Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:29 29.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема армени илинови [re: Kyдyrep]  
Автор Фpaepoт (варошки маjмун)
Публикувано14.06.06 14:25



армЪни? Съгласен съм, че сред македонския елит (понятието "аристократичен" е малко не на място) има доста власи, но едва ли може да се сложи знак на равенство между власите и македонизма. Мнозинството политически и културни деятели в Н/СРМ и РМ след 1944 г. нямат влашки корен. Напротив - произхождат от бугаро-екзархийски семейства - Блаже Ристовски, Димитър Митрев, Вера Ацева.

Питай някой влах между другото как на влашки нарича своите славянски съседи и ще се позабавляваш!

Тоа е тоа!



Тема Re: армени илинови [re: Фpaepoт]  
АвторKyдyrep (Нерегистриран)
Публикувано14.06.06 14:40



Аз се забавлявам достатъчно с опита на форумските македонисти (а и с македонистките драскачи от сорта сариса, донски и прочие) да наложат пейоративен смисъл на думата Българин, изхождайки от гръцкия език.
Ако не друго, това най-малкото мяза на вродения комплекс към собствения етноним "влах", идващ видяхме по-какви причини от книгата на Гийом, и понеже сърбокомунистите са се опитали по подобен начин да накарат Българите в Македония да се срамуват от етнонима си, македонистите се надяват да постигнат същия ефект, какъвто срамът от собствения етноним е имал при тях. Неуспехът им в това начинание знаеш откъде идва и едва ли е нужно да испадам в подробности по-този въпрос.



Тема Аз мога да изброя повече причининови [re: Фpaepoт]  
Автор Koмитaтa (минаващ)
Публикувано14.06.06 18:06



1. Тежък комунистически терор срещу всичко българско след 45 година(не само в Македония, но и в Сърбия и в известна степен и в другите републики)
2. Неблагоприятна политическа ситуация - Тито беше спечелил благоволението на запада като "дисидент"
3. Невъзможност на българите да се опрат на външен фактор - "Българската" държава от това време. Тодор Живков казваше - "Ние смятаме македонския въпрос за решен в рамките на Югославия"
4. По-свободен икономически и емиграционен режим - което освобождава натрупаното напрежение, като най-върлите врагове на режима правят пари или емигрират.
5. Предателството на БКП - първо чрез съучастието в създаването на македонската нация, второ чрез македонизацията на Пиринска Македония, трето чрез угодничеството на КПСС и СССР по югославския въпрос, четвърто чрез правописната и езикова реформа, която окончателно раздели книжовните традиции на България и Македония
6. Непривлекателността на България след 45 година - сталинистки режим, лошо икономическо положение, ограничени свободи.
Тъй че причините са повечко...



Тема Интересно разсъждение с аналози в миналотонови [re: Kyдyrep]  
Автор Koмитaтa (минаващ)
Публикувано14.06.06 18:42



Аналози на такова поведение има в РСФСР/СССР след октомврийския преврат, когато голяма част от евреите стават опора на новия режим, и стават най върли "съветски хора", харчейки националната си енергия в антинационален проект, именно поради липса на историческа родина.

Подобно е явлението в САЩ, където част от евреите стават най-върли "американски патриоти" и опора на режима. Не случайно антисемитизмът смята САЩ за "еврейска държава", а русия за "заразена от еврейството".

Тая работа да се направи Израел ще се окаже много добра идея накрая.



Тема Re: Интересно разсъждение с аналози в миналотонови [re: Koмитaтa]  
АвторKyдyrep (Нерегистриран)
Публикувано14.06.06 22:05



Израел... добре, но с кой? Албанците определено не могат да бъдат лоялни партньори в такава държава и амбициите им, добре или зле прикрити са кристално ясни. Остават кои- "македонците", но те както виждаме не са хомогенни, а и наистина ли е склонна България и нейното населеление да направи компромис с тази огромна несправедливост и да се примири този див расизъм и лъжа да продължава да разяжда една не малка част от българите в този евентуален "Израел". Всъщност наистина ли си мислиш, че е възможна подобна ситуация? По скоро стремежът на непоколебимите македонисти (власи и сърбовласи) е да бъдат приети като такива и ако е възможно да задържат най-голяма част от етническите българи за "себе си", т.е. те също да останат в лоното на македонизма. Въпросът е ще го позволиме ли ние това кощунство?



