Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:35 19.06.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Христофор Тзавела?  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ ()
Публикувано04.12.03 17:29



Имате ли читано за него? В гуугъла почти нищо не ми намира, а разбрах че бил интересна личност с интересен живот. Ако ми дадете някой линк ще ви бъда благодарен:)



Тема Re: Христофор Тзавела?нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторЩъpkoт (Нерегистриран)
Публикувано04.12.03 18:47



Ми той си е жив и здрав и живее в София..познавам децата му, има две дъщери и един син...симпатяги са...



Тема Re: Христофор Тзавела?нови [re: Щъpkoт]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ ()
Публикувано04.12.03 19:02



А има ли пишувано некакви статии (артикли)?



Тема Re: Христофор Тзавела?нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторЩъpkoт (Нерегистриран)
Публикувано04.12.03 19:09



Има предимно етнографски материали, студии от Егейска Македония, той е, ако не се лъжа от село Руля, Костурско. Фамилията е странна, може би влашка или епирска, но са българи. Има огромен архив с извънредно интересни материали за 30-те години, за който говори с Кеворк веднъж и каза как разни комунистически дейци от БКП пеели като славейчета, че са "македонци" по това време, па после се извъртели...каза също така, че би продал тоя архив но за солидна сума...Току-виж Скопие се бръкне за архивот...изглежда си струва парите...



Тема Re: Христофор Тзавела?нови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторЩъpkoт (Нерегистриран)
Публикувано04.12.03 19:15







Тема Точно преди малко в една книжарницанови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторПocмaтpaч (Нерегистриран)
Публикувано04.12.03 19:40



видях спомени и матерали на костурския поп Търпо Поповски, току-що издадени от Тзавелла. Отдавна искам да си поговоря с него, но все не успявам. Знам, че според семейната митология родът му е основан от някакъв венецианец Дзавелла, преселил се в Епир. Имат прапрапр...дядо, който действително е съратник на Байрон по време на т.нар Гръцка революция, предвождана от гърцизирани албанци от Епир.
Впоследствие, родът се разделил на две части - едните отишли в Атина и дори твърдят, че имало гръцки министър-председател от този род. Другите се заселват в Костурско и се българизират. Струва ми се, че самият Христофор е "дете-бегалец" - т.е. е сред евакуираните или отвлечените през 1948 г. деца от Егейска Македония. Мисля, че е изпратен като много други костурски деца в Чехословакия, по-специално в Моравия, Брно.
Впоследствие, Христофор се подвизава в Канада, където явно се озовава по егейска линия. Научава след чешкия и английски, заради което дори пише поезия на английски. В Канада може би попада освен на МПО, също и на някои македонистични среди, заради което впоследствие отива да живее в Скопие. По време на земйотрсот 1963 г. вече е в Скопие. Там го научава и йазикот.
България всъщност му е последното местожителство, затова и литературният български и досега му куца. Смята се за "македонски българин", но има всякакви връзки на "селско-регионална" костурска основа с всякакъв тип егейци в Чехия, Канада и пр.
Това поне са нещата, които знам от негова роднина.



Тема Re: Точно преди малко в една книжарницанови [re: Пocмaтpaч]  
Автор »№*ы{|}lЏ3©®™ ()
Публикувано04.12.03 20:21



За Щъркот - доколкото аз разбрах родното му село се казвало Руй, Костурско.
Според моите източници следвал някакъв вид славистика в Чехия и решил да отиде в Македония (нали все пак е "македонец":) Там обаче разбрал че науката не важи. В крайна сметка дошъл в България защото си знаел че македонците са българи:)
За родът му чух че бил от 14-ти век:)

Благодаря за отговорите!



Тема Re: НЕ СИ РАЗБРАЛ ПРАВИЛНОнови [re: »№*ы{|}lЏ3©®™]  
АвторЦAKATA (Нерегистриран)
Публикувано04.12.03 20:30



Родното му село е Рула(я) , същото от , което е убиецът на екзархийският учител Лазар Поп Трайков - Коте, който лично носи глвата на владиката Каравангелис.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.