Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:47 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТА  
АвторKOMУHИCT (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 12:02



В тези два форума царува най-жестоката националистическа цензура, която съм виждал. Току спомена думичката "българин" и Goodbyyyyyyyyyyye!



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: KOMУHИCT]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 15:09



Az lichno postradah na www.ajvar.com.

Parvo mi trieha postingite.
Posle mi zabraniha nika, a sled kato se preregistrirah me otrjazaha i po IP adres.

Takava e "slobodata" v dneshna Makedonija.

Ste pomolja Bulgarite v chuzbina da me zamestjat zastoto po-trudna ste gi otrezat po IP adres.

Pozdrav Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 15:18



S goliamo udovolstvie, ama ajvar.com ne bachka

Btw ima mnogo site-ove s "free shells". Idi, registrirai se na 5-6 i minavai ot tam, puk neka ti bannvat IP adresa, shte se ozoriat dokato gi forbidnat vsichki . Makar che se sumniavam v smisala na prisustvieto na bulgari v takiva forumi. Te obiknoveno se poseshtavat ot silno podkovani veche make-ta.
Tuk e kude-kude po-dobre, zashtoto imame dobri subesednici s niakakvi argumenti.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 15:31



Zravej irq,

sigurno li e che ne raboti? Az si misleh che sa me zabranili?
Zastot mi kazva "Access Forbiden".

Izvinjavaj za vaprosa , no kakvo e tova free shell i kak bih mogal da go polzvam?

A za prisustvieto na podobni site-ove smjatam che e mnogo vazno, zastoto mezdu tezi bezmozachnite ima i normalni hora koito samo chetat i rjadko se osmeljavat da postvat. Trajbva poveche tarpenie i uporstvo.

Pozdravi Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 15:47



Ami za free shell...

Otidi na www.google.com i potursi neshta za free shell, ne znam na izust site-ove, tam triabva da izlezat dosta. Ako ne namerish nishto, koeto da ti e v pomosht mi pishi na maila i kato nameria vreme shte ti dam podrobna informacia.

Moje bi si prav, za fakta che triabva da se prisustva i na takiva mesta kato ajvar.com, no az ne moga da izdurjam . Dori da ne biah bulgarka, pak shtiah da si zadavam vaprosi otnosno logikata na tezite im. No kakto i da e.. Ajvar.com naistina ne bachka ot izvestno vreme, relano tova koeto pokazva, e che ima prekaleno mnogo lognati user-i, no ne viarvam tova da e istinskata prichina. Edin gospod znae ..



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 15:57



Ako ni chete njakoj ot chuzbina neka opita dali www.ajvar.com raboti!!!

Ako da, znachi che sa zabranili povecheto ot BG IP range-ovete.

Za Ajvar moga da to kaza che izdarzah poveche ot 4 meseca, no javno te ne me izdarzaha nakraja.

Znam che mnogo po-lesno e tuk, kadeto ima mnogo samishlenici, no istinata e tam i trjabva da ja posrestnem takava kakvato e nezavisimo dali tova ni haresva ili ne.

Tezi hora sa iztragnati ot koren i naj-lesno e da se hvanat za komunizma SDSM i nacionalizma "Makedonizma". Nie trjabva da im pomognem da parvo da se pochustvat svobodni i sled tova da se zapitat kakvi sa.

Pozdrav Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 16:03



Az sum izvun Bulgaria i sus sigurnost ne e zabranen moia klas ot IP-ta. Prosto e naakan site-a, ili sa go zatvorili za vsichki, osven tezi koito znaiat kak da vleznat, koi znae ..

A za ajvar.com, ne znam, nikoga ne sum hodila tam, ili moje bi 1-2 puti. Chestno kazano az sum na mnenieto, che vseki koito iska da znae, moje da nameri informacia. Ako ima otvoren duh, shte otkrie istinata, ako ne.. shte prechupva vsichko prez svoiata si prizma. Tova vaji i za bulgarite i za makedoncite i za vsichki..

Tochno zatova mi haresva tozi forum, zashtoto ne se poddurjat inatski samo faktite, koito ni iznasiat, a se priznavat i nashite greshki.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 16:13



E tozi otgovor me uspokoi, znachi moze bi ne sa me zabranili. Zastoto polozih mnogo usilija za da ostana tam. Dori zapochnah da pisha na "Makedonski" za da ne me trijat.

