Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 19.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...  
Авторmakedonec-bugar (Нерегистриран)
Публикувано10.03.02 03:28



.

Pred da pocnam edna mala digresija:
Ti preporacuvam da ja procitas "Herodotovata istorija" Tamu imas plasticni primeri za nastanuvanje na drzavi,nacii,poimot narod,pleme i se za sto sega ke zborime.

bugar:
---- " Во Германия: Баварци, Шваби, Саксонци и вака натаму се ЕТНОСИ кои заедно я формираат германската националност. Овде треба да се додаде и за австийците, кои дури и во посебна држава со собствена "конјевица" се мислаат за припадници на германската националност." ---

leksikon:
1. Etnos( grcki) -narodni,poteknuva od narodot.
a. Etnografija (etnos -NAROD,grafos- opis) -opisuvanje sekoj NAROD posebno.
b. Etnologija (etnos-NAROD,logos-nauka) -nauka za NARODITE,gi istrazuva site pojavi i promeni kako kaj POEDINECNI NARODI i P L E M I NJ A :postanok i etnicki razvoj na NARODITE,PLEMINJATA,COVECKITE R A S I ,DRUSTVA, OBICAI
RELIGIJA,KUKI,NOSII,KULTURA,HRANA, i tn.

bugar:
----" Секой зна, дека тракийци и македонци се многу по слични одколку тракийци и шопи. И диалектите и слично. И дека тоа не им пречи да бидат посебни етноси на Бугарската нация. "

makedonec:
Ti i site Bugari fanaticno tvrdite i propagirate deka makedoncite NE se poseben NAROD (grc.etnos) .A ima razlika pomegu:Sopite,Trakijcite i Makedonskiot narod, pomala ili pogolema,sepak ima.Znaci makedonskiot narod se razlikuva od drugite narodi vo Bugarija.---И дека тоа не им пречи да бидат посебни етноси на Бугарската нация. "---Na Makedonskiot narod mu preci da bide del od Bugarskata ili Srpskata nacija i nesaka da bide nicii del. Saka

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE.


bugar:
"Еве ти овие беа точни примери за разлика меѓу НАЦИЯ (nation), кое е политички определена група од етнички блиски луѓе "----


LEKSIKON:
Nacija (latinski) - zaednica na golema grupa luge koi se povrzani so edinstvena teritorija,ekonomski zivot,edinstvena kultura i edinstven jazik.Na osnov na koj se RAZVIVAAT i razni drugi zaednicki osobini (kako psihicki i dr.)

makedonec:
Makedoncite ne sakaat da bidat povrzani so EDINSTVENA TERITORIJA, EKONOMSKI ZIVOT,EDINSTVENA KULTURA I EDINSTVEN JAZIK ni so Bugarite ni so Srbite ni so bilo koj drug.Makedoncite sakaat samo

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE!

A za:---група од етнички блиски луѓе "----Dali Amerikanskata,Francuskata, Grckata NACIJA se od ETNICKI bliski luge? Normalno ne se, a se NACIJA so zaednicki teritorija,ekonomija,jazik.......


bugar:
---" и НАЦИОНАЛНОСТ (nationality) што е определба според язик (пази: ЯЗИК, не диалект), традиция и други етнико–културни и регионални признаци... "----


LEKSIKON:
NACIONALNOST(latinski) - Svesno identifikuvanje so odredena NACIJA koja ima zaednicki:jazik,teritorija.......

Primer:Fraer, Od zdruzenieto "Radko", Todor Aleksandrov, Mara Buneva i drugi koi se identifikuvaat so Bugarskata nacija.
Ili OMO i dr. koi se identifikuvaat so nas i ne sakaat da bidat del od Bugarskata nacija.


makedonec:
Makedoncite se razlikuvaat od Trakijcite,Sopite i dr. etnosi vo Bugarija (mnogu,malce no se razlikuvaat) i ne se DIJALEKT ni na edite ni na drugite ni nekoi treti.No Sopite,Trakijcite i drugi ETNOSI vo Bugarija sakaat da imaat EDINSTVENA TERITORIJA,ekonomski zivot,edinstvena kultura i edinstven jazik.Na osnov na koj se RAZVIVAAT i razni drugi zaednicki osobini (kako psihicki i dr.) Makedoncite toa ne go sakaat, sakaat samo:

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE

Bidejki postoi MAKEDONSKA drzava: teritorija,jazik,kultura.....(Znaci ne se nicii dijalekt) Makedoncite vo Bugarija se NACIONALNOST ili nacionalno malcinstvo na koe treba da mu ovozmozat i garantiraat site malcinski prava koi se propisani vo Evropskata konvencija za malcinski prava.(procitaj gi)


bugar:
---- " Бугарите кои се граѓани на државата Бугария формираат Бугарската нация (пощо како веке се разбра нацията е политичка формация на еден или повеке народи)."----


makedonec:
popravka so tvoi zborovi:--Постоят етнички тракийци, шопи, мизийци i drugi etnosi vo државата Бугария формираат Бугарската нация (пощо како веке се разбра нацията е политичка формация на еден или повеке народи)."----
ili---"Булгария? Забележи! Во Бугария не постои такво нешто ко Бугарски етнос (од кој вие толку многу сакате да сте посебни). Постоят етнички тракийци, шопи, и мизийци "Koi ja socinuvaat Bugarskata NACIJA koja ima zaednicki.......

bugar".
Внимавай сега: љуѓете кои имат Бугарско потекло и се чувстват Бугари, без разлика какви граѓяни се и каде живеят се припадници на "Бугарската националност".


Taka e! Toa vazi i za Makedoncite i za site neli? NO: zarem Turcite od Bugarija koi sega ziveat vo Germanija,Amerika i dr. se kako sto vikas ti "без разлика какви граѓяни се и каде живеят се припадници на "Бугарската националност". Tuka malce ne ide?


bugar:
--"Еве пример: Швайцарците се нация, коя се состои од три националности: Италияни, Германци и Французи."----


makedonec:
Швайцарците се нация, коя се состои од три националности: Италияни, Германци и Французи. Koi svesno i dobrovolno se zdruzile vo zaednicka drzava. A ako Germancite ne sakaat veke da bidat zdruzeni nema ja i Svajcarija.Ili spored vas Francuzite ke im recat deka mozat da bidat samo Svajcarci i nikako Germanci.


bugar"
Пошто вашата теза е дека сте посебни от некакви етнички бугари, какви на оваа ниво не постоят. Кога барате разлики, мора да ги определувате: Посебни сме! Да, ама од кого? Од тракийците? Од мизийците? Од шопите? Од родопчени? Од сите заедно? Е, па нема спор. Сите овие етноси ре разликуват и се меѓу себе посебни. "-----

makedonec:
No imaat zaednicka slobodno izrazena zelba da imaat zaednicka i edinstvena teritorija , ekonomski zivot,edinstvena kultura i edinstven jazik.Na osnov na koj se RAZVIVAAT i razni drugi zaednicki osobini (kako psihicki i dr.) (Nacija)
I jas nemam pravo toa da im go osporam.Makedonskiot etnos ne saka da ima zaedniko...... so tie etnicki grupi toj saka:

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE!

bugar:
---"Вашата е: Ние сме шарани и сме посебни от рибите. Па секой вид риба е посебен, не ли? Ама сите заедно се риби.
Da ne zagovaras Juznoslovenska drzava? So Hrvatite,Srbite i dr.?


bugar:
---"Несреќата ви иде од неразбирането дека во широка смисла сме една националност од која вие сте посебна част. И оваа посебност нас (останатите бугаски етнички групи), нас само ни радува и сме горди сос нея. "------

makedonec:
Vidi sto znam za "nacionalnost"(gore) a ako mislis na nacija pak gresis vidi "nacija"(gore) a ako mislis na slovenski rod togas ne se razlikuvame mnogu kako sto ne se razlikuvame mnogu od Srbite, Crnogorcite,Hrvatite ili Bosnjacite.
No mislam deka vie nemozete ili nesakate da prifatite nie da bideme posebna drzava, i deka ne sakame de bideme del od nicija nacija nie samo sakame:

MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE!


bugar:
-----"Вака. Мислам, дека нашите проблеми потекнуват не од зла намера, току во голема мера од раличната смисла која влагаме во појмите: нација, националност, народ и етнос.


makedonec:
Spored ova sto ti go kaza za nacija nacionalnost i etnos se soglasuvam so tebe ,Ralicno gi razbirame poimite.
I uste deka ne ja razbirate potrebata na Makedoncite za svoja drzava vo koja ke ja socuvaat , neguvaat i razvivaat svojata ETNICKA : kulturna,jazicna i druga posebnost.Nie samo sakame:


MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE!

Koga ke ja razberete i prifatite taa potreba na Makedoncite nema da ima nikakvi problemi i mislam deka i dvete drzavi ke imaat pobliski odnosi i ke napreduvaat pobrzo.



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec-bugar]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано10.03.02 03:50



Bravo mnogo dobre kazano.



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec-bugar]  
Авторnarod (Нерегистриран)
Публикувано10.03.02 16:14



Etnos = narod ?



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec-bugar]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано10.03.02 16:21



Bratle,

Nisto ne ti e jasno, ama nemam vreme da te evnageliziram...

Ne e etnos, a e ethnos- ima dalboka razlika. A Herodotovata istorija sam ja prevezdal ot Grcki na Bugarski v uciliste, koga ti si bil prav pod masata i si pital tatko si "Tate, tova li e nebeto?"



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторnemam vreme (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 03:13



A Herodotovata istorija sam ja prevezdal ot Grcki na Bugarski
-"Shtrkot"



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec-bugar]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 14:29



Ajde Bugari , dajte vase mislenje !



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 14:41



Po sveta kogato se govori za teja ponjatija se citirat Hobsbaum, Hroh i Altermat, a ne Xerodot... Vie obace s vasata reformirana kilija oste ne ste otkrili tija avtori... sashto taka sigurno ne ste cuvali i za Bromlej...Loso, loso, nema sta da si pricame s vama...



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 14:48



Vie tam vav Vardarsko ot okolo 50 godini ste civic nation, no ste oste dalece ot tova da ste ethnic nation, makar ce moze i da stanete...Stiga da ne pljuete srestu vjatara i srestu Bulgarskoto si minalo...Zasega bye-bye, drug pat povece....



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 15:00



Baj-baj.
Pa koga ke "imas vreme" javise.



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 17:14



Te sega imam malce vreme.. Ne moga da vlizam v detajli, zastoto njamam vav sebe si tocnite referencii, no ste se opitam da bada jasen po dosta slozni vaprosi...

Oste prez 19 vek se diskutirat vaprosite za nacionalizma, nation-building i t.n. Napoleonova Francija e spored mnozina parvata darzava-nacija v savremennia smisal na dumata. Vsicki stavat francuzi ot edin moment natatak i priemat frenskija ( langue d'oil ot Srednite vekove) za ezik na darzavata-nacija. No vece ima ustanovena Frenska darzava, ciito konturi se ocertavat v perioda 15-17 vek po opredeleno. tova e modelat na Zap. Evropa naj-grubo - civic nation- razlicni etniceski grupi, obedineni v obsta darzava, prieli edin obst ezik na darzavata, administracijata i t.n. Vsastnost nacijata e (zapadno-) evropejski fenomen, kojto postepenno pronikva i v drugi kulturno-istoriceski zoni ( prez 19 i 20 vek). Ne vinagi trjabva da ima poseben ethnos ( toest grupa ot xora s obsto ethnicesko samosaznanie, ezik, religija i t.n) za da ima nacija. Primer svejcarskata nacija - 4 ethniceski grupi, obedineni okolo edna nacionalna ideja i darzava. podobni sa vizdanijata na VMORO i VMRO (avtonomisti). No kakto sam znaes, ot sredata na 19 v, sred Bulgarite v MK ( pismata na Slavejkov po toja vapros, imam samnenija otnosno tjaxnata avtenticnost, no za udobstvo gi priemam za napalno avtenticni) se pojavjavat xora ( ostanaxa anonimni parvite za mene), koito otxvarljat edinstvoto si s BG v Mizijai Trakija i tvardjat, ce v MK zivejat potomci na Al. MK. Tazi tendencija postepenno se zasilva, no do 1944 g. e periferna more or less. Nejinijat triumf idva s porednoto porazenie na BG, ottegljaneto ot MK, otkazat na BKP vremenen) da otstojava pozicijata za edinstvo na BG v Mizija, Trakija i MK. Znaes podrobnostite, ima edna statija, kojato Fraer e pusnal na edin typ Yasamee po vaprosa, spored mene e mnogo obektivna..
Spored mene, koi sa nasite greski i iljuzii (BG):
1. Ima xora, koito si misljat, ce sme v 1840 g. t.e. nisto ne se e slucilo mezduvremenno v MK.
2. Pravim se, ce ne zabeljazvame, ce v Pirinska Mk ima grupa xora, koito se cuvstvat ethniceski Makedonci ( v smisal na neBulgari). Tova e gresna i kasogleda politika, kojato pravi tezi ( za mene zabludeni naj-malkoto) xora nenuzni macenici i geroi. Slava Bogu s tova e svarseno. ne ti li pravi vpecatlenie, ce OMO sa naj-silni okolo Nevrokop, kadeto njakoga sa bili naj-silni federalistite. I ce v Pirinska Mk naj-silnata partija e VMRO-SMD, na kojato az licno ne sam fan, zastoto smjatam, ce e leko anaxronicna, no xorata tam si ja tacat i glasyvat za neja.. Tova sa taka da se kaze avtonomistite, grubo kazano, v savremenen variant...
Ima sigyrno i drugi nesta...

Vasite greski gi cakam da gi cuja ot tebe lil vie ste bezgresni i obezpraveni. S udovlostvie ste diskutiram s tebe po vsicki vaprosi...



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано11.03.02 19:22



Epa dobro dojde konecno na temava.Pa koga ke imas poveke vreme i za ova da diskutirame.
Kako prvo temata ne e zasto Makedonija ne e vo Bugarija nego :
Sto e Etnos ?
Dali e Makedoncite se poseben Narod(etnos).
Sto e Nacija ?
Dali Makedoncite smeat ili mozat da bidat nacija.

Strk:
--"Ne vinagi trjabva da ima poseben ethnos ( toest grupa ot xora s obsto ethnicesko samosaznanie, ezik, religija i t.n) za da ima nacija. "--

makedonec:
I jas mislam taka.No podocna so tekot na vremeto stanuva eden "etnos".
Se identifikuva so isto IME,ima ist zaednicki jazik,kultura , psiholoski isto razmisluva.....
Ako nekoj od etnosite (koi ja socinuvaat grupata etnosi) vo meguvreme dodeka ima obit da se sozdade zaednickiot NACIJA izrazi zelba za svoe izemanje od taa grupa i nastojuva da sozdade svoja drzava,svoj zaednicki jazik,Kultura,IME....
Toa treba da se pocituva.
Zasto sekoe nasilno prisvojuvanje na taa teritorija i toj narod e veke okupacija i vladeenje so toj etnos od strana na drugite etnosi (koi se sega vo zaednica i imaat zaednicka cel)

Strk:
--"( pismata na Slavejkov po toja vapros, imam samnenija otnosno tjaxnata avtenticnost, no za udobstvo gi priemam za napalno avtenticni) "---

makedonec:
Ne e samo od Slavejkov(18-I-1871. XIXvek),ima i DRUGI no nesakam jas da gi objavuvam bidejki ke gi gledate so drugi oci.I ke ima drugo znacenje. Toa za Slavejkov go objavi Cerno Peev(Bugar)
A tvoe e dali veruvas ili ne.
Ne bi sakal da sporam sega za TMORO i Goce Delcev no tamu ima idei koi potpomagaat na taa idea,isto taka od XIX vek.

Primer:

Makedonija na Makedoncite.(1896 paroli vo Sofija)

Pismo do Efrem Karanov ...Osloboduvanjeto na Makedonija lezi vo VNATRESNO vostanie.Onoj sto misli deka Makedonija ke se oslobodi poinaku, toj se laze sebesi i drugite.....
Goce Delcev 17 oktomvri 1895 god

Ustavot na TMORO ......polna politicka avtonomija na tie dve oblasti.
(1896) Goce Delcev,Gorce Petrov.
Ovie veke gi znaete.I netreba da se somnevas vo ovie.

