?



Тема Re: Наставката -скинови [re: Ravegrave]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.04.07 16:53



Абе има я, например Пулевски, Чуповски, главно в Западна Македония...характерна е и за Северозападна България, например за Врачанско и Монтанско.....идеята е, че все пак е по-характерна за Македония, а не за България и затова са наблегнали...иначе и овски, евски и ов и ев са общи и за България и за Македония....през Възраждането е модерно и на ич да са сред българите и дори на иди и оглу се срещат имена....


Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Наставката -скинови [re: Щъpkoт]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано14.04.07 16:57



Тя наистина се среща, ама след 1944 сякаш е имало тотално преименуване. Имало ли е наистина смяна на имената с "прави" фамилии?



Тема 1933нови [re: Ravegrave]  
Автор Бaбa_Илийцa (Една_българка)
Публикувано14.04.07 16:58



Всички македонски деца днес говорят сръбски на улицата. Когато водят там разговори, и това е именно едно от най-изненадващите неща, което се вижда в Македония, че тия тълпи от момчета и момичета, отивайик или връщайки се от училище, прикриват чувствата си с говора. Всички също, признавам го, отричат своята народност и се обявяват сърби с тоя "ентусиазъм", за който ми беше говорил д-р Радованович.

Когато попитах ученика, когото учителят ми бе посочил в основното училище в Скопие като първи по френски език, да ми каже националността си, той ми отговори: "Аз съм югославянин, господине!" с една живос, която не оставяше никакво съмнение за неговите чувства, също и за респекта, който му вдъхваше линията в ръцете на учителя му. Да, но на какъв език, ако не на български, тия деца, веднъж се завърнали в къщи, разговарят със свойте родители, които не знаят друг език? И тяхната душа, тяхната интимна мисъл кои от двата езика употребява, когато размишлява, когато говори на самия себе си - тоя на майките им или на учителите от училището?

Вярно е, че всички македонци са посърбили свойте имена на -ов с прибавянето на -ич. От единия край на страната до другия всяка следа от "македонизъм" е изчезнала: надписите на магазините, етикетите на будките на търговците, актовете за раждане, венчавка и смърт, менютата по ресторантите, надписите по паметниците в гробищата - всичко е на сръбски. В цялата Македония не ще намерите един вестник, една книга, една брошура, един само надпис на български - единствения говор в македония преди 15 години.

Да! Всяко забавяне с посърбяване на името, обучението, търговската реклама, подписа; притежаването на най-малката книга на български език, би коствало на виновния от шест месеца до пет години затвор и една такава доза от бой с тояга преди, през време на излежаването и след, че стремежът на македонците да се посърбяват се обяснява сам по себе си.




1. 1919 - 1920- всички -ов стават -ич
2. 1942 - 1944 не знам дали е имало връщане на -ов и -ски, вероятно да
2. 1945 пак е имало преименумване от -ов на -ски



И все пак мисля, че Сърбия трябва да ИЗВИНИ на България!!!






Редактирано от Бaбa_Илийцa на 14.04.07 17:37.



Тема Re: Наставката -скинови [re: Ravegrave]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.04.07 16:59



абе има, ама не е така поголовно....впрочем изобщо не е сигурно от фамилията кой какъв е...например Младен Сърбиновски е отявлен бугараш, а пък Тодор Петров е отявлен македонист......




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Наставката -скинови [re: Ravegrave]  
Автор obemira (новак)
Публикувано14.04.07 17:07



е и в БГ се е срещала

Левски
Бенковски
Раковски

вярно че не са рожденни но все пак



Тема Re: Наставката -скинови [re: obemira]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.04.07 17:09



Левски
Бенковски
Раковски

Левски е прозвище
Бенковски е псевдоним с полски произход
Раковски е фамилно име, но рожденото име на човека е Съби Стойков Попович.....

но има има...Богацевски, Бетовски, Райчевски....и нито един от тия няма нищо общо с Македония....




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: Наставката -скинови [re: Ravegrave]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано14.04.07 17:11



Сетих се още Панчовски, Ганчовски, Церовски, Сталийски, Демиревски и нито един не е македонец......




Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Лажеш като Бугараш ........нови [re: Щъpkoт]  
Автор Dunek_Xaджийka (сръболафещ тюрк)
Публикувано14.04.07 17:16



....... ПАПАЗОГЛУ



Бугарашко правило ...

ubi bene-ibi patria


Тема Re: Лажеш като Бугараш ........нови [re: Dunek_Xaджийka]  
Автор Ravegrave ()
Публикувано14.04.07 17:22



Дуне, твоята фамилия на -ска или -ова завършва?
А на дядовците ти?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.