A za tova che kojto iska vinagi moze da stigne do istinata si prava,
no ne znam dali si bila skoro v MK. Az sam hodil dosta chesto osobeno prez poslednite dve godini i moga da ti kaza che obiknovenite Makedonci sa mnogo zle sas obrazovanieto, moze bi narocno naroda s izkljuchenie na malka chast ot pro-Srbski nastroenata intelegencia e darzan v nevezestvo.
Taka che trjabva di im se pomaga, ne visikomerno a tarpelivo i uvazitelno.


Pozdrav Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 16:26



Za sujalenie ne sum bila nikoga tam. No se nadiavam da mi se otvori vazmojnost da otida, kakto vuv vardarsko, taka i belomorsko. Mislia che edna ekskurzia s muja mi rodnite mesta na diadovcite mu, niama da se otrazi zle (toi ima strannia kasmet da e ot dvete mesta, no roden v shopsko, izobshto "idilia bulgarska")




Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 16:36



Moga da ti preporacham da ne polzvash ekskurzii, a da otidete s kola.
Az predi 5 godini obikolih s kola cjaloto Ohridsko ezero i izkarahme tam s jena mi 10 dena. Beshe velikolepno.
Sega za sazalenie zaradi albancite moze da se nalozi da patuvate prez Bitolja.

Za Skopje edin moj prijatel ot chuzbina kaza "The ugliest capital I have ever seen".
Grada e srinat pri zemetresenieto, a novite sgradi sa grozni i v totalitaren stil. Za mrsotijata da ne govorja. Dori ne prilicha na Bulgarski provincialen grad.
Nadjavam se sega sled kato im dadoha pari malko da zivnat.

Prez Maj sam reshil tvardo da otida do Solun. Vse pak na 330km e i e sramota da ne otida.

Pozdravi Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 16:46



Mersi za saveta, ako reshim da hodim, shte go posledvam.

Priaten den, az otivam na razhodka sled malko, che vremeto e neobichaino hubavo



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано04.04.02 17:02



Колонел,
Моята нагласа да ходя на ajvar е същата като на теб. Лошото е, че цензурът Совест ме трие веднага и това обезмисля усилията ми.

За ходене до Солун:
А не те ли интересува София- вр. Митика(Олимп)- Метеора - Солун 16-19 май?

----------------------------------------------


Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 17:08



Tozi, koito e registriral imeto ajvar.com, se kazva Dushan Daskalovski.

Smeshno kakva familia . Puk za malkoto ime.. Da go biaha krustili pone Dushmanin. HI-HI po-hitro shteshe da e



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 17:12



Здравей Боре,

Ти си ми "брат по оружие" от Ajvar.com. Ако все още има такъв site.
Най-сигурен ще бъда, ако някой от Македония ми каже че не може да "види" ajvar.com

За Солун звучи интересно, но по принцип идеята ми е да отида с кола, заедно с още едно семейство - приятели. Има си и предимства, но с екскурзия обикновено човек научава много повече и посещава по-интересни места.

Можех ли да ми кажеш повече за тази екскурзия?
Ако не тук то на Email: bg_colonel@repairman.com

Поздрави Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 17:16



Nali otide na razhodka?

Ajde bjagaj na chist vazduh i priaten den.

A za Dushman, njama da se uchudja ako Srbskite sluzbi oste darpat koncite v Makedonija. Vaprosat e kakvo pravjat nashite???

Pozdrav Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор irq (dma)
Публикувано04.04.02 17:19



Hihi, chakam da doide kompaniata za razhodka.

A Dushan.. Ne ti li zvuchi niakak si .. kato istinsko antichno-makedonsko ime?! . Toz shte da e bash ot tiah.

Do skoro



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 17:26



Za sazalenije Dushan si mi zvuchi samo katro Serbin. I ne gi obicham kato narod, az po-princip izbjagvam da kategoriziram hora koito ne poznavam lichno, ama za tezi S'rbi koito srestnah v Makedonija moga da ti kaza slednoto.