Strk:
--"ne ti li pravi vpecatlenie, ce OMO sa naj-silni okolo Nevrokop, kadeto njakoga sa bili naj-silni federalistite'--

Neznam mnogu za OMO ni kolku se, ni kade se jaki, kade ne.
Znaeme za niv samo koga ke dojdat vo Makedonija i ke odrzat Press.
Togas zborat za niv i nivnite problemi vo Bugarija.I po nesto ako nekoj novinar otide vo Bugarija i objavi statija za Makedoncite vo BG.

Bidejki kaj nas sekoe malcinstvo ima partija za nas e nesvatlivo kako vo Bugarija toa ne e dozvoleno.Nekoi vikaat takvi se zakonite.Pa zakonite se menuvaat kolku sto znam jas.Nie tri pati go smenivme USTAVOT pod pritisok na Zapad ,a ne nekoj zakon.

Sakas da zboram za nasite greski.
Za koi greski sakas .Za koe prasanje.Zasto nie poveke od vas sme se usrale.



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 00:00



Za avtonomijata i VMORO, donjakade si prav..Imam izvestni remarki. Otnacalo misljat za avtonomija po podobie na Iztocna Rumelija, no postepenno se razocarovat ot BG, kojto v resitelni momenti ne gi podkrepja ( Ilindensko-Preobrazenskoto vastanie). Dimo Hadzidimov - "Nazad kam avtonomijata"- super interesna statija...Avtonomisti sa mixajlovistite, federalisti - sa onezi, koito postepenno priemat idejata, ce ne sa Bulgari, a Makedonci kato poseben ethnos, ima tam edna grupa "Makedonsko saznanie" na Filip Atanasov za kojato mi e interesno da uznaja povece...Bulgarskata nacionalna ideja e v otstaplenie, makedonizmat v nastaplenie, poradi na praktika neuspexat na svobodna BG da resi nacionalnija "obstonarodnij "vapros i masa greski i kompromisi, koitro se plastat, saglasen sam s tova...



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 00:37



Makedonec,

kade se zagybi? ili smenjame temava ( uste edna nedela na forumov i moram pricati kao pravi Skopljanac)



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 02:01



mnogu mi se dopaga sto mi se obrakas taka.

---"Imam samnenie po njakoi dokumenti i traktovki i ste ti kaza zasto..Ne e zastoto te mislja za patologicen lazhec ili nesto podobno.. Smjatam, konkretno v tvoja slucaj, ce naistina ti ne razbiras nasata pozicija i imas sastite samnenija za nas ( za mene ajde da ne obobstavam), kakvito az za vasata ( tvojata ) pozicija."---

Jas i zibegnuvam da prilozuvam nesto bas zatoa sto za vas ne vredi nisto ako go objavil Makedonec.Do sega nikoj ne rekol deka toa sto go prilozuvam e fals
Site sto imaat takov dokument samo potvrdile.No sepak nesakam bidejki nema doverba,seuste.

_--"s prevodaci - vie s takiva ot Belgrad, "---

nie moravme da go znaeme srpsko-hrvatskiot koj bese sluzben za cela Jugoslavija.Go ucevme i vo skolo.
A za Makedonija bese sluzben samo Makedonskiot.
Bevme vo Federacija na 6 ramnopravni drzavi.
Toa mu doaga sega kako sto e vo Evropskata zaednica.



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 02:35



Vizdas, ce nemame golemi razlicija kogato se izslusvame i ne se rugaem i slagame nestata na po-siroka osnova i na komparativna baza...Proceti statijata na Voss, kojato pusna Fraer, super e i objasnjava mnogo nesta... Nem asto da si tarsite identitetot ot Bukefala, ot vcera da e , vas si e..tova eprincipna pozicija, a kak se stiga do tyka i dali v Pirinsko i v Egejsko e protekal absoljutno sastijat proces ( i dali e tekal izobsto?) e otvoren vapros... Ti seriozno li mislis, ce az sam sednal da te ubezdavam sega po Internet, ce si Bulgarin, a ne Makedonec? Znaci ili az sam maloumen, ili tebe te imam za maloumen...Nie govorime za istorija, lingvistika, kultura...Za stastie ili nestastie ( nie imame nesreta, a sretata sme ja zagubili v nasija ezik i sme zeli ruskata duma, za da ne polzvame kismet) imame mnogo obsti nesta i ottam ni idat problemite. Geopoliticeski MK bi bila breme za BG pri kakvoto i da e obedinenie, aneksija ili t.n. Tyka stava vapros za emocii...



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 03:05



Tuka sum samo zaglaviv so fraerot.

Ne se sekiraj ke se vratam, kade i da odam.

Temava mi se dopaga mnogu i mislam deka vaka e po polezno da diskutirame otkolku da se navreduvame.

Na kraj i ne morame da se slozime .vazno e da se razbereme.

Ako si ja cital "herotovata istorija" togas znaes kako se sozdavani drzavi.
Najdobar primer za toa e sozdavanjeto na Persija.
Mozebi ti e poznato no moram vaka da pocnam za da imam uvod.

Na teritorijata na persija ziveele poveke pleminja.
Vo toa vreme nemalo institucija Kral ili drzava.Se funkcioniralo na plemenski princip.No lugeto od toj kraj imale problemi pomegu sebe bidejki nemalo koj da bide sudija pomegu dve skarani pleminja i stalno imalo borbi pomegu niv.
Uste i bile nepagani od drugi pleminja koi ne ziveele vo toj predel i stalno bile plackosuvani a i nemozele sami sekogas da se odbranat.
zatoa pleminjata resile da odberat spored site NAJPRAVEDEN SUDIJA i dovolno hrabar i iskusen voin.

Takov vo toa vreme bil KIR koj im stanal sudija i odgovoren za bezbednosta.
Bidejki bile zadovolni od negovite sutski presudi i od bezbednosta postojano go daruvale i covekot stanuval se po imoken i povlijatelen.

Nekako slicno ja geldam i potrebata na makedonskite slovenski pleminja koi ja naseluvaat teritorijata na Makedonija. I se pomesale so staroto naselenie.A i vas vi e poznato deka takvi grupacii ziveele vo Makedonija i do den deneska sekoj predel vo Makedonija si e poseben sam za sebe.Tie se identifikuvale i kako Makedoncii .
Toa naselenie nemale nikakva zastita od Vizantijcite,Turcite i site koi podolgo vladeele so niv.Site gledale samo da gi iskoristat i voeno i materijalno.Bidejki Bugarite najkratko od site vladeele so Makedonija imalo i luge koi ne gi prifakale Bugarite kako svoi.A imalo i luge koi se identifikuvale so Bugarite bidejki samo taka se razlikuvale od Grcit ili Turcite.
Bugarite im bile pobliski i od ednite i od drugite.Ne zaboravaj deka mnogu makedonci se deklarirale i kako Srbi a nekoi i potpadnale pod Tursko i Grcko vlijanie.
Znaci toa gi nateralo Makedoncite da se izborat za svoja drzava i sami da vladeat.Takvi idei se razbira imale i se eksponirale tie sto bile poveke skoluvani i sto bile podaleku od Makedonija. I koi razbirale na kakov princip funkcioniraat drzavite . I od jlubov kon svojot narod,zemja i kultura a i od teskiot zivot pod Tursko se resavale na takvi raboti.
Svoja drzava.

Makedonija na Makedoncite.

Da ne te udaviv?



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 03:17



Mozebi gresam, no ako 1945 god BG vlezese vo federacijata Jugoslavija nemase da gi imame ovie problemi.I siguren sum deka Belomorska Makedonija nemase da bide Grcka nego Makedonska.
Takva ideja imase togas i takvo raspolozenie vo Bugarija no Rusija si go gledase svojot interes i ne dozvoli podobri odnosi pomegu Jugoslavija i Bugarija.
Primer se i Romanija i Ungarija.50 god skoro bez nikakvi prijatelski odnosi .A za toa vreme Evropa idese daleku i sega ona e obedineta i nie barame da ne druzat.
(taka mislam,mozebi gresam)



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 11:14



Ima i takav moment...BKP, kojato ne bese v nikakav slucaj nacionalnootgovorna partija, po Mak. vapros imase rezervi ( za priznavane na posebna makedonska nacija i ezik), no kam 30-te godini kandisa postepenno, zastoto tova bese oficialnata pozicija na Kominterna, a BKP ne bese normalna politiceska partija, a kato site komunisticeski partii bese sekcija na Kominterna. Interesna e i evlijucijata na JKP po vaprosa. Sashto i GKP prizna makedonskata nacija postepenno. V BKP mnogo ot rakovodnite kadri bjaxa Bulgari s MK proizxod - osnovateljat Dimitar Blagoev ( rodom ot s. Zagoricane, Kostursko, bese vece umrel - 1924), no Georgi Dimitrov ( roden v Kovacevci, do moja rode n grad Pernik, no s roditeli bezanci ot Pirinska MK- Dimitar Mixajlov ot Razlog i Paraskeva Doseva ot Bansko), Anton Jugov ( shef na milicijata, rodom ot Karasuli, Gevgelijsko), Lev Glavincev ( ot Oxrid ?)-golem komunisticeski palac i drugi. Toest te imaxa goilemi kolebanija po vaprosa, makar ce kato komunisti bexa gotovi da izpolnat seka direktiva, a i samata ideja za otdelna mak. nacija i ezik e levicarska ideja v toja period...Makedonizmat na Cento i makedonizmat na Kolisevski beza razlicni nesta obace. Tova go otcita i Vladimir Poptomov, kojto bese BG komunist i otgovarjase za Pirinska MK, a Panko Brasnarov za Egejska. Vervase se, ce sled kato BG variant za obedinenie na MK se provali ( s ottegljaneto na BG armija i t.n.) , moze da se postigne tozi variant crez Juznoslavjanskata federacija, v kojato se resava i Prasanjeto i to po edin bezboleznen nacin. V taja federacija Pirinska MK otivase kam Obedinena MK, a BG polucavase obratno Zapadnite pokrajnini. No antiBG xarakter na procesite naj-napred otblasna xorata v Pirinsko,koito v goljamata si cast imaxa tvardo ustanoveno BG saznanie. Za tova pise izricno Poptomov, kojto si bese covek na BKP. Mislja , ce i konflikta na xorata okolo Cento i xorata okolo Kolisevski e na podobna baza. Pavel Satev naprimer se edeklariral otkrito kato BG ( etniceski), no tija xora vece vlagaxa ( oste ot Goce i Dame) po-osobeno sadarzanie v tova ponjatie - makedonski BG. Makedonskijat BG, makedonskijat Grk, Srbin, Albanec, Turcin- te obrazuvat makedonskija narod, kojto ima posebni interesi i ne biva da si satrudnici s darzavite-majki v ustarb na ostanalite Makedonci ot drugite etniceski grupi. Mak. BG kato naj-brojna grupa imaxa potencial da se razvijat v otdelna nacija...Kominternat imase podobna ideja za trakijcite i dobrudzancite ( v 30-te godini se govori za tova), no idejata ne se realizira, zastoto Iztocna i Zapadna Trakija sa pocti izcjalo obezbalgareni, a Juzna Dobrudza se vrasta na BG ( 1940) , kato stava i razmjana na naselenieto pri kojato BG ot Sev. Dobrudza se presevat v BG. V Trakija i Dobrudza BG bjaxa dost mnogobrojni, no ne bjaxa napalno dominirast element i nemaxa takiva izjaveni centrove kakto v MK prez Vazrazdeneto.Za tova nito imaxa koj znae kakvo lobbi v BG, nito bese tolkova populjaren texnija vapros.. Stambolijski prv bese gotov da xarize MK na srbite, zastoto vide kak zaradi MK zagubixme Zap. Trakija i politikata mu bese na prvo mjasto kam vrastaneto na "pitomnoto". Zatova VMRO mu objavi vojna i ucastva v prevrata na 9 juni 1923 g....Toj obace satrudnicese s federalistite ot VMRO, koito vizdaxa MK kato federalmna edinica v edna badesta federalna Jugoslavija. Imenno sred tex po-kasno se zarodi VMRO (obedinena), kojato izpadna pod vlijanieto na Kominterna. Podobno razcepplenie ima i v Dobrudzanskoto dvizenie - VDRO i DRO ( pto-kom., kojato govori sa sovetska Dobrudza). Pri trakite ( VTRO) nema takova nesto, te ne se razcepvat na desnica i levica.

Ama az se otplesnax i otidox ta se ne vidox...



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 13:58



Cel sam Xerodot, ima i bulgarski prevod razbira se, a i v uciliste sam ucil cetiri godini starogrcki i nekoi ot tekstovete, koi ucexme bexa ot nego.
Za Persija istorijata e mnogo interesna.

Tam se zaselvat arijcite, ot cieto ime na stranata Ariana idva dnesnoto Iran, akto obedinjavasto ime za sickite arijski plemena, koito se zaselili tam. Cast ot arijcite prodalzili kam Indija, pokorili mestnite plemena ( koito bili cernokozi)i obrazuvali grupata na indoarijcite, koito bili blizki s iranskie arijci, no ne napalno.
Oarvoto iransko pleme, koeto sazdava darzava sa medite ( midijcite). Kir Stari bil sin na midijska princesa i vozd na persite ( ot Persida ili Fars), kojto prez 6 vek pr. Xr. zavzel Ekbatana -stolicata na Midija i sazdal obsta darzava na medite i persite, kato osnoval dinastijata na Axemenidite. Nie ja znaem taja darzava kato Persijska, no drevnite Grci gi naricali ty midijci, ty persi, zastoto darzavata bila obsta. Grko-persijskite vojni na starogrcki se naricat ta Medika ( vkl. i ot Xerodot) - tova za imenata i narodite...

Tova s izemsvaneto na slovenite s drevnite Makedones..Teoreticno e vazmozno, no e trudno dokazuemo po red pricini. Nasata oficialna etnogenetcna teorija sasto govori ce savremennia Bulgarski etnos e rezultat ot smesvaneto na tri komponenta- slavjani, prabulgari i traki ( ili staroto predslavjansko balkansko naselenie). Tova ce Bulgarite vladeeli MK naj-kratko ne e verno i zatova ima tocna statistika u G. Weigand - Ethnographie von Makedonien. No i bez nego mozem tocno da presmetnem. Naj- dalgo predi tyrcite taja teritorija e cast ot Vizantija - ot 395 ( razdeljaneto na Rimskata imperija na Iztocna i Zapadna) do okolo 840 g., kogato Xan Persijan zavladjava Severna MK, casti ot Belomorieto i casti ot Kosovo. Razbit e ot Srbite v Raska, kogato se opitva da gi podcini i tex. Pri knajz Boris MK, kojato togava se narica Kutmicevica e cast ot Bulgarskata darzava i tova prodalzava do 1018 g.- nemoj da se navreduvas sega, no Makedonska darzava pri Samuil ne e imalo. taka zitelite na MK 9 slovenite) ucastvat v etnogeneticnija proces pri kojto vaznikva slovenobulgarskata narodnost. Tyka evazna xristijanizacijata, Oxrid kato kulturen i xristijanski centar na Parvata BG darzava. Sporat za ezika- dali bil Starobulgarski ili staromakedonski- otnacalo pisat ezik slovenski, koeto znaci narod slovenski. Prez 10 vek vece pod Bulgari se razbira slavjanoezicnijat narod na Balkanite. Arabite zapocvat da otdeljat Volga-Bulgars ( Burdjan) i Danube Bulgarians (Blakarin, Blagarin, koeto ide ot slavjanskata forma Bl'garin)...
Po tova vreme MK e oblastta mezdu Plovdiv i Odrin, kojato e pod vizantijska vlast platno i ottam proizxozda Makedonskata dinastija na Vasilij I i Vasilij II Bulgaroubiec. Sled 1018 g. do nacaloto na 13 v. dnesna MK kato thema Bulgaria s centar Skopie e cast ot Vizantija. V nacaloto na 13 v. do sredata na 13 v. otnovo BG sa naj-silni, no dali vladejat cela MK ne sam siguren. Centroevete obace sa vece na sever ot Stara planina otnovo. Ot kraja na 13 vek - srbite se zasilvat i sled 1330 g. BG gubjat daze i Pirinska MK v polza na Stefan Dusan, makar ce vladejat naprimer Timoskata oblast, kojato e cast ot Vidinskoto carstvo. Srbite sa out sled Cernomen (1371), kogato znaes sto pise Isaja Serski..Mk stava tyrska provincija do 1912 g.

