Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:35 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Страницата на торлаците  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано03.01.07 00:28







Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: Hoвинap]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано03.01.07 00:59



Имаш ли представа откъде идва израза "безсолен торлак" и какво означава?
Баба ми, бог да я прости, редовно подиграваше дядо ми с това, ако си пресоли яденето.





Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: croesus]  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано03.01.07 01:21



Представа нямам. Моят дядо по потекло е от Белоградчишко и се води торлак. В началото на 19-и век незнайно по какви причини решават да се преселят на изток и за тая цел пращат няколко мъже да изберат място за ново село. Движат се по северното било на Стара планина чак до Еленски Балкан. Там се спират в една долинка, през която тече река, а навсякъде наколо има вековна гора, пълна с дивеч. Ама толкова много, че "кипяло от лов", и затова кръстили селото Кипилово. Миналата година ходих на събора на Илинден..местните са жилави и червендалести селяци с голям кокал



Редактирано от Hoвинap на 03.01.07 01:23.



Тема Снимкинови [re: Hoвинap]  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано03.01.07 01:58



Дядо ми да ни е жив и здрав, Кипилово и околността

















Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: Hoвинap]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано03.01.07 07:58



Защо страницата е със сръбска ортография.....


аман от ТАПИРИ.....

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Питаш ЗАШТО ?нови [re: Щъpkoт]  
Автор Dunek_Sardisan (сръболафещ тюрк)
Публикувано03.01.07 09:37





ДОБРЕ ДОШЛИ !
на страницуту на сви торлаци насудем по свет

Ми сакамо по тиja начин да допринесемо за запазванjе на баштиниjуту, каjу ни остише нашти баштеве и дедеве.
Нека сваки, кои оче, да пише оноj што знае – историjе, случке, итересни мисли и све што се сети.
Намислили смо да има речник, гдето сваки да може на постави своjу реч – из нjегово село и вамилиjу.
Нас ни jе границата разделила, ама еве доjде време и ми да си оратимо и да другаруемо, и да сабирамо своето наследство, затоj што човек требе да знае от куде jе дошъл и куде му jе коренат.

Таj страница че буде отворена за сви, кои сакаjу да пишу и воле нашиjaт говор и милуjу за родниjaт краj. Некаjте да се срдите, че нешто не работи или не jе како требе, а даjте савет како да се опраи.

Будете честити!
Од работницити за по-добар торлашки свет




Тема Re: Питаш ЗАШТО ?нови [re: Dunek_Sardisan]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано03.01.07 09:57



хммм....тогава в сръбската ортография има логика и тъпанарят съм аз.....е, случва се и в най-добрите семейства....



Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема И аз това щях да питамнови [re: Щъpkoт]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано03.01.07 10:23



Да не е някакво изпълнение като онова с помашкия език?



"Какво е всъщност лятото, какво е -
един сезон, във който мен ме няма..."


Тема Re: И аз това щях да питамнови [re: Mиpa_M]  
Автор Щъpkoт (fyromophagos)
Публикувано03.01.07 10:26



Мисля, че не е ...по-скоро е опит да се комуникира и с торлаците оттатък границата, мнозина от които се смятат за сърби......поне така си мисля, но не ми е ясно какъв по произход е точно сайтът, май е български все пак.....

Што знам што луѓе ќе бидат? Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...".


Тема Re: И аз това щях да питамнови [re: Щъpkoт]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано03.01.07 10:33



На "За контакти" са дадени български (белоградчишки) данни.

"Какво е всъщност лятото, какво е -
един сезон, във който мен ме няма..."


Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: Hoвинap]  
Автор KAGAN ()
Публикувано03.01.07 10:43



като написах "torlak" в гуугъл ми излезнаха много страници за тях. Повечето от които сръбски. Но тази от уикипедиата ми допадна : http://en.wikipedia.org/wiki/Torlakian

На крива ракета космосът й пречи

Редактирано от KAGAN на 03.01.07 10:43.



Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: croesus]  
Автор koмитa (български)
Публикувано03.01.07 11:14



Безсолен може да означава, че като бебе не е натриван със сол. Навремето българчетата като се родят, са натривани със сол, от което се придобива и специфичен мирис на потта. Торлаците може да не са ги натривали със сол и от там да са имали друг мирис на потта, та затова да са и "безсолни торлаци".

Просто предположение.



Тема Еленския Балкан ...нови [re: Hoвинap]  
Автор TaneNikolov (непознат )
Публикувано03.01.07 11:20



Ехеее ... Това за Кипилово не го знаех , то се пада малко по далечко от Еленско , малко е към прохода Вратник. Иначе моя дядо пък е от село Руховци ... там има 3 махали . Едната е от наследниците на основателя на селото Дядо Рухо , другата е основана от бежанци от Белоградчишко , а третата пък е заселена от хора дошли чак от Радомирско .

Рода на моя дядо потекнува от Кортен Новозагорско , от там са дошли 2-ма братя някъде в началото на 19век отново ... Един от наследниците на рода ни е Хаджи Сергий(Стойко Фермаджиев) . Един от поборниците отишли зян след Велчовата Завера .

