Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:03 25.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Блажени са вЕрващите!нови [re: _skydiver_]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано27.11.01 19:59



Не видях аргументи.

Освен този, че някой излъгал, за да дойде на власт?!

На това бих ти отговорил с една американска поговорка:

"Wake up and smell the roses".

Същия този народ, доколкото знам е хвърлял цветя по съветските танкове и хич не са били малко, поне документални кадри от онова време дал Господ.

Не ставай смешен. "Документалните кадри" от онова време не ги е дал господ, а "Националният партиен архив", на който ти очевидно си се пренагледал през годините на "народната" власт. Мама му стара, като че ли не си бил мъкнат на манифестации пред мавзолея!

Същият този народ гласува за Симеон не заради ореола който такива като тебе му рисувате приживе...

Излишно съм писал значи. Симеон е само персонификация на явление, което разчупи омагюосания кръг на един манталитет, който влачи България цели десет години от пусто към празно... Хубав, лош за мене от по–добър от тези, които измести... И освен това – друг нема.

Вкара курвите, любовниците и протежетата на най-големите бандити и мафиоти в парламента като депутати, върна на бял кон един СЕКТАНТ, МУУНИСТ като негов най-приближен човек, и този човек ще разрешава църковните проблеми на България.

Не ме интересува дали управляважите са мунисти, будисти, педераси или курви. Ако резултатът от работата им е работещ капитализъм. Пред кого бият чело в земята и какво правят с дрънкулките между краката си, си е тяхна лична работа и не ме интересува изобщо. Време е да се научиш да компартментализираш (ух, че термин). Освен това църковните проблеми на България, според мен са най–белия кахър на страната в момента – всичкото Мара втасала, само пьката си не вчесала.

Много ми е странно когато почва да се говори как една личност или една институция ще направи така че да обърне живота на народа кардинално към по-добро ей така, това ми навява за култизъм и тем подобни.

Горе ти казах за личността. И никъде не съм твърдял, че само една личност ще направи това или онова. Чети внимателно и не ми слагай думи в устата. За култовете ти казах – това си е лична работа на всеки.

Факт е, който не можеш по никакъв начин да ми оспориш, че тази династия довлече само беди на България.

Напротив, оспорих ти го с дати, факти и статистики. И не само аз.

Факт е друго. Факт е, че след освобождението от османско иго, България имаше най–развита икономика през периода 1935 – 1939 година. Факт е, че този период съвпада с периодът на безпартийно управление на страната. Сам прецени дали това е случайно съвпадение.

Факт е, че от Световната война България излезе като първа икономическа сила на балканите и за 55 години република и комунизъм сега е за окайване.

На които факти ти отговори със лозунги и обявяването им за глупави. Глупави – умни, но факти. И нищо не може да се направи срещу тях, освен да бъдат. премълчани, изопачени и фалшифицирани. Което и бе правено системно през изминалия половин век. При тебе – явно с успех са си свършили работата...

Прочети история отпреди 9.ІХ.1944 година.

А прекрасния живот преди девети, дай по-добре да не говорим на тази тема, щото е глупава.

Преди девети в България имаше не прекрасен живот (отново никъде не съм употребил "прекрасен"), а НОРМАЛЕН живот, позволяващ на умните, трудолюбивите, образованите и напористите да реализират сносен живот. Преди девети нямаше система за преразпределение на благата, изравняваща лентяя, бездарника и прошляка с работливия, умния, и талантливия, награждаваща послушния идеологически блюдлизец кариерист, за сметка на този който посмееше да изрази несъгласия и да назове очевидното, а именно че такава система е порочна и не работи.

"p.s. И какво, за да бъдем нормална преуспяваща република, преди това требва да режеме главите на царете си ли???? Ха-ха-ха!"

Не всички републики са минали през това. Но всички от преуспяващите са станали републики сами, в резултат на свои вътрешни процеси, а не са им били внесени по първо направление. Ако виждаш разликата, де.

Освен това "нормална" и "преуспяваща" не са непременно еквиваленти на "република". Изключенията са май повече.

