Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:06 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаиннови [re: мoни-eбaчoт]  
АвторMakedonec (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 08:51



Sus be kyorpe, kyuti si u aivarot i ne mochkai po nashiot forum.



Тема Re: armory.com/thrace~ и ajvar.com - ЦЕНЗУРАТАнови [re: Бopeтo]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:00



Dobro utro Bore,

Oste mi e malka sterkata - samo na 3g., inache za po-natatak sigurno i pri men ste stane taka.

Tova za granicata sigurno e taka, no povjarvaj mi ako ne si mesten vednaga ste te pipne policijata. Po interesno mi e kakvi sa nastroenijata v pogranichnite rajoni, kato Strumica-Petric?

Dali horata, (ta te sa si roda) tam sa malko po-svobodni ot tezi v Skopje?

Pozdrav Colonel



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Konstantin]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:15



Zdravej Konstantin,

Blagodarja ti za informacijata za ajvar.com. Radvam se che si protiv cenzurata, tja ne bi mogala da bade polezna nikomu.
Predi da badesh Bulgarin, Makedonec ili ..., trjabva da badem choveci, samo togava ima shans istinata da bade po-blizu do nas.
Radikalnite nacionalistichni pozicii, samo navreduvat. Ne sveta nema cerno i belo.
Az obicham istorijata, no ne tazi kojato njakoj e pisal za politicheski celi, a tazi ot pisana ot pisateli, poeti i ochevidci na sabitijata.

Edin ot documentite kojto hvarlja mnogo svetlina na sabitijata ot WWI i kaojto pokazva, kolko varvarska e zestoka e bila borbata za Makedonija e doklada na Karnegievata komisija sled Balkanskite vojni. Vinagi imaj predvid che Bulgarija e bila edna pobedena strana.
www.vmro.150m.com/karnegi/index.html
Za sazalenie ne mozah da namerja originala na anglijski, ako njakoj znae nezavisim link na kojto go ima publikuvan neka pishe!!

Zhelaja se naj-dobro na Makedonskija narod i po-dobar zivot.

Pozdravi Colonel



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаиннови [re: мoни-eбaчoт]  
Авторcolonel (Нерегистриран)
Публикувано05.04.02 09:26



Auuu Moni,

mnogo prostotija si nasabral ta chak prelivash veke. Sigurno zastoto ajvar.com ne raboti i ti nema kade da se pokazash, kolko si prost.
Vremeto e tvoeto nakazanije, duri i vo Makedonija takiva kato teb sa na izchezvane i vo Skopje nema da te tarjat da gi sramish tvoite sanarodnici.
Begaj na selo da rupash leb i chesan, che ovonja forumov.

Colonel



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: мoни-eбaчoт]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано06.04.02 18:50



Ех, Мони, Мони,
(онадач или ОНА- ден, сеедно).
Да те прашам нешто Мони: дали според тебе за да се биде добар Македонец, или пак за воопшто да се биде Македонец неизбежно треба да се мразат Бугарите и Бугарија? Од твоиве искази и постапки- изгледа да. Е ама јас таа твоја и на многумина други во мојата Македонија первертирана логика- одбивам да ја прифатам. Нацијата треба да се гради врз позитивизам (ние сме, ние сакаме, ние знаеме, ние можеме...), а не via negativa (ние не сме, не сакаме да бидеме, не можеме, не ова- не ОНА...). Натаму, народноста и јазикот се категории што не подлежат на меѓудржавно и/или меѓународно признавање или непризнавање, според тоа- сите спорови тука се излишни. Нити ме засега што некој надвор од РМ мисли за тоа, нити се оптоварувам. Ќе повторам: јас само за рамноправни и добрососедски односи со БГ се залагам, како впрочем и за со сите соседи. Впрочем, со сите соседи има по некој проблем, плус и немалку внатршни; ке повторам: Грција името ни го оспорува (името на земјата ПОДЛЕЖИ на меѓународно признавање!), и со тоа и идентитетот ВО СЕКОЈА СМИСЛА, а од друга страна (и` допуштивме да) не` купи „сосе партали“; една качачка банда на чело со Ахметиевци и Шакириевци сакаше државата да ни ја растури па на крај ги амнестиравме (ги амнестираа политичарите, за мене дури сум жив односните банда злосторничка ке си останат), а вие- за се` ви се виновни Бугарите. Државен душман No1! Е прости, ама не прифаќам.
ПС: Да ми го конфискуваат компјутерот?! Утре ке посакаш и на плоштад удулуглавечкум да ме обесат и одоздола оган да запалат, како во вестерните:))). Сета среќа што такви како тебе не се на власт во државата. Оти, токму таквите како тебе пријателе, со вакви постапки ја срамотат Макеедонската нација прикажувајќи не` пред светот како варвари и дивјаци наполнети со злоба и омраза!
ППС: Јас пушам цигари, ти- можеш по избор:)))



