Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:23 17.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Просветени националисти ще сменят “Атака”нови  
Автор koмитa (нулиран)
Публикувано14.02.06 11:47



Родолюбивите формации трябва да бягат от антисемитизма като дявол от тамян


Проф. д-р Георги МАРКОВ

Винаги съм твърдял, че национализмът трябва да се разглежда в два аспекта - като чувство, присъщо на всеки човек, и като политика. Която може да бъде опасна именно когато в нея се вкара прекалено много от това чувство. Българската история и по-конкретно войните за национално обединение за съжаление са ни дали примери, когато националистическите емоции са надделели над здравия разум. През пролетта на 1913 г. генерал Михаил Савов издига лозунга "Всичко или нищо! Сега или никога!". В резултат на което се получава наистина едно "нищо", ако трябва да резюмираме последствията от Междусъюзническата война.
Определена доза национализъм при малките нации е необходим дотолкова, доколкото да поддържа тяхната имунна система за самосъхранение в условията на тоталната глобализация. Такъв национализъм не е опасен за световния мир, но може
--------------------------------------------------------------------------------

да стане опасен за самите тях

--------------------------------------------------------------------------------
- тогава, когато се опита да вземе връх във вътрешната политика и започва да пречи и на дипломацията. Така в България между двете световни войни се създават редица националистически организации - Съюзът на българските национални легиони, Ратници за напредъка на българщината, съюзът "Отец Паисий". За всички тях обаче е характерно едно нещо - вождизмът, обединяване около някаква харизматична личност, не без влиянието и на националсоциализма в Германия, и на италианския фашизъм. Където всичко се свежда до фюрера и до дучето. Които пък са класически пример как и най-благородната идея може да бъде жестоко опорочена и компрометирана за цели десетилетия. Защото дълго време в общественото съзнание на европейците националист и нацист останаха синоними. И бяха забравени градивната идея и постигнатите резултати на демократичния национализъм от ХIХ век.
Ето защо не бива
--------------------------------------------------------------------------------

националната идея да се превръща в монопол

--------------------------------------------------------------------------------
на една партия, както направи Волен Сидеров с "Атака". За съжаление когато едно общество е в криза, когато има корупция, престъпност и разочарование от традиционните партии, националистическите формации неизбежно печелят влияние. Защото те идват преди всичко с обещанията да изчистят язвите и болестите на това общество. Ксенофобията и расизмът далеч не са водещи в тази риторика. Национализмът работи с много прости послания и затова печели лесно почва. Той посочва без заобикалки недъзите, изобличава виновниците и обещава здрава ръка, която не само да изчисти стария корумпиран политически елит, но и да промени самата система. Националистическите формации започват като стихийно движение, но идвайки на власт, се превръщат в строго йерархизирана партия начело с вожда.
Ето това се случи и с "Атака". От набързо организирана коалиция, увлякла недоволните и разочарованите, след влизането в парламента тя се превърна в лидерска партия. И започна отстраняването и самоотстраняването на несъгласните с лидера. Като прибавим към това характерната за всички подобни движения липса на конкретна управленска програма и тези скандали около отделни нейни депутати, можем да кажем, че "Атака" се появи внезапно, спечели избори (в смисъл, че влезе в парламента) внезапно и също така
--------------------------------------------------------------------------------

почти внезапно започна да залязва

--------------------------------------------------------------------------------
Колкото и да твърди сега Волен Сидеров, че това се активни мероприятия, проблемите с депутатите му идват от самата същност на подобни формирования. На тях по принцип са чужди правилата, по които се изгражда всяка една нормална партия - все едно дали е лява, центристка или дясна. Но когато твърдиш като безсмъртния герой на Алеко, че "всички са маскари", трябва първо да видиш гредата в своето око, преди да търсиш сламката в чуждото, както е казано в Евангелието.
Но тази електорална ниша няма да остане празна. Защото традиционните български десни партии за разлика от политиците в другите бивши соцстрани след 1989 г. попаднаха в особена ситуация по отношение на национализма въобще. Имам предвид т.нар. възродителен процес. Той направи невъзможно издигането на едни умерено националистически лозунги от новите демократични сили, така както стана в Полша, Унгария, Чехия и дори Румъния. Всички бягаха от самата дума национализъм и оставиха тази идея
--------------------------------------------------------------------------------

