Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:57 18.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Работа с ъглошлайфнови  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано23.11.13 15:38



Здравейте!
Пасквилът се отнася до скромни наблюдения и малък опит при работа с ъглошлайф, като същността е следната:
Никъде в инструкциите за работа с машините не е упоменато, как дисковете за рязане се монтират на оста на ъглошлайфа?
От едната страна на режещите, абразивни дисковете, непосредствено до отвора за монтаж, има пресована метална шайба (пръстен), а от другата страна такава липсва. Металният пръстен е с външен диаметър почти колкото външните диаметри на шайбата с двустена и фасонната гайка, като последните два диаметъра очевидно са равни. При поставянето на диска с абразивната страна към машината, тоест към страната на въртящия момент, при превъртане на диска по време на рязане (случва се при недобре затегната гайка и прекален натиск при рязане) се получава следното: Започва интензивно износване на повърхостта на шайбата с двустена, чрез която повърхност дискът се притиска към фасонната гайка. Износването е много бързо, независимо от това, че детайлите са закалени. В резултат, процепът между двете притискателни повърности се увеличава и става по-голям от 1,5мм, което прави невъзможно поставянето и притискането на тънки режещи дискове. В този случай, единственото (за мен) решение е намаляване на процепа чрез поставянето на щанцовани (изрязани с ножица) шайби от алуминиеви капачки за буркани "Омния". Опитът и пасквилът разбира се не са в ползването на капачките от буркани, а в това, че би трябвало (пак според мен), дисковете да се поставят винаги с металния пръстен към страната на въртящия момент. Тогава, при превътане, ще се трият двете метални повърхности - на диска и на шайбата с двустена, като притискателната повърхност на шайбата няма да се износва толкова интензивно. Разбира се, ако фасонната гайка се върти заедно с оста, тогава ще се износва нейната повърхост, което май не ще да е чак толкова голяма беда, защото в този момент гайката е разхлабена и не се пренася голям въртящ момент. От друга страна, триенето между шайбата с двустена и абразивната страна на диска е по-голямо, независимо от разхлабената гайка, защото при ръчното рязане винаги, неконтролируемо се прилага и аксиално усилие. На фасонната гайка, от страната на притискателната повърхност, има вътрешно стъпало към резбата, което (не знам защо?) е малко. Ако стъпалото беше по-голямо от външното стъпало на шайбата с двустена, така че при липса на диск двете притискателни пъвърхности да се допират, тогава нямаше да го има този ефект. За да не се износва и повърхостта на фасонната гайка (при вече оплескана двустенна шайба ) алуминиева вложка от буркан слагам и от страната на гайката.
Това, горе долу, е "значимата" "тема".
Ако някой, случайно, има някъкъв опит, интерес или контрасъображения във връзка с пасквила, би било интересно (поне за мен) да пише. Ако няма, тогава здраве!
Поздрави !
П. Петков



Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: П Пeтkoв]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано23.11.13 18:03





За мен това е правилният начин. Има известно неудобство - понякога трудно виждаш какъв диск си поставил при предишното ползване.





Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: hidrazin4o]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано23.11.13 19:50



Привет!
От снимката се вижда, че май съжденията ми на механик-самоук са читави, въпреки че не разбирам второто изречение. В посочения форум твърденията обаче са противоположни, макар и да няма аргументация. При дисковете за шлайфане има аксиална асиметрия и те не могат да се обръщат, но при тези за рязане възможностите са две. Освен това, при шлайфдисковете "ламаринки" има и от двете страни. В края на краищата (отвратително клише, но не се сещам за друго), май съм открил парната машина като Ползунов.

Той горкият е преборил Флоров с водните колела, но не е могъл да се справи с Джеймс Уат, не само защото сегментите на буталата му са били от волска кожа!
На снимката е видна машинка на Бош (синя серия), но май по-популярни са Хилти и Метабо. Поне "железарските" ми приятели-професионалисти работят с такива. Не знам дали е известно, но концернът на Роберт Бош няма собственик и е фондация. Той няма акции на борсите, всичките му служители са "наемници" и концернът работи с много ниски печалби. Затова и цените им са много високи. А бе нещо като соц. предприятие. Може би германската дисциплина, прецизност и съзнание ги държат по върховете.
Толкова по "темата" (и извън нея), за да не стане форумът като Ганкиното кафене.



Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: П Пeтkoв]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано23.11.13 20:08



Ей, ти сега да не помислиш че съм професионалист по ъглошлайфите? Ползвам 2-3 пъти в годината. най-много. Ако надписът е от вътрешната страна, когато отрежеш парче желязо може и съвсем внимателно да му обереш и мустаците. Не че е много правилно ама върши работа. Ако е с етиката към теб няма как да стане.
Снимката беше взета от нета на случаен принцип. Сегашният шеф на Бош има племенник и миналия месец беше у нас да нагледа един съвместен проект където бачкам и аз. Младо момче на около 30-тина години и управлява милиони.



Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: П Пeтkoв]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.11.13 02:17



Виждам че си се заял със ъглошлаифа та да кажа и аз нещичко като обяснение на "Софиянец" защо му викали "Флекс', ми защото на диска така пишело.


Гайката при работа се самозатяга, не е нужно дори с ключ да я затягаш а отделно да си кажа че шаиба и гайка си купувам отделно (от онези по готините) не ползвам оригиналните.
На голям ъглошлайф ползвам ключ но на малък не го използвам.(понеже често сменям дискивите с тънки или го ползвам за шкурка)
Ползвам много често и до сега не ми се е случвало да имам проблем.
По скоро е опасно ако се ползват турски или някакви дискове или чужд ъглошлайф на който майстора не ползва ключа а го сменя с секача и чука.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: hidrazin4o]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано24.11.13 03:37



Това за "мустаците" е точно така! При това те се свалят, като флексът се държи с едната ръка (другата естествено държи детайла!) и най-често (за удобство) предпазителят и ръкохватката са махнати.

От друга страна, когато се работи, кой ли "ше" ти гледа етикета и надписите (непрекъснато няма време, а "Самоковци вече пеят!"!
Що се отнася до "Бош", имам много близък, който работи в техен изследователски център за автомобилна електроника в Пало Алто и от него имам малко информация. Интересното е, че центърът е точно на мястото, където някога е била "Феърчайлд", като до едно малко фонтанче има паметна плоча. На същото място са и офисите на Фолксваген и Тойота, и май всички се дебнат кой какво прави, и си гледат в канчетата един на друг! А в съседното "градче" - Маунтейн вю", където е базирана "Гугъл", до едно китайско зеленчуково пазарче има друга плоча , според която там е била открита първата високотехнологична, полупроводникова фирма в долината - "Шокли семикандъктърс"!!! А бе...интересен свят!
P.S.
Понеже дойде реч за "Феърчайлд", има една любопитна история, която се разказва точно за това място (за съжаление само там е известна) и която случка е свързана с конструктора на 709, който май се казваше Уилар. Историята е следната: Във Феърчайлд, поради стагнация, ръководството започнало инициатива за намаляване на разходите, включително за канцеларски и други материали. Тогава, един ден, Уилър докарал пред офиса купена от него жива овца и я вързал на тревната площ пред смаяните погледи на невярващите на очите си служители. Тъй като е бил изключителен авторитет, от ръководството плахо го попитали какво означава всичко това? А той отговорил, че откликва на призива за икономии, като посредством овцата ще намали разходите за косене на тревата!!!
Май стига толкова празни приказки, че ще ми загори лука (нощната тарифа си е от значение), а историите край нямат!



Тема Re: Тимонови [re: Timo]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано24.11.13 04:00



Моят "флекс" е "Елтос" и е от времето на сексуалната революция и няма самозатягаща се гайка, както е при Метабо-то.

Разбира се, при рязането и обикновените гайки трябва да се самозатягат, но превъртването и "олабването" са факт. А номерът с капачката от буркан е от сиромашия и от немай къде (кой ще ти купува нови гайки!). Що се отнася до името, "Ъглошлифовъчна машина Ш1-178 (WSWBA-1400)" е малко длъжко. При затягането на малкия "флекс" използвам ключ 17, като избягвам застопоряващия бутон, за да не пренасям усилието на затягане през зъбните колела (просто така съм свикнал).
А като виждам дребнотемието, май ще ни изгонят от този клуб и ще ни натикат обратно в електрониката!