Много интересна е историята и етногенезата на хората в Еленския Балкан ... Има села в , които традиционните носии са съвсем различни от останалите - има македонски носии , има и шопски такива ... Някои стари баби разправят легенди за Крали Марко , каквито се срещат само от София на юг ...

Някой ден и аз ще постна снимки , при желание естествено ...



Тема Re: И аз това щях да питамнови [re: Mиpa_M]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано03.01.07 11:37



Мисля че това е човекът:
[image]..снимка..[/image]
User name: Todd
E-mail: delev@cybcom.net
ICQ: 116500612

Може би ще отговори на директни въпроси. Явно във форума си не желае да коментира...

Македонското население се състои от българи турци арнаути власи евреи и цигани
Гьорче Петров


Тема Re: Страницата на торлацитенови [re: koмитa]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано03.01.07 11:38



Хм. Не бях се сещал за това.
Мисля, че бебетата все още ги натриват със сол. Аз поне знам, че съм натриван. Ако не греша е полезно за имунната система.



Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: TaneNikolov]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано03.01.07 11:42



Кортен, Новозагорско е съвсем до селото на дядо ми - Съдийско поле. Тази снимка, която е под мненията ми е от един голямо пано нарисувано върху кметството на селото.



А иначе мисля, че Кипилово е доста по-старо село. Крепостта до него е още от Второто царство. Но за всеки случай ще проверя довечера в една книга за средновековните крепости.



Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: croesus]  
Автор TaneNikolov (непознат )
Публикувано03.01.07 12:42



Хехе :) За моя род преселници от Кортен знам ,че единия брат се е преселил по рано и е дошъл направо оттаък планината в Руховци , а другия след него с цялото си семейство се е преместил в Твърдица . Там обаче се случила някаква случка , утрепал някакъв тручин и трябвало и той да бяга, та дошъл при първия брат в Еленско и той .

За Кипилово , да наистина там наблизо има останки от стар град от 2-рото българско царство. В боаза между Елена и Златарица също се е намирала укрепена крепост от старо време която се е казвала Братован Град .

По времето на султан Мехмед ІV (1648-1687 г.) землищата на Елена, Беброво, Златарица и Кaпиново остават вакъф на султанската майка (валиде ханъм), приходите от които са предназначени за издръжката на свещената джамия и училището в Юскюда река. Документа го имам в една книга и при желание мога да го сканирам и постна тук . От това събитие произлизат редица привилегии, които получава населението на този български край . Според този факт всички пари събирани от данъци от тази кааза са отивали за поддържането на свещената джамия и училището в Юскюда река . И най-важното е , че от този момент нататък се забранява на който и да е мюсулманин да се заселва в границите на тази кааза .

От тогава почва и масово преселение на "гяури" от всички краища на България в този малко по свободен край на змеята ни ...

Затова и в Еленско махалите са толкова много , и се намират носии, обичаи и легенди от всички краища на България .



Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: TaneNikolov]  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано03.01.07 12:47



Знам, че македонци се заселват в прекрасната Ичера. Чувал съм всякакви смешки за говора им - някаква баба от бежанско семейство викала на внука си "Търчай тамо, търчай, мачката да не се изпоцърка у вадата". Прадядото на вуйна ми е избягал от Македония в с. Костел и се е казвал Глигор. За съжаление оня ден въобще не се сетих да поразпитам за повече подробности.

Редактирано от Hoвинap на 03.01.07 12:49.



Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: Hoвинap]  
Автор TaneNikolov (непознат )
Публикувано03.01.07 13:19



Ичера е по далечко от Елена ...

Селата Тодювци и Дрента , отстоящи навътре към билото , в посока юг / юго-запад от Елена имат традиционни македонски носии . Съвсем различни от носиите в останалите села в района ...

Други интересни села са Хъневци и Мийковци , те пък са в посока юг/югозапад от Елена... От там са били най-добрите майстори дюлгери в района . На жителите на тези села дълго време до началото на 20-ти век са викали "Сърбите" заради специфичния им диалект . Преселници са от подалече и от Белоградчик , някъде от поморавието мисля дори ...



Тема "Hej Jovane neslani ovane!"нови [re: koмитa]  
Автор otkrit (непознат )
Публикувано03.01.07 14:14



Торлаците са срби !



[Croatian Dialectology 1. Croatian Dialectal Groups, the Štokavian Dialects and the Croatian Dialects of Torlak], Filologija 43/2004 (2005): 129-136




Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: TaneNikolov]  
Автор croesus (?!?)
Публикувано04.01.07 22:58



Името на Кипиловската крепост е Хърсулград (или Хърсул град). Използвана е за отбрана на прохода "Вратник". Строена е в късноантичен стил, т.е. най-вероятно съществува още от готските нашествия. Събаряна е и е достроявана по-късно.



Тема Re: Еленския Балкан ...нови [re: croesus]  
Автор Hoвинap (BoomBoom)
Публикувано04.01.07 23:07



Това име Хърсулград е нещо ново за мен. По думите на дядо ми местните наричат крепостта просто Калето и тя била простроена, за да спира славяните. Хвала богу без успех






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.