Както и "поданик" не е еквивалент на "роб", колкото и да цитираш Гоце.

Вовата



Тема Комунистическа "република"нови [re: Boвaтa]  
Авторskydiver (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 10:35



1. Аз не мисля, че 45 години комунистическа република може да се нарече република. Имахме си един ген.секретар, шеф на държ.съвет и т.н. (ЦАР). От него всичко зависеше, неговият кеф трябваше да и наш кеф. Имаше едно "Народно събрание" което винаги гласуваше 100% това което е казал Първия (т.е. правешкия Цар)
2. Аз мисля, че 10 години градене на демократична република може да бъде компас за бъдещето. Според мен, това е нищожен момент от историята на България за да се правят кардинални изводи.
3. Мисля че за 10 години в България положението се променни коренно по отношение на демокрацията, по отношение на свободата на личността. Въпреки всичко постигнато е много.
4. Преди десет години не можехме и да си представиме че ще сме в преговори за присъединяване към Европейският съюз, че предстои влизане в НАТО, че вече пътувам из цяла Европа действително като европеец.
5. Преди десет години имахме една централизирано губеща икономика, постоянно натрупващ външен и вътрешен дълг, единственото печелившо звено за някои (царедворците) беше незаконният трафик, продажбата на оръжие на страни от целият свят.
6. Плюс това, народа от това люшкане от един авторитет към друг на два пъти избра комунистите на власт, което донесе безкрайни беди в икономически и политически план. Така че успехите на българската демокрация са ВЪПРЕКИ това а не заради.
7. Аз искам българският народ да престане да бъде "народ", направляван, чакащ, искам в България да има общество, готово да приеме европейските ценности на всака цена.
8. Затова, мисля че монархията е анахронизъм от средновековието. Тя е крачка назад, тя предполага прехвърляне на индивидуалната отговорност на всеки един член на обществото на бащицата на нацията. Искам българина да уважава Президента, не защото е наследствен и му е поданик, А ЗАЩОТО ТОЙ ГО Е ИЗБРАЛ.
9. Уважавам избора на българският избирател - сега е Първанов, той ще бъде и мой Президент, без значение личните ми чувства към него.
10. Уважавам избора на българският народ г-н Сакскобургготски да му бъде министър председател. В момента който той изпълни обещанията си към нас, безкрайно ще го уважавам, но няма да промени мнението ми към монархията по принцип. Дотогава няма да мога, няма да съм искрен.
Поздрави.



Тема И още нещо, Вованови [re: skydiver]  
Автор _skydiver_ (пич)
Публикувано28.11.01 11:10



Аз бях един от тези, които през оная кошмарна 1996г. посрещаха и благовееха Царя. Тогава в негово лице виждах спасението на тая държава, видях целият патос сред народа, такова нещо не се забравя, вервай ми.
Много ми се ще да си прав. Но ще ти повторя защо не си.
Хората тук просто трябва да се научат да носят отговорност - зе себе си, за семейството, за децата си. На българина първата му работа при някои личен неуспех е да прехвърли вината на друг.
Да речем че сега се върне монархията тук. Тогава само ще гледаш сеир, само след година-две. Виновен ще е царя, монархията и т.н. Господ знае каво ще стане. Коронованата демокрация не е лошо нещо в едно самоуправляващо се общество. Но не и самоцел.

И една поправка от предният ми постинг:
2. Аз НЕ МИСЛЯ, че 10 години градене на демократична република може да бъде компас за бъдещето. Според мен, това е нищожен момент от историята на България, за да се правят кардинални изводи.

P.S. Когато един селянин попитал Левски, а ще имаме ли наш, български султан, ще ни станеш ли Цар?
Той отговорил - ние султан и сега си имаме, България ще бъде чиста и свята република.
Та така, че и Царя ни е насаден, както и "народната" република.

