Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:03 09.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
*Кратък преглед

Тема как да документирам...  
Автор MerlinW (непознат )
Публикувано04.11.13 10:26



Здравейте!
Пред мен стои следният казус:
Създавам чертежи на голяма машина, за пример давам един джип, камион...
За двигателя създавам един сборен чертеж АБ01.00 (детайлите съответно АБ01.01; АБ01.02.. и съответната спецификация)
За скоростната кутия АБ02.00 (съответно детайлите АБ02.01; АБ02.02...)
За диференциала - АБ03.00 (АБ03.01; АБ03.02 ...)
Въпросът ми е: Примерно за скоростната кутия и диференциала два детайла са еднакви (АБ02.02 и АБ 03.03)(не са стандартизирани елементи, а пр. две зъбни колела) как е правилно да ги запиша в двете спецификации, като различни детайли или в тази в която първо се среща(на скоростната кутия) като 2 бройки. Във втория случай, как обозначавам детайла в следващия сборен чертеж (на диференциала)?
Кой начин е правилен?
От 10-ина дни доста литература обърнах, но нищо не можах да намеря, ще се радвам на съвет от форума!



Тема Re: как да документирам...нови [re: MerlinW]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано04.11.13 19:34



Не е правилно да се вписват като две бройки в спецификацията към първото изделие. Всяка спецификация си е за конкретно изделие и не трябва да включва количества за друго.

Според мен има три варианта:

а) трябва да се номерират по различен начин и се нанасят във всяка спецификация. В последната има графа забележки и там може да се уточни, че номер ххх.ххх съвпата с номер yyy.yyy. Това може да се спомене и в забележките към чертежа;

б) прави се един чертеж ххх.ххх и се нанася в първата спецификация в необходимото количество. Във втората, която вече е за изделие yyy, също се записва като xxx.xxx в необходимото количество. Задължително се прилага чертежът xxx.xxx и към документацията на изделие yyy;

в) правиш си xxx.xxx и yyy.yyy, които се различават само по номерацията и не ти пука. Това, разбира се, е малко некоректно, но не чак толкова - зависи от ситуацията.

Мисля, че съм срещал втория вариант. Освен това, бих посъветвал да се добави "ЧС" към обозначението на сборния чертеж.



Тема Re: как да документирам...нови [re: Sargonlll]  
Автор MerlinW (непознат )
Публикувано05.11.13 08:58



Sargonlll, благодаря за помощта!
Смятам да използвам първият вариант, струва ми се "най-коректен".
Третият вариант също може да се използва, ако всяко изделие се изработва от отделни под изпълнители.
Колкото до използването на "ЧС" към обозначението на сборния чертеж,аз го използвам, просто във въпроса си съм го пропуснал.



Тема Re: как да документирам...нови [re: MerlinW]  
Автор zornik2-133053 (неспасяем)
Публикувано05.11.13 18:31



Във втората спецификация се открива раздел "Заимствани детайли" и се изписва номера на детайла от първата спецификация - в която е разработката му.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере



Тема Re: как да документирам...нови [re: MerlinW]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано06.11.13 10:13



Да, първият вариант е най-коректен и е равнопоставен за двете изделия. Еднаквостта трябва да се упомене както в спецификацията на изделията, така и в конкретните чертежи на детайла.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.