Тема Re: Възможен изход?нови [re: Щъpkoт]  
АвторБЛГPH (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 12:23



http://makedonski-bulgari.blogspot.com/2006/03/blog-post_114350228314370665.html

Лазар Чулев-Македония е на път да изчезне като Атлантида

ВМРО-ДПМНЕ изневери на заветите на Гоце Делчев и Иван Михайлов
Македония е на път да изчезне като Атлантида
Всички партии в Скопие са под контрола на Белград, твърди Лазар Чулев

Лазар Чулев е роден 29 януари 1958 година в Кавадарци (Тиквеш), Вардарска Македония. Дипломиран икономист, собственик на фирма, която е регистрирана през 2002 г. в София. Произхожда от стара тиквешка фамилия. Дори според някои предания предците му са между основателите на град Кавадарци. Всичките му роднини са съдени като ванчомихайловисти и "бугараши". Дядо му Герасим е най-богатият търговец в града, но през 1945 г. цялото му имущество е национализирано, а той е затворен в концлагера "Идризово". Брат на неговия дядо е д-р Илия Чулев, който е бил депутат през 1939 г. в Кралска Югославия, а през 1945 г. като учредител на Народния фронт на Македония "Илинден 1903" получава 12 годишна присъда и през 1950 г. умира в затвора. Чичо му, Глигор Чулев, е арестуван през 1946 г. През 1951 г. е хвърлен от четвъртия етаж на затвора "Идризово". Баща му, Христо Чулев, като гимназист е арестуван през 1948 г. и осъден на 18 месеца затвор. От последиците от престоя в затвора умира през 1977 г. на 48 години. Лазар Чулев е един от учредителите на ВМРО-ДПМНЕ през 1990 г. и е подпредседател на Общинския комитет в Кавадарци до 1994 г., когато след несъгласия с генералния секретар Борис Змейковски си подава оставка от тази функция. През февруари 2001 г. получава българско гражданство и продължава да живее и работи в София. Член на ВМРО-БНД.