Кога човек кье престане да биде роб во своето сърце, тогаш векьe не е роб.
Гоце Делчев


Тема Re: Кобургите не са наследници на царете нинови [re: Petrov]  
Автор! (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 13:16



Kazimierz II Sprawiedliwy (1138-1194), called Casimir the Just, of Sandomierz (1177-1194), married (1)? in 1163. (2) Helena of Kiev in 1185(?), daughter of Postislav, Grand Duke of Kiev.

Kazimierz II, a ne I.



Тема Нищо, ама нищичко не ти е яснонови [re: skydiver]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 18:30



1. Аз не мисля, че 45 години комунистическа република може да се нарече република. Имахме си един ген.секретар, шеф на държ.съвет и т.н. (ЦАР). От него всичко зависеше, неговият кеф трябваше да и наш кеф. Имаше едно "Народно събрание" което винаги гласуваше 100% това което е казал Първия (т.е. правешкия Цар)

Бъркаш цар–институция с цар–самодържец. Никога Борис не е бил бащицата на нацията. Борис е само личност. Короната (която не случайно се мъдри и на сегашния герб) е символ на държавност. Сега обаче това е картинка без покритие защото липсва главата, която да е отговорна за тази корона. Личността, на чиято глава се намира короната е само една персонификация. Короната не означава власт. Тя е символ на единство и държавност. Как не можеш да разбереш такова просто нещо? Симеон се яв ява само символ на един общонационален континюитет и перманентност – нещо, с което нито една от партийно оцветените институции (каквато е и президентската) не може да се похвали. Сравнението ти между Търновската монархия (демократична) и Тошовата република (еднолична диктатура) е смешно и изумително неграмотно.

2. Аз мисля, че 10 години градене на демократична република може да бъде компас за бъдещето. Според мен, това е нищожен момент от историята на България за да се правят кардинални изводи.

От историята – да. Но като отрязък на един човешки живот е една пета от неговата пълноценна част. Освен това, Търновската конституция не се компрометира, тя бе захвърлена най–безскрупулно от ония с винтягите. Това не означава че имаме нужда от нова. В Амeрика казват:"If it ain't broken, don't fix it." И си задай въпроса: Кого най–вече обслужва републиканската структура в нашите условия? И си отговори не с емоционални абстрактни обобщения за модерност и средновековие. Дали сегашната система ползва народът или партийците от разни бои, но с едно и също изповедание – да държат този народ финансово зависим, за да могат да го грабят, както си щат и да го правят на маймуна?

3. Мисля че за 10 години в България положението се променни коренно по отношение на демокрацията, по отношение на свободата на личността. Въпреки всичко постигнато е много.

За десет години в България положението се промени коренно от една идеологическа тоталитарна диктатура, към една икономическа такава, поддържана с тотално беззаконие, държавен бандитизъм до небесата, хаотична "икономика" и други такива "напредъци". Поживей малко навън да разбереш каква псевдодемоктация те язди и те плаши с лошия и всевластен цар.

4. Преди десет години не можехме и да си представиме че ще сме в преговори за присъединяване към Европейският съюз, че предстои влизане в НАТО, че вече пътувам из цяла Европа действително като европеец.

Напротив, представях си го много по–скоро и имаше всички предпоставки това да стане по–скоро. Ако не беше партизанската и бандитска борба за кокала да лашка страната безнадеждно отляво надясно и пак отново, но само не и напред, и това само с една цел – да могат добралите се до властта да се налапат. Това, което се постигна, беше ВЪПРЕКИ републиката, а не поради нея. А в изречението ти за свободното пътуване из Европа ключовият израз е "КАТО европеец".

5. Преди десет години имахме една централизирано губеща икономика, постоянно натрупващ външен и вътрешен дълг, единственото печелившо звено за някои (царедворците) беше незаконният трафик, продажбата на оръжие на страни от целият свят.