Sega bez da se sardis ili navreduvas, posoci mi kade mojata vizija po vaprosa e slaba i ste se opitame da izjasnime zasto i dali e taka...

1. BG vladee v dnesna MK ot ok. 840 do 1018 g. Posle casticno prez 13 i nacaloto na 14 vek
2. Srbija pronikva v MK ok. 1278 g. i vladee do 1371 g.( samo pri Dusan vladee cela MK i dori znaes do Sredna Grcija se)
3. Vizantija ( ako priemem ce e predsetsvenik na Grcija - ot 395 do ok. 840, i ot 1018 do nacaloto na 13 vek, posle casticno prez 13 i 14 vek.

Nota bene:

Tova ne oznacava, ce ti si Bulgarin..Vapros na licen izbor i nacionalni cuvstva ( affiliations). Vseka nacija e immagined community, bazirana na svoja mitologija, vkl. Bylgarskata, makedonskata, germanskata i t.n. Nov mit- nova macija, stiga da proraboti, pri opredeleni favourable uslovija...( primer- Bosanskata nacija, Cernogorskata nacija i mnogo drygi, zasto ne i Makedonska?)



Тема Re: ...BKPнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 19:48



Za ova ne sum znael:
---"Ima i takav moment...BKP, kojato ne bese v nikakav slucaj nacionalnootgovorna partija, po Mak. vapros imase rezervi ( za priznavane na posebna makedonska nacija i ezik), no kam 30-te godini kandisa postepenno,"

A ova go znaeme:
--"zastoto tova bese oficialnata pozicija na Kominterna, "--

Porano stalno ne ucea za toa.-Lenin:"Balkan -na balkanskite narodi !" (1912)

No toa sto mene ne mi e jasno e: Koj i kako uspeal da i go nametne toj stav na kominternata.Spored mene toa prasanje ne bilo taka naivno kako sto nekoj saka da kaze.Sigurno za toa mnogu se zborelo i se lobiralo.Cim stavot na kominternata bil takov kon Makedoncite. koj i koga?Za ova nisto neznam.


---". Interesna e i evlijucijata na JKP po vaprosa. "----

Znam deka od koga Tito stanal pretsedatel na JKP sekogas se zalagal Makedonija da ne bide vo Srbija i Makedoncite da bidat tretirani kako narod.
A od kade pa on znael za Makedonija i imal takov stav neznam.
Koga nikogas prethodno ne ni bil vo Makedonija.


--'Makedonskijat BG, makedonskijat Grk, Srbin, Albanec, Turcin- te obrazuvat makedonskija narod, kojto ima posebni interesi i ne biva da si satrudnici s darzavite-majki v ustarb na ostanalite "----

Tuka ne si vo pravo.Makedonski Bg koi se tie?
Neznam dali go znaes Prviot ustav na Makedonija.
Tamu decidno pisuva deka posle vekovna borba MAKEDONSKIOT narod konecno se oslobodil.Natoa zasedanie na Asnom se doneseni i mnogu odluki koi ke ja definiraat makedonija kako drzava na MAKEDONSKIOT NAROD i kade sto se dadeni instrukcii za Makedonski knigi,azbuka,skoli i tn.
Metodija Satorov-Sarlo se zalagal uste za vreme na vojnata MKP da se obedini so BKP i da se odvoi od JKP .No nabrzo e smenet od Lazar Kolisevski i MKP taka ostana vo JKP.Imalo i drugi komunisti koi ne se soglasuvale so Lazar no opcijata na Laze pobedi.Sarlo isto se zalagal da ne se vojuva protiv Bugarskite vojnici nego samo protiv Germancite ,Italianite i Balistite.
Posle vojnata Sarlo stanuva clen na BKP i zazema nekoja Funkcija BKP

---"". Zatova VMRO mu objavi vojna i ucastva v prevrata na 9 juni 1923 g....

Za ovoj prevrat znam,I dali e tocno deka Stamboliski bil pretsedatel na "zemjodelskata"partija koja zaedno so komunistite dosle na vlast?
Nasive (mal broj).... DPMNE koi lesno covek moze da gi izmanipulira . Sega i toa bas sega vikaat deka Todor Aleksandrov se borel za da ja oslobodi Pir.Makedon. od Bugarite i zatoa go ubile Stanboliski i neznam kolku ministri od taa vlada.Se pravat golemi MAKEDONCI a ne ja znaat istorijata.I deka Vanco M. se borel protiv BG.car i zatoa e proteran od BG.(1934(ako ne se lazam)
Tie nemozat (kako sto vikaat) da gi smislat Bugarite .A od skoro Vanco im stana GOLEM MAKEDONEC.A koga ke gi prasam dali ja procitele "Makedonija svajcarija na balkanite".Vikaat "sto ima loso vo toa da imame banki i da bideme bogati" .Taka ja razbiraat knigata,samo od naslovot.Bez da ja procitaat.
Toa e ARMADATA na ....DPMNE.No za sreka mnogu malce se.

--"s federalistite ot VMRO, koito vizdaxa MK kato federalmna edinica v edna badesta federalna Jugoslavija.

I Federalistite ne se za federaliziranje vo Jugoslavija nego za BALKANSKA FEDERACIJA.(nemoj i ti kako ovie od ....DPMNE.)

--"VMRO (obedinena), kojato izpadna pod vlijanieto na Kominterna

toa da.


--"Ama I az se otplesnax i otidox ta se ne vidox



Тема Re: Alexandrov, Mihajlovнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 20:26



Ste mi razreshite li da se vkluca vo discussiata?

Stambolijski i komunistite vo Bugarija ne su bile vo dobri odnosi do 06.09.1923-t.e. do prevrata. Naprotiv, vizdali su supernik edin na drug. Drzali su sumarno okolo 90% ot parlamenta. No kakto kazvashe moja ucitel po universiteta: WW1 razda 4 fenomena, Lenin, Musolini, Ataturk i Stambolijski. Agrarcite su imali razlicni vizdania ot komunistite, a i seki e sakal da grabne vlastta. Kogato stava prevrata BKP reshava da ne se namesvat na nicija strana, po sto toa e"Borba na edrata gradska so edrata selska burzoazija". Mesec podocna se usestat i reshavat da sotrudnicat, no momenta e izpusnat. Na 23-ti septemvri 1923 pravat vozstanie vo Severozapadna Bugarija i po malo vo Centralna, podkrepeni ot agrarcite. Posle nego Georgi Dimittrov i Kolarov zabegvat vo ... Ugoslavija.
Todor Alexandrov i ot tam VMRO bile vo vojna so Stambolijski. Duri se govori te da su go ubile. Ot tam i terora -obiaviavat Sofijsko za bojno pole na dejstviata si , dokato go svalat. A pricinata e, soglashatelstvoto mu so SrboHrvatskoSlovenskoto Kralstvo vo usturb na MK.
Vanco Mihajlov e izgonen a VMRO raztureno sled 19-majskoit prevrat na Zvenarite. Politickiot Krug "Zveno" e organizacia na officerite ot BG army(Kimon Georgiev, Dimo Kazasov), kojato vizda stranata po obrazec na Fashisticka Italy. Te leleiat za federacija so Ugoslavija, po sto Bugarija e bila zaobikolena ot "Malkata Antanta", vo pulna politicka izolacija. Zelanjeto na Ugoslavija da unistozi VMRO kato vrag na ug, duri i so sredstvata na vojna srestu BG,gi kara da brzat. "Zveno" vliza vo pregovori so Srbija za da poluci financova poddruzka.
Ideologiata na "Zvenarite" e republikanska. Sakali su da premahnat Boris III. Vizdali su vo nego i nemec, kojto ke preci na obedinieto so Ugoslavija. Za to i ne moze da se kaze , ce toj organizira prevrata. Bil e pod domashen arest za vreme na subitieto.Zabraneni su site politicki partij i sdruzenia, po obrazec na Italy.
Drug e vorposot, ce Kimon Georgiev ne moze da udrzi vlastta i 10 meseca podocna hora na Boris zemat pravitelstvoto. Sustiot Kimon Georgiev pravi komunistickoit prevrat 1944. Mozesh da vidish kolku razmiti mu bile idejte.
Osnovniot udar na 19-majci e vrz VMRO, armija, novi cinovnici vlizat vo Pirinsko , ima mnogu ubiti VMRO-vci, celiot activ e po zatvorite. Ivan Mihailov izbegva vo Turkey. Toa e i krajat na VMRO-pone officialy do 1991. Ugoslavija aplodira tozi fact.



Тема Re: ...BKPнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 20:31



" Drtiot Bugarin Sarlo" kakto go naricat Kolisevci, mislja ce go ubivat...Vav vseki slucaj ne dozivjava kraja na vojnata, taka pone si spomnjam, no moze i da barkam...



Тема Re: Sharloнови [re: Shtrkot]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 20:40



Strk, cetoh nekude, ce BKP (za da ne bude ubit, puk i izbegnat raznoglasija sys Tito) pribirat Sharlo v sofijaskata oragnizacija i toj proziviava vo BG. Mislia zivee v BG sled WW2.
Strk, mislia , ce se poznavame licno, duri sme ziviali zaedno v Studentski Grad-Blok 26 staja 414.
sus zdrave



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано12.03.02 23:13



---"Tam se zaselvat arijcite, ot cieto ime na stranata Ariana idva dnesnoto Iran, akto obedinjavasto ime za sickite arijski plemena, koito se zaselili tam. Cast ot arijcite prodalzili kam Indija, pokorili mestnite plemena ( koito bili cernokozi)i obrazuvali grupata na indoarijcite, koito bili blizki s iranskie arijci, no ne napalno............................ """"----


Ne si me razbral.

Ne se voodusevuvam na ovie iminja kako iminja ni na toa koj ,kade,sto.Interesna mi e logikata i nacinot na koj razmisluvale.Toa se prvite pocetoci na sozdavanjeto na Drzavi,Kralstva,Organizirana vojska, Sudstvo.Toa e za mene interesno vo taa kniga.Osoznavanje za potrebata od organiziran i zivot so pravila . Toa sto nie sega go vikame "Civilizacija".Nejzini pocetoci.

Grcite samo Persijcite i Egipcanite gi smetale za Civilizacija.Dodeka
Makedoncite za VARVARI.


---'Tova s izemsvaneto na slovenite s drevnite Makedones..Teoreticno e vazmozno, no e trudno dokazuemo po red pricini"----

Sekako deka moze da se dokaze.No koj oseka potreba od toa?
Imase edna emisija na TV za arheologija.I na koja emisija se analiziraa grobovite koi se iskopani vo Makedonija.Potocno (ako razbiras sto e toa Cerep) CEREPI .I spored taa sporedba, i za vremeto vo koe ziveele M.Sloveni postoelo ahtotono naselenie vo Makedonija.Znaci anticki Makedonci.Samo ne se sekavam do koj periot bese analizata.


----" do okolo 840 g., kogato Xan Persijan zavladjava Severna MK, casti ot Belomorieto i casti ot Kosovo. Razbit e ot Srbite v Raska, kogato se opitva da gi podcini i tex. Pri knajz Boris MK, kojato togava se narica Kutmicevica e cast ot Bulgarskata darzava i tova prodalzava do 1018 g.- "----

Ne sakam da navlezeme vo detali.
Ti go kaza tvoeto i dosta e .
I jas ke go kazam moeto i tuka neka zavrsi.
Da ne se izgubi poimot na temata ETNOS,NACIJA,

znaci:--"kogato Xan Persijan zavladjava Severna MK"-- I samo tolku

toa ne e Makedonija.Samo del.(pr.P.Makedon.sega)
Od prvoto doaganje na slovenite na balkanot (kraj na V vak) pa i vo vremeto na 840 god. i posle 840 mnogu cest vojuvale so Vizantija.I mnogu cesto ne bile
pod Vizantiska kontrola.No ne znaele za institucii.I ne znaele sto e toa drzava
(za toa zborev "Herodotova istorija).

---". Pri knajz Boris MK, kojato togava se narica Kutmicevica e cast ot Bulgarskata darzava i"---

Pak ne cela.Najgolem del , no ne cela (1941/45)
I tuka ne e Ohrit centar.Nego Strumicko

Vostanie na komitopulite 969.Potiv Petar.
Boris,Roman(16 i 18 godini imale vo 976) zaloznici vo Carigrat gi vrakaat da go soprat vostanieto.
Koj vladeel do 976 ?Protiv kogo se pobunile brakata na Samoil.
Kade bil centarot na Hristijanstvoto pred Samoil.(Ne e Ohrid)
Koja kruna ja nosel Samoil.( unikat od Vatikan.)
Sega stanuva Ohrid centar.
Posle 1014 koj stvarno vladeel.(Vizantija)
I koj posle 1018 bil postaven.

Nisto od ova ne mora da e tocno.No jas znam i za ovaa verzija.

--"1. BG vladee v dnesna MK ot ok. 840 do 1018 g. Posle casticno prez 13 i nacaloto na 14 vek "---
Spored ona gore ne bile bas 78 god +--"13 i nacaloto na 14 vek "---
Toa vladeenje so Makedonija ka mu dojde kako vladeenjeto so Makedonija vo periodite (1912- 1914) ili (1941-1945)ili (1945-2002).

No dosta za ova.Veke se izmoriv .
Da zborime za toa dali Makedoncite imaat pravo da sakaat svoja drzava.
I koga ke pocnat bugarite da ne smetaat za Makedonci kako narot I svoi komsii .Pa kako dva sosedni naroda da ideme napret zaedno.



Тема Re: Alexandrov, Mihajlovнови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 00:17



----"Toa e i krajat na VMRO-pone officialy do 1991. Ugoslavija aplodira tozi fact."--

Toa ne e pravoto VMRO.Nema nikakvi osnovni tocki so pravoto VMRO.
Toa sveto ime samo se koristi za da manipulira so narodot.
Vo Makedonija ima mnogu partii so predznakot VMRO.No ni edna ne se zalaga za pravite ideite na vistinskoto VMRO.
Da gi znaete osnovnite 10 tocki na ....DPMNE.Ke mislite deka se najgolemi Makedonski nacionalisti.No koga ke vidite se sto i napravija na Makedonija,od NACIONALISTI ja nemaat ni bukvata N.
VMRO vo Makedonija se slavi uste od 1945.Prviot ustav i prvata ideja za politickata idnina na Makedonija.



Тема Re: ..Majski manifestнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 00:54



--Tija ot DPMNE verno li ne poznavat nestata, pone na Vanco knigata...Lele yazik! --

Da . A se bi dale za Makedonija.Koga ke ima kazam sto napisal vikaat:
"Pak Bugarska propaganda" i pcujat se Bugarsko, kako da im se krivi Bugarite

--Todor Aleksandrov znaes ima edin flirt s Kominterna (Majskija manifest) ,ama posle se otkazva ot podpisa si i pa posle go ubivat. --

31 avgust 1924 Protugerov.Dali Protugerov bil Makedonec ili Bugar?

----. Federalistite sa za Balkanska federacija, no ima i ideja za federalizacija na Jugoslavija i MK kato otdelna edinica v neja ( tova go znam sigurno). Federalistite - Todor Panica ---

Taka moze.Toa go znam i jas.

Znaci ne se ubivale samo od ideoloski pricini.
Znaci tocno e deka Boris koristel nekoi od niv kako svoi pioni.



Тема Re: Sharloнови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 00:58



Studentski Grad-Blok 26 staja 414
Cimeri a.
Pa zar Bugarija ne e golema?
Vo Makedonija ne mozes i da sakas da se skries.Nema kade 2 na 2 m



Тема Re: Stariнови [re: Stariot]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 01:42



Zivjal sam v Studentski grad, no ne kato bjax student, a po-kasno poradi ne'nam k'vi si licni pricini...Taka ce ne se poznavame, samo ot Foruma, no moze da se zapoznaem, a zasto ne i s Makedonec, no prvo ste mu zememe pistolot, oti "Bugarin se cisti samo so pistol", a az iskam da si ziveja oste



Тема Re: Stariнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 01:55



Sega za sega nema da go zemete.Mi treba.
A ako doagate vo mir posle ova sranje.Ke go sokrijam.



Тема Re: Stariнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 01:57



Lele, ama ti verno(stvarno) si imal pistol...Jas vekje kje pazim sto pisuvam, oti jas nemam...



Тема Re: Stariнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 17:35



Makedonija e vo vojna.Sum bil na mestoto na nastanot.Sto da se pravi koga se mora.I jas bi sakal da nemam ,no ne mi davaat taka.



