Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:53 07.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 1601 godina "Kralstvoto na Slovenite" od Mauro Orнови  
Авторmake (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:12



Od knigata "Kralstvoto na Slovenite" od Mauro Orbini,
objavena 1601 godina, vo Pezaro, str. 168 - 171.
BLAGODARNOST NA ALEKSANDAR MAKEDONSKI KON SLOVENITE

"Povelbata povtorno e objavena vo 1601 godina
Makedoncite ne se Grci, velel Aleksandar Makedonski"

Mauro Orbini e edna interesna srednovekovna licnost,
zivee na medjata medju XVI i XVII vek. Toj e poznat
patopisec, istoricar, a nekoi go smetaat i za tatko na
panslavizmot.

Roden e vo Dubrovnik, zivee i raboti vo Italija. Vo
svoite istoriski istrazuvanja bil smel, se potpiral
vrz fakti i zaklucocite sto gi donesuval bile vo
sluzba na slovenstvoto. Toj dlaboko navlegol vo
istorijata na Slovenite, se razbira, kolku sto mu
ovozmozuvalo negovoto vreme. Nekade toj ima nejasni
obelezja, a mnogu raboti i ne mozel da gi sogleda.
Originalot na knigata e vo Vatikanskata biblioteka,
esenta 1990 godina. Knigata ima preku petstotini
stranici vo golem format. Objavena e 1601 godina vo
Pezaro. Vo nea toj dava sirok pogled vrz razvitokot na
slovenskite narodi, so poseben del za juznite Sloveni.


Eden del od knigata budi razmisla na nesto, {to
duhovite gi voznemiruvalo pred cetiristitoni godini, a
toj nemir postoi i denes, koga nekoi krugovi vo
stranstvo se obiduvaat da plasiraat nevistini deka, na
primer, starite Makedonci bile Grci i slicno.

Delot od knigata se odnesuva na Aleksandar Makedonski
i Slovenite. Imeno se odnesuva na povelbata sto
Aleksandar im ja dava na Slovenite kako blagodarnost
sto ucestvuvale vo negovite borbi i osvojuvanja.
Orbini kako avtor ne e osamen vo taa smisla, no ke se
vidi deka e originalen.

Za taa Povelba, Mauro Orbini veli deka bila pronajdena
vo Carigrad. Za da go potvrdi toa sto pisuva vo
Povelbata, toj zema i drugi izvori i, medju drugoto,
veli deka Makedoncite ne bile Grci, deka toa bile dva
sosedni naroda, deka Makedoncite gi pokorile Grcite i
deka, iako ucestvuvale zaedno vo site osvojuvanja,
zboruvale razlicni jazici. Povelbata, kolku i da se
cini neverojatna, taa e srocena na eden visok stil i
ubavo e da bide objavena na makedonski jazik.

Knigata "Kralstvoto na Slovenite" e pisuvana na postar
italijanski jazik. Za da moe podobro da se dolovi
avtenticnosta na tekstot, go zamoliv Augusto Fonseka,
italijanski poet i lektor po italijanski jazik na
Univerzitetot "Sveti Kiril i Metodij", inaku odlicen
poznavac i na makedonskiot jazik, da go prevede toj
del, od 168 do 171 stranica od knigata.

Orbini, vo knigata veli:

"Ovaa Privilegija, kako sto rekovme, bese pronajdena
po tolku vekovi vo Carigrad od nekojsi Xulio Baldasar,
carski sekretar. Znaci, imeto sto ovde se spomnuva -
Sloveni, Apijan Aleksandriski vo "Ilirikum", ovie
Agrijani gi narekuva procueni i proslaveni, a tokmu
toa go oznacuva zborot "Slavi", odnosno "Sloveni".

