Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:21 11.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема До знаещитенови  
Автор Kpakpa (непознат)
Публикувано09.04.05 13:23



През седмицата бях за няколко дни до Германия и попададнах на разговорлив водач на такси на летището във Франкфурт. По пътя към града, като разбра че съм от България, ме обсипа с въпроси за смисъла на името си - макар и немец с гордост носи името Борис. Изглежда се беше интересувал вече, защото имаше предположение, което нито можех да подтвърдя нито да отхвърля. Изрази съжаление, че не-Борисовците в Германия мислят, че името е руско (благодарение популярността на Борис Елцин).

Какво можех да му кажа? Че името му е от много стар, древно-български произход и че трима владетели на България - през 9, 10 и 20 век са носели това име. Не се мина и без да обсъдим накратко и хипотезите около смъртта на Цар Борис III!

Та въпроса ми към знаещите - какъв е смисълът на името Борис?

Човекът ми даде е-адреса на баща му да пиша, когата имам информация.

С благодарност.



Тема Re: До знаещитенови [re: Kpakpa]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (непознат)
Публикувано09.04.05 13:52



Борис I е наречен от Паисий Хилендарски Богорис.

Според тежките академици името означава:
вълк (от тюркското bjori), тигър (от алтайското bars) или нисък (от монголското bogoris).
Само че това са пълни глупости


Като имаме предвид формата "Борислав", разпространението на името в Русия и глагола "боря се", според мен можем да кажем, че името е "славянско".
А какво означава "славяни" установяваме в клуб "История" напоследък, но благодарение на komita скоро може би няма да имаме такава възможност.

Редактирано от »№*ы{ђ}lЏ3©®™ на 09.04.05 13:57.



Тема Борс един от сарматските рицари на крал Артурнови [re: Kpakpa]  
Автор persone (върховист)
Публикувано09.04.05 17:31



Борс е един от "сарматските рицари", всъщност офицери на римския пълководец Артуриус или както е известен от легендите като "крал" Артур. Артур може би е първият наистина британски владетел, но кой знае. Виждаме, че легендите и историята са дифузно свързани.
Сарматите или савроматите са общо име на народи със смесен скито-тракийски произход ми се струва. Така че Борс може да се приеме като исконно българско име.



Тема Re: До знаещитенови [re: Kpakpa]  
Автор eran_hailandura (новак)
Публикувано09.04.05 17:37



Да видим какво пише в един от френските етимологични речници от 1997г. свързан с малките имена-
BORIS, BORISKA
"Оn le croit purement slave, venant de borotj,<guerrier, combattant>.
C'est cependant une d&#233;signation rattach&#233;e au tronc CHALD&#201;EN B&#244;C'hOuR, ayant le m&#233;me sens mais qui ajoute- <excellent, remarquable par ses qualit&#233;s>. De plus le radical verbal B&#226;C'hoR implique le choix de ce qui est le meilleur parmi les choses propos&#233;es. On lui souhaitera donc d'honorer la pr&#233;dilection de cet anc&#234;tre pour l'excellence, pour la s&#233;lection de tout ce qui est de premier ordre, de plus estimable, de plus aimable.''

С няколко думи, името има халдейски произход (предполагам знаеш кои са били Халдеите) и означава ПРЕВЪСХОДЕН, ЗАБЕЛЕЖИТЕЛЕН СЪС СВОЙТЕ КАЧЕСТВА.
Вариантите които ги е дал Тортурача ги има в много от по старите етимологични речници и именно заради славянската теория, името трябваше да се води руско, а пък заради алтайските версии, ние трябваше да сме с тюрко-монголско потекло.
В момента най-актуална изглежда именно горепосочената етимология на името Борис и в интерес на истината се връзва доста добре с последните открития свързани с религията на древните Българи (шумерски и ВАВИЛОНСКИ влияния в древноарийското огнепоклоничество)



Тема Селяндур...нови [re: eran_hailandura]  
Автор Бyrapич (новак)
Публикувано09.04.05 17:58



В България най верният признак за тъпоумие и простащина е анти-славянството. Разни селяндури с тюркско самосъзнание и цигански произход умуват на тема как българите били по висши от славяните и нямали нищо общо със славяните...
Наистина, що за простотия?
Българите са славянският народ който има най древната славянска писмена традиция, най древните славянски книги, Евангелието е преведено от българите Кирил и Методий на старо-български (църковно -славянски) още през 9-ти век.
И изведнъж днес някакъв малоумен циганин селяндур започва да пелтечи нещо за нисши славяни и висши българи, лошите руснаци които били славяни и т.п. простотии.
А бе турко-хуно-алтайци, я си ебавайте майката тъпа.