Тема Re: Protogerov...нови [re: Shtrkot]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 17:49



e ot vrhovistite vo teceniata na mak emigracija. 1911 za da se pomiriat go priemat vo VMRO. Ot togava do smrtta na Alexandrov toj e desnata mu ruka.
Osven po Moravsko, Protigerov e nacalnik na Sofijskiot Garnizon i vodi unkerite pri potushavane na Vojnishkoto Voztanie (Octomvri 1918) na Vladaja. Tova e ushte ushte edna nezazdravima rana megu VMRO i agrarci+komunisti vo posledvalite odnosi.
Trebva da mu se priznae, ce sled tova Ferdinand se e nadeval da ostane vo BG, no samoito Protogerov mu kazva "Tzaru, Vie nemate veke mesto vo Bugarija!". Ziveli su licnosti vo onezi vremena, neli !



Тема Re: Suvpadenieнови [re: Shtrkot]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 17:56



NE znam Strk, moze i da se brkam. Ziveeh(so brat mi) i negov kolega ot Pernik, zavurshil Klasiceskata Gymnazia(nabor 69) vo edna staja. I negovite roditeli beha bezanci ot Zapadnite Pokrajnini. Uceshe MO(mezdunarodni odnosi). Stana kum na brat mi . Ziveeshe posledno v London, kudeto mu gostuvah. Moze vse pak da govorim za razlicni hora.
ps Beshe i mnogo najasno sus minatoto ni.



Тема Re: Zostoнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 18:12



Makedonec, ako vistinski se slaveha idejte na VMRO, zosto Tatarchev(suzdatelot i') ne se vrati vo nea 1944, a naprotiv(sicki znaem zivee vo rodniot si grad Resen 1941-1944) zabegva obratno vo BG, a 1948 vo Italy?
Ostavi Ivan Mihajlov, za nego razbiram da ne e bil zelan pri idvaneto na Titovite partizani.
Voprosot ne e provokativen.



Тема Re: Stariнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 18:13



Znam be bratce, ne me zemaj na seriozno...I tova ste mine, vidi mu se krajat i toj nema da e dobar za albanskite teroristi...



Тема Re: Suvpadenieнови [re: Stariot]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 18:16



Ima savpadenija, no az sam malce ima nema 6 godini po star ot tova momce. I ne sam bil oste v London, no do pensija misla da se klasiram...
Pozdravi



Тема Re: "knez"нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 18:56



---"roden v Oxrid-- Bulgarin li e ili Makedonec? ---
Bugarin e kolku sto e Jovan Babunski Srbin .
NACIONALNOST---Svesno identifikuvanje so odredena NACIJA.......


--"Boris III e inmal verojatno kontakti s VMRO"---

Imam edna brosura za Todor Aleksandro.Vo nea se dadeni dnevnikot i pismata sto Aleksandrov mu gi pisuval na Carot(1915-1918).

Sostaviteli
Coco Biljarski i Todor Petrov
prof.Petar Petrov
"Znanie" (godina ne pisuva)

Od ova se gleda povrzanosta na Todor so " Knezot". I od kade doagale glavnite investicii i oruzje za Todor i vrhovistite.


--Za lazhite na makedonizma i mitovete za Bulgarstinata v Makedonija

Ja nemam taa kniga, a bi ja procital.

Kazi barem edna od lagite za makedonizmot.Mozebi ako mi fati oko i od Bugarija ke ja naracam.


---ce osven Bozidar Dimitrov ( kojto trebva da zasili ceteneto i da namali govoreneto)

Od koja partija e toj.I stvarno li e pretsedatel na partija
MILIONER.HAHAHAHAhahahaha.Bankrotira.



Тема Re: ETNOS...нови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:00



Staro kazi nesto i za toa sto mislis Za definiciite ETNOS(narod)Nacija,nacionalnost.Dali ti mislis taka?
I dali mislis deka Makedoncite se poseben ETNOS?



Тема Re: Neznamнови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:06



Neznam mnogu za Tatarcev osven deka bil Bugaroman i prv pretsedatel na VMRO.
Mozebi tvojot odgovor e vo odgovorot na Sarlo.
Zasto drugite Makedonski komunisti ostanale vo Makedonija?
Kiro Gligorov,Krste Crvenkovski .......



Тема Re: Znamнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:10



Znam . samo toa treba da se prezivee.A zivotot e kratok.
Ke zavrsat kako Srite.Koi 10 god. ni ebaa majkata an site na balkanot.



Тема Re: ETNOS...нови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:27



Ke ti otgovarom podocna(nekolko casa) sega e mnogo rabota. Ima mnogo da pisha.



Тема Re: ETNOS.ceka..нови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:37



Nema problem.



Тема Re: "knez"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано13.03.02 19:49



1. Jovan Babunski e iskas da kazes mesten covek, koj se pisuval Srbin. Ili se osestal Srbin.Sega vav Vardarska Mk ima srbsko malcinstvo - site li sa dosljaci - i teja u skopska Crna gora li i u Kumanovsko?
Ako moze Srbin da se rodi v MK, zasto da ne moze da se rodi nekoj Bulgarin v Oxrid, pokraj Makedoncite? Vazno e kakav se usestas, drugoto ( s genite, dinaridite i pr. samo moze da dopalni kartinata, no kato celo, bratko, e palen bullshit) Ta toja Al. Protogerov deto e osnoval Institut za zastita na Bg interesi perz 1919 g. ne e bil sas sastoto samosaznanie kato Cupovski, Dedov i Misajkov. Saglasen?
2.Za T. Aleksandrov i vrazkata mu s Carja ne sam se interesyval konkretno. VMRO e bila ocevidno v otnosenija s Bg pravitelstva i vlasti,sled kato BG e tarpjala da se razporezdat v Pirinska MK. Kazvam, ce gi e tarpjala, zastoto 1934 g. tova bezobrazie e prekrateno. Zasto kazvam, ce e bezobrazie..zastoto VMRO ima i dosta cerni stranici v istorijata si i predizvikva znacitelen xaos i bezzakonie v Pirinskija kraj, a i v cjala BG...No tija nesta sa razbiraei i objasnimi,
3. B. Dimitrov po skromnoto mi mnenie e debil i plesti ponekoga bez da misli, a osven tova ima wrong approach po MK vapros i tretira sicki, koito ne sa saglasni s nego kato oligofreni, a ot koja partija e... Ot BSP estestveno, makar ce ne znam dali go afisira otkrito. Poslednoto ubeziste na komunistite e pesternijat nacionalizam...Tova vazi i za MK....



Тема Re: "knez"нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 00:33



-----. Jovan Babunski e iskas da kazes mesten covek, koj se pisuval Srbin. Ili se osestal Srbin----
Zarem ne go znaes.
Toj e MAKEDONEC(etnos) koj "rabotel" vo Srpsko i koj idel kako cetnik niz makedonija i se sto ne se deklariralo kako Srbin go "vitkal"I takvi imalo vo Makedonija.

-----Sega vav Vardarska Mk ima srbsko malcinstvo - site li sa dosljaci - i teja u skopska Crna gora li i u Kumanovsko? ------

Ima i Srbi no ima i Srbomani.Vo skopska crna gora ima Srbomani no nemoj da mislis deka site se Srbomani.Ima no ne mnogu.Tie ne ni znaat Srpski da zborat.
Ednaska vi dadov i TEMA so takov dokument.No slobodno mozat da se osekaat kako sakaat,nikoj ne im brani.
Leksikon:
NACIONALNOST--Slobodno izrazena pripadnost kon nekoja nacija.....


---Ako moze Srbin da se rodi v MK, zasto da ne moze da se rodi nekoj Bulgarin v Oxrid, pokraj Makedoncite---

Moze koj mu brani.Jas ne vikam deka nemoze.No e od MAKEDONSKI Etnos.
Leksikon:
Etnos-.......
Nacija........
NACIONALNOST--Slobodno izrazena pripadnost kon nekoja nacija.....

---No tija nesta sa razbiraei i objasnimi, ---

Kako ne,Cela Evropa pisuvala za ubistvata vo Sofija.Mnogu Evropski intelektualci so svoi statii go osuduvale toa krvaro delo.
Duri i Anstajn ima napisano nesto za toa.Neznam kade sum ja dal knigata vo koi gi imase izvadeno tie statii.
No rabotata sakam da ja slusnam od vas e .Dali imalo samo ideoloski ili imalo i ubistva od drug vid.Razbiras sto sakam da slusnam.

---Poslednoto ubeziste na komunistite e pesternijat nacionalizam...Tova vazi i za MK....---

Da taka e i vo makedonija.
Lupco Gorgievski-Konparativna JUGOSLOVENSKA knizevnost.
Pr.Dosta Dimovska(znaes koja e) predavala Marksizam na fakultet.
Gorgi Naumov-Pretsedatel na VRHOVNIOT SUD vo komunizmot.A znaes koj mozel vo toa vreme da bide pretsedatel na SUD.
I mnogu takvi se sega najgolemi MAKEDONCI.A tie sto ne se soglasuvaat so niv gi narekuvaat""Srbo-komunisti""Patetika , ziva patetika.



Тема Re: "knez"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 01:10



Znam mnogo dobre koj e Jovan Babunski, znam i za vojvodata Micko, koj bil vo VMORO, pa stanal posle srbski vojvoda, drug slucaj- Kotas. Zatova kazvam, ce mi e jasna razlikata mezdu Babunski i Pekjanec, kakto mezdu Garvanov i Goce Delcev da kazem.
No tyka vaznikva vaprosat. Predi da zapocne procesat na nation-building ima li Medieval Macedonian ethnos ( narodnost) i Bulgarian ethnos narodnost kato dve otdelni kategorii. Ili ot edin ethnos po silata na obektivni istoriceski obstojatelstva vaznikvat dve moderni nacii? Tyka mozem mnogo da sporime i trydno shte stignem do saglasie. Tova e slozhen vapros. Zasto e slozhen za mene, vednaga shte otgovorja. Znaesh koj e Ivan Vazov, predpolagam. Toj e roden v Sopot, v centralnata cast na BG. No korenite na negovata familija sa v Kostursko i originalnata forma na imeto e Ajvazov, koeto vece e malko po drugo.Vtori primer - Bracigovo do Plovdiv - preseleni prez 18 vek ot Kostyrsko i Debarsko v Trakija, ucastvat aktivno v Aprilskoto vastanie ( kato Bulgari). Shipka-rodnoto selo na bashtata na bivshata mi zhena, edna treta ot seloto nosi imeto Arnaudovi- pak ot taja Zap. MK. I mnogo mnogo drugi primeri. E sas srbite sme blizki, ama kadeto imalo srbski preselenija v Bg zemi ostanalo - Srbsko selo, Srbinovo ( pardon tova e v Pirinska MK). Drygi ethnosi- Arbanasi, Vlasko selo, Tursko Slivovo, Pomaska Lesnica ( za da ja razlicat ot sasednata Tyrska Lesnica)- tova e na nivo ethnos. Emi nikade nema Makedonsko selo ili nesto podobno da e ostanalo ot staro vreme. Ima novi takiva imena ot 20 vek, kogato idvali bezanci ot Makedonija i se zaselvali, a znaem za mnogo stari preselenija na xora ot MK kam BG. Verojatno i obratno. Kolko toponima imate stari v MK, kadeto da stava dyma za BG preselnici jasno otgraniceni. Nesto drygo- za mene e bezsporen faktat, ce imeto Bolgari, Bogari, Bugari ne e bilo razprostraneno navsekade iz MK, na mesta sa se naricali Srbi, na mesta prosto xristijani, Brsjaci i t.n. No taka e bilo i v Bulgaria proper.Babata na mojata zena ot edno selo do Teteven - Goljam izvor, mi vika " Vie Sope li ste?" Vikam " pa da babo Geno, a vie kakvi ste" A tja mi vika: " Nie sme B'lgare, ne sme Sope", a az sam roden na 30 km. ot Sofija, kojato e stolica na BG. E i Bulgarskata nacija e moderen konstrukt i Makedonskata- vaprosat e ne e li edin ethnosat, ot kojto vaznikvat dvete? Ne barzaj da mi otgovoris i ne misli, ce az znam otgovora i se opitvam da ti go vnusavam. Tova e mojata vizija, mozem da govorim mnogo po toja vapros i da naucim edin ot dryg. Za statijata na Cavdar Marinov v toja sbornik - ima mnogo dobri nesta v neja, a sasto taka statija na edin Harvatin za naciite i za immagined communities . Ste ti pusna otkasi ponatam, no dneska imax tezak den i predpocitam da karam po spomeni na nesta, koito sam cel i sam prezivjal. Vizdal sam v razlog semejstvo, kogato bjax malak daze zivjaxme u tjax, koito ni zajavixa jasno i kategoricno, ce sa Makedonci t.e. ne Bulgari i tam vidjax za prv pat kniga na makedonski za Tole pasa i mi bese mnogo cudno, ce em razbiram nesto, em e vsicko, ce mnogo ot tija dumi napisani sam gi cul na ulicata ili ot baba mi i dedo ,i ( site, nema, arno, ladno etc.), a znam ot uciliste, ce taka ne e pravilno da se kaze, ta kamo li da se pise. Posle pa se zapoznax s dedo Krum, roden v Prilep 1915 g., izbegali v BG, varnali se v Yu i pak dosli v BG, zastoto vika dedo Krum, xodex na uciliste tam i predi seki cas ni karaxa da stavame i da povtarjame" "Ja sum pravi Srbin" . Sega rodninite mu v Prilep mu vikali ( 1992 g.)- kako moze dedo Krume ti da si Bugarin? (a toj prez vojnata bil okupator v Kavalsko i razkazvase , bexme zaedno v Grcija s nego bas tam kadeto e bil prez vojnata mnogo interesni nesta). Mnogo takiva slucki imam da ti razpravjam i za sresti s Makedonci v Egejska Mk i za sresti s Bulgari tam i stava dyma za edni i sasti xora, no s razlicen pogled varxu nestata...Lele kakav ferman napisax



Тема Re: "knez"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 01:15



Za ubijstvata vav VMRO dali sa na bazata na etnicesko protivopostavjane? Az ne znam za takiva, no moze i da e imalo. Ubeden sam, ce i nie (BG) imame donekade izkrivena predstava za nestata i zatova mi e inteersno da slusam i da ceta tvoite postingi, no ne e loso i ti da cetes i da komentiras nasite ( ne kazvam, ce ne go pravis ,ama maj si edinstven, Drugite go karat samo na emocii ( donekade izlkljucenie e Zoran J, no staratelno otbegvate nekoi temi, taka kakto i nie otbegvame nekoi, no fakt e ce ima dialog, a takav dalgi godini nemase)



Тема Re: Etnosнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 01:58



A sega na temata.
Bih iskal predi tova napravija ugovorkata, ce moze ne vsicko da se haresa na oponenta, no da bude siguren, ce az priemam negovoto mnenie i go uvazavam.
Kudeto i da idesh v Bulgarija ste vidish razlicni etno grupi , kojto sa svurzani ili s geogrfskoto polozenie na rajona(ostanalo ot predishni, otdavna ziveli takiva) ili Bog znae ot kude najmenovania, kato shopi, torlaci. Vsicki te imat svoj osobenosti, v ezika, nosijte, tancite, i dori v haraktera si. Kato beh vojnik edna cast ot sluzbata mi mina sred Plovdivcani(majnicki), koito sa veseli, shumni, druzelubni. Goliam cupon be, nisto ce beh novobranec. Posle ni vurnaha v bazovoto podelenie i dve godini izkarah sus Graovci, Makedonci, Kucavci(Kustendil) i ot mojat kraj-Vracani. Zapadna BG e po planinska, po bedna i horata sa po surovi, mulcalivi , po zatvoreni, no i po durzelivi.
Klasifikacij mogat da se napraviat v mnogo razrezi na nashiat bit, obstuvane i navici. Vsicki te obace biha se obidili ako im kazesh, ce ne sa bulgari. Za tiah tova e obediniavastoto zveno. Mozesh da vidish i mnogobrojni obidni kvalifikacij , kojto si razmeniame edin drugimo na regionalno nivo. Niakoj stigat i do pulno otricanie na komshiata(poznat sindrom, nali). Dori i da se kaze, nikomu ne idva na um da se cepi , da im druga narodnost i t.n. A bi moglo da se postigne, pri opredeleni neblagopiatni obstojatelstva za stranata, dulgoto vremevo otdeliane na rajonite, vunshni culturni i t.n. vliania.
I mojat kraj si ima unikalnite pesni i hora(na Diko Iliev), govori, maitapi i t.n. Ako mi kazat shop ili torlak, takuv sum, no sum po nacionalnost bulgarin.
Sega za MK, koeto po zivo te interesuva. Predi mnogo vreme, nema i 130 godini sme vurveli zaedno, nosili sme edin iarem, ednakvi tegobi i tja e bila v pogornata grafa, kojato opisah. Sled 1878 nestata se promeniat. Pomnia kakvo kazva Goce na Lazar Glaushev pri srestata im v Sofija i tova sa proroceski dumi "Makedonija sega ima svoj pat"(Dimitar Talev-Ilinden). Stareca ekzarhist dulgo ima da misli po toa vopros za da go razbere.
Da, putistata ni sa stranno prepleteni sled 1878, no v imeto na horata na Makedonija Bulgarija e triabvalo da razbere i s vremeto se razbira ot vse po-goliama cast ot obstestvoto , ce triabva da e otdelna. Da reshava sama problemite si, zastoto bulgarskata namesa oste povece vloshava nestata sled tova. Tova e bila i celta na vsicki borbi na horata , rodeni na tazi zemija. V tiah zapocva da se izgrazda vizdane za otdelenost . Te praviat svoj organizacij, zastoto samo te mogat naistina da misliat za tehnite problemi, a bulgarskoto pravitelstvo gi prenebregva i poniakoga turguva za tehna smetka. Ne triabva da se zabravja fakta, ce sa scitali sebe si za bulgari obace.
Mnogo nesta reshavat formiraneto na Makedonskiat Etnos sega. Poveceto ne sa sus iztocnik Bugarija, i tova ni razdelja. Stanali sa culturni i drugi razvitia ot dvete strani na Osogovo, koito sa unikalni i nikoj ne znae za dostizeniata na drugiat. Nema da izbrojavam pricinite za tova.
Vizdaneto mi e: formiral se e nov narod sus sobstveno mislene i vizdane za nestata . Toj ima pravo na sobstvena istorija. Trebva da ia gradi na realni fakti i subitia, da otdava dulzimot na minatoto i na drugite narodi sos kojto zivee vov sosedstvo.



