Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:10 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
АвторChrtnik Mk (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 22:08



Jas sum Makedonec, a zborot "Chetnik" ne e srpski zbor, a toa sto Srbite mi se pomili i posimpaticni od Bugarite, za toa imam argumenti, koi ne moze nikoj da gi protivreci, osven Bugari.

A ti si tezok bugarofil, za toa ke se slozat 90% od Makedoncite, a toa e najloso, podobro priznaj si Bugar sum, otkolku da vikas deka si Makedonec mislejki priotoa deka sme isti so niv. Priznaj si deka sakas Makedonija da bide so Bugarija edna drzava.

E nie Makedoncite toa ne go sakame, a vo slucaj na bugarska okupacija, barame spas i so Srbija, so koja sekogas ni bilo podobro.



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Chrtnik Mk]  
АвторStrkic (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 22:22



Kisa pade, Srbija propade!



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 01:02



Ako nekoj go osetil srpskiot nacionalisticki nalet, toa sekako sum go doziveal i jas, no ne vo Makedonija. Vo Makedonija sigurno nikoj ne bi se osudil nesto takvo da demonstrira ne pred mene duri ni vo mojata blizina. I me boli takvoto za bugarskite nacionalisti. No i toj nacionalizam bil demonsriran od sosema mal broj takvi srbi i toa ne na teritorija na R.Makedonija. No edno e sigurno. Vo vrska so toa moze slobodno da se kaze deka vazi prviloto: Edinecni slucaevi ne se pravilo.

Sto ne bi rekol deka e slucaj so Bugarija. Ovdeka vazi istoto pravilo novo sprotiven pravec. Ako poedinec go priznava makedonskiot narod, nacija i jazik kako makedonski, toa ne go menuva praviloto, odnosno generalniot zaklucok deka razmisluvanjeto na Bugarija ne odi vo onoj pravec koj e zadovolitelen za nas makedoncite i ne ostava ramnodusni.

A ti Konstantine, neka ti pise nekoj na koj jazik zboruvas i pisuvas, pa posle prodolzi da pisuvas i zboris na toj jazik. Ti mozes da se osekas kako sakas, toa e tvoe pravo i toa nikoj ne moze i ne smee da ti go osporim, pa i da si makedonec a da imas blagonaklonost kon bugarite. No vo sekoj slucaj tvrdenjeto deka vo makedonija postoi nekoja "slepa jugo/srbo nostalgija, tuka si se zeznal, tuka mozes slobodno da pusis, a nikoj isto taka da ne ti rece nisto. No sigurno e tocno deka takvo nesto bugarsko, vo Makedonija, nikogas poveke nema pomine. Objasnuvanjeto e sosema jasno: bugarite so 6 oci gledaat kon nivniot reper za nacin na ziveenje, odnesuvanje, itn. Makedoncite ne samo sto ne gledaat nekoj biser vo Bugarija, nego i zaradi takviot politicki odnos na istiti toj e so priroden nagon odbiven.

Megjutoa Konstatine, toa ne e pricina ti malce da ne popusis!



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: moni]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 01:17



Moni,

Kakvo ste kazes za makedonskite nacionalisti, koito tvrdjat , ce Pirinskijat kraj bil okupiran ot BG? Merci predvaritelno!



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: moni- ke te ebam]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано07.04.02 01:56



Ќе ви одговорам тука накусо тебе и на Четникот (Чртникот:)) македонски), и тоа нека биде мојата последна реплика тука до вас; што и да пишувате понатака- нема да (ве) коментирам. Зашто, најмалку сакам да се карам јавно со мои земјаци и сонародници токму тука, независно какво мислење си создале за мене од површната анализа на само неколку мои пораки. Не сакам на злобата и омразата да продолжувам со иста мерка; впрочем не и ни Христијански тоа.
Теза: Abe kostadinosk- Константине, sto kur se mesas ti be pederce edno. Koj ti zbori tebe i koj te recka tebe be ...
Одговор: Не се нервозирај толку, де:))). На мојата порака прв Четникот искоментира, потоа ти се надоврза, обајцата со истите национални квалификации, па логично ми беше дека ми се обраќаш и ти мене. А којзнае, може не ми чини логиката, може глупав сум:))))
Теза: Vo Makedonija koga ke kazes na nekogo bugar, togas mozes da se navaredis, zatoa sto znaes sto znaci toj zbor i kakva karakteristika dava toj zbor na liceto na kogo e upateno.
Одговор: Ете зошто ти реков chill out. Те молам само оваа реченица да си ја изанализираш; види што си напишал во брзањето од лутината. Ако некому во МК му речеш така, тогаш:
-можеш самиот себе си да се навредиш:)
-можеш да се почувствуваш навреден што си се изразил така, те. што си допуштил така да се изразиш,
, и..., ај да не тупам многу:)), поентата е: требало да напишеш- да го навредиш, зашто реченицата искажана како во цитатот- нема никаква смисла.
А што се однесува до тезата: да сум ги прашал; зошто да прашувам кога одговорот не ме ни засега, ти кажав јасно во претх. порака. Битно е: се разбираме и комуницираме; ете и ти комуницираш, иако со кавги и нискости.