Пак не знаеш фактите. До 1979 година България нямаше един цент външен дълг. Той биде натрупан през осемдесетте, за да се храни народа и така да се задържи властта. Икономиката не беше работеща, прав си. Ама да те питам: Ти сегашната за работеща ли я смяташ. Че е децентрализирана е утопия, защото народът основно се надява на властта (сиреч държавата) да му вдигне заплатите (с някакъв неясен магически декрет и пари събрани от дърветата), властта да му намали разходите за парно и телефон, властта това или онова. Всичко от хазната. Това, батка в капитализма (тук в Щатите) се нарича европейски социализъм. Докато народът не започне да гледа за тези работи към частните компании и към частния работодател, не ми говори за децентрализирана икономика. Че е хаотична и бандитска – такава е! Това и е единствената разликата от тошовата...
6. Плюс това, народа от това люшкане от един авторитет към друг на два пъти избра комунистите на власт, което донесе безкрайни беди в икономически и политически план. Така че успехите на българската демокрация са ВЪПРЕКИ това а не заради.

Exactly my point! За това люшкане благодари на партиите и на републиката...

7. Аз искам българският народ да престане да бъде "народ", направляван, чакащ, искам в България да има общество, готово да приеме европейските ценности на всака цена.

??? С какво монархията би попречила на всичко това? За републиката е ясно – видяхме как пречи... Европейските ценности (и западните като цяло) не изключват монархията. Ни най–малко! Стига да работи...

И доколкото виждам (а виждам добре, повярвай ми) идеите на царя са тези, които най–бързо ще товедат индивида до това да се погрижи сам за собствената си паничка, а не да чака на държавната. Нарича се относителна икономическа независимост. Народът ще бъде управляван и лашкан, докато е беден – това е аксиома. Богат на държавна заплата няма да стане. Царят точно това и прави, целенасочено, обмислено маоже и болезнено отбива сукалчетата и ги праща на самоиздръжка – природен закон, също и основен при капитализма.

8. Затова, мисля че монархията е анахронизъм от средновековието. Тя е крачка назад, тя предполага прехвърляне на индивидуалната отговорност на всеки един член на обществото на бащицата на нацията. Искам българина да уважава Президента, не защото е наследствен и му е поданик, А ЗАЩОТО ТОЙ ГО Е ИЗБРАЛ.

Омръзна ми да повтарям, че царят в една конституционна монархия не е самодържец, никой не би трябвало да разчита (както и не разчитал преди девети) на просперитет чрез царя, никой и не би трябвало да се уповава на царя. Царската институция със своята несменяемост, надпартийност има символичен, общонационален, обединителен характер най–добре имунизирана от всички други е към партизанско интригантство, най–вече, защото съществуването и не зависи от избирателни машинации. Тя е постоянен, верен и несменяем гарант на държавата. Президентът (особено в нашия смешен случай) е една пионка в ръцете на партията, която го е издигнала (защото народът не би могъл да избере неиздигнат, нали), действията на който са неминуемо замърсени и влияни от грижата му да бъде преизбран. На практика цялото му президентство е е дна предизборна кампания. Научи се да виждаш тези работи...

9. Уважавам избора на българският избирател - сега е Първанов, той ще бъде и мой Президент, без значение личните ми чувства към него.

Без значение? Искаш народът да се състои от горди индивиди, а мислиш стадно. Та той не може да бъде мой президент. Точно защото съм имал причини да гласувам против него, против идеологията и визията на неговата партия! Или си толкова наивен да вярваш, че той ще работи за твоите интереси, които са противни на неговите партийни, че той ще бъде независим от влиянието на партията, в която членува, ще пренебрегне нейните интереси заради интересите на тези, гласували против него. Приятни сънища! Та нали затова една партия толкова се натиска, за министерските постове, за президентския пост – за да добия инструментите, с които да наложи на ЦЯЛАТА НАЦИЯ своята визия, своите интереси, а не тези на идеологическите си противници. Как може да не са ти ясни тези неща?...

10. Уважавам избора на българският народ г-н Сакскобургготски да му бъде министър председател. В момента който той изпълни обещанията си към нас, безкрайно ще го уважавам, но няма да промени мнението ми към монархията по принцип. Дотогава няма да мога, няма да съм искрен.

