Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:42 23.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За избирателната система и вотанови  
Автор Kpakpa (непознат)
Публикувано26.06.05 21:59



Ако България имаше мажоритарна система за гласуване, то днес щяхме да сме свидетели на поне 2/3 мнозинство на БСП, останалите гласове разпределени между НДСВ (Варна, Пловдив-град) и ДПС (Кърджали, Разград). БСП щеше да може да се опита да изпълни анти-икономическата си програма, след като състави свое собствено правителство подкрепено едва от 31% от гласоподавателите.

Слава богу, нашата избирателна система дава възможност за едно много по-широко социално представяне на българския народ в народното събрание, без да се стига до разпиляване на вота.

Какви са основните плюсове от изборите?

1. БСП няма да може да изпълни анти-икономическата си програма.

2. Влизането на Атака предопредели, че кабинет между БСП и ДПС не е достатъчен. Влизането на трета партия в правителствената коалиция, която изглежда може да бъде само НДСВ, ще задейства механизма на "спирачки и баланси", което означава че финансовата дисциплина и условията за икономически разтеж ще се запазят, при декларирано единодушие относно пътя на България към ЕС.

3. Обединение център-дясно, което всички ние искахме, не може да има, тъй като ДСБ и ДПС няма да могат да се разберат да работят заедно, а без ДСБ или ДПС мандатите не достигат за мнозинство.

4. Гордея се с българския народ, затова че наложи на партиите необходимостта да работят заедно, при условие че до скоро всички се страхувахме БСП да не спечели мнозинство, за което се говореше от 3 години насам.

5. Радвам се много на широката подкрепа за НДСВ, зад която застана голяма част от средната класа и бизнеса в страната. Тъжно ми е за десницата, която спаси България през 1997г. и я изведе на правия път, а сега е в дълбока криза. Положителното е, че десницата има шанс да постигне едно принципно обединение и да поеме по един нов път, но трябва да преодолее големеенето и късогледството на някои от лидерите си.

6. Моето разочарование е не толкова ниската избирателна активност в страната, която като че ли не е толкова ниска, а неучастието на българските граждани в чужбина (като изключим Турция, разбира се). Нашите сънародници извън страната, които са толкова много, не намериха възможност или желание да гласуват. Тези 20-25 хиляди, които са гласували, са подкрепили преобладаващо НДСВ.

Неучастието на българите извън страната в изборите е учудващо като се има предвид, че тези наши сънародници поддържат връзка с България и техните парични преводи и инвестиции имат значителен принос за икономическото ни развитие.

7. Присъствието на Атака вече придвижи БСП надясно към центъра, от което не може да сме недоволни. Обезпокоително е разрастването на ДПС, тъй като ДПС е все още една предимно етническа партия, която не се знае накъде може да поеме след 4-7 години (очевидно за нея са гласували и около 40000 етнически българи). Що се отнася до масовото гласуване на българи-мохамедани в Благоевградско за ДПС, дали за това положение основна вина нямат останалите партии. Хората гласуват за тези, в които припознават защитник на интересите си, основно икономически и социални.

8. Учудва ме, че повече от 40% от гласувалите в северо-запада са подкрепили БСП, така както постъпиха и при някои предишни избори. Там живеят прекрасни хора, които явно не могат да разберат, че БСП не носи благоденствие.

Изобщо, като цяло, едни отлични избори за България (като се имат предвид страховете ни преди това), при които като че ли хората гласуваха предимно "за" отколкото "против". Дано само бързо се създаде правителство, че много работа го чака.

Редактирано от Kpakpa на 26.06.05 22:31.



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: Kpakpa]  
Автор macedonian (BG cop)
Публикувано27.06.05 11:15



Без да споделям напълно политическите ти симпатии и отношението къмажоритарната система (това е тема за дълга дискусия), трябва да призная, че отдавна не се бях натъквал на толкова смислен текст. Друг въпрос с каква част от него съм съгласен или не съвсем.
Струва ми се обаче, че около изборите позабравихме малко основната болка на почти всички в Клуба - Македония. Вярно, добре би било да изчакаме съставянето на правителство, за да коментираме как ще се отразят изборите на отношенията ни с РМ, но до момента май не забелязах анализ по темата... (Ако съм пропуснал нещо, моля за извинение.)



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: Kpakpa]  
Автор инфpaчepвeн (непознат )
Публикувано27.06.05 11:48



Здрасти, Пернишки. Днес явно ми е ден да се съгласявам. С всичко съм съгласен, само към характера на хората от северозапада нямам отношение, по простата причина, че не познавам такива. Затова ще ти се доверя (за хората). Само да добавя, че лично на мен ще ми е кеф, ако коалицията е от БСП и НДСВ. При най-високия резултат за Доган от както има избори, ако стои от страни и подсмърча съм готов на такава коалиция, макар да съм гласувал за НДСВ и да ми се "подмени вота". Много самодоволен и арогантен стана Доган, време е да му се подрежат крилцата.