Gradot Agrija, koj se naodja vo Dakija, bil osnovan
(spored Bonfinijo vo 1 kn. na 1 Dek.) od ovie
Agrijani, koi zivele (spored Stefan Vizantiski) vo
predelite medju planinite Emos i Rodopite, vo blizina
na Makedonija. A taa, pak, neprekinato bila naselena
od slovenskiot rod i od dojdenci od Tir, iako nekoi
smetale deka Makedoncite i pripadjaat na sredinata na
Grcite. PROTIV NIV GO DONESUVAM MISLENJETO NA STEFAN
VIZANTISKI Z AALEKSANDAR MAKEDONSKI, KOJSTO MOSNE
JASNO GO RAZLIKUVA JAZIKOT NA MAKEDONCITE OD GOVOROT
NA GRCITE. Od toa, pak, jasno moze da se vidi deka
makedonskiot govor ne mozese da bide sfaten od site
ucesnici vo aleksandrovata vojska, zasto golem del od
nea bile Grci.

I navistina, koga na Filota, sin na Parmenion, koj
pred tolpa ludje imal nekoja svoja rabota da
obrazlozi, Aleksandar mu rekol: "Makedoncite, o
Filota, ke te osudat; zatoa te prasuvam dali nim }e im
se obratis na svojot majcin jazik", a Filota odbil toa
da go napravi, bidejki ne bi go razbrale site. Togas
Aleksandar izjavil deka Filota go mrazi svojot majcin
jazik.

MAKEDONCITE NE SE GRCI

Da bile, znaci, Makedoncite Grci, zosto Filota bi se
otkazal da zboruva na grcki pred Grcite? A uste poveke
so ogled na toa deka toj nemal posoodveten jazik od
grckiot, ako se pretpostavuva deka Makedoncite bile
Grci. Zatoa sto (kako toa go veli Plinij, kn. VII,
glava 57) pasivnata soglasnost na ludjeto bila prvata
pricina za upotreba na jonskata pismenost.

Znaci, majciniot jazik na Makedoncite, koj se
razlikuva od onoj sto nie mislime deka bil opst vo
celata aleksandrova vojska, jasno pokazuva deka
Makedoncite ne im pripadjaat na Grcite; kako sto e
poznato, od staroto edinstvo na jazikot, lesno se
potvrduva i edinstvoto na narodnosta. Spored toa, pri
razgrani~uvaweto na jazicite na Nembrot, ni eden avtor
ne utvrdi nisto sprotivno; Grcite ne se doblizuvaat so
svojot jazik do Makedoncite; a nie dostatocno
pokazavme, vrz osnova na samata razlika na jazicite,
deka Makedoncite ne se Grci; togas, vrz osnova na
zborovite na Filip od Bergamo, morame da priznaeme
deka Makedoncite od sekogas, pa se do denes, imaat
slovenski jazik.

TUKIDID, SVRSZUVAJKJI GI VIZANTIJA I PULA, GOLEM DEL
OD TRAKIJA I OD MEZIJA, A I CELIOT ILIRIKUM, SITE OVIE
ZEMJI GI NAREKUVA MAKEDONIJA. (!!!) Toa e isto kako da
rekol: jas smetam deka Trakija, Mezija i Ilirikum ne
smeat da se razdelat od Makedoncite. Zatoa, ne se
somnevam deka Trakite, Mezite i Ilirite gi vrzuva edna
ista vrska za Makedoncite. Za toa svedoci i titulata
na Aleksandar Makedonski, so koja se pokazuva kako
Kral na Makedoncite i na Grcite, a uste poveke
svedocat osnovnite razliki na obicaite i na ziveenjeto
prisutni kaj Makedoncite i Grcite, koi ne mi
ovozmozuvaat lesno da se ubedam deka kaj ludje od eden
ist rod se naodjaat tolku razlicni obicai.