Pochti navsjakade na kljuchovi mesta v drzavata ima s'rbi. I ako dopredi 1992 e bilo politika na S'rbia, to sega sasto se priema za normalno. Donjakade poradi fakta che te sa dosta po-obrazovani i po-kvalificirani ot Makedoncite i e trudno da si otidat ot vlastta. V sastoto vreme sa parvi zastitinici na pravoto na Makedoncite za samoopredelenie, no samite te si kazvat che sa S'rbi.
Makar i da ne go pokazvat, mnogo ni mrazjat nas Bulgarite.

Pozdrav Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано04.04.02 18:07



Подробности има в клуб Туризъм в темата Олимп.
Очертава се аз с мойте деца (падаме си малко планинарчета, ама не прекалено) да се присъединим към тази екскурзия.
Можеш да ни видиш подвизите на



----------------------------------------------

Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 18:20



Боре,

Не е за мен тая работа. Преди да се оженя - да, сега жена ми има друго разбиране за приятно прекарване. Така, че ще се огранича с това да се качим на колата един петък и да прекараме уикенда в Солун и околностите и разбира се и на плаж малко.

Иначе видях снимките и много Ви се радвам.
Желая Ви приятно прекарване на цялята компания.

Поздрав Colonel



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автор Бopeтo (бърборко)
Публикувано04.04.02 19:02



Благодаря за пожеланията, Колонел!

Апропо, това с жената при мен вече не върви. Грабвам децата или те мен и отпердашваме в планината, а жената остава да се забавлява както намери за добре.

Една от снимките е направена на вр. Руен и се вижда разрушената македонска застава. Там няма никаква граница. Има черен път и с проходим автомобил можеш да преминаваш в Македония и обратно, без никакви пречки.

----------------------------------------------


Тема ajvar.com не работинови [re: colonel]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано04.04.02 19:35



colonel, поздрав!
Ajvar.com веќе неколку дена не функционира ни од Македонија; и кај нас се појавува истата порака, дека имало премногу потребители вклучени. Мене, сепак поверојатно ми е да е хакиран или да прават некои надградби и/или редирекции. Целиот сајт, имено, не работи, не само форумот.
Што се однесува до темата, јас лично сметам дека таков вид цензура не е потребна. Со такви, да не речам хистерични постапки само ние самите во лошо светло си се прикажуваме. Затоа јас и се клонев од дискусии во тие теми, оти, како што веке на двапати реков таму, се сведуваа на бесполезни кавги меѓу обични луѓе (обикновени хора) од две соседни држави што е наполно непотребно и контрапродуктивно. Секој нека си мисли како си сака и како си смета; та Грците напр. (или барем многумина од нив) не` сметаат за скопски цигани па пак нашиве политичари им го лижат... (со извинение на изразот), а ете многумина таму токму на вас се истурија. Што да се прави; тоа е тоа, иако јас најмалку сакам така да биде! Јас, и на ајвар- от кажував, сум за добри и пријателски односи помеѓу БГ и МК, на рамноправна основа поставени.
Поздрав уште еднаш.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано04.04.02 20:08



Bore,



albuma ti e strahoten.

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 23:49



Vasite samo pusat kurac!



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано04.04.02 23:56



"Dushan Daskalovski"

Imeto Dushan doagja od zborot "dusa", "dusata na narodot". Toa e staro makedonsko ime.
Prezimeto Daskalovski, doagja od zborot "daskal" sto znaci "ucitel", isto makedonski zbor. Nekoj od taa familija vo remeto bil ucitel, odnosno toa znaci deka toa e ucitelska familija.

I tuka nema nisto loso ni vo imeto ni vo prezimeto - narodno makedonsko. Jas ne znam sto losi frustracii ima vo vaseto razmisluvanje ta lugjeto gi gledate kako gjavoli ili dusmani. A sto e naj bitno niti go poznavate covekot niti negovata familija. Toa mora da e razmisluvanje na nekoja bolna licnost.

Vakvoto vase loso razmisluvanje zracci na site strani, i vie ocekuvate nekoj da ve prifati takvi ili da vi bide prijatel. Ne. Vie toa ne go dozvoluvate niti go zasluzuvate. I treba da se zasramite od vakvite razgovori.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: moni]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 00:12



Ooo Moni Pederot ot Skopje? Pa deka si ti be duso? Ama ti si mnogu glup be mojto momce..Ti trebe da sedis doma i da ne se pokazuvas pred lugjeto, a ne da ulazis u Internet..
Stefan Dusan i on je Makedonac u stvari, a?