- Г-н Чулев, защо се включихте точно в ВМРО-ДПМНЕ?
- Когато почина баща ми, бях на 19 години. И разбрах всичко, когато през 2000 г. прочетох досието му, както и досието на чичо ми. Що се отнася до създаването на ВМРО-ДПМНЕ, това наистина бе голям риск. Но това беше единствената партия, която говореше открито за независимост и суверенитет. Успешно участвахме в изборите и спечелихме 39 депутатски места. С председателя на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Пейо Бойков, който почина миналата година, имах отлично разбирателство и сътрудничество. Бяхме убедени, че голяма част от ръководството на ДПМНЕ работи в полза на УДБА (сръбската политическа полиция - б.р.), и през май 1994 г. влязох в конфликт с Борис Змейковски, Ацо Димевски и Иван Соколов. Доста Димовска и Любчо Георгиевски се оградиха с подобни хора. Но всъщност те никога и не търпяха авторитети. Затова аз и председателят д-р Бойков подадохме оставки.
- С това ли приключи вашата активност във ВМРО-ДПМНЕ?
- Не съвсем. През януари 1995 г. отидох на гости на сестра си и зет си, които живеят в Австралия. Чрез зет си осъществих контакти с български и македонски емигранти. И с помощта и на събраните от тях пари ДПМНЕ победи в Кавадарци на парламентарните избори през 1998 г. Включих се отново през 1999 г. и в президентските избори в подкрепа на покойния Борис Трайковски. През 2000 г. бях шеф на щаба на кандидата на ДПМНЕ за кмет на община Конопище, Душко Георгиев. Успяхме да победим кандидата на социалистите. Но географското положение на община Кавадарци, разположена до гръцката граница, което дава възможност за откриване на нов граничен пункт, а също и перспективите за изграждане на ски център в Кожух планина, привлече гръцките бизнес интреси. Чрез техни кметове те поканиха Георгиев на гости и успяха да го привлекат за своите сделки. Но аз нямах намерение да се карам с никого. И през месец май 2001 г., след като получих и българско гражданство, дойдох в София. С Душко Георгиев и ДПМНЕ приключих завинаги.
- Кажете ни нещо повече за сегашната си дейност?
- От 2001 г. съм член на ВМРО-БНД - единствения легитимен наследник на делото на Даме Груев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Иван Михайлов. От януари 2004 г. съм член на ВМРО-ВАРДАР - дружество на ВМРО-БНД за Вардарска Македония с председател Спас Ташев, докторант по демография в БАН. С голямо удоволствие мога да кажа, че членската ни маса се увеличава, защото много от жителите на Македония след получаването на българско гражданство, се доверяват на ВМРО-ВАРДАР. Много от тях са разочаровани от различните ВМРО-та в самата Македония които са под контрол на сърбоманската полиция.
- Доволни ли сте от политиката на България спрямо проблемите на българите в Македония?
- За да помогнеш на някого, той трябва най-първо да потърси помощ. Със сигурност с увеличаването на интереса за придобиване на българско гражданство и търсенето на най-различни видове помощ ще се увеличава. Но политиците са длъжни да подкрепят онези експерти, които си знаят работата, а не да ги сменят след всеки нови избори. Особено когато става въпрос за такива важни неща, каквото е провеждането на последователна политика относно българите зад граница.
- Имате ли някакви проблеми с властите в Македония?
- Често минавам границата и понеже не крия българското си чувство, от една година започнаха на всяко минаване на македонския пункт да ми проверяват паспорта, носят го в полицията, снимат го и ме задържат не повече от 5-10 минути. Но никога не съм викан на разговор в полицията в Кавадарци. Мога да кажа, че засега всичко е коректно. Аз все още живея в Кавадарци, но всяка седмица идвам в София. В момента строя къща в София а в Македония започнах да продавам имота. Искам, след като дъщеря ми завърши гимназия, всички да се преселим в София. Цялото ми семейство вече е с двойно гражданство.
- Как осъществихте първите контакти в София?
- Първите контакти ги осъществих през 1991 г. чрез починалият д-р Пейо Бойков, който по време на неговото следване на медицина в София се сприятелил с проф. Димитър Гоцев, чрез когото имах честта да се запозная с покойният учен Коста Църнушанов, който ми подари тогава публикуваната му книга "Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него". За първи път прочетох нещо за д-р Илия Чулев и за чичо ми Глигор. Днес с удоволствие мога да кажа, че в София имам много приятели и спокойно мога да организирам по-нататъшният живот на семейството ми.
- Какво е сегашното положение в независима Македония?
- Независима от какво? Семейството ми е пример за политически репресии и икономическо потискане. Когато дядо ми Герасим е бил затворен през 1945 г., цялото имущество е национализирано. Всички къщи в центъра на града, магазини и складове, пълни със стока, 3000 декара земеделска земя и 200 декара регулирани парцели са отнети без каквито и да било документи. Виждали ли сте някоя нормална държава, която да няма архиви за връщане на имоти, а обезправените трябва да ходят на съд. От 5 г. вече делото за имущество на дядо ми Герасим Чулев се разхожда от общинския съд на Кавадарци до апелационният в Скопие. Ако някой е убивал и отнемал имущества, със сигурност е оставил завет на наследниците си те да не признават за това. А в Македония техните наследници са и в съдилищата, и в СДСМ, и в ДПМНЕ. Или да вземем културата, която е сред основните белези на един народ. В Македония на всеки два месеца има по по един фестивал на народни песни. И какво от това? Във всеки ресторант, заведение и дискотека, на всяка радиостанция и телевизия, на всички сватби се слуша сръбска музика. Понякога човек се пита дали не е случайно в Шумадия. Аз съм убеден, че и там не се слуша толкова много сръбска музика. Сега има известна промяна благодарение на кабелната телевизия, чрез която при нас дойде програмата на "Планета", но това е малко.
- Как виждате бъдещето на Македония?
- Територия, която няма минало, няма и бъдеще. Може да прозвуча и крайно, но бъдещето на Вардарска Македония го виждам с присъединяване към България. И то не на цялата територия, а само на онази част, в която живеят т. нар. македонци. На албанците трябва да гледаме като на приятели. Защото те знаят какво искат и как да го осъществят. Но за да стане това обединение, македонците трябва организирано да потърсят помощ от бъдещото правителство в България, от Брюксел и от Вашингтон. Ако това не стане по-бързо, ще изчезнат като Атлантида заедно с техния сън, че са антични македонци.