Zatoa, koga Diosip od Atina moral da se bori gradi v
gradi protiv Makedonecot Horata, sred vojnicite na
Aleksandar, spored kazuvanjeto na K. Kurtius, imalo
nekoi Grci koi navivale za Diosip; medjutoa, zosto na
ist nacin ne nastapile vo odnos na Makedonecot Horata,
ako Makedoncite bile Grci, kako sto Grcite navivale za
Diosip, samo zatoa sto bil Grk? Poradi toa, ako
ponekogas, pred se kaj Varvarite, se veli deka
Aleksandar Makedonski bil Grk, toa treba da se sfati
kako posledica na toa deka Grcite, poradi nivnite
damnesni vojni protiv narodite od Istok, im bile
najpoznatiot narod od Evropa; zaradi toa, tie smetale
deka site narodi na Zapad se Grci; nesto slicno na
toa, sto se slucuva vo nase vreme, e koga Grcite
zaedno so Turcite i site drugi narodi od Istok,
smetaat deka site narodi so katolicka veroispovest se
Franki.

JEREMIJA RUSO VO "LETOPISITE na Moskovija" JASNO
KAZUVA DEKA RUSITE, ODNOSNO MOSKOVJANITE IMALE EDEN
IST JAZIK KAKO STARITE MAKEDONCI; MEDJU NIV SE RODIL
KRALOT FILIP,TATKOTO NA ALEKSANDAR MAKEDONSKI, KOJ
(kako sto ne prenesuvaat Plutarh vo "Zivotot na
Aleksandar", Justin vo VIII kniga i Sabelik vo III
kniga na "Eneida", pa i uste mnogu drugi) NAJSILNITE
GRADOVI NA GRCIJA GI POTCINIL NA NEGOVITE ZAKONI I NA
ROPSTVO JA DOTERAL GRCIJA (koja do togas imala
sloboda), pa so svoite slavni dela dostignal do
visinata na najslavnite kralevi.

Negoviot sin Aleksandar Makedonski se protegal se do
granicite na zemjinata topka (kako sto toa stoi vo
Prvata kniga na Makaveite, glava prva), im gi zel
bogatstvata na mnogubrojni ludje, pa i samata zemja
pred nego onemela. "I PO SMRTTA NA ALEKSANDAR,
MAKEDONCITE JA IMALE VLADATA, KAKO I NAD SITE NARODI
NA SVETOT, ISTO TAKA 276 GODINI I NAD EGIPTJANITE" -
veli Mauro Orbini.



Тема Re: Вземи да изкопаш нещо и за фараонитенови [re: make]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано17.02.04 14:19



Още веднъж :"не е смешно, страшно е".
Щото цял свят с гъз ще ти се смее на амбициите.
Остави българите. За тях си доказано глух.



Тема Самоопределувањето на Македонците 1925нови [re: Zaples]  
Авторmake (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:21



Самоопределувањето на Македонците

Мојата статија „Македонски национализам" објавена во в. „Мир," од 12 ов. м. му го предизви-кала гневот на в. „Свободна реч", којашто ме на-рече „еден човек што уште не си ја знае народнос-та", со „простачки умувања", кој „може да пишува нелепости, дури нискости" и е „познат по тоа што некогаш бил во услуга на српската пропаганда" поддржувајќи ја „теоријата на белградскиот професор Цвииќ" за постоењето одделна македонска народност. Пишаното од „Свободна реч" за мене предизвика голема огорченост против мене од страна на жителите на градот во којшто живеам и дури се најдоа луге кои, без да му мислат многу, тврдеа дека тие знаеле оти јас, како студент, сум ги посетувал собранијата и на бугарските и на српските студенти и затоа сум бидувал најсрамно избркуван од собранијата на првите.

Слични глупости и клевети, какви што се напишаа во „Свободна реч" и се растураа во Карлово, човек можеше да очекува, но тие малку ме возне-мируваат, зашто се очевидни за секого што ја има прочитано мојата статија во „Мир" и којшто го познава моето минато. А такви ќе се најдат не мал-ку во Бугарија. Исто така и за Србите е очеввден клеветничкиот карактер на сето она што се пишува и се зборува на моја адреса во врска со моето становиште по македонското прашање.