Предимствата на Симеон са в това, че дойде отвън и знае как работи запада, нещо за което досегашните ни управници, родени и израстнали "под крилото на партията" в най–добрия случай знаеха само през плет, че е непартиен и точно републиката му налага да се сработва и съобразява с партизанските реалности, да лавира, за да може да постигне мисията си. Че няма никакви други мотиви, освен чувството си за принедлежност и дълг към нашия народ и към съссем естественото си чувство за справедливост за възстановяването на една институция, на която е наследник, и която беше беззаконно и грубо изтръгната от политическия ни живот. В това не виждам нищо нередно. Недостатъците му са, че е подценил мерзавжината и партизанската злоба и ревност на българите, които са готови да потопят общата лодка, само и само да не я кара той. Вместо заресват го или не да му помогнат да я отведе по–напред...

Благодаря за поздрравите!

И натебе такива!

Вовата

ПС, за следващия ти постинг. Екзалтацията ти при посрещането на царя не разбирам. Аз се екзалтирам от действия от добри и работещи идеи и качествата и упорството на определени хора да ги прилагат. Един човек, па бил той и Симеон нищо не може да направи. И най–хищната акула, хвърлена в Сахара е беззащитна плячка за врабците. И най–свирепият тигър, метнат сред океана е само храна за раците. Дано царят да не е в ситуация като горните... Дано...



Тема Така можем да спорим вечнонови [re: Boвaтa]  
Авторskydiver (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 19:26



Извинявай, но ти личи че доста отдавна не си идвал в България. Просто всичко ти е черно оцветено, а далеч не е така. За тебе, в твоето съзнание България е някаква дивашко кътче на Земята, което е жалко.
И още нещо, работя в реномирана западна компания, налага ми се често да пътувам на Запад, така че съм запознат за какво става въпрос, не приемам твоята снизходителност. Мисля, че имам по-обективен поглед върху събитията в последните 10 години, най-малкото че съм бил тук.
А за парадигмите институции - ако ме питаш мене, първо трябва да се тръгне от съдебната система.



Тема Re: Така можем да спорим вечнонови [re: skydiver]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 19:49



Извинявай, но ти личи че доста отдавна не си идвал в България. Просто всичко ти е черно оцветено, а далеч не е така.

И ти извинявай, но чета вестници, имам приятели българи, които шетат напред назад непрекъснато (образовани и издигнати хора). От тях има такива които правят бизнес с България, а има и такива, които са от България и идват тук. Аз съм българин, напуснах България 33 годишен и не ми трябва кои знае колко да ми се изясни картинката. Опитах се и аз да правя бизнес с български компании – говорим като с извънземни – представа си нямат...

За тебе, в твоето съзнание България е някаква дивашко кътче на Земята, което е жалко.

За мене България е моята Родина и имам естествената нагласа да я гледам през розови очила. Обаче и това не е в състояние да ме превърне в безкритичен апологет за помията което умишлено се поддържа там от едни или други. А народът бърка безнаказаното псуване с демокрация.

И още нещо, работя в реномирана западна компания, налага ми се често да пътувам на Запад, така че съм запознат за какво става въпрос, не приемам твоята снизходителност.

Затова и употребих "да поживееш на запад" (колкото по–дълго, толкова по–добре). Защото целият западен опит на българите в България е от командировки (сиреч туристически), филми и това, което им покажат по телевизията и в Монитор. Включително и на домораслите управници... Това не е опит, а представа... В тона ми няма нищо снизходително,а е само една констатация.

Мисля, че имам по-обективен поглед върху събитията в последните 10 години, най-малкото че съм бил тук.

В гората се виждат отделните дървета, цялата гора може да се види само отстрани... Колкото по–дълго я наблюдваш, толкова по–ясни ти става общото и състояние – дали е зелена и буйна или вяла и попарена (и бая поизцечена напоследък).

Съдебната система у нас е един жалък ташак. Съдя се с едни мошеник българин в момента и не ми обяснявай... Съдих се и в Америка, та имам сравнение.

