Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:45 30.04.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Автоматизиране на ударна дейност ?нови  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано24.10.14 18:45



"Ударно канатное бурение" се казва на руски , Cable Percussion Drilling на английски.
Не ми се навлиза в специфики,и не е темата предимства и недостатъци на метода.

Автоматизирането на ударите в конвенционалните практики е с коляно мотовилков механизъм. Аз искам да опростя конструкцията,и просто с лебедка да вдигам и пускам ударникът.Пускането е с фрикционно отцепване на лебедката.
Имаме две точки,горна точка,когато ударникът излиза с крайната си горна част над повърхността.Там може просто един прекъсвач,да се "информира" за позицията и да "откача лебедката" ударникът пада надолу,и да кажем трийсет метра надолу удря скалата,тоест имаме долна точка.Необходимо е миг след това лебедката да зацепи и ударникът да бъде изтеглен нагоре.Казвам миг,защото имаме инерциални сили на макарата,на самото въже,на ролката през която минава въжето.Ако управлението е ръчно,нещата са прости,човек усеща и е бръз.Тоест реагира достатъчно бързо за да не се развие макарата по инерция,и въжето да се размотае частично,със всички произтичащи негативизми от това.
Проблемът на долната точка,е че тя се мести,ударникът разбива грунта все по надолу,и все по надолу.Ако беше просто,нямаше да отварям тема,мислил съм го с рамо,обтегач и прочие.всъщност лебедката е добре да има някакво обратно спирачно съпротивление на развиване,колкото и това да отнема от кинетичната енергия на "снаряда"

Ако има разбрали казуса,приемам съвети ? Включително съм мислил за датчик на Хол,индикиращ спиране на въртене на ролката.

Тук сте умни хора,все някой е разбрал проблема !





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано26.10.14 07:40



Без да се замислям много по въпроса, бих заложил на следното. В долната точка ударникът вече не въздейства силово на въжето, респективно на макарата. По-простият вариант е близо до мястото, където въжето излиза от макарата, да се сложи датчик за натиск (сила). Това може да стане с отделна ролка, която да бъде притиската от въжето (може дори то да се плъзга кажи - речи странично по нея). Когато ударникът удари, натискът на въжето върху тази ролка силно ще намалее, от там може да се изработи сигнал, който да зацепи лебедката. Най-просто е ролката да е с пружина и като я отпусне въжето, да се включи/изключи прекъсвач. Представи си прекъсвач (микрик) с ролка, какъвто често се използва за контролиране на крайните положения на подвижни елементи в машиностроенето - нещо подобно, но направено по-солидно.

По-тарикатстки вариант е, ако може да се монтира датчик за натиск към опорите на вала на самата лебедка - там усилието силно ще намелее, когато ударникът достигне долна точка.

Всякакви обтегачи, спирачки и т. н. ще намалят кинетичната енергия и ще се загуби ефективност. Датчикът на Хол реагира на промяната на магнитно поле, напр. преместването на постоянен магнит. С него примерно може да измерваш оборотите на ролката, но това с нищо не би ти помогнало според мен.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: Sargonlll]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано27.10.14 13:34



[image]По-тарикатстки вариант е, ако може да се монтира датчик за натиск към опорите на вала на самата лебедка - там усилието силно ще намелее, когато ударникът достигне долна точка.

Всякакви обтегачи, спирачки и т. н. ще намалят кинетичната енергия и ще се загуби ефективност. Датчикът на Хол реагира на промяната на магнитно поле, напр. преместването на постоянен магнит. С него примерно може да измерваш оборотите на ролката, но това с нищо не би ти помогнало според мен.[/image]


Мдаа...би могло на ролката горе на мачтата/нали въжето идва от макарата долу,отива нагоре през ролка,и слиза надолу към забоя.Да се сложи на оста удължение лост,и пружина от едната страна,а от другата шарнирно.Променяйки дължината на рамото под която е подложена пружината да докараме нещата така щото да реагира на долното ниво.Всъщност свободното падане,не се знае ще натиска ли пружината. По скоро една вискозна муфа,като тези на перките на вентилаторите на джиповете,и автомобилите.Куплирана към горната ролка с паразитно съпротивление гасящо инерцията,и датчик на Хол.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано16.03.15 18:36



Измислих го ! ноо съм отворен.Абсолютно автономно и циклично.Сядаш,пийш бира дъфчеш кибабчета а тва дялка.Днес купих 86 метра въже.Толко се улучи,на килограм го продават,учудих се,викам дай повече. 8.2 милиметра,стоманено.
Въже ти продават на килограм,дайте обратна,огледална асоциация,кое дето е на килограм,може да се продаде на метър ? Алоу, Кауфланд,петнайсе метра македонска наденица моля



Редактирано от tirtirlin на 16.03.15 18:39.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор ivori (лубопитен)
Публикувано08.04.15 23:36



боже колко мъка има по този свят
https://www.youtube.com/watch?v=1m-ECggRTFI

броиш дупките на макарата
и няма съединител :)

Редактирано от ivori на 08.04.15 23:39.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: ivori]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано15.04.15 13:09



Доста примитивно технологично,и лишено от елегантността на техническият гений,както би следвало да бъде при красиво издържаните неща.
Някъв дебел чичко тегли една ръчка,нищо швейцарско не виждам в това





Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор tirtirlin (дразнител)
Публикувано17.04.15 14:17



Малко да се корегирам. Концепцията ти е стандартна,тоест не си открил Америка.Добра е,но не ползваш готови модули,планетарният редуктор е слабото ти звено.Дисковете автомобилни спирачни,вероятно с хидравлика натискаш спирачките.Отделно този DC мотор,губи ми се идеята да е с такъв мотор.
Както и да е,при мен спирачката е мембранна,голяма площ.Съединител,маховик,феродов диск,притискател,но те всъщност са спирачка на "отвода" на въртящ момент,просто маховикът е фиксиран,стационарна фрикционна плоча,не се върти,а е дискова спирачка със 100 % фрикционна площ.
И с автомобилния ABS нещата не ми се връзват,усложняваш излишно простата идея.



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: tirtirlin]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано22.08.18 00:42



Сега та разбрах вадя маторят, слагам един паровъэдушен чук на негово място и пуф паф пуф паф Скалата презема Пояса на Вселената ти си пиеш греяната ракия и всичко е шест на степен числото пи. Ми ти след две седмици ще си се показал в Америка бе!!! Метро ли копаеш какво ?

Пак познаха прогнозата


Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ? [re: stillpigi-166243]  
Автор hidrazin4o (рекордьор)
Публикувано22.08.18 01:00



Здравей кухендер...



Тема Re: Автоматизиране на ударна дейност ?нови [re: hidrazin4o]  
Автор stillpigi-166243 ( шеф мемелко)
Публикувано22.08.18 18:30



Драсти адаш, ко праиш, пак нищу ли, а така да те виждам!

Пак познаха прогнозата



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.