Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Што кажувала Илинка Митреванови  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано18.10.04 18:52



Скопие. Министърът на външните работи Соломон Паси посети днес българското военно гробище в село Цапари, Битолско, предаде специалният пратеник на Агенция "Фокус" в Скопие Атина Ничоска. По-рано днес министърът на външните работи на Македония Илинка Митрева обяви, че военните гробове на българите загинали по време на Първата световна война получават статут на военно гробище. “Не мога да скрия, че съм радостен за разрешението на въпроса България да се грижи за военните гробища в Цапари. Това е доказателство, че двустранните отношения между България и Македония придобиват европейско измерение”, каза българският външен министър Соломон Паси след срещата си с Илинка Митрева.



Могат да си направят проект Beautiful Macedonia и да излъскат войнишките паметници. Ке се подкрене економията, в България вече е изпробвано.



Тема За начало бива.нови [re: _krez]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано18.10.04 18:58



Гробове и гробища на български войници в Македония има не само в Джапари. Къде са другите ? Или пак "успех" отчитаме, баш пред избори?



Тема Re: За начало бива.нови [re: Zaples]  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано18.10.04 19:04



Не знам, ще видим. Не че досега не чухме 101 обещания, че проблемът с паметниците ще се реши.



Тема За някои няма и да чуем. [re: _krez]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано18.10.04 19:18



Отвори картата на Чефо от

, после виж квадранта на Битола. Проследи посоката Добрушево - Маково - Рапеш - Старавина - Градешница - Витолища.
Това е все едно да минеш от Велинград до Смолян, но по планината и е без асфалт след Рапеш. Там се ходи само със здрави бъбреци.
Та по тоя път съм слушал много легенди за българските складове и лазарети из пещерите на тая планина. Слушал съм и за гробове и гробища и затова, как близките от България са идвали да си приберат останките на своите.
Скоро тия, дето ми разказваха няма да са живи. Откъде ще научим ние за тях? В едно по - светло бъдеще ?
Инак на източния изход на Битола има страхотно френско гробище. Не със 200 или 400 гроба. Хиляди са. И кръстовете са подредени така, както сме виждали по американските филми. По права линия във всички посоки и диагонали .И всичко е зелено и бяло. На всеки гроб има трикольор, френски

Редактирано от Zaples на 18.10.04 19:24.



Тема И още нещо се сетих.нови [re: _krez]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано18.10.04 19:46



В Градешница видях войнишки каски (шлемове) от времето на Втората световна ,набучени по коловете на селските огради. Не можех да ги сбъркам.
Наши бяха, български. Поисках си една, предложих пари - не ми дадоха. В същото село има църквиче на 500 - 600 години. Автентична и небутната. Там сам не посмях да влезна , защото преди мен се завъртя един словенец , който върло обстрелваше всичко с фотоапарата си. Бил от някаква организация за "защита на културното наследство" . Заради него не съм сигурен дали църквичето е още небутнато.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.