Тема Re: ajvar.com не работинови [re: Chetnik]  
Автор Konstantin (непознат)
Публикувано06.04.02 18:58



Кој и да го хакирал сајтот- јас сум против! Не прифаќам такви методи.
ПС: Јас сум Македонец, ама не сум (србо)четник; може така?!
ППС: Да не се рече дека и сам одам via negativa: против Србите како народ и како луѓе немам ама баш ништо. Имам само против слепата југо/србо носталгија раширена низ мојата Татковина, низ Р. Македонија.



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 19:25



Konstantine,

Slava Bogu, ce ima xora kato tebe v Makedonija, s koito mozhe da se razgovarja spokojno i razumno..Slava Bogu, ce ima i drygi ucastnici ot MK tyka, s koito makar i da si govorim ponekoga prostotijki za raznoobrazie, vse pak diskutirame svobodno ( Makedonec, Laci)..No ot vkljucvanijata na Moni, Toffe, Makedonce i t.n. golema polza ne vizdam, nito za nas, nito za tex...Neka si pcujat, no efektat e nikakav..Ne bix iskal da sa mi sagrazdani, ne vervam da e mnogo lesno v MK covek da ima umerena i spokojna pozicija kato tvojata, kojato pokazva vsastnost, ce ti si napalno uveren v svojata identicnost kato Makedonec...Pozdrav!



Тема Re: за хоратанови [re: Konstantin]  
Авторkomunist (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 19:37



винаги съм казвал и пак повтарям:

ако повечето македонци бяха като Константин ние отдавна да сме признали македонска нация, език, "посебност" и т.н. и т.н. т.е. всичко, което поискат от нас и то не защото има или нема такава нация, не защото верваме в македонизма, а защото тези които признаваме са нормални и истински ХОРА, т.е. ЧОВЕЦИ - и всякакви спорове или конфликти просто не биха били възможни.



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
АвторEднa Бълrapka (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 20:29



Константине:

Благодаря ти, брате, че те има. Благодаря ти за твоя разум, толерантност, възпитаност. Благодаря за доброто чувство.

Ти извикваш отново у мене голямата ми обич и съчувствие към македонците. Бях започнала да се обезверявам и да се поддавам на враждебността, с която се сблъсквам ежедневно от страна на сърбо-комунистическите псевдомакедонци.

Разбира се: близки отношения на равна нога с братята македонци. И ако всички македонци са като тебе - интелигентни, дружелюбни люде, горди и достойнство, аз съм готова да призная и да кажа:

Бъди здрав, брате мой МАКЕДОНЕЦО, от съседна МАКЕДОНИЯ. Бъди здрав и биди здрав - на моя БЪЛГАРСКИ и на твоя МАКЕДОНСКИ език.

Ако това за теб е знак за равнопоставеност и добра воля, ако от мен това се иска - ето. Важно е да сме сме дружки. Кога ще пием по едно по тоя случай? :)))



Тема Re: ajvar.com не работи - жал за бугаpиннови [re: Konstantin]  
Авторmoni- ke te ebam (Нерегистриран)
Публикувано06.04.02 21:14



Abe kostadinosk- Константине, sto kur se mesas ti be pederce edno. Koj ti zbori tebe i koj te recka tebe be peso eden ligav. Sto kur me boli sto si ja imas muvata na kapa pa sam si gi stavas ovie govna vo usta.
Malecok si i taze si ti na ovie forumi pa da razberes na kogo se obrativ. Ne kur go mesti gazot na takvoto koe e upateno prema nekoj drug. Ti ne si bugar. Si gi pomesal loncite. Ti mozebi si vo Makedonija bugar. Vo Makedonija koga ke kazes na nekogo bugar, togas mozes da se navaredis, zatoa sto znaes sto znaci toj zbor i kakva karakteristika dava toj zbor na liceto na kogo e upateno. Odi bre mocaj tamu kade se moca. Ova e bugarski forum i ovdeka zborot bugar znaci nesto drugo. Porakata mu bese upatena na "balgarinot" i znae on.

Ajde koga veke si tuka javen, prasaj gi ovie na koj jazik zboruvas i na koj jazik pisuvas ovdeka na forumuv. Pa koga ke ti odgovorat, duri togas javi se pa togas pusti mi go ova sto si go istral da go procitam. Nemam namera ni da go procitam do kraj ova sto si go napisal.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.