да бъде компроме-тирана и окарикатурена

--------------------------------------------------------------------------------
от партии като БНРП или от личности като отец Гелеменов. Или да бъде експлоатирана за известно време от БСП. Ако всички български партии бяха малко националистически, каквито са например тези в Гърция или Полша, нямаше да я има "Атака". Но при така създалата се вече ситуация място за нова националистическа партия, която да запълни вакуума след "Атака", определено има. Каква точно ще бъде тя, близкото бъдеще ще покаже. Аз лично не обичам да определям национализма като ляв и десен, а на умен и глупав, контрапродуктивен и градивен. Надявам се, че вече идва ред на една партия на просветения и градивен национализъм. Никой в бъдеще няма да спечели нищо с улични крясъци и антиромски или антитурски призиви. Това само капсулира малцинствата. А най-вече българският национализъм трябва да бяга като дявол от тамян от всякакви елементи на антисемитизъм. Спасяването на българските евреи през Втората световна война е едно от малко светли петна в неособено добрия имидж, който нашата стана си изгради през миналия век. И представлява ценен политически капитал, който никой няма право да прахосва с лека ръка. Нито пък има право да създава изкуствено врагове на България в лицето на могъщото световно еврейско лоби. Още повече че у нас просто не е имало никога причини за подобни настроения. В крайна сметка не на друг, а на самия Мусолини принадлежи мисълта, че националната гордост не се нуждае от делириумите на расизма.





Тема Мдам,нови [re: koмитa]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано14.02.06 11:58



нещо като притчата за "екзарха и караджата".
"Ако нямаше Априловската гимназия, нямаше да има и Априлско въстание"
Повечко, повечко гимназии трябват.

Редактирано от Zaples на 14.02.06 12:03.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: koмитa]  
Автор dinofelis (непознат )
Публикувано14.02.06 19:54



Комита, колкото повече националистически партии има толкова по-добре. Аз лично не съм гласувал досега нито за ВМРО, нито за Атака. Честно казано според мен и двете имат трески за дялане - не харесвам заиграването на ВМРО с антибългарски партии като ДПС, БСП и НДСВ. На Атака пък не харесвам тоталното противопоставяне на всичко и на всеки. Все пак смятам че на едни избори (например за президент) най-добро впечатление националистите ще направят ако предложат един общ кандидат.
"За отечеството работим - кажи ми ти моите и аз твоите кривици та да се поправим" - Васил Левски (а не да плюем другите)
Това е начинът националистите да вземат управлението на страната в свои ръце.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: dinofelis]  
Автор вaнмиx (Националист)
Публикувано14.02.06 20:16



Уважаван сбрату благодарен см ти за прекрасната мисл на Васил Левски којато днес маи новите ГВАРДИЈАНЦИ ја имат забравено.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.02.06 21:16



Бати професора , какво определение само дава на "родолюбивите формации" - дявол, бягащ от тамян...


Българофобият наема нови политработници ежедневно , май...
Страх тресе враговете на България...
И с право...



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: Ziezi]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано14.02.06 21:22



Георги Марков е стар политработник.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: Ziezi]  
Автор koмитa (нулиран)
Публикувано14.02.06 22:02



Значи според теб българските националисти трябва да са антисемити?



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.02.06 22:52



Определението - "дявол бягащ от тамян" , което професорът дава на родолюбците е гнусно.

В графата антисемитизъм често се поставя и антиюдаизма.

Да , аз съм антиюдей. Юдаизмът е човеконенавистна псевдорелигиозна доктрина, подобна на нацизма, комунизма и т.н.

Трябва да забранят юдаизма в България, Както например на Муун му забраниха да влиза в България. Аз не съм краен не искам да изгорят живи последователите на юдаизма, както например американските войски изгориха живи членовете на една секта в Тексас. Аз съм великодушен и благороден българин, и не желая ничия смърт. Просто трябва да се изгонят последователите на юдаизма от България. А ние не само не ги гоним, ами те управляват държавата ни...


Антиюдаизма не е антисемитизъм.

Най-големи антисемити не на думи, а на ДЕЛА , са американците и израелците, които колят по десетина араби/арабите са семити/ дневно. Това е антисемитизъм. Не съм адвокат на арабите, но най-точната дефиниция на антисемитизъм днес е ционизма и американските претенции върху земите на арабите.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: Ziezi]  
Автор koмитa (нулиран)
Публикувано14.02.06 23:07



Не знам дали знаеш, но българският национализъм няма нищо общо с каквото и да било АНТИ! Българският национализъм е градивен такъв, а не-тези са ни виновни, онези ни управляват и т.н. Българският национализъм не е крещяш и обвиняващ сичко що диша за винвно за народните неволи, а градивен и модерен начин за въздигане на българщината на всяко едно ниво на управление в държавата и обществото.



Тема Re: Просветени националисти ще сменят “Атака”нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано14.02.06 23:40



прав си
съгласен съм с теб за градивния национализъм

но прояви самокритика - понякога си анти-македонист, признай си




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.