Вовата



Тема Въпрос на избор, мой човекнови [re: Boвaтa]  
Авторskydiver (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 21:46



Значи, разбрах те, трябва всички да се изнесем а Запад, та да разберем как трябва да се живее, и да си станем Царство, щото герба ни е с корона пък под нея няма нищо. Не, благодаря засега, нямам такава нужда. Ако отимам недай си Боже, ще го направя.
Ако съм искал, нямаше да го направя на 33 години, които още не съм ги стигнал между другото, а щеше да го наравя на 24 когато шест месеца живях в Англия. Трудно ми е да ти обясня защо не съм избягал като тебе, намирам го за глупаво. Не виждам смисъл да живея на Запад, след като и тук се оправям добре и живея добре. А повярвай ми, човек не се ли оправя тука и там няма да се оправи кой знае колко.
Много ми напомняш на един "приятел" с който се видях около преди 2 години в София и се правеше че говори трудно български, разправяше че българите живеели като скотове, сякаш произлиза от друга планета. Имах неблагоразумието преди година да съм в LA и да му отида на гости, работата му беше да разнася пици на човека.
Разправяш че си патриот и българин, но виждам презрение в теб от това че си такъв, може и да не го осъзнаваш, но е така.
Не защитавам сегашното положение на българите, огромната част действително не живее добре, но този народ е живял и по-зле, и ти го знаеш.
И няма да му помагате като давате акъл презокеански. Много добре знаем че в Америка средният американец живее по-добре.
Това дали Първанов ще е президент или Симеон ще е цар, това народа трябва да реши. Както е тръгнало скоро ще го питат и затова.
Та ако те перифразирам, ти я виждаш в гората, но не виждаш маймуни ли има в нея или мечки.
Още нещо, не бих рекъл че командировките са ми туристически, няма кой да ми ги плати, повярвай, ти така ако си работил по татово време, аз не.
Българин те измамил, сякаш американец няма да го стори...
Бих ти дал един съвет, нищо че съм по-млад - бъди добър американец. Направи децата си добри американци, образовай ги елитно, защото ти така ако ги възпитаваш, както пишеш тук - няма да си ни едните ни другите.
А сега си изключвам компютъра, защото ще гледам Юве.
Довиждане до утре.



Тема Za maimunite i mechkite...нови [re: Boвaтa]  
Автор tulsa ("ispanetz")
Публикувано28.11.01 22:48



Predpolagam Vova che si prochel poslednia posting na Skydivera.
Vizdash , che dori i nay-umnite nesta da kazvash/i to v prisustia ti stil na dobre balansirani logika i humor/,te nastroivat pochti agresivno nashite saotechestvenitzi v Bulgaria/za Makedonia daze i da ne govorim!/, kogato
te prehvurlyat ramkite na obstata tema na kluba i na interesnia fakt/ili
nablyudenie/.
Pochvam da dobivam mnenieto, che se oformya edin psihologicheski vodorazdel mezdu nashite saotechestvenizi/"mechkite" v zelenata bulgarska gora/, i nas, ziveestite v chuzbina.Vsyako nesto, koeto te pripoznavat za mentorski ton, za vizia, koyato te smyata che tryabva da sme izstradali v tezi prehodni trudni godini v Bulgaria gi drazni.
Vseki razbira ste otgovarya spored intelekta i obstata si kultura/spravka rugite forumi/, obache nyakakvo obektivno razdelenie v tozi smisal sastestvuva.Da ne govorim i za nashite sanarodnitzi ot Makedonia, koito s zabi i nokti se saprotivlyavat i na nay-razumnite ni dovodi.

Zatova smyatam, che i Simeon, i negovata komanda, chastichno sastavena ot uspeli na zapad hora/otnositelno uspeli razbira se!/ nyamat mnogo shansove za uspeh.Sega , kogato na masite stana yasno che nyama skorosehn barz uspeh, iddeite za monarhia, osobeno abstraktnite takiva ste se posrestat s izvestno razdraznenie.Inache dovodite i na dvama vi sa interesni



Тема Само си въобразяваш, че си ме разбрал.нови [re: skydiver]  
АвторBoвaтa (Нерегистриран)
Публикувано28.11.01 23:06



Упорито продължаваш, да извърташ казаното от мене и да ми приписваш неказани от мене неща плод на очевидната ти склонност към обобщаване и заместване на липсата на логични аргументи с ехидност и сарказъм.