Тема Re: Etnosнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 02:26



Trebva da otdam i dulzimoto na tezi, koito se scitaha za otdelen etnos i se boreha za Makedonija otdelena i kato nacionalno samosuznie. A te vece ne beha malko vo 20-te i so oformeno suznanie prez 30-te godini na minatiot vek.



Тема Re: "Ptibeer"нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 18:09



.----"" Predi da zapocne procesat na nation-building ima li Medieval Macedonian ethnos ( narodnost) i Bulgarian ethnos narodnost kato dve otdelni kategorii."---

Ima.

---"Ili ot edin ethnos po silata na obektivni istoriceski obstojatelstva vaznikvat dve moderni nacii? "----

Ne.

-----"Mnogo takiva slucki imam da ti razpravjam i"-----

Jas takvi primeri ne sum sretnal vo detsvoto.Site sto gi znaev bea Makedonci.
Ne sum poznaval ni eden Bugar sto zivee vo Skopje.
Vo skopje pocnaa da se pravat celi naselbi za "EGEJCITE" i mnogu od niv se naselia vo Skopje.No ni eden od niv ne spomnal deka e Bugar.Bugarija za niv i za mene bese stranstvo , a Bugarite stranci.
Tie se smetaa samite kako najgolemi Makedonci.I site navivaa za "Vardar".
I mi bea cudni zasto imaat takva potreba.
Kako mal me nosea vo Bugarija da kupuvame Kaskavali,Konduri,i druga hrana.
Bese se dzabe.No idevme so mnogu strav.Mnogu se kradese,nas ednaska ne opljackaa i toa samo za "Ptibeer" biskviti.Togas si pomisliv "lele kolku se gladni za slatko" i ve zalev.Nemozev da svatam kako moze za edni biskviti da se skrsi staklo od kola.
No ajde da svrtime na NACIJA,ETNOS,NACIJONALNOST.



Тема Re: Knigi ?нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 18:17



-----"Za ubijstvata vav VMRO dali sa na bazata na etnicesko protivopostavjane? Az ne znam za takiva, no moze i da e imalo'-----

Sekako deka imalo.
Ajde odgovori mi zasto site sto kazale deka Makedoncite ne se Bugari,toa go kazale nadvor od Bugarija .Kako ni eden dokument nemate za takvo nesto koe e izjaveno ili objaveno vo Sofija?
Za vaseto gledanje na rabotite imame dosta vo knigite koi se zanimavaat so taa rabota.
prasaj me nesto konkretno sto se odnesuva za makedonija, za da vidam i jas dali go znam toa.



Тема Re: Etnosнови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 21:49



-----"Kudeto i da idesh v Bulgarija ste vidish razlicni etno grupi ..........Vsicki te imat svoj osobenosti, v ezika, nosijte, tancite, i dori v haraktera si. "------

TOA E ETNOS.

----"e po planinska, po bedna i horata sa po surovi, mulcalivi , po zatvoreni, no i po durzelivi"--------

Karaktrna osobina na Eden etnos.


---"I mojat kraj si ima unikalnite pesni i hora'----


Edna od posebnostite.

----"Sled 1878 nestata se promeniat. --...................................................................................................................................................................... "Makedonija sega ima svoj pat"(Dimitar Talev-Ilinden). Stareca ekzarhist dulgo ima da misli po toa vopros za da go razbere. "--------

Slavejkov kazuva deka imalo i porano od 1878god.
No ima primeri kade toa cuvstvo e uste porano, od toa koga Slavejkov zabelezal.

-------"Da, putistata ni sa stranno prepleteni sled 1878, no v imeto na horata na Makedonija Bulgarija e triabvalo da razbere i s vremeto se razbira ot vse po-goliama cast ot obstestvoto , ce triabva da e otdelna"----------

No imalo luge od Makedonskiot etnos koi Bugarija ja gledale kako svoja drzava i se deklarirale kako Bugari.Bugarite tie Makedonci gi koristele za da ja priklucat Makedonija kon Bugarija.Toa Makedonskata istorija ne go osporuva.
No osporuva deka nie Makedoncite po definicija sme Bugari.Sto se razbira ne e tocno.Imalo i luge od Makedonskiot etnos koi pa Srbija ja gledale kako svoja drzava i koi luge bile iskoristeni od Srbite za Makedonija da ja pripojat kon Srbija.Sto znaci deka ni po definicija ne sme Srbi.

----------"Vizdaneto mi e: formiral se e nov narod sus sobstveno mislene i vizdane za nestata . Toj ima pravo na sobstvena istorija. Trebva da ia gradi na realni fakti i subitia, da otdava dulzimot na minatoto i na drugite narodi sos kojto zivee vov sosedstvo"-------

Ako dobro razbrav(malku mi e tesko bidejki pisuvas bas Bugarski)i jas potpolno se soglasuvam so tebe.Koga ova prasanje ednas zasekogas ke se razjasni,nema da gi barame razlikite pomegu sebe nego ke gi barame slicnostite.Zaedno ke napreduvame, i dvete zaednici pobrzo i podobro.



Тема Re: "Ptibeer"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 22:31



Vapros Nomer edno - Nemalo srednovekoven Makedonski ethnos, no imalo Bulgarski i v MK.( V Srednovekovieto - MK e oblastta mezdu Plovdiv i Odrin, otkadeto proizxozda Vasilij II Bulgaroubiec ( po-tocno pradedo mu Vasilij I makedonec, kojto inace bil Armenec) a themata Bulgaria prez 11-12 v. e s centar Skopje, poznaj zasto). Tija nesta gi znaes otlicno, nema sto da te ubezdavam.

Vtoro - ot srednovekovnija nemski ethnos - ima pone 4 moderni nacii.Ot Bulgarskija ethnos za nestastie se razvixa dve nacii - loso za nas, loso za vas, no tova e realnostta.

Treto- Sega vie ste za zalenje, sorry. v BG ima naistina golema prestupnost, no ne zabravjaj, ce samo Sofija ima ziteli gore-dolu, kolkoto celata vi darzava i ima xarakternite problemi za vseki goljam grad.

Tam kadeto rabotja v momenta( ne tocno sega, no po princip, sega sam vo tugina) ima edin ot Vardarsko
( Shtipsko) , kojto e Bulgarin, osven ako ne e prividenie. Ima i mnogo drygi takiva, koito poznavam v BG i koito sa vtoro ili treto pokolenie v BG, preseleni ot MK ( Vardarska i Egejska). Tija deto im vikate Bugaromani v MK se deklarirat kato Bulgari, inace treba da priemem , ce tija deto kazvat , ce sa Makedonci v BG sa Makedonomani. Tova deto vo Strassburg Sudot taka otsadil , mnogo skoro ste se povtori za Radko ili za onja Pande. Tova e sistemata "Razdeljaj i vladej". Kakto kazva Goce" no sto da pravime, kato sme si Bulgari..."

Makedonec, ti si umen covek (ne e kompliment, udovolstvie e da si govorime), no vizdas samo onova, koeto iskas da vidis. Seka nacija e plod na mitologija, no mitovete trebva da imat pone malko realna istoriceska osnova. Vasata osnova e mnogo tenka. Ot tam idvat i problemite mezdu nas. Inace, vervaj mi, za nas problemat s vas e edno breme, no toj ne moze da bade resen samo s otstapki ot nasa strana.
Pozdrav!



Тема Re: Etnosнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано14.03.02 23:19



Makedonec, razbiram poziciata ti.
Ostavam te da mislish zosto ste izbrali tea lude, koj su deklarirale sebe si za bugari(bugaromani-spored vas) za vashi nacionalni heroj? Za Babunski nema monumenti vo MK(ili se luza?). Cupovski i Pulevski su si vashi(Misirkov e na momenti bugarin, predi toa makedonec, vera ne moga da mu prifata) , cuvajte gi za MK istorija. Susto i makedoncite so takova soznanie ot kraja na 20-te godini, nikakov del ot bugarskata istorija ne su te. Ne gi svoim i ne trebva.
Neli na seki trebva da mu se uvazi pravoto da bide kakovto se e deklariral? Ne e ubavo ako si mrtv da promenat kredoto , za koeto si se boril. Za toa mi e bolkata vo ovoj forum.
Opitaj se vniknesh podlboko vo poslanieto na Goce, i na um ne mu e minavalo da govori za drug narod, pa za druga drzava. Znam , ce ste mi osporish, no po toa su ni razlikite.
Budi zdrav



Тема Re: "Ptibeer"нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 00:07



------"">Vapros Nomer edno - Nemalo srednovekoven Makedonski ethnos, no imalo Bulgarski i v MK.( V Srednovekovieto - MK e oblastta mezdu Plovdiv i Odrin, otkadeto proizxozda Vasilij II Bulgaroubiec ( po-tocno pradedo mu Vasilij I makedonec, kojto inace bil Armenec) a themata Bulgaria prez 11-12 v. e s centar Skopje, poznaj zasto). Tija nesta gi znaes otlicno, nema sto da te ubezdavam. ""<-----


LEKSIKON:

">Vapros Nomer edno <

Sreden vek.

Poimot "Sreden vek" epoha na drustven poredok,vo coveckoto drustvo se deli na dve osnovni klasi: Feudalci i kmetovi(seljaci). Pocnuva so padot na zapadnoto Rimsko carstvo 476 god pa do (1453 god) do padot na Carigrad.

Spored drugi istoricari:
Sreden vek.
Pocnuva 476 god i trae do XVII vek(1669 god )Engleska burzuarska revolucija.
-->".( V Srednovekovieto - MK e oblastta mezdu Plovdiv i Odrin," <----

Nesto si greska.Proveri podobro.

Vtoro:

--->"ot srednovekovnija .........................................Ot Bulgarskija ethnos za nestastie se razvixa dve nacii <----

Sreden vek 476-1453/1669.A kakov etnos bile pred 840.I vo meguvreme dodeka bea Srbite na Car Dusan?

---->"Treto- Sega vie ste za zalenje, sorry. v BG ima naistina golema prestupnost, no ne zabravjaj, ce samo Sofija ima ziteli gore-dolu, kolkoto celata vi darzava i ima xarakternite problemi za vseki goljam grad"<-----

Ne sakav da te navredam.
A inaku nie seuste imame pojak standart od vas.
Prosek na plata e 350 DM.
Znaci od 45 do denes(02)=57 god pojak standart.
No ne vi se sitam.Toa nema vrska so temata.

----->ce tija deto kazvat , ce sa Makedonci v BG sa Makedonomani. <---
A koj go izmisli "MAKEDONISTI"

-------->ce tija deto kazvat , ce sa Makedonci v BG <-------
Znaci ne se Trakijci,Sopi,Mizijci,ili nesto drugo.Bile od Makedonski ETNOS koi:

Leksikon:

Nacijonalnost:Slobodna izrazena volja......................
Niven problem.

------>Tova deto vo Strassburg Sudot taka otsadil , mnogo skoro ste se povtori za Radko ili za onja Pande<------
Ke vidime.
Vo Strazbur i Rufi Osmani ja dade Makedonija no go odbija kako "Neosnovano"

---->"no vizdas samo onova, koeto iskas da vidis."<--------
Ova mu doaga kako navreda.
A razmisli dali ja ne gi gledam rabotite drugacie od tebe.Sto ima loso vo toa da ne razmisluvame i gledame isto?

_--->" Seka nacija e plod na mitologija,"<-------
Herodot:Toa e potreba na lugeto, a ne plod na mitologijata.Mislam deka i Herodot razlicno sme go gledale i razbrale.

----->"no mitovete trebva da imat pone malko realna istoriceska osnova. Vasata osnova e mnogo tenka"<,---------

Americkata i Avstralijanskata nacija na koi mitovi e stvorena?Dali i nivnata e -"trebva da imat pone malko realna istoriceska osnova"-

---->"za nas problemat s vas e edno breme, no toj ne moze da bade resen samo s otstapki ot nasa strana." <-----

Pa jas ne znam deka nie barame ostapki od vas.Nema potreba od nisto da otstapite.Nie samo sakame razbiranje za nasata "Slobodno izrazena volja.....
Mislam deka toa ne treba da ve optovaruva i da smetate so toa deka ste napravile nekoja otstapka.



Тема Re: Jovan ......нови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 00:37



--->"Ostavam te da mislish zosto ste izbrali tea lude, koj su deklarirale sebe si za bugari(bugaromani-spored vas) za vashi nacionalni heroj? <____---

Ima razlika pomegu luge koi svesno i po svoja volja se deklarirale kako Bugari i luge koi nesvesno i od nepoznavanje se izjasnile kako Bugari.

Koj Bugaroman go smetame za nas nacionelen heroj.
Vanco Mihajlov,Todor Aleksandrov,Hristo Tatarcev,Metodija Satorov.....
Ne gi smetame za nasi nacionalni heroji.Zasto?
Kazi mi kade Goce se smetal Za Bugarin a ne za Makedonec.
Imame nie Makedoncite izdadeno mnogu knigi za Goce Delcev.
Imam i kniga so site(Sto gi imaat makedonskite istoricari) pisma , govori, novinarski statii od Goce.Go imame izdadeno i toa pismo sto stalno go potencirate.I za toa pismo imam objasnuvanje.Kazi mi kade na drugo mesto se deklaliral kako Bugarin?

----->Za Babunski nema monumenti vo MK(ili se luza?). <------
Nema na ni eden Makedonski CETNIK.Cetnici koi se borele za Srbija.
Tie po nisto ne se razlikuvaat od Vanco i Todor.Samo drzavata koja gi pomagala i za cii interesi se borele e razlicna.Zlodelata se isti.
Toa e oficijalnata makedonska istorija a ne moe viduvanje.

------->"Opitaj se vniknesh podlboko vo poslanieto na Goce, i na um ne mu e minavalo da govori za drug narod, pa za druga drzava. Znam , ce ste mi osporish, no po toa su ni razlikite"<-----------

Daj konkretni primeri.



Тема Re: Jovan ......нови [re: makedonec]  
АвторBlTOLA (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 00:50



SAMO EDNO RAZAJASNUVANJE!