A daskal e makedonska dyma, kolkoto i saobracaj...Idva ot grckoto didaskw, koeto znaci prepodavam, na grcki e didaskalos ( daskalos)- ucitel...Ama jas trebe na takvi kato tebe moroni pare da vi zemam...Aman ot debili! Begaj pasi guske..

A, da ne zaboravim.. Koj ti e rekal, duso, ce sakame da sme prijateli bas so takvi kato tebe? So po bedni i po prosti ot nas ne e arno da se druzime...



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: moni]  
Автор tulsa ("ispanetz")
Публикувано05.04.02 00:17



A be chuvali sme nie za kral Stefan Dushan/dushata na naroda/
deto zavladyal makedonskite zemi.Sigurno toy vi e ostavil "staroto si makedonsko ime...Inache v Bulgaria ot dusha obrazuvat imeto Dushko
/Dushko Dobrodushkov-edin literaturen geroy deto mnogo oobichal da
yade tikva/.
A za daskal, sigurno si chuval , che tova si e hubava duma, ama ne
e bash slavyanska.Osven ot Sande makedonski da e ostanala.
Familia Daskalov sashto ima v Bulgaria.Az samia sahto sum daskaluval
i mnogo obichah da se karam i nakazvah neposlushnite uchenici!
"Banirah" gi ot lekciata..



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: irq]  
АвторChetnik Mk (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 01:50



Dushan mi se vika i bratuced mi be govedo.

Car Dushan silni

Ej podobro ne doagjaj u Mk, ako te sretnam, mameto mamino



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
АвторChetnik (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 01:57



Jas vaka kje ti kazam, kjelavico

Ubavo sto se javi i da ti kazam deka tvoite mili bugarski prijatelcinja go hakraa sajtot. Strana pretrpe verizni napadi i optovaruvanje od sto serverot nekolku pati padna, konstatirano e od kade i kako.

Ali ubavo da se vidi deka imalo i kako tebe, pa nie i te znaeme, ebati dzabolebarot i ne se sokrivaj na ajvar, ako si Bugar kazi si, ne se srami, kazi si , ne e tolku strasno i Bugar da si.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Автормoни (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 08:26



Колонел, не е проблем за женати. Ти слободно оди за Солун, јас ке ти ја причувам. Само како што е вицот за бугаринот - пилот, пред да се вратиш, ако ги видиш моите кондури пред вратата на твојата куќа да се поголеми од твоите, потроши си 5 стотинки, да и се јавиш на женати дека ке дојдеш за половина час. На време да се спремам и да ја оставам задоволна, а ти насмејан и задоволен. А и се исплаќа за 5 стотинки да не си развалиш бракот.

Ова ке ти дојде како природна цензура. Женати задоволна што ти не знаеш ништо, а ти среќен, што и покрај таков каков си, женати ке те прими дома.



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаиннови [re: Chetnik]  
Автормoни-eбaчoт (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 08:33



Дека си бе бугар, и тука ли се јавуваш. Од работа не ли ти го конфискуваа компјутерот, или уште си на работа, ама сега покриваш Пиринска Македонија.

хе хе хе
ќе го пушиш ти уште, те знам јас тебе



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаиннови [re: мoни-eбaчoт]  
АвторMakedonec (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 08:51



Sus be kyorpe, kyuti si u aivarot i ne mochkai po nashiot forum.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:00



Dobro utro Bore,

Oste mi e malka sterkata - samo na 3g., inache za po-natatak sigurno i pri men ste stane taka.

Tova za granicata sigurno e taka, no povjarvaj mi ako ne si mesten vednaga ste te pipne policijata. Po interesno mi e kakvi sa nastroenijata v pogranichnite rajoni, kato Strumica-Petric?

Dali horata, (ta te sa si roda) tam sa malko po-svobodni ot tezi v Skopje?

