Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:47 21.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Помощ при избор на червякнови  
Автор AntonSolar (непознат )
Публикувано15.10.12 21:12



Здравейте! Колеги, попаднах на вашия форум, търсейки къде да потърся мнение на специалисти. Не съм много запознат с механиката, но ми се налага да избера червячна предавка. Ще се ползва за импровизирана установка за развиване на сравнително голяма макара. Не знам дали някой ще си направи труда да ме насочи, но аз ще доуточня. Макарата тежи около 160 кг. и от нея ще се развива маркуч. Трябва да се върти с около 20 об./мин, да прави около 1-2 оборота, последвани от около 5-10 секунди престой. Макарата е с ос, която ще лежи на лагери. Диаметърът на макарата е 800 мм. Не знам каква друга информация е нужна, но съм си мислил за червяк с предавателно число около 70 и асинхронен двигател с 1400 об. Въпроса е с какви размери да е червяка и с каква мощност да е двигателя. Най-вероятно на задвижващата ос ще има и феродов съединител за безопасност при боравене с машината. Благодаря предварително за евентуални мнения!



Тема Re: Помощ при избор на червякнови [re: AntonSolar]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.10.12 22:56



Верига и редуктор ако позволява, защо точно червяк? Не ти трябва и феродов съединител.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Помощ при избор на червякнови [re: Timo]  
Автор AntonSolar (непознат )
Публикувано16.10.12 07:50



Понеже искам да е само с една предавка. С такова предавателно число - не мисля, че мога да избера друго. Феродовият съединител е за безопасност. Ако на човек се наложи с ръка да спре макарата, може да стане само със съединител.



Тема Re: Помощ при избор на червякнови [re: AntonSolar]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано17.10.12 11:06




Драгнев има разролваща машина, пиши му, отзивчив е



Тема Re: Помощ при избор на червякнови [re: AntonSolar]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано19.10.12 18:52



Мисля, че правилно си решил да избереш, а не да конструираш предавката. Някъде съм виждал да продават редуктори такива, но предавателното отношение трябва да го нагодиш.
Теглото на макарата има значение за пусковия режим и при спиране, което при теб може да са преобладаващи. Най вероятно червячната предавка ще е с отрицателен обратен коефициент на полезно действие, което означава като спреш електродвигателя предавката да се натовари от инерционните сили на макарата. и ходи го изчисли това натоварване. Ако не си сигурен в обратното натоварване при спиране сложи и там предпазен съединител, да не отиде нахалост системата.
Трябва да знаеш ориентировъчната сила в маркуча, който ще тегли макарата, умножаваш по радиуса и намираш въртящия момент.
По принцип червячни предавки с предавателно число 70 не са изключени, имат малък КПД. А дали има такъв редуктор или не - провери. Може да се наложи да сложиш и друга предавка след червячната или да видиш двустъпален редуктор - червячен и с цилиндрична зъбна предавка.

Поздрави




Тема Re: Помощ при избор на червякнови [re: dragon OO7]  
Автор 3aнrиeв (непознат )
Публикувано22.10.12 10:04



Добро решение е "планетарна предавка". При двойна или тройна планетарна предавка може да се постигне предавателно отношение до 1:300. Предавката е компактна и плавна. Телферните редуктори, като пример са направени с такава предавка. Недостатък е че са малко по-скъпи от другите, но може да се пробва някакъв вариант...

Всъщност трябваше да започна малко по-отдалече.
Това което искаш колега се нарича електрическа лебедка, или иначе казано макара с електродвигател и редуктор. Предпазен съединител не ти трябва, а по-скоро някакъв съединител тип "Палцов", но най-добре е редуктора да се нахлузва на вала на макарата. Така става най-компактно. Добре е също двигателя да е "с конусен ротор" с вградена спирачка. Такива се използват в подемно-транспортните машини - крановете. Относно това каква мощност на електромотора ти е нужна от тези данни само не мога да кажа. Зависи този маркуч колко тежи на метър, само ще се развива ли или и ще се навива след това, надолу ли ще виси или под ъгъл и т. н.
Включването и изключването през определено време е най-лесно да стане по електрически път със релета и контактори.

Редактирано от 3aнrиeв на 22.10.12 14:35.



Тема Re: Помощ при избор на червяк [re: 3aнrиeв]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано23.10.12 10:38



Абсолютно си прав. Въпросът е какво и на каква цена, как да се реализира (направи си сам или поръчай да ти го направят). Това е впрочем, често срещана дилема за избор на конструктивна схема.

Поздрави





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.