BABUNSKI E SRPSKI DOSELENIK KOGO OD NEKOI PRICINI DOBIL PREKAR BABUNSKI INAKU E VSUSNOST STOJKOVIC. TOKMU I ZATOA SE BOREL ZA SRBIJA.
NE DEKA GO OPRAVDUVAM TUKU DA BIDE JASNO DEKA MAKEDONCITE NE SE BORELE ZA SRBIJA ILI BUGARIJA, TUKU ZA MAKEDONIJA.



Тема Re: Stana..нови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 00:52



dulug posting. Ste se opitam da otkria novi temi za vorposite ti , trudno stana so ta opashka.
Vreme e da priznaem terminite takiva kakvito sa. Nema bugaromani, nito makedonamani, te se opradeliat kato bulgari ili makedonci. Inako im otricame pravoto da se samoopredeliat. Ako da pocnem da boravim so ludata metodika, ti si makedonoman, zostoto si bugarin. Tako nikoj ne stupva na cuzdo. Bulgarite bulgari, makedoncite makedonci.
Vidam tvoj kolegi se opitvat da svojat site "bugaromani" . Imashe postings za toa, ti sto ne se namesi da gi oprovergaesh? Se edno da kazam Kiro Gligorav kato se e borel za Nezavisna MK , se e borel za bugarskata causa.
Pismoto na Goce e fakt, i toa ce go znaesh ne underestimate-va duimite mu. To si e priznanie.
Da ne iskash da izkarash Miladinovi , Prlicev , Jinot i t.n. za maloumni kato su se opredelili za bugari. Ili ne e imalo kato vashte "istoricare" ili UDBA da im poiziasnat nestata za "posebnata makedonska narodnost"?



Тема Re: Knigi ?нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 01:56



Ne e tocno taka. Pulevski kade izdava ' Samovila makedonska" prez 1878 g.?
Citiram: " Vsastnost parvijat projaven ideolog na "makedonizma" e mijackijat zidar i avtodidakt Georgi ( Gjorgija) Pulevski> Negovata poema Samovila makedonska ( Sofija 1878 g.) se pozovava na tova, koeto "stari ljudi" govorjat,a imenno, ce "car Aleksandar" i "kralj Filip" sa rodeni "ot nasi babi Slavjanki". Za vaprosnijat naroden"makedonizam' govori oste povece faktat, ce sastata tvorba e skoro prepecatana v plovdivskija vestnik" Marica, i to ot Kuzman Sapkarev, kojto svidetelstva, ce bila izkljucitelno populjarna. Tyk mozem da se pozovem i na slucaja na makedonsko-albanskoto xaramijstvo Isaja Radev Mazovski. V svoite izdadeni pak v Sofija prez 1922 g. "Vazpominanija" toj razkazva kup fantasticni istorii za anticnata genealogija na naroda si, kojto oboznacava s dalgata syntagma "makedonski slavjano-bulgarski narod".
Vsicki manifestacii ot podoben tip se sledjat otblizo ot srbskata propaganda, kojato ot 70-te godini na 19 vek razviva edna izkljucitelna aktivnost, v rezultat na kojato se otkrivat mnozestvo srbski ucilista, a "bulgari" ot celi rajoni na Makedonija kato Kumanovsko, Porece, Azot ( cast ot Velesko) se "posrbjavat" t..e povece ili po-malko zittelite im zapocvat da se samonazovavat Srbi. Tazi aktivnost se inspirira i rakovodi ot uceni i politici kato Cvijc, Belic, Novakovic..."

Cavdar Marinov, Kritika i xumanizam, " Za lazhite na makedonizma i mitovete za Bulgarstinata v MK", kn. 12, br.3/2001, Sofija

Super interesno cetivo, az imam ivestnii remarki po nego , zastoto avtorat preteruva nekoi momenti, no kato celo se opitva da bade maksimalno obektiven.

Ima preljubopitni slucki, opisani ot nego, koito ne sam znael ( naprimer kak Slavejkov biva izgonen ot Veles) i nekoi drygi, obace i nekoi nesta, koito ama hic nema da vi haresat ( se bendisat) na vas, koito smetate, ce Bulgarizmat v MK e izcjalo vansno javlenie..De da bese taka, med i maslo stese da tece mezdu nas, vervaj mi.



Тема Re: "Ptibeer"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 02:27



1. Ne sam v greska, ne mi davaj teja opredelenija za Sreden vek ot tova ucebnice, az imam zastitena magistarska stepen po Medieval Studies ( ne v BG). Napalno sam vo pravo. Ponjatieto Macedonia se vrasta na "klasiceskoto" mjasto prez 15 vek. ( Renaissance). Car Dusan vladee dosta kratko MK i se tituluva i car na Bulgarite ponjakoga ( ne vinagi). Krali Marko - u Andrija Kacic-Miosic- " Oj te tebe Kraljevicu Marku iz lijepe zemlje Bugarije" i t.n. Znaem, ce Krali Marko e Srbin ot Mrnjavcevicite, ili ste dokazali, ce toj e Makedonec, aman-zaman...

Ne si me navredi, V BG prosecnata plata e okolo 150 USD, a cenite dalec po-priemlivi ot MK, standartat vi e vece raven s nasija...No vi zelaja da stanete naj-bogatijat narod v regiona, naj-iskreno. BG ozemli bezvazmezdno stotici xiljadi mak. BG, dade im podslon, rabota i gi spasi ot fizicesko iztreblenie v godinite mezdu 1878 i 1945 g. Tova bese nas dalg i pak bixme go napravili, no ne daj Boze.

Tova, ce mislime razlicno, ne e problem. Nikoga njama da priemem, ce car Samuil, bratja Mildainovi i Goce Delcev sa cast samo ot vasata istorija i kultura, zastoto tova e edna debela, bezocliva laza...Ne sme dlazni. ( viz za Cupovski, Misajkov, Dedov, teodosij Gologanov i drygi dejci, licno vasi sa si i nemat nisto obsto s nas, dori i kletijat Misirkov, kojto napravi tolkova mnogo greskji, zastoto obicase Makedonija) V Strassburg pravata na BG vav FYROM ste badat zastiteni, taka kato bjaxa zastiteni ( i pravilno) pravata na Makedoncite v BG.

Pisa Strassburg, zastoto tova e star germanski grad, za kojto francuzite tvardjat bezoclivo, ce e frenski, makar ce v centarat mu se izdiga katedrala, kojato nosi drevnoto "frensko" ime Munster. Te tvardjat sastoto i za Nizza - rodnoto mjasto ne na dryg , a na Giuseppe Garibaldi. "Volimo Franciju, kako i ona nama".



Тема Re: Jovan ......нови [re: BlTOLA]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 03:05



E, BitolJA, ti se ...na metenoto...No karaj da e veselo!



Тема VMRO ILI VBRO?нови [re: Stariot]  
АвторBlTOLA (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 20:14



Moze li nekoj Bugarin da objasni zosto narodot vo Makedonija se organizal vo VMRO a ne VBRO? Jas ako sum bil Bugarin vo 19tiot i pocetokot na 20-tiot vek prva ideja koga bi formiral partija ili nacionalna osloboditelna organizacija bi mi bila da ja narecam B'lgarska ili nesto slicno? Zosto tie ne bile za "osloboduvanje na Bugarite vo Makedonija" tuku za osloboduvanje na Makedonija? Od kogo? Na primer od kogo VMRO ja osloboduval Pirinska Makedonija po zaminuvanjeto na Turcite?



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано15.03.02 20:35



Vnatreshna MRO ili Vatreshna MRO?


Naidi mi kade pishe vnatreshna vo nekoi ustav.
Aide te chakam.

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: balgarin]  
АвторBlTOLA (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 20:44



Moze da sporime i za Vnatresna ili Nadvoresna no mi se cini deka mnogu poindikativno i poznacajno za nasata polemika e odstustvoto na Bugarska referenca vo imeto na VMRO. Zosto ne VBRO?



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 20:47



Eeeeh, Bitola
Mnogu se izgovori po toa vopros. Ti i imeto ne si naucil kak e bilo iznacalno. Smenia se na VMRO cak pri.....Todor Alexandrov, e bilo TMORO. Otgovora mozesh da najdesh i na stranicata na VMRO-DPMNE. Az ti podcrknivam tocno ovoj , za koeto pitashe, ot nejniot prv predsednik d-r Hristo Tatarchev:

На оваа средба не беше утврдена никаква формалност - заклетва или нешто слично, за да се сметаат членовите лично задолжени да дејствуваат за ослободителното дело. Меѓутоа, се разделивме со увереност дека ни претстои сериозна и тешка задача. Презедовме задолжување заедно да дејствуваме меѓу наши познати и секој еден од нас гледаше при погоден повод да го искористи престојувањето на учители, еснафи, свештеници и трговци во Солун, дојдени од провинцијата, за да агитира меѓу нив за идејата. Така помина до крајот на 1893 година. Во почетокот на 1894 година во време на празниците, пак споменатите шестмина се собравме пред Водици во живеалиштето на Андон Димитров (спроти куќата сега на браќата Дамјанови, бившиот бугарски пансион), за да го поставиме темелот на една револуционерна организација. Долго расправавме за целта на таа организација, и најпосле се задржавме врз автономија на Македонија со предимство на бугарскиот елемент. Не можевме да го прифатиме ставот за "директно присоединување на Македонија кон Бугарија", затоа што увидовме дека тоа ќе сретне големи тешкотии, поради спротиставувањето на големите сили и аспирациите на соседните мали држави и на Турција. Ни поминуваше низ мислата дека една автономна Македонија потем би можела полесно да се обедини со Бугарија, а во краен случај, ако не се постигне тоа, дека ќе може да послужи како обединувачка алка на една федерација на балканските народи. Одринско, колку што се сеќавам, отпрвин не влегуваше во нашата програма, и мислам дека после беше дојдено до замислата и таа област да се вклучи кон автономна Македонија. Откако се согласивме за целта на нашата организација - на истата средба се зафативме да изработиме статут на Организацијата. Прирака ми беше еден том од "Записките" на Захариј Стојанов, и од нив го зедовме за урнек статутот на "Бугарскиот револуционерен комитет". Го задолживме Поп Арсов, врз основа на тој статут, да изработи нацрт на нашиот статут. На истата седница долго се разгледуваше прашањето какво име да носи


Kakto vidash vashite "istoricare" i shovinisti trebva da vklucat i Odrinsko vo teritorialnite si pretenzij.



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано15.03.02 20:50



Zashtoto ne e VMRO,ami e VMORO.


VMRO e ot 1918g.


Parvo e BMORK - balgaro-makedono-odrinski revoliucionen komitet.Negovia ustav e pisan ot Goce Delchev i Giorche Petrov.

Posle e TMORO,posle VMORO i chak v 1918g. e VMRO.
Togava veche e niamalo balgari v Trakia,zashtoto sa progoneni ot garcite i turcite?

Razbrali li ili da ti pisha oshte?



A sega mi kaji vatreshna ili vnatreshna?

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!

Редактирано от balgarin на 15.03.02 20:52.



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: Stariot]  
АвторBlTOLA (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 21:00



Spored tebe znaci od pusti strav deka megunarodnata zaednica tesko ke progolta bugarska organizacija vo Makedonija tvorcite na VMRO tolku vesto go sokrivale bugarskoto cuvstvo do stepen da toa celsono isceznalo? Zosto voopsto formirale nekoja organizacija? Demek ajde edno sto-dveste godini ke se prepravame pred svetoto deka ne sme Bugari za eden svetol den koga nikoj nema da slusa okolu nas hrabro da prosepotime "Nie sme B'lgari"? Mi se cini toa ti se nekoi kilavi B'lgari nedostojni za pocit od denesnite B'lgarski mladinci koi bi ginele za B'lgarskoto ime. Se soglasuvas li? Ti gord li si so takvi "Bugari"?



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 21:18



Priatelu, otbelezvame napredok
Horata kato Tatarchev i Goce se okazvat dalec po-racionalni vo idejte si ot vrhovistite. I dalec podobre sa gi otstojavali. A primeri za tehniot geroizum mnogu.
Vremeto pokazuva kolku pravi su bile te i prozreli buduceto.
Toa , ce su reshili da zertvat idela na Celokupna Bugarija gi izdiga vo icite mi. Za men ne e vazno da ima Golema Bugarija(pa sto kato e golema?) a horata vo sickite i delove da bidat i osekivat slobodni. Za to i su se borile za autonomija na MK, ne sal za bugarite vo neja, koj su bile 60%(ne poveke), pa i za site nacionalnosti: turki, grci, albanci , cincari, cigani i t.n. I taa e partijata otstojavala 4 decadi interesite na bugarite(a i ne sal na teh), nezavisimo ot politikata na BG(kojato ponekoga e bila protiv interesite na graganite i' nadvor).
A imeto bugarin ne gi e bilo sram da go kazat, to figurira vo site dokumenti ot onova vreme.
Opasno e bilo veke da se kaze po Srbsko vreme, i koga su gi pitali "Pa ti sta si" su kazvali "Makedonec" za da ne bide utepan. Srbite su znaeli toa i su im go kazuvali.


ps
Ako cetesh i "Nazad Kon Autonomijata" na Dimo Hadzidimov, ke vidish, ce taa ideja e ostanala prifatliva sal za bugarite , ostanalite su videli vo neja nova "Iztocna Rumellija" i otfurlili.



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано15.03.02 21:18



Zadadoh ti vapros?


Az ti otgovorih na tvoia iskam otgovor i na moia.



Iskam i dokumenti!!!

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: balgarin]  
АвторBlTOLA (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 21:24



Jas ne procitav tvoj odgovor na voprosot zosto spored tebe vrlite silni Blgarceta vo 19tiot i 20tiot vek bile tolku slabi i nemale hrabrost gordo da se narecat B;lgari. Zosto se kriele zad nekakov si Makedonizam? Pa neli ste cule deka za imeto se gine? A pak da ne go stavis najsvetotot ti (imeto) vo naslovot na organizacijata vo cija borba go davas svojot zivot?



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 22:01



Proceti postinga mi pogore. Ne su se krili zad "makedonizum" a zad Makedonija(geografska oblast), a imeto si bugarin su go zoveli gordo.
I sal viz kolku ot nih su izginale ot "strav"za taa ideja, kojato e bila realna i postizima, za razlika ot Veliko Bugarskata.
Ima li Svejcarci? E mozelo e i da ima ako su imali Tito i Ugoslavija. Ne-ima tri nacij vo edna drzava. I nikoja ot nih ne bara svejcarski posebnosti ot Hanibalovo vreme. Ke stane za smev.



Тема Re: "Izvini"нови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 22:16



----->magistarska stepen po Medieval Studies ( ne v BG). <-----

Izvini magistre.

Imam od kogo da naucam.
No imam eden mal problem.Nekako ne se soglasuvaat tvoite kazuvanja so ovie knigi sto gi imam.

Vikas Bugarite vladeele so Makedonija od 840 god.
A vo knigive pisuva deka:
Za vremeto na Hanot Presijan ( 835-852) koganot Izbul navlegol vo """severnite delovi na Makedonija vo zemjata na SMOLJANITE"
--A toa e samo del od Makedonija.Znaci ne vladeele so Makedonija od 840 god barem ne do 852 god
: Za vreme na vladeenjeto na Hanot Boris( 852-882) "Toj zazel pogolem del od STRUMICKATA oblast,se ZAKREPIL vo bregalnickata oblast,A uspeal da se prosiri i preku Vardar.(citam Teofilakt Ohritski vo "Tiveriopolskite macenici") i go zazemal Ohrid (od Klimentovoto zitie)
Od 864 Bugarite stanuvaat Hristijani.(Kiril umira 869)
Makedonija celosno podpaga po Bugarsko vladeenje za vremeto na Simeon(893-927)
: Petar(927-969)-927 god skljucen mir pomegu Vizantija i Bugarija i Vizantija go priznala za "Car na Bugarite" i pocnuvaat Makedoncite da gi tretiraat kako "Bugari"...(Boris,Roman naslednici) ....Foka...Svjatislav 969...Cimisko.......
.....Roman kastriran......Boris II zaginuva 971.......Cimisko umira 976 .....Samoil??????????? 1018????????????????????
Sto ima tuka pogresno.Od koga i kolku vladeele Bugarite so Makedonija ?