Pozdrav Colonel



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:15



Zdravej Konstantin,

Blagodarja ti za informacijata za ajvar.com. Radvam se che si protiv cenzurata, tja ne bi mogala da bade polezna nikomu.
Predi da badesh Bulgarin, Makedonec ili ..., trjabva da badem choveci, samo togava ima shans istinata da bade po-blizu do nas.
Radikalnite nacionalistichni pozicii, samo navreduvat. Ne sveta nema cerno i belo.
Az obicham istorijata, no ne tazi kojato njakoj e pisal za politicheski celi, a tazi ot pisana ot pisateli, poeti i ochevidci na sabitijata.

Edin ot documentite kojto hvarlja mnogo svetlina na sabitijata ot WWI i kaojto pokazva, kolko varvarska e zestoka e bila borbata za Makedonija e doklada na Karnegievata komisija sled Balkanskite vojni. Vinagi imaj predvid che Bulgarija e bila edna pobedena strana.
www.vmro.150m.com/karnegi/index.html
Za sazalenie ne mozah da namerja originala na anglijski, ako njakoj znae nezavisim link na kojto go ima publikuvan neka pishe!!

Zhelaja se naj-dobro na Makedonskija narod i po-dobar zivot.

Pozdravi Colonel



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаиннови [re: мoни-eбaчoт]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:26



Auuu Moni,

mnogo prostotija si nasabral ta chak prelivash veke. Sigurno zastoto ajvar.com ne raboti i ti nema kade da se pokazash, kolko si prost.
Vremeto e tvoeto nakazanije, duri i vo Makedonija takiva kato teb sa na izchezvane i vo Skopje nema da te tarjat da gi sramish tvoite sanarodnici.
Begaj na selo da rupash leb i chesan, che ovonja forumov.

Colonel



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: мoни-eбaчoт]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано06.04.02 18:50



Ех, Мони, Мони,
(онадач или ОНА- ден, сеедно).
Да те прашам нешто Мони: дали според тебе за да се биде добар Македонец, или пак за воопшто да се биде Македонец неизбежно треба да се мразат Бугарите и Бугарија? Од твоиве искази и постапки- изгледа да. Е ама јас таа твоја и на многумина други во мојата Македонија первертирана логика- одбивам да ја прифатам. Нацијата треба да се гради врз позитивизам (ние сме, ние сакаме, ние знаеме, ние можеме...), а не via negativa (ние не сме, не сакаме да бидеме, не можеме, не ова- не ОНА...). Натаму, народноста и јазикот се категории што не подлежат на меѓудржавно и/или меѓународно признавање или непризнавање, според тоа- сите спорови тука се излишни. Нити ме засега што некој надвор од РМ мисли за тоа, нити се оптоварувам. Ќе повторам: јас само за рамноправни и добрососедски односи со БГ се залагам, како впрочем и за со сите соседи. Впрочем, со сите соседи има по некој проблем, плус и немалку внатршни; ке повторам: Грција името ни го оспорува (името на земјата ПОДЛЕЖИ на меѓународно признавање!), и со тоа и идентитетот ВО СЕКОЈА СМИСЛА, а од друга страна (и` допуштивме да) не` купи „сосе партали“; една качачка банда на чело со Ахметиевци и Шакириевци сакаше државата да ни ја растури па на крај ги амнестиравме (ги амнестираа политичарите, за мене дури сум жив односните банда злосторничка ке си останат), а вие- за се` ви се виновни Бугарите. Државен душман No1! Е прости, ама не прифаќам.
ПС: Да ми го конфискуваат компјутерот?! Утре ке посакаш и на плоштад удулуглавечкум да ме обесат и одоздола оган да запалат, како во вестерните:))). Сета среќа што такви како тебе не се на власт во државата. Оти, токму таквите како тебе пријателе, со вакви постапки ја срамотат Макеедонската нација прикажувајќи не` пред светот како варвари и дивјаци наполнети со злоба и омраза!
ППС: Јас пушам цигари, ти- можеш по избор:)))



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Chetnik]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано06.04.02 18:58



Кој и да го хакирал сајтот- јас сум против! Не прифаќам такви методи.
ПС: Јас сум Македонец, ама не сум (србо)четник; може така?!
ППС: Да не се рече дека и сам одам via negativa: против Србите како народ и како луѓе немам ама баш ништо. Имам само против слепата југо/србо носталгија раширена низ мојата Татковина, низ Р. Македонија.