Ето как и къде го правиш само в последния си отговор.

Значи, разбрах те, трябва всички да се изнесем а Запад, та да разберем как трябва да се живее,

Да подминем сарказма (той не е конструктивен похват).
Къде казах такова нещо. Това, което казах е, че ако искаш да рабереш нещо (в случая принципите и механизмите на запада) най–добрия (но не и единствен) начин е да го преживееш. Могат безкрайно да ти обясняват как се плува или кара колело, но за да се научиш трябва влезеш във водата. Иначе ще си само един добре начетен теоретик.

и да си станем Царство, щото герба ни е с корона пък под нея няма нищо.

Ако само това си разбрал от всичко казано натази тема по–горе, ти си безнадеждно невъзприемчива личност. Не мога да допусна чак такава дървенящина и ще го подмина като опит за язвителност.

Не, благодаря засега, нямам такава нужда.

Е, батка, но през пролетта на 1990 когато трябваше да ставам в четири часа сутринта, за да заема що годе по–първо място на опашката за мляко (за двегодишното си дете), когато нямах работа, жилище и с професия без видими перспективи за поне 5 години напред, когато най–добрата новина беше, че няма тоалетна хартия, но пък не е и необходима, тази нужда заблъска на вратата ми. И на запад тръгнах със свито сърце, без никакво желание заради дълга към семейството си, заради който и продължавам да седя тук.

Ако съм искал, нямаше да го направя на 33 години, които още не съм ги стигнал между другото, а щеше да го наравя на 24 когато шест месеца живях в Англия.

Ако аз бях искал, моето момче, щеше да го направя през 1976 и 1978 година, когато се разхождах по браздата на турската граница и вместо да се боря с американската администрация с години заради пикливата им зелена карта, такава щаха да ми връчат най–тържествено още в първия лагер за бежанци. Ако бях искал щеше да си остана в Гърция на 10 ноември на 1989 след като за кой ли път ме беше драла милицията в градинката на Кристал. Но аз не исках. Това, че не съм забегнал до 33 трябва да ти подсказва нещо, и за да не те оставя да гадаеш, то е че просто не съм искал да го направя. И то не от любов към комунизма, който смаза и разби живота на майка ми и вуйчо ми, разори и затвори фабриката на дядо ми, не ми позволи с години да си кореспондирам с братовчедите си в Гърция, режеше косата и дънките ми на улицата разкарваше ме по манифестации и ме караше на всяка крачка да преглъжам пред дивашкото отношение на властни функционери. Не, не че не знаех как да се оправям в системата – нямах друг избор, но ми веше мишаво в устата, докато се оправях.

Трудно ми е да ти обясня защо не съм избягал като тебе, намирам го за глупаво. Не виждам смисъл да живея на Запад, след като и тук се оправям добре и живея добре. А повярвай ми, човек не се ли оправя тука и там няма да се оправи кой знае колко.

Съгласен съм безусловно. Има хора койот ако ги спуснеш в джунглата, ще оцелеят и само месец след това ги засилиш в Арктика и там ще научат кои бутони да натискат. Говорехме за друго. Не за хората, а за таблото с бутоните. Тук то е подредено функционира и е достъпно за всички. Но бутони като застрахователни стикъри, и рушвети на борчета не му се налага да научава на човек. За това говорехме.

Много ми напомняш на един "приятел" с който се видях около преди 2 години в София и се правеше че говори трудно български, разправяше че българите живеели като скотове, сякаш произлиза от друга планета.

Не знам да се смея ли, да плача ли. Това е толкова обидно, че даже не знам как да му реагирам.