Виржиния СТОЯНОВА



Тема Re: Възможен изход?нови [re: БЛГPH]  
АвторZagorka (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 12:47



Бре, то не остана нищо македонско на тая земя - езика ви български диалект, произхода ви български, историята ви е преразказана българска, мастиката, сиренето, таратора и кебапчетата и те български. Останаха само македонската наденица, македонската салата, македонското девойче и Александър Македонски, ама той пък бил грък. Не е работа вашто, ама нейсе. Свят голям, улави навсякъде.



Тема А сърбите?нови [re: Щъpkoт]  
АвторБaйГaньo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.06 13:59



А какво мислвят сърбите?

"Тук особено деликатен е въпросът с Македония, тъй като тя няма да остане в тази форма. Македония вече е държава, разделена на две части. В дипломатическите кръгове се говори дали ако се стигне до края на Македония, до нейната федерализация, дали тази част, която няма да бъде албанска, ще попадне предимно под влиянието на България или и Гърция ще се намеси. Мисля, че България ще продължи да преследва своите интереси и в Македония, и на част от територията на Сърбия. България, от една страна, ще следва своите геополитически интереси, които всяка държава има, но ще ги реализира по такъв начин, че да отговори на някои искания на САЩ. "





Тема Re: броят на власите и Кънчовата статистиканови [re: Kyдyrep]  
Автор gioni (Букарев)
Публикувано20.06.06 23:08



Мисля, че ролята на власите за поддържането на т.н. македонски идентитет е силно преувеличена. Броят им обаче не е.

Броят на всички власи в цяла географска Македония (по лингвистичен критерий) преди век е бил около 100 000 души. Около 80 000 според Кънчов и около 20 000 скрити в графа българи. Още около 20 000 градско население, предимно в Солун, Сяр и др. македонски градове делатинизирано от едно-две поколения и към началото на 20в. от Кънчов включено при българите или гърците . Също и около 10 000 власи мегленити, но вече славянизирани от две-три поколения(от съседни села на посочените от Кънчов).

Между другото Любиша Георгиевски е влах по произход.

Редактирано от gioni на 20.06.06 23:15.



Тема Re: броят на власите и Кънчовата статистиканови [re: gioni]  
Автор Kyдyrep (колибар)
Публикувано21.06.06 12:31



Не мисля, че ролята на власите, особено на тези със смесени бракове е завишена. От постинга ти личи, че при някои власи има елемент на славизация. Също така в егейска Мекедония много власи са силно елинизирани.
Какво обаче е положението в БЮРМ? Дадената бройка не изглежда преувеличена. Дори да не е между 120 000 и 150 000, както Гийом пише (а той се опира на влашки изчисления), а да е между 80 000 и 120 000, това означава, че масово власите са прегърнали македонистката идея и най-ревностно я защитават (Ботуша и Дюнека са най-малкия пример). Какво действително става с тях (власи и полувласи)? Те са словенизирани и много измежду младите не говорят влашки. Тези които го говорят се срамуват от него и от произхода си. Виж, някакви си известни в антиката македонци си е друго. Компромис може би е "славяни" (така и така са словенизирани), но това е опасно, защото препраща към българите, а и към сърбите. Какво остава- да се нарекът просто Българи? Наивно е да си мислиме това. По скоро те искат да си се разпознават под наименованието македонци и в това не би имало нищо лошо, ако не се опитваха да заблуждават македонските Българи, че също били некакви мак-антици. Да си се наричат македонските власи как си щът, но да не прехвърлят зверският им комплекс за малоценност върху гордото някога българско население на Македония. За целта е важно да изплува истината и тогава ще лъсне бързо влашкото на баш "македонците", които ще останат и единствените почитатели на Букефал.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.