Тема Re: Славянска идилийканови [re: Бyrapич]  
Автор BatBayan (непознат)
Публикувано09.04.05 21:19



То нали знаеш че славнските идеи покълват там където има благодатна почва, наторена с българофобство?! Cлавянството е една много удобна кауза на руснаците и на сърбокомунистите!

Ние идваме от древната прародина на арамеите (планината Тян Шан и пустинята Такламакан) в района на Месопотамия сме известни като ,,балхарис,, (племе участвало в изграждането на държавата Митани) след което през 1в.пр.хр. се настаняваме трайно в Кавказ и това е документирано от арменски летпоисци - ФАКТ!!! Там е създадена СТАРА ВЕЛИКА БЪЛГАРИЯ!!!

След 681 азширяваме територията си на юг от Дунава... и така до 1018 когато Визнтия ни завладява и унищожава много писмени паметници коити свидетелстват че ние сме единствените носители разпространители на християнски светоглед! Тяхното дело продължават османците след това руснаците (заедно със сърбокомунистите)!

Вземи прочети малко писания на Български книжовници от епохата на Възраждането (1800/1885) и тогава можеш да имаш уникалното удоволствие да говориш с един обикновен българин, защото ти си човк който не разбира миналото си ...и няма да го разбере...защото си откърмен със славянскокомунистическа отрова от елементарни лъжи на коити си станал жертва.



Тема Re: Славянска идилийканови [re: BatBayan]  
Автор Nimbus-TF (Мизо Тракерен)
Публикувано09.04.05 21:32



В отговор на:

Вземи прочети малко писания на Български книжовници от епохата на Възраждането



Що не вземеш да ги прочетеш първо ти преди да пращаш други да ги четат? Направи го и после ела да ми кажеш кой от възрожденците е писал за Тян Шан и Месопотамия. На мен ми прави впечатление, че пишат за Илирия, пеласги и др. далечни от Азия места и народи.

В отговор на:

ащото си откърмен със славянскокомунистическа отрова от елементарни лъжи на коити си станал жертва.



Eдна лъжа тръгнала да бие друга лъжа...

Словени - религиозен термин
Славяни - относително нов политически термин, обединяващ религиозния термин "словени" с новодунавския антропологичен тип.
Българите сме много словени, при това първите документирани, и по-малко славяни.
Туй е елементарната, но толкова трудна за възприемане истина.

Редакцията не носи отговорност за нанесени щети
върху чувствата и психиката на читателите.

Редактирано от Nimbus-TF на 09.04.05 21:34.



Тема Re: Славянска идилийканови [re: BatBayan]  
Автор eran_hailandura (новак)
Публикувано09.04.05 21:48



Батбаяне, този Бугарич никак не е вникнал в написаното от мен. Човека просто е искал да си изрази крайно положителните емоции, които го вълнуват, когато види мой постинг свързан с древните Българи.
Като прибавим към това и наскоро пуснатите от него три теми една след друга, все представящи България в силно "идеализиран" план, то май излиза, че манталитета на човека ползуващ този ник, е мнооого далеч от понятието бугарич.



Тема Re: До знаещитенови [re: Kpakpa]  
Автор Лил ()
Публикувано09.04.05 23:05



без да претендирам за нищо, ето какво пише в един речник

Борисъ (Пов. врем. лет; Житие Бориса и Глеба и др.), обычно связывается с именем др.-болг. вождя Борис;, крещенного в 864 г. Последнее -- из монг. bogori "маленький"; см. Томашек, Паули -- Виссова 3, 1044; Zschr. fuer oesterr. Gymn., 1877, стр. 685; Брюкнер 36. Напротив, Соболевский (ЖСт., 1893, 4, 445) и Маретич (LF 15, 153) усматривают в Борис уменьш. форму от Бориславъ; ср. Боримъ от Боримиръ. Русск. святой Борис считается приносящим прибыль, потому что название его дня Боришь день (часто в XVI в.; см. Унбегаун 332 и сл.) созвучно слову барыш; см. Савинов, РФВ 21, 37; Калужняцкий, Jagic Festschrift 508 (с литер.).

Редактирано от Лил на 09.04.05 23:07.



Тема Re: До знаещите [re: Kpakpa]  
Автор Xepoc (конник)
Публикувано09.04.05 23:23



Името Борис явно е старобългарско, но изглежда е получило широка популярност след като е минало през Русия и възприето там под българско влияние. Ето интересен линк описващ сбито подобна теза:



А Бат'Бойко да го духа задето прецака фритата!

ThePatriot


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.