Сега кусо и до Четникот:
Од четник има и по- четник (а богами и нај- четник:) ); ама ке се согласиш, од Дража- Чича Михајлович, водачот на четниците, поголем четник немало. Или покојни Аркана за таков го сметаш?:))). Е па јас сум си почетник (без цртичка!) на Форумов, ама четник како горенаведените- благодарам, не сакам ни на сон да бидам. Јас си ја сакам својата Македонија, таа ми/ни е Татковина и апелирам ако биде загрозена, чарето самите ние да си го бараме (спомни си зошто волкот е дебел во вратот). Еве и директно на твоите тези:
Теза: Priznaj si deka sakas Makedonija da bide so Bugarija edna drzava.
Одговор: ПРИЗНАЈ, П&ЗДА ТИ МАТЕРИНА, ПРИЗНАЈ!! (Од монологот на Мето Јованоски во филмот „Тетовирање“). Е не признавам! Не признавам зашто не е така. Признавам дека ја сакам Р. Македонија како самостојна, суверена и унитарна држава со граѓанско уредување, којашто НА РАМНОПРАВНИ ОСНОВИ ке гради добри односи со своите соседи (па и со другите, несоседни држави, големи или мали седно); признавам дека еден ден, во рамките на претх. кажаното, посакувам МК и БГ да заживеат нормално добрососедски, без комплекси и по европејски; признавам дека во рамките на првонаведеното најтешко ке ни оди со Албанците, но сепак сметам оти и со нив ке е нужно да се обидеме (во БГ велат: да се опитам); сето тоа го признавам и најодзади: признавам само тоа дека не сум бугарофоб. Не сум и не сакам да бидам, оти:
- слепата омраза an- bloc кон еден народ ништо добро не може да ни донесе, и
- веке реков: не ја градам својата македонштина via negativa, и не сметам за потребно да мразам и навредувам за да се докажам како Македонец. Напротив, кон сечие мнение се трудам да бидам толерантен, со исклучок на богохулието, сатанизмот, тоталитаристичките пројави и тероризмот/ бандитизмот како напр. оној на „дружината“ на Ахмети. Ете тука ми е „црвената линија“.
Теза: E nie Makedoncite toa ne go sakame, a vo slucaj na bugarska okupacija, barame spas i so Srbija, so koja sekogas ni bilo podobro.
Одговор: Пријателе, приспомни си го она за вратот на волкот што ти го кажав погоре. Ако некого викнеш да те „ослободува“ од некој трет, тогаш тој, „ослободителот“, на крајот ке ти се преобрази во уште пострашен и жесток поробител! Благодарност за такво „ослободување“, токму тоа е окупација и тоа, иронично, окупатот сам да си го повикаш:). И не секирај се, Бугарија не гледам да има намера да не` окупира:))).

Бидете ми поздравени сите вие кои се заинтересиравте од овие мои скромни коментари; јас навистина ке се потрудам да се повлечам за понатаму. А и Ајвар- от, се надеваме, ке се „одблокира“ наскоро:)



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
Авторkomunist (Нерегистриран)
Публикувано07.04.02 15:57



Skapi Konstantine, makedonski prijatelju!
Ne se povlekuvai!!!!
Tuka si u doma si
Da zivee makedonskiot narod - POSEBEN i raven na bugarskiot!!!!
(ova e SAMO za Konstantin)



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: colonel]  
Авторsos (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 04:05



PAK UBO SI POMINAL !!! AKO BEV JAS I KE TE EBEV !!!!!



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: moni- ke te ebam]  
АвторSOS (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 04:16



ABE STO E SO TEBE ??? JAS SUM NA FORUMOV ZA PCUENJE, AJDE SMIRI MALKU ZIVCI I OSTAVIGO TOA NA MENE.



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Shtrkot]  
Авторmoni (Нерегистриран)
Публикувано08.04.02 06:47



MIslis na "pirinskiot del privremeno pod okupacija na bugarija?"

Taka velat oni, jas ne ja podrzuvam taa teza vo celina. Nesto ima da se odzeme nesto da se dodade.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.