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: инфpaчepвeн]  
Автор macedonian (BG cop)
Публикувано27.06.05 12:03



В отговор на:

Много самодоволен и арогантен стана Доган




Копелето има сериозни основания за това. И тепърва ще има още, помни ми думата - за разлика от някои не по-малко арогнатни от него. Костов например - не ще коалиция, ако няма да е премиер и това си е!



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: macedonian]  
Автор инфpaчepвeн (непознат )
Публикувано27.06.05 13:58



Костов е шопски инат, затова:)). А на оня татаски хитрец е крайно време да спрат да му минават номерата.



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: инфpaчepвeн]  
Автор macedonian (BG cop)
Публикувано27.06.05 18:26



Нали знаеш - не е луд тоя, дето яде зелника...



Тема когато двама се каратнови [re: инфpaчepвeн]  
Автор coф. мak ()
Публикувано27.06.05 19:12



трети печели.
Когато се появат "лидери", които започнат да се мислят за незаменими - бягай по далече



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: Kpakpa]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано27.06.05 21:36



Мисля че много опростенчески си ги представяш резултатите от евентуален мажоритарен вот. Първо в такъв случай нямаше да има 31 многомандатни, а 240 едномандатни. А картината в тия едномандатни райони щеше да е доста по шарена.
Второто е че тая червена карта на България дето се рисува е малко комична. Би била точна, ако червените бяха взели нещо от порядъка на 50% или близо до това. Но когато си взел само около 30% на национално ниво и с тия проценти си пръв, означава единствено втори тур във почти всички изборни райони. Изключвайки единствено няколко бастиона на Доган. А на втори тур шансовете червените да запазят първо място и спечелят мандата са значително по малки. За пример Петрич. Много смешно е как и тук бесепарите се фукат дето общината за първи път станала червена. Щото имали най много проценти. В действителност от 30 707 гласували, червените са взели само 6501 или няма и 22%. На второ място е ОДС с 4085 гласа, НДСВ трети с 3404, БНС с 2813 (близо 10%) и т.н. Ще рече дето щеше да има втори тур между БСП и ОДС и абсолютно сигурна победа за сините. На червените не биха мгли да им помогнат нито 1 200 ултракомунистически гласа дадени за "Атака", нито близо 1000 гласа от циганската махала отишли за Доган. При мажоритарен вот същият резултат на втори тур, би могъл да се прогнозира при много голям брой общини по уж червената карта.
И третото е че при мажоритарен вот резултатите биха могли да изглеждат доста по различно отколкото при партийният пропорционален. За справка кметските избори, при които се получиха големи аномалии с огромни резултати за набързо спретнати местни коалиции, незначещи нищо на национално ниво. Разбира се при парламентарни избори партийният елемент ще е по силен отколкото при кметските. Но пак вниманието ще бъде насочено към конкретните кандидати в едномандатният район, а няма толкова да се фокусира върху лидерите на партиите от чието име се явява кандидата (Станишев, Царя, Михайлова, Софиянски и т.н.) А това би могло значително да промени и крайният резултат.
Независимо от всичко това не казвам че съм привърженик на мажоритарен вот. Той си има и доста недостатъци и не е с нищо по добър от пропорционалният. Що се отнася до повдигнатият от македониън въпрос, как ще се отрази новият парламент на отношенията с РМ, аз мисля че с нищо няма да ги промени. Единствено присъствието на някой и друг ВМРО депутат би могло да доведе до по засилен интерес към парламентарна дейност свързана по някакъв начин с темата Македония. Но за да се очаква нещо по сериозно като промяна би трябвало да се пратят повече ВМРО депутати.

Говорилня за Македония и Западните покрайнини!

ThePatriot


Тема Re: За избирателната система и вота [re: macedonian]  
Автор Kpakpa (непознат)
Публикувано27.06.05 22:21



Приемам забележката. Позволих си да пиша за изборите и поради това, че те са от значение за българите от двете страни на границата.

Приемането на България в ЕС до голяма степен решава и много въпроси свързани с БЮРМ. За да стане това в срок ни трябва отговорно правителство сега и то на широка основа, което да ни заведе в ЕС след 18 месеца. Добра работа през следващите 3 месеца в събранието и правителството е от огромно значение.



Тема Re: За избирателната система и вотанови [re: инфpaчepвeн]  
Автор Kpakpa (непознат)
Публикувано27.06.05 22:31



Поздрави.
Относно Доган, да, самочуствието му е нарастнало много. Аз също емоциално бих подкрепил правителство без Доган. Но може би ако бях в "политиката" бих имал по-различно виждане.

Все пак ДПС не биха имали такова значение в едно правителство център - ляво, каквоте значение ДПС имаше доскоро.

Добър вариант за България е също правителство на БНС-НДСВ-БСП.

Лош вариант за България е правителство на малцинството БСП - ДПС с парламентарна подкрепа на НДСВ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.