Јас многу добро знаев дека ќе бидам нападнат за мојот „Македонски национализам", дека тој на никаков начнн нема да биде отпечатен во в. „Илин-ден" и дури не бев уверен дека ќе го отпечати и в. „Мир". При сето тоа ја напишав статијата и ја испратив во Редакцијата на „Мир". И на другиот ден по нејзиното напечатување „Свободна реч" направи од мене човек што уште не си ја знае народноста.

За жал, „Свободна реч" не можеше да ме одучи од моите „простачки умувања". Јас пак наоѓам дека Македонија денеска е распокината, дека Грците успеаја да и ги земат најдобрите делови, да го испадат оттаму македонското население и да го заменат со азијатски дошлаци што денеска се трупаат покрај српската и бугарската граница, како што едно време византиските императори покрај бугарската граница образувале воени населби од азијатски колонисти — Ерменци и павлиќани. Наоѓам исто така дека ако Србите и Бугарите не се помират и ако Македонците не бидат впрегнати во доброволна соработка со Бугарите и со Србите за запирањето на грчкиот бран што бавно, но сигурно се движи од југ на север, ние сите: и Србите и Бугарите и Македонците ќе потонеме во несловенското море што од сите страни не опкружува. Мислам дека само во слогата, во соработката помеѓу Србите, Македонците и Бугарите е спасот на сите нас. Србите и Бугарите спореа, печалеа Граците и Романците, ја загубија Македонија, Тракија и Добруџа.

Најважниот услов за соработката помеѓу Србите, Бугарите и Македонците е, меѓутоа, полната сло-бода во самоопределувањето на Македонците. И ете за последново прашање јас го истакнав принципот на македонскиот патриотизам и национализам, како наполно неутрален и задоволувачки и за Србите и за Бугарите и за Македонците; засега можеби поправилно би било да се рече дека еднакво не ги задоволува ни Србите, ии Бугарите ниту пак Македонците.

Бидејќи од српско-бугарската несогласност стра-даме стред се ние, Македонците, наш долг е да го бараме средството и патот за помируањето. Тоа не тера „да не си ја знаеме" до денеска народноста и да им кажеме и на Србите и на Бугарите: заборавете ја својата великосрпска и великобугарска идеја, откажете се да ни го натрапувате вашиот национализам и патриотизам, во основата на кој лежи претпочитувањето на вашите интереси пред нашите. Дајте ни да си имаме свои разбирања за нашите односи спрема вас и спрема вашиот спор за нас и за нашата татковина, како и за средствата со кои ќе се дојде до општо јужнословенско добрување. Дајте ни да си имаме свои, македонски национални чувства и да создаваме македонска култура, како што сме го правеле тоа со векови и кога нашата татковина не влегувала во една држава со вашата.

Како Македонци, ние ќе бидиме пополезни и на Македонија, и на Бугарија и на Србија, воопшто на целото јужно словенство, отколку како Бугари или Срби.

Како Бугарин јас одамна би рекол: Каква ти Македонија! И тука ми е добро, нема зошто да мислам за она што е веќе загубено. Но како Македонец, јас во Бугарија се чувствувам како на туѓина, каде што навистина се наоѓам меѓу родни браќа, но не сум си дома, во својата татковина. Таа е таму, каде што сум се родил и каде што јас треба да си ги оставам коските, каде што треба да отиде мојот син, ако не ми биде судено да отидам јас лично.

Свеста и чувството дека сум Македонец треба да стојат повисоко од се друго на светов. Македо-нецот не треба да се слева и да се обезличува жи-веејќи меѓу Бугари и Срби. Ние можеме да ја кон-статираме близоста на српските, бугарските и македонските интереси, но се треба да биде оценувано од македонско гледиште.

Беззаветната и безгранична љубов кон Македо-нија, постојаното мислење и работење за интересите на Македонија и полн конзерватизам во пројавите на македонскиот национален дух: јазикот, народната поезија, наравите, обичаите — ете ги главните црти на македонскиот национализам, изјаснет преку „простачките умувања на еден човек што уште не си ја знае народноста".

