Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:20 22.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема цевна циклоидна & верижна предавка  
Автор Sargonlll ()
Публикувано29.12.11 16:18



Преди няколко години конструирах един карусел за задвижване на детайли в работна камера. Основен елемент беше едно вътрешно цевно циклоидно зацепване, подобно на това:


На времето начертах профила на зъбните колела на AutoCAD, според теорията на този вид зацепване. След това ги изрязах на лазер и нямаше никакви проблеми.
Сега отново трябва да направя един карусел с подобно зацепване. Мога да постъпя по същия начин. Този път, обаче, колелата ще са по-сложни и ако режа на лазер, ще трябва да ги правя примерно като заварена конструкция. Това не е проблем, но...
Отдавна ползвам SolidWorks и в библиотеката му имам верижни зъбни колела. Разбира се, те не могат (поне не е желателно) да се ползват като профили за изрязване на лазер примерно, тъй като обикновено не са построени по нужния начин, а по-опростено. Но, можеш да си направиш предавката, да си я раздвижиш и след това да ги поръчаш за зъбонарязване - те са често срещан елемент и не бива да има технологични проблеми. Ще излезе по-скъпо от изрязване с лазер, но конструкцията ще е монолитна, пък и този път ще има само 6-7 такива ЗК, а не стотина, както беше преди.
Въпросът е, доколко циклоидното цевно зацепване е близко до верижното и въобще, възможно ли е да използвам верижни зъбни колела за подобна предавка?
Визуално, профилите на зъбните колела на двете предавки много си приличат, но никъде не съм срещал уеднаквяване на двете понятия, пък и не мисля, че наистина са идентични. Примерно, при верижната предавка има едновременно зацепване с много звена от веригата, докато тук ситуацията е подобна на класическата еволвентна зъбна предавка.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: Sargonlll]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано30.12.11 15:50



Здравей,
Теорията за зъбните предавки казва, че за да се зацепят две зъбни колела е необходимо равенство на модулите (в случая на стъпките) и на направлението на зъбите, коефициента на препокриване да е повече от 1,2.
При теб предавката е наистина специална, извън стандарта.
Съществува конструкция на верижна предавки, които имитират зъбна предавка - на един цилиндър е закрепена верига, която външно е зацепена с верижно колело. Схемата е проста, ама не мога да я кача.
При теб конструкцията е подобна, но имаш само осите (до колкото разбирам, а не ролки), по които вътрешно се зацепва верижно зъбно колело. Според мен няма начин да не стане ако се вземат предвид изискванията за зъбната предавка. До колкото си спомням, някъде в стандартите дават, че осите обикновено са с диаметър няколко десетки микрометъра по-малък от диаметъра на междузъбното пространство на верижните колела. Има и вариант да са равни при изискване на намалена хлабина между колело и верига.
По отношение на разликата между цевно и верижно зацепване - според мен те са близки. Само че при цевното зацепване е налице голямо плъзгане между осите и зъбите, зъбите са произволна височина, също така. Броят на зъбите може да бъде много малък, това си го спомням от едно филмче по ТММ. При верижното зацепване е налице търкаляне между ролките и зъбите, а плъзгането е между ролките и втулките, в които влизат. Налице е вариант с иглен лагер между ролките и втулките, но това са специални кинематични вериги.
Явно, че имаш опит в тези конструкции. Интересно ми е какъв ресурс предвиждаш за предавката при наличието на интензивно плъзгане. Или скоростите са много малки.

Поздрави




Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: dragon OO7]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано30.12.11 20:05



И аз си мисля, че верижната и цевната циклоидна са близки, но не знам колко близки. От друга страна, май така или иначе ще правя колелата от две части, много по-технологично ще е в случая. Тогава циклоидната предавка ще си я моделирам като предишния път, респективно ще режа на лазер. Няма да рискувам с верижни ЗК. Единственото, което не ми харесва е, че въобще нямам никакви стандарти за цевни циклоидни предавки, а се чудя дали има въобще. Според мен, по-скоро не съществуват.

Изискванията за коефициента на покриване или препокриване са малко изкуствено завишени. Според теорията при стойности по-големи или равни на единица предавката винаги ще работи. Специално циклоидните предавки имат обикновено висок коефициент на покриване. Въобще няма да го смятам.

Иначе, мисля, че има вериги с неподвижни ролки, т. е. по-скоро не с ролки, а втулки. Така че, близостта нараства.