1018 Posle doaga Vizantija

----->Car Dusan vladee dosta kratko MK<---

Milutin (1282-1321) Ovce pole,Zletovo, Pijanec,Stip,dolniot tek na Struma, Krstopol kako i zapadna Makedonija ...prestolnina Skopje........................
............Stefan Decanski(1321-1331)...1330. Velbuzda pobeda
nad Vizantija....Kral Dusan(1331-1345) istijot no sega krunisan za Car vo Skopje ...Car Dusan (1345-1355) "Car na Srbite i Grcite"......Car Uros (1355-1371) no samo formalno...Elena do1365 -Ser..Uglesa -Ser i Drama,...Zletovo i Pijanac -Vlatko,....Belasica,Melnik i Tikves brakata Konstantin i Dragas,...vo zapadna Makedonija Grgor,........
1365 Volkasin e KRAL vo Prilep ""gospodin na SRPSKATA zemja i na site GRCI i na Primorje i na zapadnite strani"""
(crkva vo Psaca)
....1365 Uglesa koj vladeel so strumickata oblast se proglasil za KRAL
.......Volkasin , Uglesa Mrnjavcevic......1371 Marica.......sinot na Volkasin , Marko ja zadrzal titulata KRAL no ja priznal Turskata vrhovna vlast......1392 Turcite go zavzele Skopje.......1395 zaginal Kral Marko i od 1395 Turcite vladeat so Makedonija celosno.
Dali ima barem nesto tocno ?

----->u Andrija Kacic-Miosic- " Oj te tebe Kraljevicu Marku iz lijepe zemlje Bugarije" <-------

----->, ili ste dokazali, ce toj e Makedonec, aman-zaman...<----------
Tolku za istorijata i koj poveke vladeel so Makedonija.

---------No vi zelaja da stanete naj-bogatijat narod v regiona, naj-iskreno. ---
Ako ti kazam deka 1990 sum zemal 2 500 DM plata mozebi nema da veruvas.
A 1998 samo 800 DM.A sega truba.Ne nesakam da sum najbogat nego da se vrati standardot od 1990.

---->V Strassburg pravata na BG vav FYROM ste badat zastiteni, taka kato bjaxa zastiteni ( i pravilno) pravata na Makedoncite v BG. <-----

Kako i da presudat prifakam.Ako sum prifatil za "OMO" ke prifatam i za "Radko"

--. "Volimo Franciju, kako i ona nama".

---"Volimo Francusku , kako i ona nas" taka e Srpski



Тема Re: Stana..нови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 22:30



Ne se nerviraj.Ne sakam da se skarame.

-----Se edno da kazam Kiro Gligorav kato se e borel za Nezavisna MK , se e borel za bugarskata causa. -----

Kiro e ziv.Ima izdadeno kniga so naslov "Makedonija e se sto imame"
Procitaj ja.

-----Pismoto na Goce e fakt, i toa ce go znaesh ne underestimate-va duimite mu. To si e priznanie------

Dali imate nesto drugo osvem pismoto.Ako imate daj te go.
A dali ti go znaes celoto pismo ili samo eden del od nego.Jas go imam celoto.

----Da ne iskash da izkarash Miladinovi , Prlicev , Jinot i t.n. za maloumni kato su se opredelili za bugari-----
ne !

-----Ili ne e imalo kato vashte "istoricare" ili UDBA da im poiziasnat nestata za "posebnata makedonska narodnost"?-----

Samo eden primer koj ti go znaes.Slavejkov 1871.Za koja UDBA zboris ili nasi istoricari?



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: BlTOLA]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано15.03.02 22:32



Kaji mi edin voivoda,koito da e kazal che ne e balgarin.
Az pone ne znam takav.


Tova,che ti ne poznavash neshtata,ne oznachava,che voivodite ne sa se chuvstvali balgari.
Chuvstvali sa se i sa go kazvali,samo che pri Vas se krie.


Tuka imashe dostatachno dokumenti,razrovi se i cheti.



A ti oshte ne si mi otgovoril.


Iskam i dokumenti.



Shte vliaza chal utre,imash vreme da si pomislish.


Ne iskam otgovor ot roda na:


"Ama toi zashto ne e ...?" i slichni.



Iskam dokumenti.



Mnogo zdrave!!!

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: balgarin]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 22:36



------Parvo e BMORK - balgaro-makedono-odrinski revoliucionen komitet.Negovia ustav e pisan ot Goce Delchev i Giorche Petrov.

Posle e TMORO,posle VMORO i chak v 1918g. e VMRO------

Ne e tocno!



Тема Re: VMRO ILI VBRO?нови [re: makedonec]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано15.03.02 22:41



A kak e?

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: Stana..нови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 22:55



Slavejkov e fakt, najdete si gi tea makedonci i gi slozete na portret. Slicni da su vi! Ali tea hora deto su bile bugari zosto posegate na teh?
Nesto zamolkna za VMRO i BRMO ili stu bese.
Za Goce - osven tea dumi viz i zivotot mu. Duri koskite mu bea preneseni ot drugite borci vo Slobodna Bugarija, posle gi dadoa na predavnici da se gavrat so teh i zavetite mu.
Ali viz sto pishuvat po Vardara za nego. Toa posting go ima na Foruma, kolku pati trebva da go procetesh za da ne zadavash istite voprosi????

................................................................................................................................
Gotse Delchev, undoubtedly the greatest and most prominent son of the Macedonian Liberation struggle, within his plans reasons, as a final solution, the concept of an autonomous Macedonia. The idea for an independent Macedonian state and its adherence within the framework of the historic VMRO appears in the time of Todor Alexandrov and is confirmed by Vancho Mihailov. I'll mention only a few facts from the life of Gotse: All his education is entrusted to the Bulgarian Exarchy by his parents. After he completes primary school his father sends him to the Bulgarian "Salonica Men's Gymnasium" and thereafter he travels to Bulgaria to become a Bulgarian military officer; discontinuing his studies he returns to Macedonia as a Bulgarian Exarchist teacher, a role, where amongst other duties, he teaches the Bulgarian language to his pupils as their mother tongue. In 1893 or 1894 he joins an organisation called the "Bulgarian- Macedonian-Adrianople Revolutionary Committee" and in a short time becomes one of its main leaders. Later he is assigned to act as the foreign VMRO representative stationed in Sofia, where he regularly attends the Supreme Committee (Vrhovists) meetings, and together with Giorche Petrov organises Boris Sarafov's election as its president. Assuredly, if Gotse Delchev was still alive in 1945 when the Serbo-communists left Macedonia in Yugoslavia, he would have found himself in "Idrizovo".

Mr. LJUPCHO GEORGIEVSKI
President, VMRO-DPMNE Political Party
Prime Minister of the Republic of Macedonia


published in the Skopje newspaper "Puls"
7 July 1995


Sto drugo sakash, Goce da dode i na kraka da ti kaze kakov e bil ?
Vie ot edno pismo na Slavejkov prifatate "facti", ot samoit izvor piete , sto "VASHIOT" Goce kazav( i ne sal toj) i pak ne priimate!!!!!!

Povervaj mi , i ushte sto pisma da ima ot Goce i drugite, ti pak ke barash ushte. Zostoto ne ti se saka da e taka. Problemot si e vo teb. Reshavaj si go!



Тема Re: Sandanskiнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 23:07



Izvini, dnes e mnog rabota i edvam smogvam da ti otgovora. Ke ima i pravopisni greshki. Toa verno malko me i iznerva .

Da ti dam i drug fakt, po povod VMRO-BMRO teoriata. Sandanski sozdava vtorata politicka formacija vo MK sos imeto..... "Bugarska Federativna Partija" 1908. Ete vidash, ce kogato su mogli, su se deklarirale i kato bugari pred politickiot svet. Prvata e na "desnicata" - "Bugarski Konstiucionni Clubove" , i dvete vo Solun.



Тема Re: "Izvini"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 23:19



Nadpis na Khan Presian ot Philippi do Kavala ( ne e v severnite delove na MK), otkrit v ruinite na edna bazilika, za poxod - epi toys Smoelanus ( fragmentaren nadpis)- ne enapalno jasna celta na poxoda - dali e sserty Smoljanite ( v Zapadnite Rodopi) ili sresty Vizantija v sajuz sas Smoljanite. Po dolinata na Struma BG pronikvat oste pri Krum (809 g. e zavzet Sredec). Prav si, ce BG vlast v MK e trajna i zdravo ustanovena pri Knjaz Boris. Tova ei naj-vaznijat period za istorijata i na BG i na MK ( upotrebjavam modernite termini) v tozi period. Kratko zitie na Kiril se govori, ce pokrastval : v bolgarskite predeli" na reka Bregalnica, oste v 857 g., no tova zitie e kasno i ne mozem da go priemem za dostoverno 100 procenta, kakto i tvardenijata, ce Kiril i Metodij sa Bulgari iil Slavjani koito datirat ot 13-14 vek i sa po-skoro plod na patrioticna tradicija. Oxrid i Devol stavat vazni religiozni centrove na Prvata Bulgarska darzava v rezultat na obmislena darzavna politika na Knjaz Boris, ciito provodnici sa Kliment i Naum. Kliment
( Po rod ot evropejskite Mysoi, koito sega se naricat Bulgari- Theophylakt Ohridski, dryg vazen izvor za tova, ce v diozesa na Oxridskata arxiepiskopija mestnite ziteli v 11 vek sa Bulgari sa pismata na tozi Theophylakt)).
971 g. Veliki Preslav pada, Boris i Roman sa pleneni, no bjagat ot grcki plen. Boris e ubit po greska, Roman e koronjasan za car ( vav Vidin), Samuil stava car edva sled smrtta na Roman (995- moze i da barkam godinata, sorry) t.e. tova e prjako prodalzenie na Bg darzava. Vasilij II ne priznava zakonnostta na tazi darzhava, imenno zastoto se smjata ce Tsimiski ja e unistozil. Oslepjavaneto - ne e obiknovena zestokost, taka se nakazvat buntovnici. Samuil tarsi priznanie ot Otto II ( 973 g.- Bulgarski pratenici v Quedlinburg) i ot papata - pismata na car Kalojan- iska imperatorsa titla i pise, ce Rim e priznaval za care (imperatori) bulgarski vladeteli- "edin e bil Petar, drug Samuil...).Njama srednovekovna Makedonska darzava, tov go priznaxa dori Srbite ( Srdjan Pirivatric napisa edna prekrasna kniga za Samuilovata darzava). Taka ce, neka da e ot 852 do 1018 g.

Za perioda na srbskoto upravlenie. kakto i da go vartim i sycem- samo pri Dusan Srbite vladejat cjala MK vkl. i Pirinska ( Hreljovata kula e stroena ot srbski vlastel Hreljo, a Kjustendil idva ot Konstantin ili- na Dragasite, spor njama), za smetka na tova Timoskata oblast e cast ot BG i sled Velbuzd. Pak periodat na srbska vlast v MK e po-kratak ot bulgraskija, dori i da drapnem do Kosovo (1389 g.) ili do padaneto na Skopje, kakto si go dal. Nikakav znak za poseben makedonski ethnos, ta kamo li darzava, osven vav fantazijata na nekoi vasi istoricari
Njamam nuznata literatura v momenta pod raka, ne sam v BG, no Dusan ponjakoga se tituluva kato car na Bulgarite i na "bulgarskata zemja". Razbira se, imeto Srbi se razprostranjava prez 13 i 14 vek v MK. Nikephoros Gregoras pise, ce Srbi i Bulgari govorjat na edin ezik, na praktika sa edin narod.

Za zaplatata ti vervam napalno. No 1992 g. izkarvax s lekota po 900 USD (pri zaplata 200 USD), s mnogo backane. Sega ne padam pod 500-600USD na mesec, kogato sam v BG. Ne sa mnogo, no ne e losa suma...S Boga napred!

Za sazalenie ne sam si u doma i karam po spomeni na momenti, no e dostatacno da potarsis_ Izvori za Bulgarskata istorij, kojato poredica ja ima v Skopje sas sigurnost- tam vsicko e bilingua, mozes da kontroliras prevoda i originala...
Pozdrav



Тема Re: "Izvini"нови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано15.03.02 23:27



Excuse my Serbian!



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite ETNOS,NACIJA...нови [re: makedonec-bugar]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано16.03.02 00:19



На мен лично много смешно ми стоят тия глупости за македонски, шопски, тракийски, мизийски етнос които образували българската нация. Различните етноси които са образували българският народ са живели преди повече от хиляда години и отдавна са се размесили и загубили. А на горните понятия какво им е етноопределящото на мен не ми е ясно. Като гледам дискусиите още малко и някои от бг участниците ще прегърнат Коминтерновски идеи от 30-те за македонска, тракийска, шопска и добруджанска нации. Само една стъпка им трябва и колко му е от етнос до народ. Тракия, Мизия и Македония са чисто географски термини и няма никакви обособени етноси в тях. Регионални културни и езикови особености е нормално да същесвуват при всеки народ или държава с територия и население по големи от град-държава. Ако те се абсолютизират обаче няма да се получи примерно македонски или тракийски етнос ами по една дузина етноси и в Тракия и в Македония. Аз не знам например колко са на брой говорите във Вардарска Македония, но само в Пиринска Македония има поне 3 различни един от друг говори като един от тях е по близък до шопските, а друг до тракийско-родопските отколкото до останалите говори в Македония. Не само Македония като цяло но дори и само Пиринска Македония е прекалено голяма за да се сложи от етнографите под един знаменател.
Когато след Първата световна война за пръв път почва да се лансира понятието македонски народ който да създаде своя държава под това се е разбирало съвкупност от народите в Македония основният от които и заради който е развита идеята са етническите българи в Македония. Ако тая идея се беше осъществила тогава можеше да се говори за македонска нация в която основен или един от основните съставни елементи са етническите българи. Но това не стана. Вместо това само етническите българи на територията на Р. Македония бяха обявени за македонски народ, а всички останали етноси живеещи там за национални малцинства. Което означава само че това което днес се разбира под македонски народ е съставен изключително от етнически българи или поне до преди 2-3 поколения са били 100% такива. Накратко казано не някакъв македонски етнос между другото и покрай многото други етноси съставлявява българският народ ами това което се провъзгласява за отделен македонски народ е съставено изключително от етнически българи по произход.

Говорилня за Македония и Западните покрайнини



Тема Re: pismo..нови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано16.03.02 02:07



""Site tvoi pisma,dosega isprateni od tebe i preku tebe,sum gi dobil. Otcepuvanjata i rascepuvanjata nikako da ne ne plasat.Navistina zalno e (..................... ........................) i stradame od edna opsta BOLEST! Ako taa BOLEST ne postoese vo nasite PRADEDOVCI,od koi ima naslestvo i vo nas, tie da POPADNAT pod groznoto vladeenje na turskite sultani*.Se razbira , nas dolg e da ne se podavame na taa bolest, no mozeme li istoto da go napravime i so drugite lica? A imame pozajmeno nesto i od GRCKITE BOLESTI,a imeno -kolku glavi , tolku kapetani. Pustata slava !.....Sekoj saka da blesne, pa ne go znae falsot i na toj blesok . UF NA ONIE NAD CII STRADANJA SITE OVIE KOMEDII SE RAZIGRUVAAT**.
Sto se odnesuva za proleta................"

1. *----Uglesa i Volkasin 1371 Marica.Kral Marko gine 1395.1395 Turska vlast
2. **--Se prethodno e vo alegoricna forma i podvleceni se pricinite i posledicite vo koi e zapadnato poradi mesanje odnadvor i spletkite koi se praveni.

Koe e ova pismo.Sto saka da kaze covekov?



Drugoto:
-NOB (Narodno Osloboditelna Borba)
""Vo vtorata operativna zona(Pelagonija,Prespa,Ohridsko-Strusko) vo sredinata na mart odredite"Jane Sandanski" i " Damjan Gruev" se soedinija vo eden vo eden odred "Damjan Gruev" , a na 20 maj ,po znacajnoto brojno nagolemuvanje na borcite vo nego , se formiraat dva odreda : " Damjan Gruev " i " Goce Delcev "

""...uste vo 1942 god. e organizirana ilegalna pecatnica " Goce Delcev ", koja rabotese za celo vreme na NOB.Taa go ovozmozi pecatenjeto na razni vesnici i bilteni,..............zbirka borbeni pesni,Manifestot na Glavnijot stab i dr.""



Тема Re: Razjasnuvanje na poimite od Patriotнови [re: ThePatriot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано16.03.02 02:15



Blagodaram za tvoeto objasnuvanjeto.



