Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:19 31.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Дойде ли за Македония 1996 година?  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано04.09.04 18:25



От МВФ (IMF) вече официално заплашиха Македония, че ще спрат кредитите ако не се ускорят структурните реформи и не се извърши девалвация на денара.



Ако си спомняте през есента на 1996 Ан Макгърк каза абсолютно същото на Жан Виденов. Тъпите македонски комунисти естествено днес отговарят на МВФ в същия стил, както и батко Жан. Най-интересен ми е гувернерот Петар Гошев, който заявява, че кредити при такива условия не са нужни на Македония, докато само преди 4 месеца твърдеше, че с траншовете на МВФ се финансирал отрицателния баланс по външнотърговското салдо. Тогава същия глупак отхвърли и възможността за въвеждане на валутен борд, защото той се използвал в държави с рухнали икономики или от Третия свят (като Естония и Хонг Конг ) Господ като реши да накаже някой първо му взема ума.

Девалвацията на денара е неизбежна. Ако в момента Народната банка все още успява да поддържа фиксиран курс спрямо еврото то с идването на зимата това ще стане невъзможно без пари отвън. Македония, както и България е нетен вносител на енергийни източници и студа ще изцеди валутните резерви. В тази връка ето няколко практични съвета към живеещите в Македония и тези, които имат бизнес там:
1. Всички ваши спестявания в денари и налични ги обънете в евро (може и в долари).
2. По възможност договорете парите, които имате да получавате през зимата, да ви ги платят в евро или в денари, но по равностойност в евро.
3. Ако получавате заплатата си в денари щом я вземете тичайте веднага в най-близката менувачница.
4. В никакъв случай не продавайте недвижими имоти и автомобили.
5. Разплащателните сметки и депозитите на фирмите ги правалутирайте в евро. Преместете ги в банки, които не са държавни или изцяло македонски.
6. По възможност купете още от сега стоките с по-голяма трайност, които сте предвидили да купите през зимата (особено гориво и въглища).
7. Ако стане финансов колапс не бързайте да купувате стоки, веднага щом започнат да им се повишават цените. Това създава паника на пазара и допълнително напомпва инфлацията. Освен това след пъвоначалния инфлационен шок цените се успокояват и се връщат в по-нормални граници. През февруари 1997 в България имаше глупаци, които купуваха долари дори по 5000 лева, а 1 месец по-късно курсът беше 1600 лева/долар.

По принцип ако всеки в Македония изпълни веднага точките от 1 до 7 девалвацията ще стане още утре. Практиката е показала обаче, че в такива случаи 90% от хората губят пари, защото изчакват прекалено дълго, 9% успяват да са нито печеливши нито губещи (защото действат навреме) и около 1% печелят от финансовите кризи. Гледайте да сте сред тези 9%, не се опитвайте да сте фраери и да печелите от всичко, така най-много да влезете в групата на 90-те процента.

Ако и да сте ми противни "Антички словени", вземете този съвет безплатно. От това ако не спечелите то със сигурност няма да загубите нищо. Аjде со здраве и мислете с главите си, и то с горните.



Тема Нали знаеш, че Фиром не е банка ....нови [re: _krez]  
Автор persone (ариец-върховист)
Публикувано04.09.04 18:43



... че да дава гаранции! Така поне твърдят някои с беден речников фонд и каламбуро-синонимен багаж. Така че да се готвят за яко духане на супата. Тяхната 1996 година започва. Но на мен ми се струва, че в паралел са още по-назад, може би някъде къмто 1990-91 г.
пп
Крез, ти за такива икономически анализи и прогнози пари трябва да взимаш от драгите фиромци!

" Който е против Велика България, той е против славянството."Крсте Мисирков Мак.№1


Тема Хахахахаханови [re: persone]  
Автор Xилмap Kaбac (Татаро-Монгол)
Публикувано04.09.04 18:48



Думите понякога наистина се Завръщат като бумеранг .

Има един фактор, който може да им помогне подобно на сърбите и това е диаспората им в чужбина.



Тема не съм съгласеннови [re: _krez]  
Авторбyrapckиoт ekoнoмckи тиrap (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 18:50



Здрасти, Крез! Като четеш тази и други статии, имай впредвид следните неща:


1. Познанията на македонските журналисти по икономика едва ли са по-високи от тези на българските, т.е. изобщо не са в час. У нас вече се се научиха да не бъркат фискален с валутен резерв, но това им отне 6-7 години. А може и да става въпрос за поръчкова статия.