Тема Re: Тимонови [re: П Пeтkoв]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано24.11.13 10:59



Имам три флекса. Един малък турски от фалшивите. Тоя ми е първия. Като го взех изрязах с него към 200-300 месингови телчета с дебелина 2мм и главата(диска) му се разхлопа. Оказа се че няма лагери а някакви железни втулки. Сложих му лагери и още работи.
Вторият ми е Райдер 1020 вата 125мм. Него го ползвам най-много и съм доволен.
Третия е от старите български - най-големите. Преди 4-5 години ми изпадна почти като подарък. От тогава съм го ползвал само веднъж, За него си трябват наистина големи железа пък аз не съм им фен.
Миналата година ми дадоха няколко диска за метал от тънките - 1,2мм. Реже желязото като халва. Едва ли вече ще си купя от стандартните дебели дискове. Обаче не е подходящ за махане на мустаци - много е тънък. Поне според мен е така. За тази цел съм сложил на турския един диск за тази цел.
Пък за гоненето от този форум. Май не си спомням тук да има модератор??? Поне не се обаждал от дълги години. Пък и повечето форуми в ДИР-а са умрели отдавна или са със затихващи функции. Особено откакто направиха новата главна страница и форума го натикаха най-отдолу в последна глуха.



Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: П Пeтkoв]  
Автор melni4ar (член)
Публикувано03.12.13 15:38



Kолега,металната шайба на диска се слага ЗАДЪЛЖИТЕЛНО отвън, към гайката, за да можеш в един слънчев ден когато решиш да сменяш диск, да не се окаже че гайката е задрала в диска, и тогава почва едно блъскане по гайката, оказва се че дори и тръбния ключ не помага.В такъв случай на помощ идва оксижена, и пак с тръбния. А по въпроса за затягането на гайката- За голям ъглошлайф,винаги притягайте гайката с ключа, разбира се с умерена сила. Случвало се е при спиране на ъглошлайф,от инерцията гайката да се развие ,познайте като падне диска какво става,аз не можах да го намеря,добре че бях на открито. И не работете с износена гайка и притискаща шайба , вредата която може да стане, гаранция ще бъде на цена по-голяма от 5 лева !



Тема Re: Работа с ъглошлайфнови [re: melni4ar]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано04.12.13 06:07



Не съм съгласен! Нека приемем, че гайката е запресована ("заварена") към диска. Ако абразивната страна е към шайбата и тя е "задрала" в диска, тогава гайката няма да може да се развинти, защото трите детайла (плюс винтовата ос на изходния вал) ще бъдат като едно цяло. Усилието за преодоляване на сцеплението между диска и шайбата ще е огромно. Ако обаче, металната "лента" е към шайбата, тоест към страната на въртящия момент, тогава "задиране" не може да стане и развинтването няма да е проблем. Проблемът ще възникне именно при поставянето на абразивната страна към шайбата. Що се отнася до саморазвинтването на гайката, действително, ефектът би трябвало да възникне, но при тръгване и то само ако гайката не е достатъчно добре затегната. Инерционната маса на гайката, колкото и малка да е тя, ще я развинти. Това става, когато гайката се затяга на ръка, посредством въртенето само на диска, което е честа практика. Когато машината спира, ако няма добро стягане на гайката, тя (поради инерцията) ще се стреми да продължи да се върти и ще се самозатегне. При поставяне на диска с абразивната страна към гайката и при лошо първоначално стягане, инерционният момент на диска и гайката, които, поради повишеното триене, стават като един детайл, значително се увеличава, което улеснява саморазвинтването. Може да се направи прост експеримент, а именно да се включи флекс с незатегната гайка и без диск. Тогава гайката ще се саморазвие. Другият опит може да е пак с незатегната гайка, но при плавно развъртване и последващо рязко спиране чрез изключване и даване накъсо на изводите на флекса (един по-мощен "ЦК" ключ върши работа). Тогава гайката ще се самозатегне. Разбира се, аз съм сговорчив и при убедителни аргументи мога да се съглася и на противното.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.