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 19:25



Konstantine,

Slava Bogu, ce ima xora kato tebe v Makedonija, s koito mozhe da se razgovarja spokojno i razumno..Slava Bogu, ce ima i drygi ucastnici ot MK tyka, s koito makar i da si govorim ponekoga prostotijki za raznoobrazie, vse pak diskutirame svobodno ( Makedonec, Laci)..No ot vkljucvanijata na Moni, Toffe, Makedonce i t.n. golema polza ne vizdam, nito za nas, nito za tex...Neka si pcujat, no efektat e nikakav..Ne bix iskal da sa mi sagrazdani, ne vervam da e mnogo lesno v MK covek da ima umerena i spokojna pozicija kato tvojata, kojato pokazva vsastnost, ce ti si napalno uveren v svojata identicnost kato Makedonec...Pozdrav!



Тема Re: за хоратанови [re: Konstantin]  
Авторkomunist (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 19:37



винаги съм казвал и пак повтарям:

ако повечето македонци бяха като Константин ние отдавна да сме признали македонска нация, език, "посебност" и т.н. и т.н. т.е. всичко, което поискат от нас и то не защото има или нема такава нация, не защото верваме в македонизма, а защото тези които признаваме са нормални и истински ХОРА, т.е. ЧОВЕЦИ - и всякакви спорове или конфликти просто не биха били възможни.



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
АвторEднa Бълrapka (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 20:29



Константине:

Благодаря ти, брате, че те има. Благодаря ти за твоя разум, толерантност, възпитаност. Благодаря за доброто чувство.

Ти извикваш отново у мене голямата ми обич и съчувствие към македонците. Бях започнала да се обезверявам и да се поддавам на враждебността, с която се сблъсквам ежедневно от страна на сърбо-комунистическите псевдомакедонци.

Разбира се: близки отношения на равна нога с братята македонци. И ако всички македонци са като тебе - интелигентни, дружелюбни люде, горди и достойнство, аз съм готова да призная и да кажа:

Бъди здрав, брате мой МАКЕДОНЕЦО, от съседна МАКЕДОНИЯ. Бъди здрав и биди здрав - на моя БЪЛГАРСКИ и на твоя МАКЕДОНСКИ език.

Ако това за теб е знак за равнопоставеност и добра воля, ако от мен това се иска - ето. Важно е да сме сме дружки. Кога ще пием по едно по тоя случай? :)))



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
Авторmoni- ke te ebam (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 21:14



Abe kostadinosk- Константине, sto kur se mesas ti be pederce edno. Koj ti zbori tebe i koj te recka tebe be peso eden ligav. Sto kur me boli sto si ja imas muvata na kapa pa sam si gi stavas ovie govna vo usta.
Malecok si i taze si ti na ovie forumi pa da razberes na kogo se obrativ. Ne kur go mesti gazot na takvoto koe e upateno prema nekoj drug. Ti ne si bugar. Si gi pomesal loncite. Ti mozebi si vo Makedonija bugar. Vo Makedonija koga ke kazes na nekogo bugar, togas mozes da se navaredis, zatoa sto znaes sto znaci toj zbor i kakva karakteristika dava toj zbor na liceto na kogo e upateno. Odi bre mocaj tamu kade se moca. Ova e bugarski forum i ovdeka zborot bugar znaci nesto drugo. Porakata mu bese upatena na "balgarinot" i znae on.

Ajde koga veke si tuka javen, prasaj gi ovie na koj jazik zboruvas i na koj jazik pisuvas ovdeka na forumuv. Pa koga ke ti odgovorat, duri togas javi se pa togas pusti mi go ova sto si go istral da go procitam. Nemam namera ni da go procitam do kraj ova sto si go napisal.



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
АвторChrtnik Mk (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 22:08



Jas sum Makedonec, a zborot "Chetnik" ne e srpski zbor, a toa sto Srbite mi se pomili i posimpaticni od Bugarite, za toa imam argumenti, koi ne moze nikoj da gi protivreci, osven Bugari.

A ti si tezok bugarofil, za toa ke se slozat 90% od Makedoncite, a toa e najloso, podobro priznaj si Bugar sum, otkolku da vikas deka si Makedonec mislejki priotoa deka sme isti so niv. Priznaj si deka sakas Makedonija da bide so Bugarija edna drzava.