2. Не знам нито една държава, в която МВФ да изисква девалвация на валутата. Главна грижа на МФВ е държвата да си плаща дълговете, а това става когато националната валута е силна и правителството може да я обърне в повече $ или €, с които да си погасява дълга

3. Да обясняваш на екс-югославянин как да се пази от девалвация и инфлация, е все едно да продаваш на краставичаря краставици. Ей сега ще те подпукат, особено ако са от малко по-старата генерация

4. По причина на т. 3 македониците си държат спестяванията само във валута и злато, и така е от 30-40 години насам

5. Македонците се справят перфектно с опазването на валутния курс, за което им свалям шапка. При това нито МВФ ги е назорвал, нито пък финансовият им министър е учил в Харвард като нашия. Дори по време на двойното ембарго Югославия-Гърция, а също и при войната с албанците преди 2-3 години, курсът не мръдна. Което ме кара да мисля, че няма да мръдне и сега

6. Голямата беля става, когато се правят големи бюджетни дефицити и се покриват със заеми. Но те нито правят дефицити, нито взимат заеми - даже обратното - отказват заема на МВФ.


В заключение, не очаквам да има сътресения, но поради липса на реформи няма и да преживеят кой знае какъв възход


Поздрави

б.и.т.



Тема Re: не съм съгласеннови [re: бyrapckиoт ekoнoмckи]  
Авторbalgarin (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 08:58



Minalata godina imashe statia,che tiahnoto pravitelstvo e vzelo okolo 300 mln.$ zaemi,koeto nikak ne e malko za darjava kato MK.



Тема Re: Хахахахаханови [re: Xилмap Kaбac]  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано09.09.04 13:54



Диаспората вече го прави. Да са живи и здрави SOS и Laci.

With the trade, services and income balances all in deficit, only unilateral transfers within the category of 'current transactions' provide a net inflow of funds from abroad, and it has been a very large inflow in recent years. For example, in 2000, the sum of the trade, services and income deficits was about US$660 million, but the current account deficit was just US$107 million, implying a net inflow of unilateral transfers of almost US$550 million. And, according to the IMF, more than 80 percent of that huge amount was accounted for by private transfers (e.g. families living abroad sending money home to Macedonia) rather than 'official' transfers of foreign aid to the government.



Тема Re: не съм съгласеннови [re: balgarin]  
АвторStatitika (Нерегистриран)
Публикувано09.09.04 13:59



Tazi godina defizita im dostigna 700 Mill. $



Тема Re: не съм съгласеннови [re: бyrapckиoт ekoнoмckи]  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано09.09.04 15:14



Здрасти, тигре.

Знаеш, че ембарга и войни не могат да помпят някаква солидна инфлация в страна, която има отрицателно търговско салдо, по-скоро следвоенните и следембаргови периоди. Примерът ти не е удачен. Например през 2000 отрицателното салдо е било 660 млн. долара, а през 2001 - 400 млн. Не намерих информация за по-скорошни периоди (за Македония адекватна статистическа инфо се намира трудно). През 2002 външният им дълг вече е 45% от БВП (расте). Иначе сам по себе си МВФ наистина няма как да притисне държава като Македония, която е взела само 12 млн. СПЦ кредит от квотата си от 20 млн. Но той винаги съгласува действията си със СБ, а според последната дълговете на Македония са сериозни (~680 млн. долара са само по ценни книжа) и на 15 декември т.г. идва единия от падежите на лихвено плащане.

Все пак ке поживеем и ке видим какво ще стане.



Тема Re: не съм съгласеннови [re: _krez]  
Авторбyrapckиoт ekoнoмckи тиrap (Нерегистриран)
Публикувано09.09.04 17:11



Здрасти, Крез!

Обърни внимание на факта, че преди парите да изтекат под формата на търговски дефицит, първо трябва да са влезли отнякъде. Правилно е да се каже, че преводите на емиграцията предизвикват търговски дефицит, а не че търговският дефицит възниква от самосебе си, ама емиграцията праща пари и го запушва в последния момент. Между другото, журналистите сякаш не искат да разберат това нещо и редовно чета неграмотни статии, как "вече е месец август, а българското правителството все още не е обсъдило стратегия, как ще запуши дупката в търговския баланс до края на годината" - ха-ха-хах-ах-хаааааа!



Тема Re: не съм съгласеннови [re: бyrapckиoт ekoнoмckи]  
Автор _krez (дошлак)
Публикувано09.09.04 17:15



Ке чекаме до 16 декември да видиме.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.