И с какво толкова ти напомних на твоя приятел. Къде казах, че българите живеят като скотове и че, дори и да е така, то вината е у хората? Къде? Къде видя и сянка презрение у мене към народа и страната ми? Или ги бъркаш с негодуванието ми от една неработеща система на управление, от примката, която банда дерибеи от различни партии са му нахлузили на шията и от хватката на която не му позволяват да се освободи. Това ли наричаш демокрация. Е, тогава не се сърди като ти казвам, че шест месеца в Англия са далеч недостатъчни да разбереш какво е това демокрация.

Или като на твоя приятел българския ми е беден? Нищо, че го преподавам и на децата си! Хайде, успокой се... и си помисли добре преди да изтресеш поредната глупост.

И какво лошо виждаш в това, че прителят ти разняся пици. Това също е част от демокрацията. Няма срамен труд, когато е почтен. Щом плаща сметките и слага хляб на масата всеки труд е уважение. Това снизхождение към видове занятия е друга черта, от която ще трябва да се отърват хората в България. И аз тук, с мастерс дегри, започнах като мияч на чинии, чистач и полека–лека имам това, което имам. Не се срамувам от нищо...

Разправяш че си патриот и българин, но виждам презрение в теб от това че си такъв, може и да не го осъзнаваш, но е така.

Това е силно. Подкрепи с факти обоснови се...

Не защитавам сегашното положение на българите, огромната част действително не живее добре, но този народ е живял и по-зле, и ти го знаеш.

???

И няма да му помагате като давате акъл презокеански. Много добре знаем че в Америка средният американец живее по-добре.

Казва кой? Или имаш някакви пълномощия върху акълите?

Това дали Първанов ще е президент или Симеон ще е цар, това народа трябва да реши. Както е тръгнало скоро ще го питат и затова.

Да съм твърдял нещо друго?

Та ако те перифразирам, ти я виждаш в гората, но не виждаш маймуни ли има в нея или мечки.

Слаба и безпомощна перифраза. И нищо не казваща. Като всяка перифраза на народна мъдрост.

Още нещо, не бих рекъл че командировките са ми туристически, няма кой да ми ги плати, повярвай, ти така ако си работил по татово време, аз не.

По татово време, момко, аз не можех да си подам носа от България. Освен ако не рискувах здравето си... Не продавай на краставичар краставици. А това е още нещо, което трябва да се нучите, че ако накой те праща на работа в чужбина, то той ти плаща разноските. Така е даже и на запад. А от думите ти излиза, че в България хората ги командироват на лични разноски. Дано не е вярно...

Българин те измамил, сякаш американец няма да го стори...

Отново четено недопрочетено и от там разбрано недоразбрано. Ясно съм казал, че недовоството ми е от съдебната система, а не от българинът, който ме измамил. Ясно казах, чесъм се съдил и в щатите (където ме извози американец). Тук системата свърши работа като по часовник, българската е "врата у поле" – ходене по мъките.

Бих ти дал един съвет, нищо че съм по-млад - бъди добър американец. Направи децата си добри американци, образовай ги елитно, защото ти така ако ги възпитаваш, както пишеш тук - няма да си ни едните ни другите.

Благодаря ти за съвета 13 години не бях се сетил как да ги възпитам. Аз американец никога няма да бъда, никога не съм искал, не искам и сега. На децата си им давам още една възможност. Ако не го знаеш, навий си го на пръста, много от американците са хем американци, хем още нещо (американец е гражданство а не етнос) и тези двойните американци са с предимство пред другите американци, коиот са забравили откъде са дошли. Най–голямото предимство да се внедриш в америка е възможността за избор. Като им давам българщината аз не ги обърквам – улеснявам ги в още един избор. Но това ти не можеш да го схванеш очевидно.

А сега си изключвам компютъра, защото ще гледам Юве.

Не знам какво е Юве. И не си изключвам компютъра. Моят е ON 24, 7. Е не е 365, де...

Привет и не се ядосвай. Бъдещето ще бъде такова, каквото ще бъде. Ние просто трябва да го използваме практично. Без емоции...

Вовата




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.