E nie Makedoncite toa ne go sakame, a vo slucaj na bugarska okupacija, barame spas i so Srbija, so koja sekogas ni bilo podobro.



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Chrtnik Mk]  
АвторStrkic (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 22:22



Kisa pade, Srbija propade!



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 01:02



Ako nekoj go osetil srpskiot nacionalisticki nalet, toa sekako sum go doziveal i jas, no ne vo Makedonija. Vo Makedonija sigurno nikoj ne bi se osudil nesto takvo da demonstrira ne pred mene duri ni vo mojata blizina. I me boli takvoto za bugarskite nacionalisti. No i toj nacionalizam bil demonsriran od sosema mal broj takvi srbi i toa ne na teritorija na R.Makedonija. No edno e sigurno. Vo vrska so toa moze slobodno da se kaze deka vazi prviloto: Edinecni slucaevi ne se pravilo.

Sto ne bi rekol deka e slucaj so Bugarija. Ovdeka vazi istoto pravilo novo sprotiven pravec. Ako poedinec go priznava makedonskiot narod, nacija i jazik kako makedonski, toa ne go menuva praviloto, odnosno generalniot zaklucok deka razmisluvanjeto na Bugarija ne odi vo onoj pravec koj e zadovolitelen za nas makedoncite i ne ostava ramnodusni.

A ti Konstantine, neka ti pise nekoj na koj jazik zboruvas i pisuvas, pa posle prodolzi da pisuvas i zboris na toj jazik. Ti mozes da se osekas kako sakas, toa e tvoe pravo i toa nikoj ne moze i ne smee da ti go osporim, pa i da si makedonec a da imas blagonaklonost kon bugarite. No vo sekoj slucaj tvrdenjeto deka vo makedonija postoi nekoja "slepa jugo/srbo nostalgija, tuka si se zeznal, tuka mozes slobodno da pusis, a nikoj isto taka da ne ti rece nisto. No sigurno e tocno deka takvo nesto bugarsko, vo Makedonija, nikogas poveke nema pomine. Objasnuvanjeto e sosema jasno: bugarite so 6 oci gledaat kon nivniot reper za nacin na ziveenje, odnesuvanje, itn. Makedoncite ne samo sto ne gledaat nekoj biser vo Bugarija, nego i zaradi takviot politicki odnos na istiti toj e so priroden nagon odbiven.

Megjutoa Konstatine, toa ne e pricina ti malce da ne popusis!



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: moni]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 01:17



Moni,

Kakvo ste kazes za makedonskite nacionalisti, koito tvrdjat , ce Pirinskijat kraj bil okupiran ot BG? Merci predvaritelno!



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: moni- ke te ebam]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано07.04.02 01:56



Ќе ви одговорам тука накусо тебе и на Четникот (Чртникот:)) македонски), и тоа нека биде мојата последна реплика тука до вас; што и да пишувате понатака- нема да (ве) коментирам. Зашто, најмалку сакам да се карам јавно со мои земјаци и сонародници токму тука, независно какво мислење си создале за мене од површната анализа на само неколку мои пораки. Не сакам на злобата и омразата да продолжувам со иста мерка; впрочем не и ни Христијански тоа.
Теза: Abe kostadinosk- Константине, sto kur se mesas ti be pederce edno. Koj ti zbori tebe i koj te recka tebe be ...
Одговор: Не се нервозирај толку, де:))). На мојата порака прв Четникот искоментира, потоа ти се надоврза, обајцата со истите национални квалификации, па логично ми беше дека ми се обраќаш и ти мене. А којзнае, може не ми чини логиката, може глупав сум:))))
Теза: Vo Makedonija koga ke kazes na nekogo bugar, togas mozes da se navaredis, zatoa sto znaes sto znaci toj zbor i kakva karakteristika dava toj zbor na liceto na kogo e upateno.
Одговор: Ете зошто ти реков chill out. Те молам само оваа реченица да си ја изанализираш; види што си напишал во брзањето од лутината. Ако некому во МК му речеш така, тогаш:
-можеш самиот себе си да се навредиш:)
-можеш да се почувствуваш навреден што си се изразил така, те. што си допуштил така да се изразиш,
, и..., ај да не тупам многу:)), поентата е: требало да напишеш- да го навредиш, зашто реченицата искажана како во цитатот- нема никаква смисла.
А што се однесува до тезата: да сум ги прашал; зошто да прашувам кога одговорот не ме ни засега, ти кажав јасно во претх. порака. Битно е: се разбираме и комуницираме; ете и ти комуницираш, иако со кавги и нискости.