Нямам голям опит с подобни конструкции. Е, правил съм 5-6 такива, но това не е много. Аз се занимавам с твърде много неща, за съжаление, и никъде не съм особено добър. Но, имам широк поглед върху техниката като цяло. Това, обаче, не е особено предимство в днешното време на тясна специализация.

Скоростите ще са много малки. Основата ще прави не повече от 4 об./мин. Натоварването също би трябвало да е малко - по-карусела ще се закрепват детайли, които трябва да се развъртат. Тяхната маса не е много голяма, но количеството им не е малко. Трудно може да се изчисли отсега, но и няма да го изчислявам. Нямам време, трябва да приключа бързо. Единственото, което ме притеснява, е сравнително високата работна температура - 500 гр. Обикновено, търкалящите лагери имат проблеми при толкова висока температура, но си има чалъми.



Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: Sargonlll]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано30.12.11 21:19



Е, явно, че правиш някаква въртележка на най-ниска цена. От теб конструкцията, от теб и технологията. А и времето вероятно те притиска, клиентът не чака

.
Моите представи за цевните зацепвания - отдавна отмряла история, отдавна са заместени от верижни, зъбни и разни други.
Ако механизмът го развърташ в CAD и върви, значи наистина върви. Едно време, много отдавна си спомням, че въртях един карданов съединител дори при 89 градуса успешно без съобщения за грешки.
Колкото до лагерите, хубаво е да вземеш мерки да се охлаждат. Над 250 - 300 градуса по целзий настъпват структурни промени в закалената стомана. А и смазването също ще е проблем. Някъде над 150 градуса по спомени трябва да се вземе под внимание температурата в якостните изчисления на лагерите, както и подходяща смазка. Но за 500 гр. не съм чувал. Само съм виждал посинял лагер и разглобяването ставаше с горелката
А клиентите до сега имали ли са рекламации за машините ти, ми е интересно.

Поздрави


Тема Re: цевна циклоидна & верижна предавканови [re: dragon OO7]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано31.12.11 08:31



Така е, времето е малко. Дори днес, следобед, ще започна проекта. До 10 февруари трябва да предам всички чертежи. Е, вероятно ще съм готов доста преди тази дата, но може да възникнат проблеми. Конструкцията ще е двойно планетарна, ще трябва да има възможност за комбиниране на различни, поне две, задвижвания.

Това на снимката е от съвсем нова машина, произведена в Швейцария. Въобще не е отживелица. Спряли са се на тази предавка, защото си има предимствата.

Да, ще го развъртя на SolidWorks. Това за мен лично е най-удобната и достатъчно добре направена програма за универсално конструиране.

Лагерите няма да могат да се охлаждат. Само централният привод ще има такава възможност (водно охлаждане в кухина), но тя няма да помогне на лагерите в сателитите. Смазването не е проблем, защото просто няма да има такова.

Не се допуска в тази конструкция каквото и да било смазване. Единствено смазки на базата на молибденов сулфид и др. подобни, предварително нанесени със спрей, но аз лично имам резерви към тях. Основният проблем с по-високата температура при класически радиални сачмени лагери е деформирането на сепаратора, последващо набирането на сачмите и блокиране. Но, както казах, има си начини... Да добавя, че средата ще е много силно запрашена.

Странно е, но досега никога не съм имал рекламации. Конструкциите винаги са изпълнявали изискваното от тях, че дори и повече. За сметка на това понякога съм обвиняван, че те са преизчислени или пък им липсва какъвто и да е дизайн. Да, може би някои изглеждат малко тромави и грозни, но си вършат работата и не се чупят. Все пак, аз не се занимавам с изкуство, нали?! Сигурно си мислиш, че гледам да ги направя максимално евтини за изработка... Да, така е, това е една от основните ми цели. Но, погледни внимателно снимката от швейцарската машина. Цевите представляват винтове с вътрешен шестостен, завинтени в изрязана на лазер плоча. Има и други рационални решения в онази конструкция. Така че, не само аз икономисвам.



Тема ОК, ти си знаешнови [re: Sargonlll]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано31.12.11 10:59



От мен само един линк за изчисляване на циклоидна предавка, темата ми е интересна и от професионална гледна точка, с пожелание за усех


http://www.csparks.com/watchmaking/CycloidalGears/index.jhtml

Поздрави



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.