Но ние не сме егоисти. Ние не мислиме само за себеси. Ние сме готови да им услужиме и на Ср-бите и на Бугарите, под услов услугата да ни биде доброволна, а не изнудена.

Знаат ли Србите со што ќе им услужиме: ние сите ќе изумреме, но нема да дозволиме грчка нога да ги пречекори денешните граници на српска и бугарска Македонија. Но тоа ќе го направиме ние како Македонци, но не и како Срби. Со Грците ние ќе се бориме, зашто се единствените наши векoвни историски непријатели. Целата наша македонска национална историја е полна со борби против Грците. Борба со Бугари и со Срби не познава македонската историја: Бугарите и Србите ги почитуваа националиите права на Македонците во средните векови и само Грците ни го убиваа националниоот дух и не денационализираа. Тие и денеска не гонат од родните пепелншта и следствено не потсетуваат за нашиот стар историски долг да ги изгониме неканетите гости од нашите дедовски, предедовоки земји.

Тоа е македонското национално чувство, тоа е историскиот позив на Македонецот што може да го исполни само како слободен и рамноправен граѓанин на Југославија, на когошто му е дозволено да мисли, да чувствува, да зборува и да дејствува како Македонец.



К. Мисирков : Самоопределението на македонците, „Мир", 7427, 25. III 1925, 1.






Тема Re: От трън , та на глог...нови [re: make]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано17.02.04 14:36



Ми, самоопределяй се, кой те спира.
Но остави костите на фараоните на мира на-после.Все пак , те са знаели най-добре какви са и са намерили начин да го демонстрират.И се знае от целия днешен свят,нали!



Тема ne li vi lici ova na borba medju nauka i sknhetizaнови [re: make]  
Авторmake (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:36



koj ke pobedi, jas se oblozuvam na naukata.

Samo nejasno mi e do koga ke se pravite na cuknati.



Тема pobaraj gi mojte postovi za svetskite avtoritetiнови [re: Zaples]  
Авторmake (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:39



, pa posle pisuvaj, vaka epten smesen si mi

Ne se sekiraj ke gi postiram pak. Pa ke procitas, ako te mrzi sega.



Тема Re: 1601 godina "Kralstvoto na Slovenite" od Mauro Orнови [re: make]  
АвторAл. Makeдoнckи (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:40