Тема Re: r.Mestaнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано16.03.02 23:04



------>Nadpis na Khan Presian ot Philippi do Kavala ( ne e v severnite delove na MK), otkrit v ruinite na edna bazilika, za poxod - epi toys Smoelanus ( fragmentaren nadpis)- ne enapalno jasna celta na poxoda - dali e sserty Smoljanite ( v Zapadnite Rodopi) ili sresty Vizantija v sajuz sas Smoljanite. <---

""Smoljani--slovensko pleme koe ziveelo istocno od r. Mesta""
Zapadno od r.Mesta e Kavala
"Vlivot na r.Mesta vo Belo More e prirodna granica na Makedonija."

Taka pisuva vo knigive.

Mi se dopaga koga se spomnuvaat slovenski pleminja vo 840 god.
I posle poveke od 300 god.od doaganjeto vo Makedonija ne se cuvstvuvale Vizantijci. 300 god.

----->Oxrid i Devol stavat vazni religiozni centrove na Prvata Bulgarska darzava v rezultat na obmislena darzavna politika na Knjaz Boris, <-----

Boris(852-889)-Simeon(893-927) koj e izmegu(889 i 893)

"Simeon ja PROSIRUVAL Bugarskata drzava vo Makedonija i stignal na 22km od Solun."

Miroven dogovor 927god

" So mirovnijot dogovor pomegu Vizantija i Bugarija Petar(927-969) e proglasen za "Car na Bugarite" "

"Zavladaenata makedonska teritorija od strana na Presijan,Boris i Simeon,sega bila oficijalno priznata od Vizantija za Bugarska provincija"....

" I vo oficijalnite Vizantiski dokumenti od ovoj period potcinatite Makedonski sloveni pocnale da se tretiraat kako " BUGARI " "
Skilica,Kekavmen i dr.

Od togas li ne smetate za 'Bugari'.Od togas li sme stanale 'Bugari' "927"

--->Roman e koronjasan za car ( vav Vidin), <-----
Koja godina i do koga bil car?

Komitati?????Komitopul Samoil ??????????? 976 ????????????
"Pri opsadata na Ser e ubien David".Zasto opsada?

Boris II i Roman bile priznati od vizantija za "Car na Bugarite".Taa titula im e priznata uste od vremeto na Car Petar - "Car na Bugarite" 927

Zasto vizantiskite hronicari Samoila ne go narekuvale "Car"="vasilevs" i moral da bara kruna od vatikan?

---Dusan ponjakoga se tituluva kato car na Bulgarite i na "bulgarskata zemja"--

1018-1331 Uste li Makedonija se narekuva Bugarija?

----->samo pri Dusan Srbite vladejat cjala MK vkl. i Pirinska <-----

Milutin,Stefan Decanski.
1330 Velbuzda,Car Dusan(1331- 1355) 1371-Marica 1395 zaginuva "Kral" Marko

-----S Boga napred--So Gospod napred-MK

-----Izvori za Bulgarskata istorij-----Ke ja pobaram
Ama ti nemas magistrirano vo Bg.Podobro treba da znaes istorija.



Тема Re: Falshificatнови [re: makedonec]  
АвторStariot (Нерегистриран)
Публикувано16.03.02 23:29



Makedonec , na tajnite na Makedonija i misla tam beshe i copy ot originalot na BULGARASKI, na ne "prevedeno" na "makedonski" i ot tam izkriveno ot Skopskata "Istoricarska" Shkola .
Poveke nema sto da dobava.



Тема Re: Falshificat-- Pismoto na Goceнови [re: Stariot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 00:19



sto go ima napisano do Nikola Malesevski na 5 januari 1889 g.

Toa e prviot del od pismoto vo koe Goce vika ("No sto mozeme da napravime koga sme si Bugari ")* i stradame od edna opsta bolest!

1. *--Toj del e izostaven vo predhodnata "pismo"
Sakav da ti go prezentiram bez toj del za da mozes da ja razberes alegoricnata forma vo koe e pisuvano.

Vo tajnote na Makedonija samo se zemeni onie delovi od pismoto sto treba da izvrsat nekakva funkcija.No ako go procitas celo , toa nema takvo znacenje kako sto go prezentirate vie.
No dobro.Koga vikas deka e felcifikat taka neka bide.

Kaj nas se dava kako celo pismo i nie znaeme za toa pismo , no go znaeme celo.
-----izkriveno ot Skopskata "Istoricarska" Shkola .
Poveke nema sto da dobava.------

Dobro!

Kazi togas nesto drugo.Za Makedonija od 1018 do 1331 god.



Тема Re: Staro ajde odgovoriнови [re: makedonec]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 12:50



Stari se otkaza li veke?



Тема Re: Staro ajde odgovoriнови [re: makedonec]  
Автор balgarin (patriot)
Публикувано17.03.02 13:23



Naidi si sam dokumenti!!!

Историята не ни учи на това как са живели дедите ни, а на това как да живеем НИЕ!!!


Тема Re: Falshificat-- Pismoto na Goceнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 14:53



Ot 1018 do 1331 g, nema takava, ili ako ima tja e v dnesna Trakija. Tova na koeto ti mu vikas MK za onja period se narica tema Bulgarija do kraja na XII vek. Posle proceti Trnovskija nadpis na car Ivan Asen II ( Ot Odrin do Drac...) i nekoi drugi raboti ( naprimer opisanieto na eparxiite na Bulgarskata crkva prez XIII vek..) - vsicko tova v bilingvata Izvori za bulgarskata istorija - osnovno cetivo na vasite smexotvorni profesorceta... Toest ima gi v Skopie...
Covek, kojto tvrdi, ce frazata , kogato sme si B'lgari, e alegoricna, ocevidno ne moze da misli ili e taka zaslepen ot omrazata si kam Bulgarija, ce e gotov da otrica i falsificira vsicko...Tobva e enicarska psihika, da me prostavas...

Da pazi Bog ot pog'rcen Bulgarin i ot Poturnak!



Тема Re: Falshificat-- Pismoto na Goceнови [re: makedonec]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 18:58



I have received all your letters and those sent through your dissents and cleavages do not frighten us. It is a pity, indeed, but what can we do when we are Bulgarians and suffer from one general disease. If it bad not been for this disease that our ancestors suffered from and handed it down to us, we would have never fallen under the sceptre of the Turkish Sultan. It is our duty of course, not to succumb to this illness but can we make the others do the same? Besides we have borrowed some other diseases from the Greeks, one of which is - everybody wants to be the leader. Drat the fame Everyone wants to shine but does not know how deceptive glamour is. Woe to those on whose suffering these comedies will be played out.

As for the spring activities nothing is certain yet, which is very sad, but I believe that everything will soon become clear. I expect to receive money to buy Crimean type rifle cartridges, so that there will be no need to change them to Manlicher type.
Our brothers from Pernik want a revolver but have not thought of sending money as if I had it in my pocket. As for the Martini type rifle, for which I got two Turkish liras, I should like to consult you: should I get it here, or will you buy it from there? If you have one of our own, it would be well if you send it to me.

Tell my brother to write home.
- Greetings Gotse

PS. Those enclosed here are for Pernik, one of which is for Diko from whom we got a telegramme yesterday coming from Rila. See if he is still there. I shall write to Pernik that they will get the Martini rifle, but as to the revolver - when they send the money- Gotse.




Какво има неясно и алегорично? Гоце говори за нашата обща българска болест - раздорите и добавя че сме приели и чужда болест от гърците - лидероманията. Ясно е кое определя за свое и кое за чуждо. И няма никакво място за съмнение по това след като собственоръчно пише че сме си българи. Нещата шяха да са различни ако пишеше за македонци които са приели една българска и една гръцка болест. Няма нищо такова обаче. Той пише за нас българите които освен че страдаме от една наша си българска болест сме приели и една чужда гръцка. Така ги е виждал нещата и така ги е записал собствоноръчно.

Говорилня за Македония и Западните покрайнини



Тема Re: Falshificat-- Pismoto na Goceнови [re: ThePatriot]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 19:03



Abe Patriot,

Sto mu prevezdas ? Mislis, ce ne razbira li? Absoiljutno idealno razbira, ama ne moze da se primiri, zastoto Goce e stalb na texnata darzavnost ( koeto e OK), no e imal BG etnicesko saznanie ( koeto v zaslepenite im ot antibulgarski jugomakedonizam glavi prosto ne moze da vleze). Sicko e tolkova jasno, ce prosto ne se nuzdae ot komentar...I xondrokephalia twn Boukephalwn einai terastia...



Тема Re: Oshte neshto забравихнови [re: ThePatriot]  
АвторThePatriot (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 19:03



Писмото е с дата 1899 г. разбира се, а не 1889 както си записал в твоят постинг.

Говорилня за Македония и Западните покрайнини



Тема Re: Oshte neshto забравихнови [re: ThePatriot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 22:02



Gotse Delchev (1872 - 1903)
Moja greska.Izvini

---->"Freedom or Death: The Life of Gotse Delchev"
Mercia MacDermot
The Journeyman Press, London & West Nyack, 1978 405p

And among these men, one stands out above all others, like the snow-white marble peak of Eltepe above the dark-grey granite ramparts of Pirin - a man as mild as the Aegean spring, as heroic as Krali Marko, as unsullied as the waters of Ohrid<-----

Krale Marko !!!!!



Тема Re>zaslepen ot omrazataнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 22:13



------ocevidno ne moze da misli ili e taka zaslepen ot omrazata si kam Bulgarija, ce e gotov da otrica i falsificira vsicko...Tobva e enicarska psihika, da me prostavas... -------

----omrazata si kam Bulgarija, .......Tobva e enicarska psihika, da me prostavas... -------

Tolku li bese od tvojot normalen dijalog.
zapoznavanje?
Pa ti veke si ne znael !

r.Mesta-Smoljani.

Ili veke nema dijalog koga nie patime od "omrazata si kam Bulgarija"- i "enicarska psihika".
A kao sekoj moze da razmisluva kako saka,NELI ?
Kazi kade jas te navrediv iako ne mislam kako tebe?
dali ove e tvoja nemok za objasnuvanje ?
Da si zdrav i ziv,Iako ne razmisluvas isto.



Тема Re: jugomakedonizam glaviнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано17.03.02 22:19



Da razbiram i Angliski.I toa dobro.
A te razbrav i tebe sto si mislel koga sme vodele dijalog.

---( koeto v zaslepenite im ot antibulgarski jugomakedonizam glavi prosto ne moze da vleze).-------

Blagodaram na tvojata iskrenost.Jas pa pomisliv deka ke mozeme bez emocii i bez dvolicnost da razgovarame.Sum se prelazal.Izvini !



Тема Re: r.Mestaнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано18.03.02 00:35



Mesta e granica mezdu Makedonija i Trakija spored savremennoto delenie na tezi oblasti. Nadpisat na Presijan e ot Kavala v geografska MK, no togava tazi oblast e cast ot temata Thessaloniki. Proceti De Thematibus na Konstantin VII Porphyrogenenetos. Po vremeto na Khan Persijan, Makedonia e oblastta mezdu Plovdiv i Odrin - nadjavam se vece da si razbral. Smoljanite ziveeli verojatno v Srednite i Zapadnite Rodopi ( ima i tema Smoleanwn).
Sled Boris za kratko vreme upravljava Vladimir-Rasate, kojto moze bi(?) pravi opit da varne eziceskata religija ( takav motiv ima pocti navsekade v srednovekovna Evropa i moze da e topos). Toj, kakto znaes e svalen ot vlast i knjaz stava Simeon.

Imeto Boulgaroi ot sredata na 9 vek oboznacava vsicki podanici na Bulgarskata darzava, koito obrazuvat edinna narodnost v Mizija, Trakija i Makedonija (savremennite ponjatija), kojato govori na slavjnaskija starobulgarski ezik ( ne prabulgarskija, kojtro ne e slavjanski za razlika ot starobulgarskija i savremennia Bulgarski- podobno frankski ( germanski ezik) i frenski ( francuzki) romanski ezik).
Boris II e plenen ot Ioan Tsimiski, zaedno s bulgarskite carski insignii. 971 g. za Vizantija e kraj na BG darzava. Ne i za Roman, Samuil, Gavril Radomir( kjoto nosi i imeto Simeon-Roman), Ioan Vladislav (Bulgarin rodomj). Te tarsjat priznanie ot Zapadnata Svestena Rimska imperija i Rim. Podobno na tjax po-kasno Kalojan i Ioan Asen II.
Nar'ski nadpis na knjaz Simeon (oste ne se tituluva car, tova e ot 913 ili dori 918 g. ima spor v bulg. NAUKA). Dve kopija ot Nar's (Philadelphiana) i Vardarovci (Axiochori). No pri Petar ocevidno krajbrezieto e zagubeno i zatova Komitopulite trjabva da otvojuvat Serres (Sjar) i drygi teritorii.
Kralj Marko Mrnjavcecvic umira kato tyrski vasal v bitkata pri Rovine( Vlasko). Faktite, koito mi posocvas za Cernomen i t.n. , nisto ne ozncavat, osven ce Uglesa e vladeel Serskata oblast . Na iztok ot nego upravljava za izvestno vreme Momcil Junak s centar v Periteorion, kojto e Bulgarin. Posle otnovo e pod vizantijski kontrol taja oblast.

Za nikakvi Makedonci ne stava duma nikade do 15 vek, osven vav vizantijski konetkst - temata Makedonia, Makedonskata dinastija, kojato unistozava Bulgarskata darzava ( vremenno) v 1018 g. Tazi magistersa stepen mi e vtorata, parvata e ot BG.. Ti s kakvo se zanimavas, javno ne e istorija, noe hubavo, ce obicas da cetes. Vreme e da pocnes da cetes i vjarnata literatura, ne si malak...



Тема Re: r.Mestaнови [re: Shtrkot]  
Авторmakedonec (Нерегистриран)
Публикувано18.03.02 19:12



...Samo si gubja vremeto....



Тема Re: Re>zaslepen ot omrazataнови [re: makedonec]  
АвторShtrkot (Нерегистриран)
Публикувано18.03.02 22:21



Frankite se zaselvat samo do reka Loire, no Francija se prostira do Sredizemno more.
Bulgarskata ( ili ako iskas Slavjanobulgarskata) darzava e osnovana v 681 g.- ima jasni danni za tova i u Theophanes i u diakon Agathon i u patriarx Nikifor.
Slovenski plemena ( ne makedonski slovenski plemena, a slavjani ot jugoistocnata grupa ima iv Mizija i Trakija i Makedonija, az sam roden na Struma, kadeto sa strumjanite, no sam Bulgarin). Tvoj e problemat, ce ne pravis razlika mezdu Prabulgarite, koito ne sa slavjani ( frankite) i slavjanobulgarite ( t.e. dnesnite bulgari, podobno na francuzite). BG vladee v dnesna MK dostatacno za da se formira tam bulgarsko etnicesko saznanie, kakto v Trakija i Mizija. S takova saznanie e Paisij Xilendarski, Kiril Pejcinovic i pocti koj se setis do 60-70te godini ne 19 vek. Kolkoto i da se palis tova sa ustanoveni fakti.
Kiril i Metodij sa rodeni v Solun( tova slavjanski ome idva ot po-staroto Thessaloniki) (Thessaloniki)- cast ot Garcija dnes, togava centar na themata Thessaloniki. Tova ce vie balnuvate, ce tova e vasata stolica si e licno vas problem. Kliment Oxridski e izricno nazovan ot Theophilakt kato 'po rod ot evropejskite mizi, koito sega se naricat Bulgari- ne Makedonci!). Pismoto na Goce ne se nuzdae ot prevodi i komentari, to e jasno i tam pise jasno "no kakvo da pravim, kato sme si sicki Bulgari". I da vartis i da suces, tova e realnostta. Tova ne se otnasja za tebe, no za nego o negovite samislenici. Ti si svrzan s Cupovski, Dedov, Misajkov, Temko Popov- nisto loso ot savremenna gledna tocka, no ne e bila tova idejata na Goce i Dame, ne si ja prisvojavajte...

Se edno az da sedna da oprovergavam Misirkov ( toj sam go napravil), Cupovski ili Pulevski...Ot kakav zor? Vsicki, koito znacat nesto v istorijata na MK do predi 50-60 godini sa s jasno BG etnicesko saznanie, atova ce sa imali razlicni vizdanija za MK ne biva da e povod za evtini spekulacii

Ama kakvo sam sednal az da si gubja vremeto....






Samo si gubja vremeto...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.