Сега кусо и до Четникот:
Од четник има и по- четник (а богами и нај- четник:) ); ама ке се согласиш, од Дража- Чича Михајлович, водачот на четниците, поголем четник немало. Или покојни Аркана за таков го сметаш?:))). Е па јас сум си почетник (без цртичка!) на Форумов, ама четник како горенаведените- благодарам, не сакам ни на сон да бидам. Јас си ја сакам својата Македонија, таа ми/ни е Татковина и апелирам ако биде загрозена, чарето самите ние да си го бараме (спомни си зошто волкот е дебел во вратот). Еве и директно на твоите тези:
Теза: Priznaj si deka sakas Makedonija da bide so Bugarija edna drzava.
Одговор: ПРИЗНАЈ, П&ЗДА ТИ МАТЕРИНА, ПРИЗНАЈ!! (Од монологот на Мето Јованоски во филмот „Тетовирање“). Е не признавам! Не признавам зашто не е така. Признавам дека ја сакам Р. Македонија како самостојна, суверена и унитарна држава со граѓанско уредување, којашто НА РАМНОПРАВНИ ОСНОВИ ке гради добри односи со своите соседи (па и со другите, несоседни држави, големи или мали седно); признавам дека еден ден, во рамките на претх. кажаното, посакувам МК и БГ да заживеат нормално добрососедски, без комплекси и по европејски; признавам дека во рамките на првонаведеното најтешко ке ни оди со Албанците, но сепак сметам оти и со нив ке е нужно да се обидеме (во БГ велат: да се опитам); сето тоа го признавам и најодзади: признавам само тоа дека не сум бугарофоб. Не сум и не сакам да бидам, оти:
- слепата омраза an- bloc кон еден народ ништо добро не може да ни донесе, и
- веке реков: не ја градам својата македонштина via negativa, и не сметам за потребно да мразам и навредувам за да се докажам како Македонец. Напротив, кон сечие мнение се трудам да бидам толерантен, со исклучок на богохулието, сатанизмот, тоталитаристичките пројави и тероризмот/ бандитизмот како напр. оној на „дружината“ на Ахмети. Ете тука ми е „црвената линија“.
Теза: E nie Makedoncite toa ne go sakame, a vo slucaj na bugarska okupacija, barame spas i so Srbija, so koja sekogas ni bilo podobro.
Одговор: Пријателе, приспомни си го она за вратот на волкот што ти го кажав погоре. Ако некого викнеш да те „ослободува“ од некој трет, тогаш тој, „ослободителот“, на крајот ке ти се преобрази во уште пострашен и жесток поробител! Благодарност за такво „ослободување“, токму тоа е окупација и тоа, иронично, окупатот сам да си го повикаш:). И не секирај се, Бугарија не гледам да има намера да не` окупира:))).

Бидете ми поздравени сите вие кои се заинтересиравте од овие мои скромни коментари; јас навистина ке се потрудам да се повлечам за понатаму. А и Ајвар- от, се надеваме, ке се „одблокира“ наскоро:)



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
Авторkomunist (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 15:57



Skapi Konstantine, makedonski prijatelju!
Ne se povlekuvai!!!!
Tuka si u doma si
Da zivee makedonskiot narod - POSEBEN i raven na bugarskiot!!!!
(ova e SAMO za Konstantin)



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Авторsos (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 04:05



PAK UBO SI POMINAL !!! AKO BEV JAS I KE TE EBEV !!!!!



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: moni- ke te ebam]  
АвторSOS (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 04:16



ABE STO E SO TEBE ??? JAS SUM NA FORUMOV ZA PCUENJE, AJDE SMIRI MALKU ZIVCI I OSTAVIGO TOA NA MENE.



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Shtrkot]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 06:47



MIslis na "pirinskiot del privremeno pod okupacija na bugarija?"

Taka velat oni, jas ne ja podrzuvam taa teza vo celina. Nesto ima da se odzeme nesto da se dodade.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.