Паисий Хилендарски е македонски българин роден в гр. Банско /Пиринска Македония/ през 1722 година и е пръв идеолог на българското национално възраждане. През 1762 година завършва написването на "История славянобългарская", която поставя началото на новобългарската литература. Сега оригинала на тази история се съхранява в Зоографския манастир в Гърция.
Ето какво пише Паисий:
1762 година
"Внимавайте, вие читатели и слушатели, роде български, които обичате и имате присърце своя род и своето българско отечество и желаете да разберете и знаете известното за своя български род и за вашите бащи, прадеди и царе, патриарси и светии, как изпърво са живели и прекарвали. За вас е потребно и полезно да знаете известното за делата на вашите бащи, както знаят всички други племена и народи своя род и език, имат история и всеки грамотен от тях знае, разказва и се гордее със своя род и език.
Така и аз ви написах подред това, което е известно за вашия род и език. Четете и знайте, за да не бивате подигравани и укорявани от други племена и народи. Твърде много обикнах българския род и отечество и много труд употребих да събирам от различни книги и истории, докато събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българско отечество и обичате да знаете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!
Но някои не обичат да знаят за своя български род, а се обръщат към чужда култура и чужд език и не се грижат за своя български език, но се учат да четат и говорят по гръцки и се срамуват да се нарекат българи. О неразумни юроде! Защо се срамуваш да се наречеш българин и не четеш и не говориш на своя език? Или българите не са имали царство и държава? Толкова години са царували и са били славни и прочути по цялата земя и много пъти са взимали данък от силни римляни и от мъдри гърци. И царе, и крале са им давали своите царски дъщери за съпруги, за да имат мир и любов с българските царе. От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, първо те са имали патриарх, първо те са се кръстили, най-много земя те са завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най-почитани и първите славянски светци просияли от българския род и език, както и за това подред написах в тая история. И за това българите имат свидетелство от много истории, защото всичко е истина за българите, както споменах.
Но поради що ти, глупави човече, се срамуваш от своя род и се влачиш по чужд език? Но, рече, гърците са по-мъдри и по-културни, а българите са прости и глупави и нямат изтърчени думи. Затова, казва, по-добре да се присъединим към гърците. Но виж, неразумни, от гърците има много народи по-мъдри и по-славни. Оставя ли някой грък своя език и учение и род, както ти, безумни, оставяш и нямаш никаква придобивка от гръцката мъдрост и изтърченост? Ти, българино, не се мами, знай своя род и език и се учи на своя език!......."
"Аз видях, че много българи постъпват така и отиват по чужди език и обичай, а своя хулят. Затова тук написах за ония отцеругатели, които не обичат своя род и език; а за вас, които обичате да знаете и слушате своя род и език, написах да знаете, че нашите български царе, патриарси и архиереи не са били без летописни книги и кондики. Толкова години са царували и господствували на земята и са имали царски истории и архиерейски кондики, знания за всичко и за много български светци жития и служби....."
"Някой си Маврубир*, латинец, превел от гръцки една кратка история на българските царе, но съвсем кратко - едва се намериха техните имена и кой селд кой е царувал. Самият този Маврубир e написал: "Така казват гърците поради завистта и ненавистта, която имали към българите. Не са описали храбрите постъпки и славните дела на българския народ и царе, но накратко и противното писали, както им е било удобно, за да не се срамуват, че българите много пъти са ги побеждавали и са взимали от тях данък." От този Маврубир и от много други истории събрах за много време същественото, поразпространих и съставих тая историйца."

*Маврубир - Мавро Орбино, автор на книгата "Царството на славяните" /1601 година/, от което съчинение се е ползвал Паисий Хилендарски.



Тема Re: 1601 godina "Kralstvoto na Slovenite" od Mauroнови [re: make]  
Автор krez_ (космонавт)
Публикувано17.02.04 14:41



Бравос!

Мен ако питаш никой от Скопските историчари не е прескочил нивото на историчар от 1601 г, щом ползваш информация от такива източници като чиста монета.


Стократно сме я дъвкали темата какво точно е казал Орбини и какво е излъгал, не си струва труда да се хабим и за теб отново. На теб ти е много по-нужна психоаналитична консултация, за да се освободиш от нервното напрежение, което изпитваш ако не постнеш някоя умопомрачителна глупост на форумов.



P.S. Щях да забравя: како си днес бе, полуграмотен педере?

Редактирано от krez_ на 17.02.04 14:44.



Тема Pijsij izramnova bugarin so slovenin.нови [re: Aл. Makeдoнckи]  
Авторmake (Нерегистриран)
Публикувано17.02.04 14:48



So cej najverojatno da gi obedini slavjanskite i bugarskite pleminja.
No vistinata e deka bugarite se odelno pleme od slavjanite a slavjanite se ustvari makedoncite.

Medju drugoto vo knigata na Pijsij ima mnogu nevistini i kako takva taa ima samo umetnicki i karakter a ne istoriski.
Dokolku knigata na pisjsij se zema kako istoriski fakt togas ima li pogolem fakt za belegot na makedoncite na ovie prostori od biblijata. Kade apostol pavle go siri hristijanstvoto medju makedonciet i ja "ZAPOZNAVA UBAVATA MAKEDONKA LIDIJA"
Citajte be ludje citajte.



Тема Re: е,убавонови [re: make]  
Автор Zaples (разсеян такъв)
Публикувано17.02.04 14:52



Айде сега ги побарай ги и постовите на светските авторитети за теб.
Ич не ми е гайле. Боли ме, напр., че мнозинството в самата Македония не пише правилно на македонски език.После и за наука да пишат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.